Kokoska92 Kokoska92 komentáře u knih

Johana Johana Iva Hercíková

Myslím, že se člověk nemá starat jen o sebe, ale snažit se něco udělat pro ostatní lidi, především pro svou vlast.

Některé části knihy se mi líbily více, některé méně. Někdy se mi zdálo, že děj trošku vázne. Ale jsem moc ráda, že jsem se alespoň prostřednictvím písmenek mohla na chvíli přesunout do dospívání a mládí Karolíny Světlé, sledovat její literární začátky a nasát atmosféru doby, ve které žila. Je myslím důležité si uvědomit, že to, že mluvíme česky a máme k dispozici tak krásnou a zvučnou řeč, vůbec není samozřejmost.

02.10.2023 4 z 5

„Nenávist ti užírá duši, bere ti klid. Škodíš sama sobě!“

Smutný, bolestný, ale zároveň dojemný příběh. Knížka se čte rychle, nemá moc stran, ale na malém prostoru se toho hodně děje. Některé pasáže knihy mě vzaly za srdce. I když je děj Hájovny datován převážně do osmdesátých let 20. století, myslím, že příběh je dost aktuální i v dnešní době.

30.09.2023 5 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Daruji ti svoje vzpomínky. Jsou to nejhezčí, co mám.

Čtivě napsaná knížka plná krásných myšlenek a podnětů k přemýšlení. Jen mi trochu vadilo, že děj příliš klouzal po povrchu a příběh u mě nevyvolal takové emoce, jaké bych čekala.

23.09.2023 3 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

S Johanem se před ztichlou kovárnou rozcházela s vědomím, že svět zase není tak špatné místo a že se na něm vždycky najde člověk, pro kterého stojí za to žít.

Emilka, to je tak milé čtení! Je vidět, že si autorka dala na knize opravdu záležet a s rozvahou volila každé slovo. Líbí se mi, že se ve svém románu snažila zachytit život obyčejných lidí v průběhu 20. století. Hlavní postava Emilka mi byla sympatická hlavně proto, že všem životním výzvám čelila se vztyčenou hlavou a nikdy se nevzdala.

21.09.2023 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Já jen vím, že lidé jsou buď dobří, nebo zlí. A jazyk, kterým mluví, v tom nehraje žádnou roli.

Smutná, bolestná, ale velmi čtivě napsaná knížka. Některé její pasáže se mnou hodně otřásly. Ale jsem ráda, že jsem si příběh mohla přečíst. Teď když jsem si udělala obrázek, jak to u nás po druhé světové válce vypadalo, jsem o to vděčnější, že žiji v době, v jaké žiji a mám se tak dobře.

13.09.2023 4 z 5

Granáty Granáty Vlasta Javořická

Zcela zřejmě to vše cítila, a chápala a myslila si, že nemá člověk žít tak lhostejně, že by mu byl život mnohem delší a že by pomaleji žil, kdyby si vše uvědomoval, kdyby vše kolem sebe pozorně sledoval a zažíval všecky dojmy až do podrobnosti jak teskné, tak i veselé.

Moc pěkné a dojemné čtení, ze kterého na vás dýchnou staré časy, a také si aspoň na chvíli odpočinete od starostí všedních dnů. Granáty byly mojí první knížkou od paní Javořické, ale rozhodně ne poslední!

10.09.2023 5 z 5

Volání srdce Volání srdce Janette Oke

Místo, kde přijde člověk na svět, nemá vliv na to, kým ten člověk je.

Poklidné a pohodové čtení vyprávějící o osídlování Ameriky. Když je všechno kolem mě zamlžené a v mé mysli zuří boj, knížky Janette Okeové jsou pro mě jistotou, která mě vždycky potěší a vrátí mi pokoj. Mladá učitelka Elizabeth pro mě byla velkou inspirací i vzorem.

03.09.2023 5 z 5

Není to tak, že je Věrčin osud minulostí. Zřetelně promlouvá do současnosti. Stačí přitom tak málo, aby se už nikdy neopakoval: Nebát se. Nebýt lhostejní. Aspoň zčásti se zříct svého pohodlí a včas pomoci.

