knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Biela ruža, Čierny les Biela ruža, Čierny les Eoin Dempsey

Čítala som mnohé recenzie na túto knižku. Boli rôzne, ja sa prikláňam k tým, ktorým sa páčila.

Franka stratila kvôli nacistickým zločinom všetkých, ktorých ľúbila. Zlomená kráča na chatu svojich rodičov a premýšľa o tom, že už nemá chuť žiť. Po ceste natrafí na ťažko zraneného muža, oblečeného v uniforme Luftwaffe. Napriek tomu, že má na nacistov zlosť, ako zdravotnej sestre jej nedá nezachrániť ľudský život. Zistí však, že nejde o skutočného Nemca, ale o Američana, ktorý v Nemecku plní svoju misiu. Vedú spolu rozhovory, navzájom sa spoznávajú, začínajú si dôverovať. Dozvedáme sa o Frankinej minulosti, ktorá bola veľmi smutná a zároveň v mnohom obdivuhodná. John jej zas porozpráva o svojom živote, čo ho doviedlo do Nemecka a prečo je to dôležité. Johnovo uzdravenie ale bude trvať niekoľko týždňov a nepriateľov je veľa. Väčšina ľudí sa neštíti udať gestapu svoju vlastnú rodinu. Nájde Johna u Franky gestapo? Podarí sa mu splniť svoju misiu? Prežijú?

Hneď na začiatku ma knižka zaujala a čítala sa sama. Bola som zvedavá ako to dopadne. Či John prežije, či Franka nájde chuť do života, či sa im podarí splniť Johnovu misiu. Celý čas som dúfala v dobrý koniec.
Je pravda, že iskry medzi hlavnými hrdinami mohli lietať viac, no na druhej strane, táto knižka v sebe niesla iné posolstvo. Nič nie je čierno-biele, a na všetko sa dá pozerať z viacerých pohľadov. Franka bola Nemka, ale s protinacistickým zmýšľaním. Nie každý Nemec si vojnu prial, nie každý bol stúpencom nacizmu.
A John bol zas Spojencom, ktorý sa snažil pomôcť a mal dobré srdce.

Z toho udavačstva, ktoré sa v knihe niekoľkokrát vyskytlo, mi behal mráz po chrbte. Strašná doba, strašne režimom zmanipulovaní a zmagorení ľudia, ktorí sa neštítili udávať svojich blízkych, priateľov, či rodinu.
Téma vojny je aj dnes opäť aktuálna...pre politické ambície umierajú nevinní ľudia. Ostáva len dúfať, že raz vojna vo svete nebude mať žiadne miesto.

22.03.2022 5 z 5

Vrkoč Vrkoč Lætitia Colombani

3 rôzne ženy, 3 rôzne krajiny, 3 rôzne životy...a predsa majú toľko spoločného. Spája ich odvaha, statočnosť, vnútorná sila a vlasy. Jedna si ich dá vziať kvôli svojej viere, dúfajúc v lepší život, ďalšia s nimi pracuje a vytvára parochne a príčesky a posledná ich potrebuje, pre svoju zákernú chorobu prichádza o tie svoje.
Smitá je silná žena ktorá žije v Indii. Osud k nej nebol veľmi naklonený. V spoločnosti má veľmi nízke postavenie a nechce, aby rovnako skončila aj jej dcérka. Smitá chce, aby sa jej dcérka naučila čítať, písať a vymanila sa ťažkému osudu. Vyberie sa s ňou na dlhú cestu za lepšou budúcnosťou.
Giulia žije v Taliansku. Pracuje v rodinnom podniku svojho otca. Vyrábajú parochne a príčesky, sú hrdí na svoje sicílske tradície. No životom jej zalomcuje niekoľko udalostí, najskôr otcova nehoda, potom stretnutie cudzinca, ku ktorému Giulia prechováva náklonnosť a nakoniec odhalenie, že ich rodinný podnik je na tom veľmi zle. Podarí sa jej ho zachrániť?
Sarah žije v Kanade, je veľmi dobrou právničkou. Seba, aj svoje deti v podstate vždy odkladá na druhú koľaj a snaží sa byť kariérne úspešná. Do jej života ale vstúpi zákerná choroba - rakovina. Sarah na vlastnej koži zažije, ako sa z úspešnej právničky a váženej kolegyne, stane niekto, o kom si všetci myslia, že je hodný ľútosti, že nie je schopný pracovať a že ho treba nahradiť. Sarah sa rúca celý jej život pred očami, dokáže sa znovu postaviť svojmu osudu čelom a bojovať zaň?

Knižka Vrkoč je útla, ale neprečítala som ju na jedno posedenie. Núti k neustálemu premýšľaniu nad spoločnosťou, nad životom.
Za mňa veľmi hodnotné čítanie.

