Kozel65 Kozel65 komentáře u knih

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Právě jsem dočetla poslední ze série detektivek v hlavní roli s Kim Stoneovou. Jde bezesporu o čtivé, napínavé příběhy. Ano ano, přiznávám, že jsem všechny čtyři zhltla během 10 dnů. Ale: už teď mi všechny díly tak nějak splývají. Čtenářský zážitek rychle pominul a v hlubší vrstvě nezůstalo téměř nic, kromě toho, že v každém díle vystupoval nějaký psychopat, sociopat a další postavy, zatížené traumatem z dětství... jako ostatně i hlavní hrdinka. Klidně bych oželela vypjaté momenty, kdy Kim Stoneová čelí (vždy neozbrojená????) hlavním zloduchům (a samozřejmě vyhraje). Ve čtvrtém díle už mi vysloveně vadilo její neustále zdůrazňované asociální chování - takovým způsobem, který mi v podtextu evokoval dojem spíš jakési "ctnosti". Knížky jsou vhodné opravdu jen pro odreagování, na dovolenou.

18.07.2018 3 z 5

Samotář Samotář Teddy Wayne

Nazvala bych to příběhem posedlosti...... Student prestižní školy z Ivy League stalkuje objekt své touhy, která jej zprvu ignoruje, pak využívá .... ale stejně tak náš samotář celkem chladnokrevně zneužívá ostatních lidí v okolí (spolubydlící svého idolu). Samotářem je nejen v důsledku své narušené osobnosti, ale právě svým chováním, které podřizuje jedinému cíli - přiblížit se vyadorované spolužačce. Společenská propast mezi nimi není podle mě ten zásadní problém, vždyť rodiče hlavního hrdiny reprezentují jako právníci zajisté upper middle class. Výborně napsaná knížka, navíc z atraktivního univerzitního prostředí.

29.05.2018 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

V knížce se prolíná několik žánrů, je obtížné ji zařadit, ale spisovateli se víceméně podařilo všechno propojit a vznikl poměrně sourodý celek. Zajímavý počin, přesto mě neuchvátil tak, abych dala plný počet bodů, mimo jiné i proto, že opěvovaná magická atmosféra Barcelony zatím není mým osobním zážitkem. Jak píše většina čtenářů - skvělá je postava Fermína, jeho životní filozofie, jazyk, myšlenky. Trochu v pozadí stojí postava otce, který mladého Daniela na Pohřebiště zapomenutých knih zavedl. Bez jakéhokoli patosu z něho čiší pochopení pro mnohdy nepochopitelné chování syna, je mu oporu a zázemím. Příběh balancuje nad propastí červené knihovny, střižené horrorem a detektivkou. Ale autor to úspěšně ustál. Přesto po dalších dílech asi nesáhnu.....

24.05.2018 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Srozumitelně a čtivě napsaná knížka, historická fakta jsou dávána do souvislostí, čtenáře nutí k zamyšlení, byť některé "oslavné" pasáže bych trochu přehodnotila, nicméně knížka vybízí přesně k tomu, co řadě lidí chybí - a to je "kritické myšlení".

14.05.2018 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Knížku vnímám jako varovně vztyčený prst při současné polarizaci společnosti a příklonu nemalé části k extrémistickým uskupením.... I přesto, že naše země už má zkušenost s totalitním režimem. Obraz teokratického totalitního Gileádu je odkrýván postupně ve vyprávění "služebnice"; temný příběh potvrzuje to, co z minulosti známe - čeho všeho je schopen člověk... ať už na vrcholu moci, z pudu sebezáchovy, zahnaný do kouta, zoufalý... Knížka je promyšleně koncipovaná a v podání vyprávění "služebnice" strhující. Otevřený konec mi vyhovuje - je to vlastně ideální varianta vzhledem k poslední kapitole - dovětek z "konference" doplňuje celkový obraz. Dávám zasloužený plný počet bodů - hluboké téma, dokonale zpracované.

14.05.2018 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Druhá knížka autorky podle stejné šablony - chuděrka zmanipulovaná žena se vzepře svému tyranskému okolí a napínavý příběh končí happy endem. Příběh je opět napsaný čtivě, knížku jsem během čtení odkládala jen nerada, ačkoli mě hlavní hrdinka neskutečně štvala svým nelogickým chováním a vršením zbytečných a nesmyslných lží. Další podobné čtení si ráda odpustím... Tři hvězdy za dobré řemeslo. Napětí do poslední stránky, přesně jak očekávám od tohoto žánru.

24.04.2018 3 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Předloha známého muzikálu, naprostá klasika, kterou znají jistě všichni Psáno formou divadelní hry; dobové slovní obraty kouzelně obohacují zážitek z četby. Příjemné čtení!

20.04.2018 5 z 5

Trojice Trojice Conn Iggulden

Knížka potěší všechny milovníky beletristicky zpracované historie, zejména fanoušky Hry o trůny, protože G.R.R.Martin se skutečně inspiroval tímto obdobím anglických dějin. Dávám plný počet hvězd, bavím se detaily dobového života, hltám plasticky popisované bojové střety Lancasterů a Yorků - a těším se na další pokračování. Vyprávění je dokonale podané, svědčí o tom i dodatek autora a vysvětlení k doloženým dobovým událostem a historickým pramenům, které doplňuje o smyšlené postavy a zasazuje smysluplně do kontextu příběhu.

