Kory98 Kory98 komentáře u knih

Ve stínu Ve stínu Dominik Dán

Opět krásná detektivka. Říkala jsem si, že o ponožkovém vrahovi jsem příběh už četla, tak se to nějak divně zašmodrchává. A ono to bylo, nakonec jako vždy, úplně jinak. Tentokrát po zádech mrazilo i samotné detektivy, ale nebylo to lednovým počasím, kdy museli vyšetřovat venku, ale brutalitou pachatele, kterého všichni dlouho znali.

13.05.2023 5 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Tentokrát jsem četla ve slovenštině. V šestnácté knize série se vydáme na počátek Krauzovy kariéry na oddělení vražd. Vražda se odehraje až skoro ve druhé polovině knihy a kniha se rozbíhá několika příběhy samostatných dějových linií, aby se na konci pospojovaly, ale hlavně aby vytvořily obraz tehdejší doby, kdy vládla STB a nikdo nebyl víc, občas ani detektivové z mordparty. Jak čtenáře sám autor v úvodu nabádá, příběh je fiktivní, ale kolik takových bylo doopravdy, to se už dnes nikdo nedozví... Ani se nedivím, že tímto příběhem autor nezačal v rámci série, ale byl vydán až v roce 2012, přece jen těsně po revoluci, by někomu nemusela podobnost připadat čistě náhodná.

20.02.2023 5 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Tentokrát jsem byla velice překvapena, jak autenticky v souladu s knihou, byl natočen seriál, protože knížku jsem dosud nečetla. Jako u jednoho z mála děl se zde filmové zpracování vyrovná knižní podobě. Kniha samozřejmě zachycuje drobné detaily, které v seriálu zachyceny nebyly a proto jsem velice ráda, že jsem si ji přečetla. Všem mohu jen doporučit.

26.01.2023 5 z 5

Sára Sára Dominik Dán

Skoro do poloviny knihy nebyla o policistech ani zmínka, ale popis událostí byl tak zajímavý, že jsem si toho ani nevšimla. A pak to začalo mít spád jako vodopád, že jsem se nestačila divit. Když jsem dočítala k závěru a "chlapci z Našeho Mesta" ještě neměli případ vyřešený, tak jsem si říkala, že v tom bude něco jiného, protože na těch pár stránkách to přece nemůžou vyřešit. A jako vždycky "zasáhly" vyšší mocnosti a hezky jim to sebrali, což mě děsně naštvalo i když se to dalo předpokládat. Ani jsem se nedozvěděla jak to nakonec dopadlo s jejich kolegou Martinem, ale třeba se ukáže v dalších dílech. Možná to bylo zašmodrchané až moc, ale o to lépe se to četlo a jako vždycky jsem panu Dánovi všechno uvěřila. Jsem ráda, že jsem se pustila do čtení jeho knih.

04.09.2022 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Knížka, kterou jsem od dob maturity nečetla. Rychlé čtení a hezké přemýšlení. Navodila ve mě trochu smutku a nostalgie, ale ne vždy je téma radostné. Takového krysaře bychom občas potřebovali i teď, jenom by ta píšťala musela umět trochu oddělit zrno od plev.

16.04.2019 4 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Fiktivní příběh, který vychází z reálných skutečností a některých reálných postav. Velmi silný prožitek. Nemám ráda knihy o válce a přesto je čtu... Vždycky mě rozesmutní a některé pasáže mám problém vůbec přečíst. Ale vytrvám, protože já to jenom čtu, ale oni to museli prožívat. Nikdo si nedovedeme představit statečnost tehdejších lidí, ani jejich strach. I s vidinou toho, že nepřežijí, neváhali dávat v sázku své životy a všichni do jednoho se těšili na jediné - na obyčejný život až válka skončí. Moc hezky napsané.