Velmi čtivě a citlivě napsaná kniha. Ke konci příběhu jsem se neubránila slzám. Při četbě si čtenář může uvědomit, že i když některé věci zrovna nedopadnou tak, jak by si přál, pořád má za co děkovat a zač být vděčný.

29.08.2023 5 z 5

Poslední zahrada v Anglii Poslední zahrada v Anglii Julia Kelly

Každá nová zahrada je jako nepřečtená kniha, její stránky přetékají možnostmi.

Poslední zahrada v Anglii - pěkná, možná trochu přeslazená knížka plná květin, stromů, barev, zajímavých zákoutí a zahradní architektury. Historie jedné prastaré zahrady, která ukrývá nejedno tajemství. Kniha se mi líbila, i když, jak se říká, všeho moc škodí: těch postav na mě bylo v příběhu opravdu hodně, až jsem se místy ztrácela.

21.08.2023 4 z 5

Jak jsem začínal Jak jsem začínal Antonín Zhoř

Znovu se mi potvrdilo, že sobě člověk nejvíc prospěje, když své úsilí obětuje druhým.

Moc pěkná knížka vyprávějící životní příběhy pěti prvorepublikových podnikatelů, kterými se můžeme nechat inspirovat.

16.08.2023 5 z 5

Co zpívá Sojka Co zpívá Sojka Lenka Poláčková

Najdi v srdci lásku. Mohla bys vládnout celé říši, ale kdyby tvá vláda nevzešla z lásky, přece bys nebyla nic.

Tato knížka mě hned zaujala svou nádhernou obálkou. Příběh nás zavádí na Velkou Moravu, do doby, kdy se v českých zemích začalo upevňovat křesťanství a Konstantin s Metodějem, potažmo jejich žáci, položili základy slovanského písemnictví. Román kromě různých legend a střípků historie předkládá čtenáři také spoustu filozofických otázek a podmětů k zamyšlení. Způsob vypravování a téma příběhu nemusí vyhovovat každému, mě ale román Co zpívá sojka určitě obohatil.

14.08.2023 4 z 5

Sestřičky pod jmelím Sestřičky pod jmelím Donna Douglas

Selžeš až ve chvíli, kdy to úplně vzdáš. Udělala jsi chybu. Každý je dělá, ale hlavní je se z nich poučit.

Sestřičky z Nightingale, to je moje srdeční záležitost. Osudy jednotlivých postav příběhu mě vzaly za srdce. Pokud se chcete dozvědět, jak těžké to v Anglii roku 194-42 měli obyčejní lidé a jak náročnou práci vykonávaly v té době zdravotní sestřičky, určitě po knížce sáhněte. Stojí za přečtení.

10.08.2023 5 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

uvědomil jsem si, že každý si v životě zaslouží druhou šanci, zvlášť když se najde někdo, kdo je ochotný mu ji poskytnout, navzdory tomu, jakou zátěž si s sebou nese.

Některé knížky Jojo Moyesové se mi líbily více, některé méně. Loď plná nevěst mě ale bavila, i když jsem se zpočátku nemohla začíst a dělalo mi potíže vyznat se v jednotlivých dějových liniích. Oceňuji, že autorka oživila na stránkách románu střípek historie, o kterém jsem neměla ani ponětí, a snažila se vylíčit nelehký osud válečných nevěst i život na lodi Victoria. Pokud máte rádi příběhy inspirované skutečnými událostmi, tato kniha by vás neměla minout.

05.08.2023 4 z 5

Dvorní dáma Dvorní dáma Anne Glenconner

Považuji se za velice šťastného člověka, protože mám svoji úžasnou rodinu a takový život, jaký mám.

