Koza3 Koza3 komentáře u knih

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Po letech jsem hledal znovu nějaké ty duševní moudra, tak jsem si přečetl tuhle toltéckou cestu. Spolu s Duškovým představením je to klenot, který Vám pomůže se na svět dívat s úsměvem a nestarat se o věci, které za to nestojí. Super, naprosto.
Asi třetí přečtení mě moc neoslovilo. Chtěl jsem si dát refresh super dohod, které mi v životě pomáhají, ale nějak mi neseděl ten styl vyprávění, to jazykové vyjádření. Určitě kvůli tomu hodnocení nesnížím, ale polemizuji, zda by to nešlo napsat na pět stran...

18.09.2018

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Po pár letech jsem si to přečetl znovu a už jsem z toho nebyl tak odvařený. Kniha je dobrá, poslouží jako základní mustr pokud v životě nevíte kudy kam, ale pokud jste jakž takž normální, tak Vám ty rady nebudou moc k užitku. Navíc se autor neustále opakuje a omílá pár základních bodů. Kdyby je sepsal do krátké úderné knihy, bylo by to asi čtivější a přínos by mohl být kvalitnější. Abych se přiznal, tak jsem trošku zklamán, ale nesmíte to brát jako všespásnou publikaci, ale spíše jako takového průvodce světem mužů... Když nad tím tak přemýšlím, tak by si to možná měly přečíst spíše naše ženy, aby pochopily o co nám v životě jde :-)

02.08.2018 4 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Přispěl jsem v rámci crowdfundingové kampaně a těšil se, až se do toho zažeru. Po pár měsících mi kniha dorazila a už z přebalu mi bylo jasné, že se bude jednat o drsný humor, který ani Halina nepobere. První stránky jsem se v metru řezal a hltal tu parodii na plné pecky. Dost mě i zajímal hlavní příběh hospitalizovaného Antonína, byl jsem zvědav co z toho vyleze. Trošku mi to přišlo jako odvar 1984, kdy Vás informacemi tlačí k určitému názoru. Zhruba po půlce tomu však došla pára a satirický vtip ztrácel dech. Kvalita byla asi pořád stejná, ale prostě jsem se přesytil. Začalo to být nudné a byl jsem rád, že to není delší. V podstatě jsem se těšil už jen na vyvrcholení hlavního příběhu, ale bohužel to nebylo dobře uchopeno a totalitní myšlenka vyprchala do prázdna. Škoda. Na počátku jsem si říkal, to je na pět hvězd, v půlce už mi bylo jasné, že to budou hvězdy čtyři a na konci to dopadlo čistě průměrně.

05.03.2018 3 z 5

Time Management - 	efektivní hospodaření s časem - klíčová součást beneopedie Time Management - efektivní hospodaření s časem - klíčová součást beneopedie David Gruber

Kdybych využil metodu rychločtení, kterou autor ve své publikaci popisuje, na čtení této knihy, přeskočil bych prvních třicet stran, kde se autor pyšní svým peřím, tím co u nás vymyslel v totalitní a informacemi nedostupné době. Skládám autorovi hold za tuto aktivitu, kterou český národ edukoval, ale určitě by stačilo říci ublížení, které Vám bylo způsobeno na dvou stranách a ne na 15% knihy. Roztahanost je v místech, které nejsou pro time management klíčové, bohužel nemístné. Chápu systém diáře, který s využitím několika zvýrazňovačů, druhů čar a formulí umí udělat diář výjimečnou záležitostí šetřící čas, ale raději bych se dozvěděl něco o jiných kapitolách (třeba decision nebo talker management), které jsou z mého pohledu pro beneopedii klíčové.
Abych se přiznal, tak time management knížky jsem obcházel obloukem, protože jsem se bál, že mi budou diktovat, které činnosti (ty zábavné), mám v životě vypustit, abych byl úspěšným pracantem. Naštěstí o tomhle kniha není a snaží se pomoci zefektivnit některé činnosti tak, abychom s nimi strávili nyní a v budoucnu méně času. Základ je tedy dobrý, ale nemůžu se zbavit pocitu, že kniha je spíše takový product placementem nabitý leták, který od všeho popíše jen trochu a pokud chcete vědět více, kupte si od pana Grubera další knihy nebo jděte na jeho semináře. Chápu, že některé oblasti vyžadují samostatnou publikaci, ale mám pocit, že se jich autor jen tak dotkl a nic podstatného vlastně neřekl. Musím tedy konstatovat, že tahle kniha pro mě není úplně přínosem.

