Cesta k nebi

Cesta k nebi https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14608/cesta-k-nebi-14608.jpg 4 7 2

Cesta k nebi je poslední knihou P. Františka Hobizala. Dokončil ji v červnu roku 2001, nedlouho před svou smrtí. Autor čtenářům nabízí jakési nesoustavné líčení života smyšlené postavy pátera Jana psané zčásti románově, zčásti v úvahách a rozjímání, které jsou ovšem zase jen názory hlavního hrdiny na život a dění ve světě kolem nás. Nelze přehlédnout, že Janova osobnost nese silné autobiografické rysy autora knihy. Do svého vyprávění ještě vložil kronikářské záznamy z fiktivního kněžského deníku z poloviny 19. století, dále množství citátů slavných a velkých lidí. Takřka poezii v próze představuje líčení šumavské přírody, zejména kraje kolem Boubína a Pošumaví. Je to svým způsobem neobyčejně citlivé vyznání lásky tomuto překrásnému koutu naší země, vyznání psané opravdu srdcem.... celý text

Shardlake
26.08.2021 4 z 5

Příběh fiktivního kněze Jana, který zůstává celý život jako kněz v kraji kolem Boubína a Pošumaví. Autor do této postavy promítá své autobiografické rysy a lásku k šumavské přírodě.

honajz
31.07.2014 5 z 5

Mám moc rád tuhle knížku. Přesně, jak se píše v anotaci, je poetická. Šumava je zde představena jako místo poetického rozjímání, osudy lidí jsou sice stále chvíli negativní, chvíli pozitivní, ale duch místa zde převažuje, ovlivňuje životy těch lidí, ovlivňuje jednotlivé příběhy i zápletky, a to dodává knize specifickou atmosféru a cítění.

František Hobizal
česká, 1933 - 2001