17.03.2022 5 z 5

Stratená sestra Stratená sestra Lucinda Riley

(SPOILER) Rovnako ako aj z predchádzajúcich kníh, aj z tejto som bola nadšená. Mám rada to, ako vie autorka poprepájať minulosť s prítomnosťou a do celého príbehu zahrnúť kus histórie. Jedným slovom jej knižky sú ÚŽASNÉ.

Príbeh začína tým, ako sa sestry snažia vypátrať tú siedmu - stratenú. Majú slabé indície a v podstate ani samé nevedia, koho vlastne hľadajú. Indície totiž smerujú k dvom osobám (s právnikom sa poradiť nemôžu, lebo je nezastihnuteľný) a tak jednu z nich neváhajú prenasledovať z kontinentu na kontinent. A to musím uznať, naozaj bolo trošku pritiahnuté za vlasy. Nikto sa poriadne nevyjadril, rozprávali sa s ňou veľmi zvláštne a tak jej naháňali viac strach, ako vzbudzovali záujem. Popravde, ja by som si myslela, že ma prenasleduje partia bláznivých žien a neverila by som im pol slova. Toho naháňania ale bolo dosť veľa, prakticky sa zapojili všetky sestry, až na Maiu. A ten Orlandov nápad ako prísť na koreň veci bol tiež taký cez, ale zas preňho typický :D .Najviac sa mi pri pátraní páčila Ally, ktorá vlastne popri zisťovaní info, nájde aj svoje šťastie.
Podarí sa sestrám nájsť tú stratenú? Bude nakoniec jedna z nich tá pravá? A stihne sa zúčastniť spomienkovej plavby?

O histórii Írska veľa neviem, priznávam, že som sa o to doteraz ani nezaujímala, preto som aj vďaka tejto knihe, zas rozšírila svoje obzory. Pri každej knižke mi autorka odhalila kus histórie a kultúry rôznych krajín a veľa informácii bolo pre mňa nových, čo fakt kvitujem.

Páčili sa mi obe dejové linky z minulosti. Najmä príbeh Nualy. Z jej života cítiť ako sa v tej dobe žilo a aká bola silná nenávisť Írov voči Britom...ako túžili po vlastnej republike. Nuala žila v rodine, ktorá patrila k jednej strane a pracovala v dome tej druhej. Mala silne vlasteneckého ducha a to, čoho všetkého boli schopné ženy a že sa tiež aktívne do všetkého zapájali, bolo obdivuhodné. Smutné bolo to, ako nakoniec politika pokazila aj rodinné, aj susedské vzťahy.
Veľmi sa mi páčila aj dejová linka malej Smejky, ktorá mala niekoľkokrát šťastie v nešťastí.
Záver a celkové rozuzľovanie bolo zaujímavé, a ako vždy veľmi dobre premyslené a plné zvratov. Všetko však do seba zapadne. List, ktorý Tatko Slaný napísal Stratenej sestre bol krásny, pri jeho čítaní som mala slzy v očiach, čo sa mi stalo pri tejto knihe viackrát.

Tajomstvo Tatka Slaného sa zas trošku viac poodhalí a znovu nastanú rôzne záhadné momenty, pri ktorých čitateľ premýšľa ako by to mohlo byť, hoci dopredu vie, že celkového rozuzlenia sa nedopátra. A aj keď má milión teórii, pravdu sa dozvie až v záverečnej časti.

Ostáva mi len dúfať, že keď budúci rok vyjde posledný diel, bude čím skôr aj preložený, nech mám znovu kľudné moje čitateľské srdce. Verím, že záver nesklame a bude veľkolepý, rovnako ako doteraz všetky jej knižky. Vidno, koľko práce je za nimi a ich čítanie je naozaj zážitkom.

09.03.2022 5 z 5

Sebastian Sebastian Hana Repová

,,Na konci bude všetko dobré a ak to ešte nie je dobré, tak to ešte nie je koniec."

V poslednej knihe tejto série sa pomaly uzatvárajú osudy hlavných hrdinov.
Zameraná bola najmä na Sebastiana, ktorý si postupne uvedomuje, že Emma nie je tá pravá. Po smrti svojho otca, zdedí veľký majetok. Zmení sa jej život, ale aj jej povaha. Stane sa z nej úplne iný človek. Sebastianovo srdce si pomaly získava Ina, ktorá ale nemá záujem o vzťah s ním, pretože si myslí, že jeho srdce nie je voľné. Emma sa snaží robiť všetko preto, aby Sebastiana získala naspäť a používa aj zákerné metódy.
Sebastian sa okrem toho bližšie spoznáva so svojimi nájdenými súrodencami a musí sa vyrovnať s tým, že jedného hneď aj stráca.
Denis sa snaží v kláštore, odtrhnutý od bežného života, nájsť svoju cestu. Premýšľa o Monike. Sebastian mu pomôže zistiť, čo je za Monikiným divným správaním, z čoho má taký strach.
Lilly sa pomaly dostáva naspäť do bežného života po tom, čo prišla o bábätko. Vezme si Mattea a postupne si prerábajú domček, ktorý kúpili. A do ich života príde aj milé prekvapenie.
Tina s Adamom sa snažia o bábätko, zatiaľ sa im ale nedarí. Ich vzťah sa dostal do bežných koľají.
Na Lillynu svadbu príde aj ich teta (sestra ich otca). Prezradí im tajomstvo Žltého domu, ktoré ovplyvní život jedného zo súrodencov.