30.10.2017 3 z 5

Prokletí z Ruelu Prokletí z Ruelu Joe Dever

Když mi brácha poslal odkaz na aplikaci na Android, která obsahuje všechny gamebooky o Lone Wolfovi (v AJ a zdarma), tak jsem to hned nainstaloval a začal smažit tuhle nostalgickou klasiku. V podstatě jsme na tom vyrostli a můžu říct, že díky gamebookům mám rozvinutou představivost. Kam se hrabou dnešní fantasy naservírovaná na stříbrném podnose? Musíte si to hezky v hlavě zrekonstruovat, kreslit si mapku, vést si inventář, no prostě paráda :-)
Grandmaster sága začíná jako béčkový film. Rozšířil se nám tady nešvar v podobě viru, který nás všechny zabije! Jen ty můžeš zachránit Sommelund! Ok, tohle klišé už jsme akceptovali, tak se na to jdeme podívat. Cesta do pevnosti je docela fajn, projít pevností a najít kořen problému bylo taky cool, ale kámen úrazu byl útěk z místa činu, který zaplnil snad půlku knihy. Když už rozsekáte hlavního záporáka a zničíte virus, čeká vás dlouhá cesta do bezpečí...ta mě docela unudila a proto hodnotím průměrně.

16.06.2017 3 z 5

Království děsu Království děsu Joe Dever

K téhle knize se hodí hláška z Červeného trpaslíka: "Rimmer – Takhle krutý? ...Počkat, smrt? SMRT? Tak dvakrát za život? To se může stát jenom mě, ani Ježíš to neměl dvakrát... Bože, umřu víckrát než jsem kdy souložil!" Cheche... tahle mi dala zabrat, chcípal jsem často, nikdy mečem, ale vždy tím, že jsem vlezl kam jsem neměl. Tahle je záludná, bacha na ni. Každopádně se Vám odvděčí příjemným putováním, zajímavými postavami a na konci....však uvidíte sami :-)

08.12.2016 4 z 5

Stín na písku Stín na písku Joe Dever

Poslední díl ze série Kai byl jeden z nejlepších. Putování zajímavou krajinou a zajímavými prostředky (nebudu spoilovat), délka gamebooku Vás drží napjatého, zda chcípnete při otočení na další stránku a budete muset procházet celé dobrodružství znovu nebo se Vám povede to projít až do konce. Povedlo se mi to na první pokus, jak jsem už uvedl v předchozích komentářích, více kai schopností a světelný meč :-) vám dost pomohou. Těším se na Magnakai dobrodružství!

05.12.2016 4 z 5

Rokle zkázy Rokle zkázy Joe Dever

Rokle zkázy? Někde na jihu zmizelí královští vojáci. Kai Lorde! Běž se po nich podívat. Ale beze všeho pane králi :-) Příběh v kostce. Projdete si peklem? Moc ne, tenhle díl mi přišel nejjednodušší. Ať už to bylo způsobemo přítomností super meče nebo tím, že máte už dost Kai schopností a dost umrtvujících situací tedy vyřešíte, ale i přes to se budete královsky bavit. Super gamebook!

