koniklecka koniklecka komentáře u knih

Divergence Divergence Veronica Roth

Na základě zdejšího hodnocení a popisu děje knihy jsem usoudila, že by se mi to mohlo líbit. Bohužel jsem měla větší očekávání, než pak byla realita. Kniha je psána ve stylu pro mladé holky, ale zároveň je v některých místech poměrně drsná. Ze začátku se mi ze soubojů nedělalo úplně dobře, protože jsem spíše čekala sci-fi a ne románek v kombinaci s násilím. Ale občas přeci jen zavane trochu sci-fi atmosféry zejména při popisu města a jeho hranice. Nicméně sci-fi potenciál je hodně nevyužit a jde spíše o psychologii jedné šestnáctileté holky a její první lásku. Také děj je dost předvídatelný a závěr je poměrně zvláštní, protože (SPOILER) ta válka tam vlastně vůbec neprobíhá, jen se jedná o popis toho, co dělá malá skupinka lidí. Takže mám tedy rozporuplné pocity, možná ještě zkusím Rezistenci a snad se alespoň dozvím, proč je město obehnáno střeženým plotem.

28.04.2016 3 z 5

Příběhy ze Shakespeara (I) Příběhy ze Shakespeara (I) Charles Lamb

Četla jsem to jako dítě, takže jsem díky tomu poznala Shakespeara docela nenásilnou až pohádkovou formou.

Levhart Levhart Jo Nesbø

Napínavé to je a hodně se tam mění místa, kde se děj odehrává. Popis toho, jak má Harry namále a vždy se z toho dostane je bravurní (I když ten Harry je prostě nesmrtelnost sama). Nicméně na mě už je to hodně brutální. A to jsem ještě nevěděla, že Policie bude horší. Kdo nemá rád brutalitu, tak nedoporučuji. Komu nevadí, tak doporučuji, je to čtivá detektivka a thriller.

Místo pro tajnosti Místo pro tajnosti Tana French

To nadpřirozeno tam bylo docela neuvěřitelné a zbytečné. Jinak se kniha četla dobře. Ale první dvě knihy od této autorky jsou lepší.

V lesích V lesích Tana French

Moc se mi líbí styl psaní, dokáže ve mně navodit tu správnou náladu. Ale tady mi vadil ten konec, že se tam vlastně to nejdůležitější nevysvětlilo anebo jsem to nepochopila.

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Od Keplera mám skandinávskou krimi asi úplně nejradši. Čte se to samo a je to napínavé a s nečekanými zvraty. Zároveň to není tak těžké čtivo jako Nesbo, kde je brutality na mě už až moc :)

Inferno Inferno Dan Brown

Nemůžu si pomoct, ale přijde mi to už jen odvar z minulých knih. V knize je spousta popisných pasáží, které jsem nedokázala vnímat. Děj samotný dokáže upoutat, ale už to tu bylo.

25.04.2016 3 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Andělé a démoni se mi líbili ze série nejvíce. Příběh byl napínavý a tajemný. Závěrečné zvraty jsem neočekávala a překvapily mě, takže skvělé. Da Vinciho kód jsem nečetla, ale zbytek knih ano.

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Asi nejslabší kniha od autorky. Nicméně to neznamená, že jsem si její čtení neužila. Naopak kniha se mi líbila a hlavně jsem se dokázala ztotožnit s mnoha myšlenkami postav. Elen a její vnitřní souboj zná nejspíš více žen. Snaha se před novým chlapem krotit a nepouštět se do hádky, přijetí role matky pro cizího chlapce, srovnávání se se zemřelou manželkou. Do toho z druhé strany stalkerka, která přišla ze dne na den o to, co považovala za rodinu a nedokáže to přijmout...velmi citlivě a umně vykresleno a dobře se to čte. Nicméně jsem byla z minulých knih zvyklá na nějaké překvapivé rozuzlení a odhalení a to zde neproběhne.

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Zezačátku jsem čekala trochu více, ale nakonec mě kniha zaujala a potřebovala jsem jí dočíst. Nicméně více se mi líbily jiné knihy této autorky jako Sedmilhářky a Manželovo tajemství.

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Skvělá kniha kombinuje čtení pro ženy s promyšleným dramatem a skvělou zápletkou. První, co jsem od autorky četla a hned jsem si musela pro další.

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Nejlepší kniha od této autorky. Vážně jsem si to užila, hlavně závěr a překvapivé rozuzlení.

25.04.2016 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Tento díl Harryho Pottera mě uchvátil asi nejvíce. Četla jsem ho jeden večer na gymnáziu až do 4 do rána, protože jsem potřebovala nutně vědět, jak to dopadne. Bylo to pro mě až hororové čtení s řezáním ruky a zabíjením studentů. Prostě Harry se postupně od knihy pro děti přesunul do až thrillerového stylu a je to jedině dobře. Když jsem byla dítě, byl Harry také ještě dítě a postupně jsem s ním vyrůstala. Jsem velmi ráda, že tato knižní řada mě doprovázela mým dětstvím a dospělostí, bylo to velké obohacení.

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Kniha má své kouzlo. Zezačátku mi dělalo trochu problém začíst se do starého jazyka. Ale pak se mi to začalo líbit. Líbí se mi, jak z knihy vyzařuje britský styl a chování. Příběh sám o sobě je zajímavý, nicméně jsem od něj čekala trochu víc. Sherlock a pes se objevili v příběhu vlastně na začátku a pak až na konci. Děj se odehrává až v poslední části knihy. Ale i tak byla četba neotřelý zážitek a určitě doporučuji knihu přečíst. Je to něco úplně jiného než dnešní literatura. Více se mi asi líbil Drákula, což je v některých ohledech další podobná záležitost, i když trochu modernější. Mimochodem taková drobnost: v knize v překladu ani jednou nezaznělo slovo blata, nýbrž zde byl použit výraz močál. To mi trochu kazilo celkovou atmosféru, protože jsem odjakživa měla příběh spojený se slovem blata. :-)

Policie Policie Jo Nesbø

Čtu celou sérii od Nemesis, a tak v tomto posledním díle už dokážu docela předvídat. I když mě autor pořád dokáže pěkně překvapit. Bohužel dávám tři hvězdičky, protože už je to jen odvar z minulých knih, kde je zajímavosti dosahováno přílišnou brutalitou, která mě moc neoslovuje. Stejně tak jako v Levhartovi, kdy jsem neměla po přečtení prvních pár stran chuť číst dál. Je to paradox, ale díky Nesbovým knihám jsem se ze skandinávské literatury postupně přeorientovala jinam a už ji tolik nevyhledávám. A přitom pro mě byly jeho knihy oblíbené. Jen už té brutality a nechutného a zvrhlého skandinávského násilí bylo nějak moc. SPOILER: Nicméně Harrymu jeho konec přeji a jsem za něj po všech těch útrapách ráda.

25.04.2016 3 z 5