Kolaloka Kolaloka komentáře u knih

Sudetské příběhy / Sudetengeschichten Sudetské příběhy / Sudetengeschichten kolektiv autorů

Škoda, že se o tomto tématu příliš nemluví.

Často o sobě (oprávněně) mluvíme jako o oběti diktatur, ale bohužel zapomínáme, že i my jsme byli schopni zvěrstev a velkých nespravedlností.

Některé pasáže mi hodně připomínaly současnou situaci. Bojím se, že se historie bude opakovat, a my obrátíme svou nenávist vůči nevinným.

27.11.2015 5 z 5

Krátká sentimentální cesta a jiné povídky Krátká sentimentální cesta a jiné povídky Italo Svevo (p)

Typický Svevo. Komu se zdá nudný, pro toho budou nudné i tyto povídky. Mému srdci bude však vždycky blízký on, jeho hrdinové i jeho nenápadný humor.

21.10.2015 4 z 5

Holubi vzlétají Holubi vzlétají Melinda Nadj Abonji

žádná velká zápletka nebo rozuzlení se nekoná (pokud válka sama není jednou velkou zápletkou), ale je to skutečný příběh skutečné obyčejné rodiny a to se cení. i s každodenními maličkostmi, jako co jedli a pili...
rozhodně stojí za přečtení..

12.08.2015 4 z 5

Potřeby pro sebevrahy Potřeby pro sebevrahy Jean Teulé

Po šestisetstránkové vážné knize docela příjemná oddychovka. Žádné veledílo u kterého se potrháte smíchy, ale ale jako chuťovka na jedno odpoledne neurazí.
Docela mě zajímá to filmové zpracování, třeba to bude něco na způsob Addams family?

30.07.2015 3 z 5

Bezdětný otec a syn Bezdětný otec a syn Miloň Čepelka

příjemná oddechovka na jedno odpoledne.

21.01.2015

Hordubal Hordubal Karel Čapek

kniha mi přijde taková nedodělaná jakoby "odfláknutá". většina knihy pojednává o hordubalově návratu z ameriky, o jeho očekávání a následném zklamání. vraždu (kterou bych čekala spíš na začátku - ale to mám asi z četby detektivek) a její vyšetřování autor "zmákl" popsat v pár posledních stránkách. škoda, že to tak utnul, mohla to být zajímavá kniha.
jinak žádnou velkou psychologii jsem v tom nenašla, čtenáři je sice umožněn poměrně hluboký náhled do hordubalovy mysli, ale o myšlenkách ostatních se nic nedočte.

11.12.2014 3 z 5

knihu jsem umístila na poličku hned vedle alchymisty a malého prince...

08.12.2014 5 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Kniha mi byla představena jako erotický román, erotikou ale nikterak prosycena nebyla (až na pár lechtivých scén). Dle mého názoru by se dala zařadit spíše mezi psychologicko-společenské romány.
Typ knihy, který přečtete jen jednou, mezi své "srdcovky" ji rozhodně nezařadím, na druhou stranu vůbec neurazí, takové příjemné odpočinkové čtení.

06.11.2014 3 z 5

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Docela by mě zajímalo, jak moc autorka čerpala z reality, jak moc z fantazie.

28.08.2014 5 z 5

Hrdý Budžes Hrdý Budžes Irena Dousková

knihu jsem si koupila poté, co jsem zhlédla její divadelní zpracování s úžasnou bárou hrzánovou. ačkoliv se mi obvykle líbí víc kniha sama, než její divadelní či filmové zpracování, u hrdého budžese tomu tak nebylo... ale i přesto si zaslouží plný počet hvězdiček :)

30.07.2014 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Viewegh mě nijak nebere. Báječná léta pod psa ano!!

25.06.2014 5 z 5

Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) / Tři muži na toulkách Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) / Tři muži na toulkách Jerome Klapka Jerome

pro pobavení někdy stačí přečíst si jen názvy kapitol. už nevím, jak to bylo, ale objevilo se tam něco ve smyslu jako: záhadná ztráta karbanátků. georgeovi není dobře. jednoduše kniha, ke které se ještě vrátím. možná ne k celé, ale k částem určitě.

14.04.2014 5 z 5

Gabra a Málinka 3. a 4. díl Gabra a Málinka 3. a 4. díl Amálie Kutinová

Gabru a Málinku jsem v dětství četla furt dokola, takže super návrat po letech. Z dnešního pohledu už si všímám větší míry násilí, nadávek a shazování (nejen mezi sestrami, ale i od matky a ostatních dospělých směrem k dětem), kdybych knížku četla poprvé až teď v dospělosti, asi by se mi tolik nelíbila. Doba se mění, naštěstí.

27.11.2023 4 z 5

Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině Jedině Neapol aneb Co mě naučila má italská tchyně o jídle a rodině Katherine Wilson

Taková jednoduchá oddechovka co ani neurazí, ale ani moc nepotěší. Docela zajímavý vhled do života v Neapoli, který mi potvrdil, co už dávno vím - přestože mám Itálii moc ráda, Itala bych doma nesnesla.

08.07.2023 3 z 5

A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) A přesto říci životu ano: (Psycholog prožívá koncentrační tábor) Viktor Emil Frankl

Tuto knihu jsem měla na svém to read listu asi deset let (ani nevím, proč tak dlouho) a za tu dobu jsem si o ní udělala až příliš velké iluze. Nedočetla jsem ji, i přesto že je tenká, zdálo se mi, že se až moc vleče. Zapamatovala jsem si myšlenku, že je třeba nalézt smysl ve vlastním utrpení, aby se to utrpení lépe snášelo.

08.03.2023 3 z 5

Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kamila Boudová

Vadilo mi popisování tzv. ženského principu (na tyhle stereotypy jsem fakt alergická), propagace "sockovitosti" a sklony k zvláštní ezo zasněnosti. Přesto jsem v knize dokázala najít něco zajímavého, i když pro mě osobně ne zas až tak nového.

07.06.2022 3 z 5

Falešná Pařížanka Falešná Pařížanka Kamila Boudová

Knihu jsem přečetla rychle, čte se jednoduše. Pokud bych Kamilu nesledovala na instagramu a nechtěla se tak o ní dozvědět něco víc, nedočetla bych.

07.06.2022 2 z 5

Korán Korán neznámý - neuveden

škoda, že překlad není modernější (jako např. nejnovější překlady Bible), tato verze je ve starší češtině a hodně špatně se čte...

06.11.2014