30.11.2016 4 z 5

Oheň na vodě Oheň na vodě Joe Dever

Druhý díl už trošku přihořívá. Budete umírat, budete muset volit kudy se vydat, budete spoléhat na tabulku náhody a budete si mnout ruce. Tohle je gamebook!

30.11.2016 4 z 5

Stráž Stráž Sergej Lukjaněnko

Koukám, že už je to sedm let co jsem četl Noční a Denní hlídku. Sci-fi romány natolik úžasné, že když se mě od té doby někdo zeptá co je pro mě symbolem Ruska, jsou to super scifiny (Glukhovsky, Lukjanenko), které jsou naprosto originální a nemají konkurenci. Ve světě science fiction by se mohlo říct, že už bylo vše "vymyšleno" a jakákoliv nová myšlenka je jen vykrádačka již existujícího. To neplatí pro Stráž. To co autor vymyslel za svět je naprosto famózní. Cítil jsem tam nádech steam-punku a postapo a jak jsem již zmínil, kvalitní ruské vyprávění příběhů. Pohraniční stráž střeží Centrum, svět, který propojuje další světy (i ten náš). Nejsme ve vesmíru sami a co víc, hrozí nám plastový mor, protože jsme příliš vyspělí. Ne, není to klišé, je to kulervoucí drama, které přelouskáte během pár dnů a budete strašně naštvaní, že nejsou přeložené další díly! Lukjaněnko se podělí o toto universum s dalšími ruskými spisovateli, kteří budou pokračovat (nebo už pokračují) dalšími díly. Co jsem koukal, tak nakladatelství Triton připravuje vydání dalšího dílu Revers, každopádně existují další tři čtyři knihy, které se povalují někde v ruských antikvariátech a do češtiny se jim nechce. Proto kupujte tuto knihu ve velkém, ať si pánové z nakladatelství zamnou ruce a přeloží pro nás všechny díly :-) Milí čtenáři...hlídka je mrtvá...ať žije Pohraničí!

V rámci čtenářské výzvy dávám do kategorie "Kniha poprvé vydaná v roce 2016" a musím se trošku zastydět, protože pozorný čtenář ví, že vyšla již v roce 2014, ale v ČR byla vydána až letos. Parametry to tedy splňuje, ale chtěl jsem to hrát fér a číst opravdu to, co letos vyšlo v originále. Brácha mě ale předběhl a daroval mi tuto knihu jako kandidáta pro tuto kategorii... jsem rád, že jsem to neodmítnul ;-)

14.10.2016 4 z 5

Moje kniha biblických příběhů Moje kniha biblických příběhů kolektiv autorů

V rámci čtenářské výzvy jsem hledal knihu pro kategorii "Kniha přečtená za jediný den". Vzpoměl jsem si na tuhle knížku pro děti, kterou jsem jako malý kluk doma rád lustroval. Miloval jsem ty ilustrace, obrázky biblických příběhů. Brácha měl jeden výtisk, který mi věnoval a tak jsem se jednu neděli rozhodl ji přelouskat. 116 příběhů, těch hlavních příběhů z Bible, které by měl znát každý člověk na Zemi existující. Jsou podány jednoduchou formou (občas se ztratíte ve všech těch jménech, ale je možno jich spoustu vypustit, nejsou pro příběhy podstatné), mnohdy mají pro děti ponaučení. Hlavním lákadlem, jak jsem již zmínil, jsou nádherné ilustrace, které Vám zůstanou v paměti. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí (Metuzalém že nebylo město ale člověk :-), že lidé žili několik set let, proč bylo sesláno deset ran božích na Egypt, atd.), ale přesto hodnotím průměrně. Proč? Poznámka první - možná bych vynechal některé příběhy, které slouží pouze jako spojový materiál a soustředil se na ty "důležitější", na které by se v tom případě dostalo více prostoru než pár stránek. Poznámka druhá - i přes to, že jsem lehce věřící, nepatřím do žádné církve. Tak bych chtěl vychovávat i své dítě, nestranně, ať si samo rozhodne, jakou duševní cestou se chce vydat. U většiny příběhů jsem ale cítil nátlak autorů na to, aby děti nejen konaly dobro a řídili se božími přikázaními (to je v pořádku), ale taktéž aby zasvětili svůj život sdílení těchto příběhů a šiření pravdy o Bohu. Nic proti tomu, ale očkovat děti do těchto činností není správné. Kdo chce šířit slovo Boží, nechť si tak rozhodne sám ve starším věku, ale ať to nemá vtlučené do paměti již od mládí. Proto, až budu svému dítěti chtít dát knihu biblických příběhů, tahle to nebude. Bude to jiná, která bude objektivnější, faktičtější se zachováním prvků božích zázraků.

