Balada z hadrů

Divadelní hra od Jana Wericha a Jiřího Voskovce k oslavě Francoise Villona, odehrávající se v Paříži roku 1455. Hra se dělí na prvý a druhý díl. V prvním díle se seznámíme s hlavními postavami, přeneseme se do děje roku 1455. Je to alegorie na tehdejší politickou situaci a nástup fašismu, nezaměstnanost, vzestup kapitalismu, velké třídní rozdíly. Text je proložen písněmi, jejichž základem jsou Villonovy verše. Tyto písně jsou velmi známé, dá se říci, že zlidověly. Ve druhém díle již postavy známe, známe i charaktery jejich postav, proto se autoři již více zaměřili na podobu hry s osudy Villona v Testamentu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98652/balada-z-hadru-98652.jpg 3.8150
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:

Kniha Balada z hadrů

1amu

Jeden z hitů V+W, který museli hrát jen v malém divadle Rokoko. Stalo se tak po pauze, když oba znechuceni řáděním českých fašistů při hře "Kat a blázen" na krátký čas (bohudík) opustili divadlo " U Nováků" ve Vodičkově ul.
Měl jsem to štěstí, že jsem hru viděl tamtéž, ale v 60-tých létech, tedy již s Horníčkem.
Nezapomenu na scénu, když oba hrají "kostky" s padouchem Filipem Sermoisem :
W: 3 x 6 - 21
H: Vyhráli jsme !
F.S. Hm .
W k H: Hele, tak vídíte, že to jde, dyť von má "11-letku" ! Řev a potlesk publika. A že takových fórů tam bylo.

Korsika

Ke knize jsem dostala díky povinné četbě, ale jenom jsem se utvrdila v tom, že jak pana Wericha můžu jako herce, tak jeho vlastní tvorba je mi naprosto cizí. Třeba časem ...

Damato
02.08.2018

Ke knize jsem se dostala díky vzpomínání pana Wericha v jeho knize Jan Werich vzpomíná... kde se zmiňuje o Baladě a že je to vlastně dílko vzniklé ve spojitosti s Villonem, mým favoritem na poli poezie. Úplně jsem oněměla ( kdo mě zná, ví, jaká to byla pecka, když už já úplně zmlkla překvapením :-) ), protože Villon a jeho díla to byla četba mého mládí a Baladu z hadrů jsem fakt neznala- trapas, co?
V každém případě čtení za to stálo, závidím lidem za první republiky, co mohli navštěvovat Osvobozené divadlo a W+V vidět a slyšet na živo.
A to už vůbec nemluvím o tom, že jsme na čundrech zpívali jejich písně u táboráků a vůbec nevěděli, kde mají původ...až teď, u čtení Balady jsem se to dovtípila - nebudu snad muset vracet maturitní vysvědčení???

Aria131
09.06.2018

Opět jsem překvapena, nečakala jsem že mě zaujme.

adbrko
28.04.2018

Současně se čtením jsem sledovala divadlo, takhle to doporučuji. Bylo totiž vidět, co všechno Werich zaimprovizoval. Maturantská poznámka: dá se to za večer.

SoňkaSoník
02.11.2017

Ale jo, proč ne. Tato kniha/divadelní hra byla mou povinnou četbou do lit. semináře, že by mě chytla za pačesy tak, abych o ní přemýšlela po nocích a měla dobrý pocit z toho, že mi vzala kus mého volného času, to asi opravdu ne. Wericha s Voskovcem moc v lásce nemám, k této knize můžu říct jen mou úvodní větu. No ale jo, proč ne.

Amalberga
27.10.2017

Humor jde zcela mimo mě, jaksi se nesměji grotesknímu padání a podobným nesmyslům. Téma hry krásně ukazuje, proč měli komunisti Wericha rádi a proč já jeho hry ráda nemám.

dancadragneel
27.03.2017

Zajímavá a vtipná četba... překrásné písničky i básně a rozhodně téma k zamyšlení

Autoři knihy

Jan Werich