Kočičáci Kočičáci komentáře u knih

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

V druhém příběhu Kate Burkholderové Modlitba za mlčení se autorka drží osvědčeného scénáře z prvního dílu. Brutální vražda v amišské komunitě, tentokrát dokonce sedminásobná, kdy o své životy přijde jedna celá rodina, až na jednoho... Vyšetřování je napínavé a akční, čtenář se určitě nudit nebude. Dočkáme se opět i vývoje osobní linky Kate, kdy se do městečka vrátí s pomocnou rukou policista John Tomasetti. Já jsem si čtení užila a můžu doporučit. Jsem zvědavá na další díl, jestli se autorka bude opět držet zažitého konceptu, nebo se posune dál.

21.11.2020 5 z 5

Na konci světa Na konci světa Hana Oboda Kolaříková

Jednoho horkého léta v jedné zapadlé vesničce na konci světa, svým příjezdem zvíří prach na návsi jedna měšťanda v červeném ferrari a způsobí tím nečekaný rozruch. Ahoj, říkejte mi Aurora. Aurora se skamarádí s místní hospodskou Lidkou a začne bydlet u samotáře Martina. Osudy těchto tří se na část léta protnou, poodkryjí nám svá skrytá trápení a navzájem si ovlivní své další životy. Krásné popisy přírody, které vás přenesou přímo na místo, kdy vysloveně cítíte vůni lesa i malin jsou v přímém kontrastu se syrovostí a niterností jednotlivých příběhů. Ráda doporučím každou knihu, která ve mně dokáže zvířit emoce, jako se to povedlo této!

21.11.2020 4 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Skvěle zpracované téma daňových úniků z LTO v devadesátých letech. V té době jsem byla moc mladá na to, abych se o kauzu zajímala dopodrobna, tak jsem moc ráda, že to autor takto uchopil a objasnil detaily těchto miliardových podvodů. Zároveň je velmi poutavě vystižen i detektivní příběh, ve kterém Marek přichází na kloub vraždě zdánlivého bezdomovce. Skvělé!

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Mírně zahanbeně se musím k něčemu přiznat. Přiznat vinu je mojí první knihou od Martina Goffy. No je to vůbec možné? Já taková milovnice detektivek! Jednu výhodu to má - mám se na co těšit.
První setkání s novinářem Markem Vrázem alias Terencem proběhlo na jedničku. Mám ráda když má příběh atmosféru, promyšlenou pointu a donutí vás se zamyslet, v tomto případě nad otázkou viny a trestu. Nutně k tomu nepotřebuji všechnu tu akčnost a malou uvěřitelnost, kterou oplývá většina zahraničních autorů. Skvělé první setkání, hned jdu na pokračování!

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Velmi zajímavá sonda do nitra lidí, kteří ze dne na den přijdou o svoje každodenní jistoty a běžný život tak, jak ho dosud žili. Postupem času všichni začnou bojovat o přežití a díky tomu se odhalí jejich pravé charaktery. Pro mě to nebylo lehké čtení, protože těžce zkousávám lidskou zvrácenost. Sama jsem spíše sociálně zaměřená, takže bych patřila asi k té "lepší" skupině... asi bych dlouho nepřežila :-D. Mrzí mě, že jsme se od autorky nedočkali vysvětlení, z jakého důvodu byl Island odříznut od okolního světa. O to se cítím mírně ochuzena.
Letos jsme byli všichni svědky toho, jak lehce lze převrátit svět, ve kterém jsme doposud žili. A asi málokdo z nás by čekal co všechno se může během jediného roku změnit. Jen doufám, že v roce 21 nebude hůř, ale bude lépe!

20.11.2020 4 z 5

Pravda krve Pravda krve J. R. Ward (p)

Hmmm, Boone je sympaťák :-) kromě klasické upíří love story jsme se tentokrát dočkali i detektivního vyšetřování vražd mladých žen, které někdo brutálně masakroval v klubu a Boone je pomáhal Butchovi vyšetřovat, a přitom narazil na svou novou lásku Helanii.
Na závěr se nám to klasicky hezky propojí. BČD forever!

Temné matky a jejich dcery Temné matky a jejich dcery Lucie Jandová

Temné matky a jejich dcery popisují vážné téma, které je dobré otevírat a mluvit o něm, hlavně proto, že může pomoc dalším ženám i dcerám v hledáních odpovědí na jejich vlastní trápení. Já jsem taktéž dcerou velmi komplikované matky, která neuměla řádně uchopit svůj vlastní život a ostatním ho vůbec neulehčovala. Naštěstí jsem měla nekomplikovaného otce, který všechny své dcery miloval a stále miluje a také babičky a prababičku, které mi daly ten základ do života, který od matky chyběl. Za to jim budu nadosmrti vděčná a nikdy na ně nezapomenu.
Kniha mi svým zpracováním příliš nevyhovovala, vyprávění bylo takové chaotické a ty rady od odborníků mi úplně neseděly. Ale kdyby kniha měla pomoci jen několika jedincům, určitě stálo za to ji vydat.

