Šumavská trilogie

V novém vydání vychází stále žádané dílo autora, které zachycuje poválečné období, kdy byli z rodné Šumavy odsunuti němečtí obyvatelé a nastoupili „zlatokopové“... S jejich odchodem často mizela i víra a pustly kostely.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/381882/sumavska-trilogie-F1J-381882.png 4.443
Romány, Literatura česká
Vydáno, Karmelitánské nakladatelství

Kniha Šumavská trilogie

mcabr

Pěkné i smutné zároveň.

evask
29.10.2020

Odchod Němců a příchod nových osídlenců, často zlatokopů, v dalších dvou dílech pak život katolíků a údajných nepřátel lidu za komunistů. Autor cílí na čtenáře věřícího, jiným by se mohlo zdát, že až příliš “tlačí na pilu”. Katolickou.
Docela se mně to líbilo. První část čtyři *, druhá tři a půl, třetí část tři *.

Dáma s hrnstjm
27.08.2020

Poetická kniha o poetickém místě, o mé Šumavě. A o hluboké víře. Autor prostřednictvím postav naťukává několik kontroverzních témat, poukazuje na problémy z různých úhlů, ale nevynáší soudy. První část, kde šlo o odsun Němců ze Sudet, se mi líbila nejvíc, je to moc poutavé čtení. Další dvě části mě zaujaly hlavně z profesního hlediska, třeba taková činnost okresního církevního tajemníka z pohledu faráře, činnost (soudružského) správního aparátu, likvidace kláštera, špiclování během kázání, vykonstruovaná obvinění. Autor sem tam připomíná i "velké dějiny," což je důležité pro kontext děje. V poslední části mi přišlo, že je tam "moc lásky" na úkor vytěžení vzpomínek (autora i pamětníků) z konce 50. let, ale je pravda, že se tím provazuje tématická linie s první částí a kruh trilogie se důstojně uzavírá.
Jediné, co mě potrápilo, bylo, že autor si v rámci uměleckého procesu upravil názvy míst, německé i české, takže bylo složitější identifikovat lokality na mapě.

pupopony
11.08.2020

V knize jsou popsány osudy lidí v nádherném prostředí šumavské přírody

tektit
12.05.2020

Kniha, která je závěr mé milé trilogie. Napsané mně milým stylem. Autor popisuje dobu a jak se v ní lidé učili proplout. Jejich víra je pevná. Místa popsaná tak , že člověk, když zavře oči, je vidí před sebou. Nakonec místa z knihy musí navštívit. Doporučuji....

Hade
30.03.2020

Zpočátku to šlo, ale potom tam bylo moc náboženství, to nemusím.

Kerberos
07.02.2020

Závěrečný díl je více duchovní,vždyť ho také psal kněz,ale vše dopadlo dobře.Jen toho kázání tam bylo trochu moc.

Kortez
14.11.2019

Poválečné události v šumavských lesích zaobalené do romantického roucha. Stejně zůstalo smutno z toho, jak dokázali Češi zamést s Němci bez ohledu na to, jestli to byli nebo nebyli náckové. Poslouchal jsem audioknihu, co ještě umocnilo zážitek ohledně německé výslovnosti češtiny. Skvělá knížka na dlouhé zimní večery.