22.08.2016 3 z 5

Vlk z Wall Streetu Vlk z Wall Streetu Jordan Belfort

Jordan Belford alias Vlk z Wall Streetu. Jaký byl jeho životní příběh? Před pár měsící jsem nastoupil do nového zaměstnání, které se věnuje finančním trhům, čemuž já rozumím jako koza petrželi. Řekl jsem si tedy, že si dám nějaké odlehčené studium a tahle šílenost se vyloženě nabízela. Po pár prvních kapitolách mi bylo jasné, že téma burzy a finančních podělávek budou spíše tématicky olíznuty, ale nikoliv popsány pro lačnící studenty. Je to i logické, protože tahle kniha je spíše o fetu, prostitutkách a bohémském životě. Byl jsem trochu zklamaný, ale humorně pojatý životní příběh mi to částečně vynahradil. První polovina byla naprosto bombastická. Jordan se drolí po několika Qualudes po různých červených kobercích a ty nejlepší společnice se mu snaží pomoci od jeho sexuálních choutek. Fajn, dobrý, ale po pár set stránkách to začne trochu nudit. Jakmile se příběh přesune do fáze rozpadu hlavního hrdiny, narazí několikrát na své dno a nějak se mu z něj nechce vzpamatovat. Trošku s ním soucítíte, ale spíše ho začnete nesnášet. Ty jeho kecy a snaha všem lidem pomáhat Vám přestanou chutnat a přestanete mu věřit. To je u hlavního hrdiny trošku problém a mě to moc nevyhovovalo. Neříkám, že jsem se do něj nedokázal vcítít, ale nějak jsem přestal věřit tomu, že tenhle člověk je ten good guy. Druhou půlku tedy hodnotím podprůměrně a zbytečně protahaně. Finální hodnocení je tedy průměr. Teď se těším až si znovu sjedu filmové zpracování s perfektním DiCapriem.
V rámci čtenářské výzvy řadím do kategorie "Kniha, která má více než 400 stran", protože druhá půlka byla tak dlouhá tak, že mi to přišlo jako tisíc stran :-)

04.07.2016 3 z 5

Ahoj, tati Ahoj, tati Mal Peachey

Změny je potřeba dělat co nejdříve bez otálení. Rozhodl jsem se tedy, že změním práci a založím rodinu. Při odchodu ze svého bývalého pracoviště jsem dostal od kolegů tuto knihu jako malý návod a info, co mě v následujících letech mého života čeká. Obavy z nové práce (budu to umět? nevyhodí mě?) byly zavaleny z obav o rodinu (k čemu je dítě? co to umí? budu dobrý táta?) a byl jsem v chvilkové depresi. Tahle kniha mě z nich trošku dostala. Ukázala mi, že rodina je jedna z nejhezčích věcí v životě a je fajn se na ni těšit! Některé další menší obavy (třeba jako jak přebalit nebo uspat dítě) jsou v knize vtipně popsány a věřím, že až tyhle potřeby příjdou budu na ně připraven. Kniha přišla v pravý čas a přelouskal jsem ji celou i přes to, že druhá půlka (tedy puberta a dospívání dítěte) mě čeká až za pár hezkých let a kapitola o rozvodech snad nikdy! :-) Určitě ji beru jako přínos a doporučuji všemi šesti všem budoucím i současným tatínkům (případně i maminkám)!
V rámci čtenářské výzvy knihu řadím do kategorie "Populárně naučná kniha" protože je populární mít rodinu a je naučné si něco přečíst, než se do toho pustíte.