17.04.2018 5 z 5

To prší moře To prší moře Radka Třeštíková

Radka Třeštíková píše o ženách a pro ženy, i tato kniha je technicky vzato čistě vztahová a proto potěší každou čtenářku, která tento typ knížek preferuje. Přestože navozená situace, do které autorka hlavní hrdinku uvrhla, je - mírně řečeno - netypická, nijak mě nepřekvapilo sebestředné a ublíženě nesympatické počínání hlavní hrdinky - zřejmě převládla genetická výbava po otci (ukázkový slaboch). Celkové pojetí i rozuzlení knihy se mi líbilo, zejména postava stalkera je dokonale vykreslená; vyvolává lítost přes odpor až po mrazení... Ponechávám stranou úvahy o uvěřitelnosti předloženého příběhu; beru tak, jak autorka předkládá, ačkoliv, jsouc svou podstatou racionálněji zaměřená, těžko chápu některé myšlenkové pochody hlavních postav. Knížka je dle mého názoru lepší než Bábovky a Osm.

17.04.2018 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Dokonalé! Pro mě jeden z nejvýznamnějších počinů poslední doby. Soudržný příběh, skvěle propracované postavy na pozadí proměn Itálie 2.poloviny 20 století. Nepřekonatelné podání vztahů (nejen) dvou přítelkyň, snad nikde jinde jsem nečetla zpověď jdoucí tak "na dřeň". A musím zmínit i plasticky popsaný život, temperament a klanové vztahy Italů z jihu, atmosféru kouzelné i odpudivé neapolské "čtvrti". Neapolská sága stojí za přečtení. Kdyby to šlo, přidělila bych dvojnásobný počet hvězd!

28.03.2018 5 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Marně se neříká, že stravitelná je jen nastavovaná kaše... Takto překombinovaně, neuvěřitelně postavený příběh se nakonec rozpadá... a zanechává rozpačitost. Knížku jsem dočetla, ale vím jistě, že po dalším pokračování už nesáhnu. Dvě hvězdy za dobré řemeslo.

22.03.2018 2 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Na první pohled klišé: příběh věčného boje dobra a zla na pozadí studené války, zde okořeněný zvláštní bytostí s "božskou" podstatou. Konec samozřejmě dobrý, ani jsem jiný nečekala (upřímně: jinak by se při sledování filmu americký divák v kině mohl udusit popkornem:-)) Po přečtení knížky a krátkém zamyšleni, kdy jsem odkryla tu první vrstvu, oceňuji prokreslení jednotlivých postav, hlavně jejich vývoj vlivem setkání s "božskou" bytostí, ať už přímo, nebo zprostředkovaně (rodina hlavního záporného hrdiny). Příběh je svižný, psaný čtivě, nabitý emocemi a ano, cílí na citověji laděné čtenáře.

22.03.2018 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Víc než zápletka a rozuzlení mě zaujala sonda do psychiky hlavní hrdinky - a právě za to v hodnocení plný počet. Ano, je to alkoholička a závislačka, zřejmě na dně, působí slabošsky, ale její psychická porucha zjevně má příčiny a ty jsou mistrně v náznacích postupně rozkrývány. Podle mě pomalejší rozjezd a méně akční začátek knize neubírá, naopak. Závěr pro mě překvapivý....

13.03.2018 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Po "Manželech odvedle" vcelku srovnatelně a dobře napsaná kniha. Pro mě jednorázová záležitost, nenadchne, neurazí, ale taky nezanechá žádný trvalý dojem.

Propast času Propast času Roman Bureš

Zajímavý nápad, úvod výborný, ale příběhu by prospělo trochu více hloubky, nejen násilné střety skupin z různých epoch okořeněné love story, jejíž uvěřitelnost ponechávám stranou, stejně jako když se ze sympatické vysokoškolačky vyloupne dokonalá superhrdinka... Ale uvidíme; dám tomuto eposu ještě šanci. Bavila mě autorova imaginace při popisu budoucnosti.

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Autorce nelze upřít umění vtáhnout do děje, ano, kniha je svižně napsaná, ale první půlka pro mě už místy trochu hraničí s lehkou erotickou literaturou. Druhá polovina má poměrně předvídatelný vývoj. Celkově povrchní oddychovka na pošmourné předjarní odpoledne.... Tři hvězdy za čtivost.

Anděl temnoty Anděl temnoty Caleb Carr

Stevie Taggert coby vypravěč pro mě ještě o třídu lepší než John Moore v Psychiatrovi. Nejen detektivka, ale dokonale propracovaná kniha v dobových kulisách. A samozřejmě psychologie, která je klíčová pro usvědčení vražedkyně...

01.03.2018 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Dokonalý čtenářský zážitek. Koupila jsem před rokem původně jako dárek do rodiny, dostala jsem se k ní až teď. Za mě plný počet bodů.

04.02.2018 5 z 5