20.11.2020 3 z 5

Kočka na plotě Kočka na plotě Jarmila Pospíšilová

Já mám výhodu, že většinou nečtu anotace, proto jsem nebyla zklamána, jako někteří čtenáři zde. U knih Jarmily Pospíšilové se totiž nedá sáhnout po vyloženě špatné knize, která by vás zklamala. Autorka píše příběhy ze života, s lidmi dobrými i špatnými, prostě obyčejně chybujícími. A kočka na plotě je jeden z těchto příběhů, který se opravdu může stát. Já jsem si ho užila.

Posmíval se konipásek Posmíval se konipásek Josef Kainar

Obrázková knížka pro nejmenší s krásnými ilustracemi Zdeňka Milera a milými verši Josefa Kainara. Děti jistě budou nadšeny.

Jeden kůň
vypil tůň.
Žáby se naň
zlobí nýčko,
že jim vypil
bydleníčko.

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Přidávám se k zástupu fanoušků Bryndzových thrillerů. Asi jako mnozí z vás jsem byla napnutá, co od nové vyšetřovatelky Kate můžeme očekávat a zklamaná jsem nebyla (neboj Eriko!). Kate má taktéž zajímavý osobní příběh, jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet. No a k případu Kanibala. Bryndza umí udržet čtenářovo napětí po celou dobu, a to mám ráda. Trošku mě zklamal "ohraný" námět, jako by mi to něco připomínalo?
Těším se na Mlhu...

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

K tomuto fantazy-duchařskému rádoby thrilleru jsem se nechala zlákat v jedné Fb skupině, kde bylo společné čtení a diskuze nad příběhem. Sama bych po něm asi nechytla. Charley je "superwoman", která komunikuje se zemřelými a díky tomu se jí daří vyšetřit případy, na které běžný detektiv z masa a kostí nestačí. K tomu všemu prožívá jak jinak než nadpozemský milostný příběh s tajemným přízrakem.
Celkem vtipné, oddechové čtení. Za mě platí, že méně je někdy více. Nacpat do jedné knihy několik žánrů, spoustu postav a dějových linek není zaručená cesta ke kvalitě. Momentálně se více přikláním k tomu, že do dalších dílů už se nepustím, ale nikdy neříkej nikdy, že?

20.11.2020 3 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Ráda bych řekla, že po přečtení Do tmy a Ke dnu si troufám odhadnout, co od knihy Před povodní zhruba očekávat. No, chyba lávky. Anna Bolavá mě i do třetice zaskočila.
V tomto příběhu se čtenář pohybuje napůl po souši a napůl pod vodou. Chvilku s řečovickými z masa a kostí a chvilku se Strnadovic rodinou ve fantaskním podvodním světě mezi pulci a ploticemi a dalšími vodními tvory. Je to začarovaný kruh záchrany vztahů a životů, Jarda bojuje o Haničku, Hanka o pochopení sebe sama, Vávrová s Pavlínou bojují o Jardu a doktorka Borská nakonec o holý život... a všichni se u toho minimálně namočí a zablátí. Jestli přežijí i závěrečnou povodeň, toť otázka...

Opět musím ocenit autorčin úchvatný poetický styl vyprávění, málokdo umí takto bravurně pracovat se slovy. A samozřejmě také luxusně výtvarně zpracovanou obálku, která skvěle doplňuje trilogii. V hodnocení ubírám jednu hvězdu pouze proto, že se mi tentokrát nepodařilo se ztotožnit s žádnou z postav a to mi chybělo.

PS: ke čtení doporučuji pouze těm, kteří v dobré psychické pohodě přežili čtení prvních dvou knih :-D

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

"Viděli jste někdy padnout město? To naše padlo. Budeme tvrdit, že násilí přišlo do Medvědína až v létě, ale bude to lež, už tu bylo. Občas je totiž tak jednoduché přimět lidi, aby se nenáviděli, až je nepochopitelné, že to někdy jde i jinak."

MY PROTI VŠEM... rozbroje pokračují nejen uvnitř městečka, ale překročí jeho hranice a valí se jako lavina až do Hedu. Medvědi proti Býkům. Všichni proti všem. MEDVĚDÍN PROTI VŠEM...
Co se musí stát, aby se všechno urovnalo a dalo se tu zase žít? Znovu volně dýchat?

Za mě žádný slabý čajový odvar, ale plnohodnotný druhý díl, který krásně první medvědínský příběh uzavře. Skvělé čtení!

"Život není jednoduchý. Vždycky spravedlivý. Vždycky nespravedlivý."

18.11.2020 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

"Nikdy nevěř lidem, kteří něco naprosto nezvladatelně nemilují."

Většina medvědínských naprosto fanaticky miluje hokej, je to středobod jejich života a veškerého dění v bohem zapomenutém městečku. Ovšem dá se jim věřit? Toť otázka.
Po sledu nešťastných událostí je mezi juniorské hráče, rodiče i fanoušky vražen klín, který rozloží jejich soudržnost a odhalí jejich pravé charaktery.
Na mě nejsilněji působí síla přátelství a lásky, ale i hrůza nenávisti, která je velmi hmatatelně popsána. Byla jsem tam s nimi a vše naplno prožívala. Odnesla jsem si spoustu úžasných a hlubokých myšlenek. Díky Mistře Backmane!