21.04.2016 4 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

Geniální. Období ve znamení zaklínače jsem podpořil touto encyklopedií ze světa Geralta. Naprosto luxusní styl vyprávění, je to stručné, čtivé a zároveň obsahuje všechny důležité informace o světě zaklínače tak, abyste mohli nastoupit do rozjetého vlaku. Sága Geralta je jedna z mých nejoblíbenějších fantasy, proto hodnotím ultimátně jako fanoušek, ale ty pocity, když jsem dohrál Witchera 3:Divoká hon a pak si to četl v této knížce a došel na poslední stránku...k nezaplacení :-)

30.03.2016 5 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Jako oddechovku po náročnější literatuře jsem zvolil povídkovou tvorbu, kterou jsem tak i zařadil v rámci Čtenářské výzvy. Povídky Z.Svěráka mi doporučila manželka a musím říct, že některé jsou vypečené. Byly tam záchvěvy špičkových momentů a zároveň podprůměrné pointy některých povídek. Proto hodnotím průměrnými třemi hvězdami. Co mě překvapilo byly sprostá slova a občas i lehká či střední erotika! Já měl vždycky pana Svěráka v šuplíku bez sprostých slov s čistotou slova, proto mě povídky mile překvapily. Teď se pustím do Nových povídek, tak uvidíme, jak dopadnou tyhle :-)

26.02.2016 3 z 5

Se starou gardou: Na Peleliu a Okinawě Se starou gardou: Na Peleliu a Okinawě Eugene B. Sledge

Triatlon válečné literatury jsem ukončil tímto osobitým vyprávěním druhé světové války. Bitvy o Peleliu a Okinawu jsem jako laik neznal. Znám ty hlavní bitevní vřavy spíše z her a filmů, ale hrůzy války mi nebyly nikdy po chuti. Historické memoáry taky moc nemusím, ale když mi byla doporučena a zapůjčena tato kniha líčící válku z pohledu první osoby (FPS :-)) pustil jsem se do ní a nebyl jsem zklamán. Myšlenkové pochody obyčejného pěšáka jsou doplněny základními fakty o bitvách a americké armádě obecně. Občas jsem kroutil hlavou, protože mi přišlo, že hlavní protagonista je takový ten správný mariňák, který má prozíravost generála, všechno ví a nikdy se nemýlí, ale po pár řádcích vysvětluje jak si málem nadělal do gatí, což jeho postavu stylizuje do pochopitelného postoje. Byla to moje třetí kniha v řadě, která se víceméně týká válečných konfliktů a musím říct, že mi bohatě stačilo. Dám si zase nějakou knížku o lásce :-) Rozhodně je potřeba přečíst něco podobného, abychom si uvědomili, že válku opravdu nechceme. I když se s mottem osobně neztotožňují, přijde mi jako věčné zakončení komentáře, proto mi dovolte parafrázovat konečnou myšlenku knihy: Pokud je ti země dobrá abys v ní žil, je ti dobrá abys za ni bojoval.