Na textu bylo znát, že autorka není profesionální spisovatelkou, a některé části překladu mi také přišily méně zdařilé. I přesto mi ale život lady Anne připadal velice zajímavý. Knížka nám ukazuje, že i aristokraté jsou lidé z masa a kostí, kteří mají své strasti i radosti. Líbilo se mi, jak se dvorní dáma princezny Margaret dokázala poprat se všemi životními výzvami a že se snažila zůstat za všech okolností zdvořilá a vlídná.

26.07.2023 3 z 5

Dům vůní Dům vůní Martina Sahler

každá vůně je poezií vzpomínek

Tento román se mi moc líbil. Při jeho četbě mi fantazie pracovala na plné obrátky, text jsem četla doslova všemi smysly. Pokud si toužíte trochu odpočinout u příjemné oddechovky plné omamných vůní, napětí, romantiky a zajímavých informací o výrobě různých parfémů a nechat se aspoň prostřednictvím písmenek zavést do města parfémů Grasse, na Francouzskou riviéru nebo do Paříže, Dům vůní by určitě mohl být knížkou přesně pro vás.

22.07.2023 4 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Každé děťátko, které se narodí a vyrůstá v rodině, má ve vínku to největší štěstí na světě.

Jedná se o velice zajímavý, čtivě a poeticky napsaný příběh. Líbilo se mi, jak je v románu vykresleno prostředí, způsob zpracování pryskyřice, těžký život v pracovním táboře i nelehký život za hospodářské krize. Autorka v závěru knihy píše, že tímto svým dílem chtěla vzdát čest všem lidem, kteří obydleli lesy amerického Jihu a pracovali v nich, div se úplně nesedřeli, a já si myslím, že se jí to skvěle povedlo.

15.07.2023 4 z 5

Ženy ze zámku Lafayette Ženy ze zámku Lafayette Stephanie Dray

Hrdinou se nerodíme, hrdinou se stáváme. Tato knížka se mi, musím říct, nečetla lehce. Obsahuje totiž spoustu historických faktů a reálií, na čtení jsem se tedy kvůli tomu musela extrémně soustředit a dělalo mi potíže také všechno vstřebat a pospojovat si správně jednotlivé útržky děje. I tak si ale myslím, že by tato kniha rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného milovníka poctivých historických románů. Líbí se mi, že autorka svými důkladnými rešeršemi připomněla osudy skutečných hrdinů, kteří se nebáli a obětovali své pohodlí a životy v zájmu vyšších hodnot.

10.07.2023 3 z 5

Annin vysněný domov Annin vysněný domov Lucy Maud Montgomery

S láskou a důvěrou, jako s kompasem a lodivodem, můžete čelit každé velké bouři. Tento příběh mě hladil po duši. Dojemné situace, při kterých i slzička ukápla, střídaly momenty veselé, u kterých jsem se smála na celé kolo. Kniha také nabízí spoustu podmětů k zamyšlení. Při čtení si člověk může uvědomit, co je v životě skutečně důležité. Knížka je za mě ideální čtení na léto a potěší nejen malé a dospívající čtenáře.

04.07.2023 5 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Čím více bojů, tím cennější malý okamžik štěstí. Knížka byla pro mě zajímavá. Je psaná poeticky, s citem a jemností, dává čtenáři nahlédnout na kulturní scénu dvacátých let 20. století. Oceňuji, že autorka vytahuje z hlubin zapomnění životní příběhy silných a statečných žen, které nás můžou obohatit a inspirovat.

30.06.2023 4 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Agatha Christie

(SPOILER) Tato kniha pro mě byla velikým překvapením. Jsem z ní nadšená. Byla to pro mě přímo studnice nových informací. Líbila se mi autorčina vášeň pro cestování, jízdu vlakem, psaní i archeologii. Překvapilo mě, jak byla plachá, že měla potíže s ústním projevem i pravopisem. Obdivuji její pokoru, moudrost a ohromnou radost ze života. Knížku bych určitě doporučila těm, kdo se potýkají s těžkostmi, třeba na jejích stránkách naleznete povzbuzení a naději na lepší zítřky. Ale přečíst si ji může rozhodně každý, je to opravdové pohlazení pro duši.

26.06.2023 5 z 5