Tělo ženy a jiné povídky

Tělo ženy a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/4921/bmid_telo-zeny-ddc-4921.jpg 4 87 10

Kniha obsahuje celkem deset povídek, které Rjúnosuke Akutagawa napsal v letech 1919–1926. Každá z nich má své osobité kouzlo a předkládá čtenáři s jemnou ironií a melancholickou skepsí nadčasová dramata pocitu viny, pochybností, zrady a hrabivosti, vycházející z osobních zážitků a úvah autora i dávných mystických příběhů, přenesených do autorovy současnosti. Hloubka a originalita pohledu, s jakou se umělec dívá na věci kolem sebe, je nejvtipněji a nejstručněji vyjádřena v titulní povídce "Tělo ženy".... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Mladá fronta

Njotai / 女体 , 1919

Velekněžka
26.02.2023 4 z 5

No prosím, a pak že veš není užitečná :-)

Alena_S
22.04.2022

Jsem měla dojem, že si autor dělá ze čtenářů srandu. Celou dobu, nejen u "tuhle povídku napíšu, protože mám zítra uzávěrku." Možná jsem neudělala dobře, ale někde tam jsem rezignovala na snahu pochopit ho, a nepomáhalo ani říkat si, že je to dobové a tenkrát tam třeba tak uvažovali.
Jenom Kouzlo magie a Snížek mi přijdou jako milé pohádky, ke kterým by mi nevadilo se někdy vrátit.

Atanone
22.11.2021 4 z 5

Kromě toho, že se mi kniha vážně líbila, mě vždy pobavilo, když jsem si na konci povídky přečetla, kdy ji autor napsal. V té době byla moje babička sotva ze školy. Přesto jsem neměla pocit, ža bych četla historii. Ty příběhy se klidně mohly stát dnes a s autorem bych se moc ráda kamarádila
Pokud bych něčemu měla dát víc, než 5* tak povídce Močál

Česneksmedem
04.04.2021 4 z 5

Nový komentář skoro po osmi letech. Škoda, nebylo to špatné. Z těch deseti povídek byla polovina opravdu dobrých. Ta, která dala název celé knize je kraťoučká a na první pohled to vypadá jako skok do scifi. Dobrá je i „Kouzlo magie“, která nás upozorňuje na chamtivost. A „Snížek“ je něco jako bajka pro mladé i starší. Líbily se mi i „Močál“ a „Pochybnosti“.

mosem
16.12.2018 4 z 5

Povídková kniha, která osloví i téměř 100 let po vzniku jednotlivých povídek. Povídky které mají občas poněkud pochmurné téma, v jiném případě by námět mohl svádět s lacinému popisu. Nicméně, tomu se autor vyhnul - povídky jsou psané kultivovaně, bez brutality, ale i erotična. O to víc dávají možnost zapojení fantazie, dávají prostor hře se slovy.

Sisssi
15.08.2018

Ač sentimentální, nejvíc se mi líbil Snížek. Pro sdceryvné příběhy zvířat mám slabost.

f.enjoy69
26.02.2018 4 z 5

Deset kousků od mistra povídky opředené tajemnem a nadpřirozenem. Obzvláště jsem si oblíbil Močál, Pochybnosti a Podivný příběh. Moc hezké čtení...

Kris@
17.07.2014 4 z 5

Rozhodně se jedná o zajímavé povídky... Každá je zcela jiná a všechny stojí za to.

linaroth
22.09.2013 4 z 5

Krátké a zapamatovatelné povídky s často překvapivou pointou, originálním vývojem a sympaticky ironizujícím/parodizujícím komentářem. Chytrý jazyk, stále se objevující prvek \"povídky v povídce\" a opravdu nadčasový nadhled všech povídek si mě získal během prvních dvou kousků. Rjúnosuke Akutagawa je můj nový japonský oblíbenec.

Ronin Roujin
19.06.2013 4 z 5

Pár krátkých příběhů odehrávajících se tuším na úsvitu éry Meidži. Pěkně se to čte a po přelouskání je čtenář zklamán, že toho bylo, tak málo. Malinko mně rozladilo mršení ženských jmen (ocásek -ová) ve vysvětlivkách a doslovu.

japonská literatura výbor z díla rozhlasové zpracování

Část díla

všech 10 částí díla

Rjúnosuke Akutagawa
japonská, 1892 - 1927
2005  85%Rašómon a jiné povídky
2005  85%Tělo ženy a jiné povídky
2016  86%Obraz pekla
1958  89%Vodníci

Kniha Tělo ženy a jiné povídky je v