15.02.2016 3 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Naprosto dechberoucí. Přiznám se, že před přečtením této knihy jsem měl mizivé znalosti o situaci na Korejském poloostrově. Věděl jsem, že jedna Korea je ta "lidová" a druhá ta demokratická, ale měl jsem problém říct, která je která. Taktéž jsem věděl, že Spojené státy tam bojovaly v minulém století válku, ale nějak se jim to nepovedlo. Tahle knížka mi přiblížila zemi na druhé straně světa a dala mi jasně najevo, jak se tam věci mají. Příběh Sina je naprosto grandiózní a doplňkové informace o politické situaci jsou perfektně vnořeny do příběhu tak, aby čtenář pochopil celý koncept. Už se mi to všechno složilo do jednoho obrázku (dnes ráno jsem náhodou koukal na epizodu MASH a chápal jsem skryté vtípky na korejskou kulturu :-)) a nedokážu pochopit, jak je možné, že v dnešní době existuje země jako KLDR diktovaná Kimovou dynastií. Včera jsem viděl v televizi, že Kim Čong-Un si hraje s vodíkovou bombou a rád si je testuje v okolí své Země. To je naprosto nepřípustné a doufám, že odveta Japonska a USA bude rychlá a situace v KLDR se co nejdříve změní. Doporučuji všem přečíst, poté se budete na místí asijské přistěhovalce dívat trošku jinou optikou.

07.01.2016 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

První část jsem louskal celé léto, ale tu druhou jsem sjel během pár týdnů. GRRM opět nezklamal a předložil nervy drásající román plný napětí a zvrácených úchylů. Ti, kteří byli dříve hrdiny se stali odpadlíky a naopak. Nemůžete se spolehnout na žádnou postavu a může Vás kdykoliv překvapit. Škoda, že si GRRM udržel potřebu zabíjet oblíbené postavy. Přečetl jsem co přečíst šlo a teď musím čekat na další omamné eposy. Snad se v příštím roce dočkám.

27.12.2015 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Knihu mi doporučil můj scifi bratr, což je štempl sám o sobě, takže jsem se vesele pustil do čtení. Po několika stranách jsem přemýšlel co to mám vlastně v ruce? Připadalo mi to jako Jméno růže od Eca, které jsem po pár stranách odhodil kvůli přílišné popisnosti. Vydržel jsem to, dostal se přes to a udělal jsem dobře. Po několika dalších kapitolách mě příběh začínal vtahovat a nepustil až do posledního listu. Pravda, že u popisných pasáží jsem přestával dávat pozor, protože jsem si potřeboval trošku odpočinout, ale některé líčení nechutných situací mi zůstanou navždy vypáleny v mozku. Nechci spojlovat, protože každá trošičku důležitější postava či druh má v knize své opodstatnění a vytváří neuvěřitelný ekosystém. K čemu přirovnat? Nevím. Steam-punk, scifi či fantasy? Je to podobné jako u Zaklínače, kdy nevíte zda se jedná o scifi či fantasy. Trefné porovnání tu napsal někdo v jiném commentu, že v tom vidí Half-Life 2 :-) Každý v tom asi uvidí svoje a pokud přelouskáte všech 600 něco stran zůstane ve vás pach po zkažených citrónech :-)

30.03.2015 4 z 5

Minority Report a jiné povídky Minority Report a jiné povídky Philip K. Dick

Tak po mnoha doporučeních jsem se pustil do této sady povídek a neprohloupil jsem. Na úvod do Dickovy tvorby je to ideální kandidát. Všechny povídky měly stejné jádro. Total recall byla pro mě tou nejočekávanější. Filmovou adaptaci jsem viděl asi desetkrát, ale Arnieho jsem si do té knižní promítnout nedokázal. Nebylo ani potřeba, protože povídka si bere opravdu jen ten základ vštěpování umělých vzpomínek. Každá povídka měla nepředvídatelný zvrat, za což klobouk dolů. Některé, hlavně Víra našich otců, jsem musel po přečtení googlit, protože jsem nedokázal pochopit co je vlastně pointou. Otevřené konce mám rád, ale zároveň nesnáším, když si nedokážu udělat závěr. Číst tyhle povídky v době jejich vzniku, tak asi nemusím LSD brát, protože by mi halucinace navodilo samo jejich čtení. Super, doporučuji a těším se na další povídky a knížky.

04.08.2014 4 z 5