15.02.2024 5 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Čtení třetího dílu Ranhojičky jsem dlouho odkládala. Po přečtení druhého dílu, kde jsme se opět dostali na úplný začátek, jsem si říkala, že už se tam nechci vracet. Skoro mě to bolelo. Ale čas všechno otupí a zvědavost je mocnější. Tak jsem to riskla a pocity po přečtení jsou nepopsatelné. A vůbec se nedivím autorce, že se do svých postav zamilovala, jak zmiňuje v poděkování - já je miluju také. Bylo to fascinující, úplně mě to dostalo a teď už budu jenom snít...

10.02.2024 5 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Tentokrát musím jednu hvězdičku ubrat, protože mě to úplně nevtáhlo. Ale to se u "Dánovek" stává velice zřídka, možná tak u dvou ze všem, které jsem dosud přečetla. Byla to blbá doba, všechno se měnilo, pro policii to nebylo jednoduché. Alespoň, že si detektivové zachovali svůj osobitý humor.

07.12.2023 4 z 5

Celou sérii Harryho Pottera čtu již poněkolikáté, až tak mě chytila za srdce. Nyní ji předčítám nahlas mojí mamince, aby si "na stará kolena" rozšířila čtenářské obzory. Už jsme takto absolvovaly spoustu knih. Teď navíc dávají i filmové zpracování, takže to máme jako vítaný doplněk, přečteme a pak se podíváme na zfilmovanou verzi.

18.01.2023

Bestie Bestie Dominik Dán

V sérii třetí příběh, který se ale vrací k příchodu Richarda Krauze na oddělení vražd. Místy je opravdu hororový, ale asi dvakrát mě dohnal k výbuchům smíchu, hlavně v pasážích, kdy se detektivové slovně "pošťuchují" a pak u toho chudáka, který skončil se salmonelózou (což k smíchu není), ale nevím zda autor nebo překladatel to prostě brilantně popsali.

13.08.2022 5 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Přenádherná kniha. Mistr Karel Gott nám zanechal nejen svoje hudební dárky v podobě písniček, ale i tuto krásnou autobiografii. Doslova jsem ji zhltala i když je tak objemná a už teď se těším na další pomalé čtení a to přiznávám, že nejsem jeho skalní fanoušek. Spousta nádherných fotografií a jiného obrazového materiálu a mnoho krásných vzpomínek. Vždyť to také byl člověk, který něco za svého života dokázal, navštívil mnoho míst v celém světě, setkal se s mnoha významnými lidmi a který nám má co vyprávět. Kdybych mohla, dám i 10 hvězd, natolik myslím, že se kniha povedla. A když mám hodnotit všechno, tak si myslím, že i cena je velice úměrná tomu, co dostanete do ruky. Jsem ráda, že bude v mojí knihovně jako hezká památka na úžasného nejen zpěváka, ale i člověka. Knihu jsem použila i jako dárek a radost byla převeliká.

21.07.2021 5 z 5

Cigaretka na dva tahy Cigaretka na dva tahy Dominik Dán

Opět nádherný díl, ani se nemuselo tolik vraždit. Rok 1993 - podsvětí bují, StB se převléklo za jiné tajné služby a policisté, tedy pouze někteří se neštítili ani toho nejhoršího. A pak to má jeden poctivý policajt vyřešit, tedy vlastně dva - Krauz a Chosé. Tentokrát musí sehraná dvojka z mordparty zastoupit i kolegy z protidrogového. A navíc se potýkat s novým zlepšovákem, mobilním telefonem. Krauzovu nechuť k němu chápu ještě v dnešní době :-)

18.01.2024 5 z 5

Rovnice lásky Rovnice lásky Helen Hoang

Velice zajímavá kniha. Zpočátku jsem si myslela, že půjde skoro o erotický román, ale není to pravda. Hlubší pojetí problému života lidí s Aspergerovým syndromem je zakomponováno do romantického příběhu, který je ale ze života. Četlo se mi docela dobře.

17.09.2023 4 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Tak takhle knížka u mě od paní spisovatelky prozatím zvítězila. Smála jsem se tak, že mi až tekly slzy a rodinní příslušníci se chodili dívat, jestli mi náhodou nepřeskočilo :-). Zrovna třeba tuto knížku bych si přečetla, kdybych se potřebovala rozveselit, alespoň ta první polovina je bezvadná. Nevím, kam Jo Watsonová na ty nápady chodí. Její hrdinky jsou ztřeštěné, bláznivé, nepředvídatelné a hlavně se jim dost lepí smůla na paty. Ale přitom, si pořád dokážou zachovat tvář a jsou to v jádru vlastně obyčejné holky.