"Hokej je jen taková směšná hra. Dáváme mu rok za rokem a na oplátku od něj nic nečekáme. Obětujeme mu všechno, horujeme pro něj, krvácíme a pláčeme a jsme si dokonale vědomi toho, co nám tenhle sport může dát v nejlepším případě a že je to naprosto nepochopitelně nedostatečné a bezvýznamné: jen sem tam nějaký ten hezký okamžik. Toť vše.
Jenže co víc je sakra život?"

...a naposled konvalinky ...a naposled konvalinky Jarmila Pospíšilová

Miluji mezigenerační příběhy, které odhalují tajemství rodinných událostí...
...a naposled konvalinky jsou jedním z nich. Vyprávění pratety Magdy bylo úchvatné a velmi dojemné, Evě jsem velmi přála, že se nakonec dozvěděla vše, po čem toužila.
Knihy paní Pospíšilové jsou pro mě velmi sugestivní a vždy mě vtáhnou do děje tak, že vše prožívám zároveň s hlavními hrdiny.
Tento konkrétní příběh ve mně vyvolal vzpomínky na moji "vyvdanou" babičku Evu, na jejíž část životního příběhu jsem narazila až po její smrti. Z její korespondence jsem se dozvěděla o tom, jak prožila mládí v průběhu druhé světové války a jaké úzké spojení měla na skupinu ostravských Skautů, kteří pomáhali odboji, ale na samý závěr války byli bohužel odhaleni a popraveni. Dodnes mě velmi mrzí, že jsem její osud neslyšela přímo z jejího vyprávění.
Vřele doporučuji!

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Mám ráda detektivky, ráda čtu české autory, užívám si příběhy, které mají reálnou předlohu a velmi oceňuji, když si dá autor práci a dobové události a reálie jsou čtenáři předloženy věrohodně. Smrt má vůni inkoustu všechna tato kritéria naplňuje a navíc je detektivka napsána velmi poutavě a čtivě. První případ Eliáše Sattlera mě tudíž nadchnul a já se velmi těším na další případy tohoto soukromého vyšetřovatele s nadmíru vyvinutým čichem.
Ráda doporučuji!

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Krátce shrnuto - pěkně praštěné to bylo. Skupinku nesourodých hostů zavede do Domu pohody vidina ozdravného relaxačního pobytu, který si vyberou aby utekli od svého všedního života nebo osobních trápení. Nemůžou však tušit, že se dostanou do rukou šílené Máše, která na nich bude "testovat" svoje nové terapeutické postupy. Postupně rozkrýváme osudy jednotlivých hostů, kteří jsou díky okolnostem donuceni odhalit svá největší tajemství.
Chvilkami jsem si říkala, že autorka už nevěděla co psát, tak si zkrátka střihla něco extra bláznivého a netradičního. Jestli to bude váš šálek kávy, posuďte sami. Já hodnotím jako lepší průměr, tři a půl hvězdy - kdyby to šlo. Občas jsem se totiž přistihla, že už si přeji, aby byl konec, osobně bych ubrala tak třetinu stran :-D

17.11.2020 4 z 5

Mischling Mischling Affinity Konar

Velmi smutný osud polských židovských dvojčat Stašy a Perly silně zasáhl moje emoce. U osvětimských příběhů vždy očekávám těžké čtení, ovšem s osudy Mengeleho obětí jsem se setkala v takovéto míře poprvé. Hrůza, děs a zrůdnost v obrovské koncentraci, vše prováděné nevinným bezbranným dětem... naprosto neskutečné.
Autorce se povedlo všechny tyto hrůzy popsat velmi působivým lyrickým slohem, což knihu činí ve svém žánru výjimečnou. Ráda doporučím všem, kdo tyto knihy zvládnou číst.

06.11.2020 5 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Romanticko-dobrodružný příběh ve kterém se lékař Ben a novinářka Ashley díky letecké nehodě ocitnou na vrcholku zmrzlých hor. V tu chvíli začíná jejich boj o přežití. Musí spoléhat jeden na druhého a zároveň si díky okolnostem ujasňují i své životní hodnoty a postoje.
Kniha je zároveň předlohou k filmovému zpracování, které jsem neviděla (a ani se na to nechystám). Napsána je nicméně velmi čtivě a ta "dobrodružná" linka se mi líbila o fous víc. Celkově hodnotím lehce nadprůměrně a to asi jen díky psíkovi Tankovi alias Napoleonovi.

06.11.2020 4 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Opět skvělá detektivka! Dokonale vystavěný příběh, který se postupně rozplétá a zaskočí nás překvapivým závěrem.
Co stojí za nešťastnými osudy prostitutek? Jak moc drsné pozadí mají zdánlivě bezproblémové životy rumunských imigrantů? Co ze svého dětství nám ještě Kim neřekla? Neváhejte, čtěte! Já jsem dostala svoji porci napětí a kvalitního čtení

30.10.2020 5 z 5