Kortez Kortez komentáře u knih

Půlnoční pacient Půlnoční pacient Egon Hostovský

Nevyhledávám knihy se špionážní tématikou, tato se mi dostala do rukou náhodně a nakonec to nebyla vůbec ztráta času.

03.01.2020 3 z 5

Transport za věčnost Transport za věčnost František Tichý

Byl jsem zvědav jak se téma holocaustu dá citlivě nabídnout dětem. Proto jsem sáhnul po knížce která je psaná pro mládež. Nabídla mi toho moc, i když už mezi mládež dávno nepatřím. Myslím že se dílo a myšlenka v tomhle počinu podařila.

01.01.2020 4 z 5

Dravec Dravec Adam Barna

Jako prvotinu hodnotím celkem vydařenou. Potěšilo mě že se děj odehrává v Brně, námět byl taky skvělý a já dočetl v úplné spokojenosti. Škoda že autor ve psaní už nepokračuje, rád bych si přečetl něco podobného.

26.12.2019 4 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Prekvapivo odvážna téma na slovenské pomery. Všetci síce čosi tušia, viď vtípky o kňazoch, ale nahlas sa o ničom nehovorí.
Touto knihou u mňa pán spisovatel stúpol o priečku vyššie. Nie je totiž vražda ako vražda.

16.11.2019 5 z 5

Prach prachu Prach prachu Tami Hoag

Průměrná detektivka která nenadchne, ale ani neurazí. Od autorky jsem četl lepší kousky, proto jsem sáhl i po této knížce.

14.11.2019 3 z 5

Šumavská trilogie Šumavská trilogie František Hobizal

Poválečné události v šumavských lesích zaobalené do romantického roucha. Stejně zůstalo smutno z toho, jak dokázali Češi zamést s Němci bez ohledu na to, jestli to byli nebo nebyli náckové. Poslouchal jsem audioknihu, co ještě umocnilo zážitek ohledně německé výslovnosti češtiny. Skvělá knížka na dlouhé zimní večery.

14.11.2019 4 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Ke knize jsem se dostal díky čtenářské výzvě a nelituji toho.
Příběhů kolem kolektivizace, udavačství a všech těch vychytávkách co komunisti dělali pro šťastné zítřky není nikdy dost. Dokonce si myslím, že strašně málo.
Čekal jsem víc prostoru událostem v minulosti, no beru i tuhle formu. Rozhodně dílo u mne splnilo očekávání.

03.11.2019 4 z 5

Zimní muži Zimní muži Jesper Bugge Kold

Velice čtivě napsaný příběh z časů 2. světové války, příběh jedné podnikatelské rodiny z Hamburku kterou smetla válka. Přerod normální osobnosti na nacistickou zrůdu je tak jednoduchý až z toho mrazí. Kniha dává odpovědi na mnohé otazníky kolem války ale také jeden otazník v mysli čtenáře vytvoří: jak bych se zachoval já?

03.10.2019 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Po dlouhé době jsem narazil na skutečně napínavou detektivku, která vás nepustí dokud ji nedorazíte do poslední stránky. Neshledal jsem žádné hluché místa, vše šlo krásně jako po drátkách. Ke knihám od této manželské dvojice se budu rád vracet.

22.09.2019 5 z 5

Hrobař Hrobař Marina Heib

Čtivá detektivka z prostředí dětské pornografie a pedofilů. O čem knížka je jsem zjistil až po příchodu z knihovny. Možná proto ji oceňuji 4*. Jinak je tohle téma dost těžko hodnotitelné, alespoň pro mne. Konec byl překombinovaný jak divadelní hra nějakého vesnického ochotnického souboru.

17.09.2019 4 z 5

Oběť Oběť James Carol

Pohodová průměrná detektivka pro čtenáře co si potřebuje oddechnout od práce v klidu domova.
Nečetl jsem předchozí díly, no pokud se mi dostanou do ruky, rád si přečtu celou sérií od začátku a taky přeji autorovi ať ještě nějaké díly o sériových vrazích vytvoří.

10.09.2019 4 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Čítal som ako e-knihu. Mám síce radšej papierové knihy, ale napokon som zvolil najrýchlejšiu variantu.
Nedá sa mi dať menšie hodnotenie ako 5*, vlastne ako vždy pri hodnotení dánoviek.
Téma tvrdá, rovnako ako je tvrdá realita s nepotrebnými seniormi, ktorí sa ešte dajú odrať z kože než skončia v drevenom futrále. Šokujúca premyslená cielavedomosť páchatelov vyrážala dych a nútila ma čítať ďalšiu a ďalšiu kapitolu. Zhltol som to za dve víkendové noci.