01.07.2023 5 z 5

Moucha Moucha Dominik Dán

Tak tento případ je tak nádherně zamotaný, jestli se tedy dá něco takového říct o vyšetřování vraždy. Vyšetřovatelská část osobnosti Richarda Krauze se pomalu začíná formovat do dobrého detektiva. Opravdu zajímavý díl a hned se vrhnu na Mucholapku, musím se dozvědět, jak to dopadlo.

23.03.2023 5 z 5

To jsme, prosím, nebrali To jsme, prosím, nebrali Stanislav Rudolf

Vůbec jsem netušila, že pan Stanislav Rudolf napsal i příběh o studentech zemědělky. Slasti a strasti náctiletých umí popsat čtivým způsobem. Sice v mých očích kvalit Metráčka nedosahuje, ale i tak je velice zdařilý a ráda si ho zase někdy přečtu. Zvlášť proto, že studium zemědělské školy byl můj tajný, nesplněný sen.

19.03.2023 4 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Milé povídání na dvě odpoledne. Už jenom tento první díl mi chyběl přečíst z "kočičářské" trilogie příběhů. Obyčejné příběhy obyčejných lidí a jejich neobyčejných koček. Já moc nemám ráda povídky, ale zjistila jsem, že v souvislosti se zvířetem mi vlastně vůbec nevadí a četla bych i dál.

05.02.2023 4 z 5

Hudba z vedlejšího kupé Hudba z vedlejšího kupé M. K. Hardy

Vždycky mě mrzí, že jsou knihy M.K.Hardy tak krátké. Ale příběh je vypovězen a nač nabalovat další třeba už zbytečná slova. Tentokrát mi byli sympatičtí oba hlavní hrdinové i Emma měla naštěstí s nafoukanou modelkou málo společného a moc jsem jí fandila, že se jí podařilo splnit si životní sen. Nerada srovnávám, ale i když mému srdci je nejbližší Knihomolka, tak je tato kniha také velice vydařená a zase z jiného prostředí.

07.09.2022 5 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Moc hezký příběh s poutavou zápletkou, který se mi dobře četl. Hlavní hrdinka Marie mi byla sympatická, protože to nebyla žádná ufňukaná holka i když jí osud nepřál, proto jsem jí držela pěsti, aby dosáhla svého štěstí. Kniha líčí životní osudy bohaté továrnické rodiny, jejich šťastné i hořké chvilky, má i nádech romantiky. Těším se na další díl.

03.03.2022 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Neuvěřitelný příběh, kterému jsem přesto uvěřila do posledního slova. Dvě věci mě okouzlily - spisovatelův popis zvířat všeho druhu a jejich chování v rámci celé knihy a víra v Boha, kterou měl Pí. Jemu se dostalo daru poznat tři náboženství a vybrat si z nich to podstatné - všechna mu připadala krásná a v každém si svého Boha našel. To mě přivádí na myšlenku, že v každém náboženství, pokud není ovlivněno fanatismem je spousta krásy, lásky a laskavosti. Ale jako v knize (to bylo povyku, když to prasklo, že by byl hinduista, muslim a křesťan v jednom) ani v dnešním světě není možné je propojit, protože mají i své zákony, svá dogmata, která svazují a nedovolí, aby se projevila pouhou láskou k bližním. To se stává jenom v pohádce nebo v krásném příběhu napsaném na papíře. Jsem moc ráda, že jsem si z knih, které se mohou pyšnit získáním Man Bookerovy ceny vybrala ke čtení právě tuto. Čtenářská výzva mi rozšiřuje čtenářské obzory, pouštím se i do knih, po kterých bych dříve asi nesáhla a které mě většinou velice příjemně překvapí, zrovna jako tato.

04.06.2019 5 z 5