01.09.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Po dlouhé době okukování téhle nenápadné knížky ve výkladech knihkupectví jsem se rozhodl pro audioverzi. Nelituji toho. Dvě profesionální rétorky pozdvihli příběh z papírových stránek do skutečně věrné podoby lehkosti mladistvého hlasu Miry a naopak životními zkušenostmi zlomeného hlasu Hany.
Samotný román se mi velice líbil. Četl jsem už něco kolem holocaustu, války, bídy a hladu, tady jsem vnímal všechno tak nějak v širších souvislostech. Díky rozpracování románu do třech části se jednotlivé dílky puzzle postupně skládali dohromady až ke konci knihy zapadl na své místo poslední dílek, poslední šokující fakt který vlastně všechno spojil dokola jako žloutkový věneček na obalu knihy.
Tuhle knížku jsem zařadil do čtenářské výzvy jako knihu o jídle. Nejdřív jsem nechápal proč ji tam mají i jiní uživatelé, vždyť kniha o holokaustu není přece nějaká kuchařka od Ládi Hrušky! Kdo dočetl, ví. Víc nesmím prozradit jak klíčovou roli hraje jídlo v celém příběhu.
A jedna vzpomínka na závěr: moje babička taky nosila kůrky a zbytky chleba po kapsách. Taky mi to bylo směšné když jsem byl dítě. Často říkala když jsem od ní loudil nějakou mlsku odvolávajíce se na hlad, že můžu být rád že nevím co je hlad.
Naštěstí nevím. Mám jen mlhavé představy taky díky knize jako Hana.

29.08.2019 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Druhá kniha téhle skvělé autorky a zase výborný zážitek. Stejně jako Gertu, i bohyně jsem poslouchal jako audioknihu. Velice propracované profesionální podání, které ještě pozdvihlo dílo na vyšší úroveň.
Žítkovské bohyně patří k mému životu od chlapeckých let, kdy jsem slýchával od babičky z Lubinských kopanic o nějaké věštící bábě ze Starého Hrozenkova. To bylo tak blízko co by kamenem dohodil. Vyrůstal jsem taky na svazích Bílých Karpat, jen z opačné strany Velké Javořiny a jsem rád že i tato kniha mě tak trochu vrátila do dětství ale zároveň mi připomněla že můj názor na dobro a zlo a hlavně boj dobra a zla je v mnohém poznačený konáním lidí, kteří se v peripetiích svých životů přiklonili k jedné či druhé straně. Ano, ty pohádkové Kopanice plné písní, folklóru a tradic mají pod vrstvou romantiky i svá temná tajemství, kterých ne a ne se zbavit.

24.08.2019 5 z 5

Kniha sedmi moří Kniha sedmi moří Peter Freuchen

Skvělé dílo ke kterému jsem se dostal prostřednictvím audioknihy a díky čtenářské výzvě (kniha v názvu knihy). Nejvíc mě bavili objevitelé a mořeplavci v minulosti, námořní bitvy, méně už živočichové nebo typy lodí,i když to do celkového obrazu patří a tvoří ucelený skvělý kaleidoskop, nebo třeba encyklopedii.

08.08.2019 5 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

Pokud by brutální motiv měl určovat hodnocení, měla by Camilla ode mne plný počet hvězdiček.
Celkově mě kniha ale nedržela v napětí natolik abych byl úplně spokojen. Takže hodnocení trochu nižší. Stejně bych si rád přečetl něco dalšího, ať si mohu upravit názor na autorku.

28.07.2019 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Přečteno, v mém případě vyslechnuto jako audiokniha. Dlouho jsem se na tuhle knížku těšil, na Tribeči jsem byl na turistickém výletě, navštívil jsem hrad Gýmeš a kopečky kolem. Tehdy jsem ještě nevěděl že se mám bát :-)
Nebál jsem se ani teď, tahle funkce knihy bohužel nefungovala, spíš to byl příjemný a netradiční cestopis a místopis z míst které znám.

26.07.2019 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Poslouchal jsem jako audioknihu a musím říct že to byl pro mě veliký zážitek. Přiznám se že v některých pasážích se mé emoce projevili i ukápnutím slzy a to by se chlapovi v práci nemělo stávat. Vlastně v práci se neposlouchají audioknihy, navíc oceněné nějakou cenou, třeba Pulitzerovou.

22.07.2019 5 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

První díly s Rhymem a Sachsovou se mi líbili, teď už je to jen snůška technických vychytávek. A v těch se pak ztrácí to obyčejné detektivní napětí. Polovina knihy byla naučná technická literatura :-(

19.07.2019 3 z 5

Poslední zkouška Poslední zkouška Hans Rosenfeldt (p)

Dostala se mi do rukou v knihovně tahle knížka a i když jsem nečetl předchozí díly, můžu ji označit za skvělou, svižně odsýpající detektivku. Rozhodně se budu snažit dohnat i předešlé díly. Jediné co mě vadilo, bylo řešení vztahů napříč celou sérií, co čtenář který nečte všechno od začátku jak kdy vyšlo pocítí občasným nepochopením textu.

17.07.2019 5 z 5