Celá séria sa mi veľmi páčila. Bola príjemným oddychovým čítaním. Všetkých súrodencov som si obľúbila. Určite siahnem aj po iných knihách od autorky.

08.03.2022 4 z 5

Denis Denis Hana Repová

Tretia časť sa sústreďuje najmä na Denisa, ktorý sa potrebuje dostať z problémov, do ktorých je až po uši namočený. Aby získal peniaze, prihlási sa do reality show, v ktorej si má nájsť ženu a oženiť sa. Keď pôjde do tuhého, uvedomí si, že k žiadnej necíti to, v čo dúfal, ale tie peniaze naozaj zúfalo potrebuje. Ako sa nakoniec rozhodne? Vyberie si nevestu?
A ako pokračujú životy jeho súrodencov?
Ema sa chce rozprávať so Sebastianom, ten je ale neústupčivý a radšej sa jej vyhýba.
Lilly s Mateom zažijú smutné chvíle a je len na nich, či ich ustoja a budú si oporou.
A život Tiny a Adama sa vracia do starých dobrých koľají.
Tieto knižky sú príjemným oddychovým čítaním a ja hneď pokračujem ďalšou. Som zvedavá, ako sa uzavrú príbehy týchto 4 súrodencov.

06.03.2022 4 z 5

Na dvore z hmly a besu Na dvore z hmly a besu Sarah J. Maas

Po výhre nad Amaranthou prenasledujú Feyru výčitky svedomia, pretože musela siahnuť na životy dvoch Férov. Nevie sa z toho spamätať.
S Tamlinom plánujú svadbu. No zjaví sa Rhys, ktorý si uplatňuje dohodu, ktorú s Feyrou uzavrel - týždeň v mesiaci, ktorý strávi s ním.

Feyre začína byť na Jarnom dvore nešťastná a nepáči sa jej ako s ňou Tamlin zaobchádza. Lucian sa tomu mlčky prizerá. Aj keď vie, že Tamlin nerobí dobre, vzoprieť sa mu nedokáže.
Feyre sa cíti lepšie na Nočnom dvore. Spoznáva bližšie Rhysa a začína ju to k nemu ťahať. Stane sa členou jeho Úzkeho kruhu a spoznáva jeho priateľov.
Feyre sa snaží brániť tomu, čo cíti pri Rhysovi, predsa len má výčitky kvôli Tamlinovi, nechce ho zradiť. Dokáže mu odolať? A čo sa stane, keď odhalí pravdu a zistí, prečo ju to k nemu tak ťahá?

Na Prythian sa blíži pohroma väčšia než bola Amarantha. Feyre postupne odhaľuje a spoznáva svoje schopnosti. V rozhodujúcej bitke môže byť cenným spojencom. Dokážu spolu kráľa Hybernu poraziť?

Táto časť sa mi páčila ešte viac ako jednotka. Bola napínava a čítala sa rýchlo.
Feyrine týždne na Nočom dvore ma tak bavili, že mi vadilo, keď sa mala vracať naspäť k Tamlinovi.
Kým na začiatku jednotky bol podľa mňa Tamlin dokonalým partnerom pre Feyru, na konci mi už začalo vadiť jeho správanie, najmä ako vždy pri Amarathe čušal, kým Feyre preňho a ostatných Férov riskovala svoj život. Zato Rhys, ktorý je typický bad boy, stál pri nej. Tamlinovo divné správanie pokračovalo aj po návrate na Jarný dvor. A týždne s Rhysom sa stali pre Feyru oslobodením z ,,väzenia".
Čo sa týka Rhysa, neskutočne sa mi páčil. Páčil sa mi jeho sarkazmus, jeho vtipné hlášky a najviac tá chémia medzi ním a Feyrou, ktorá bola opísaná dokonale.
Tiež sa mi páčil jeho Úzky kruh (Morrigan, Amren, Cassian a Azriel) a vôbec neviem, kto najviac. Všetci mali niečo do seba a spolu boli úžasná partia. Už som si v duchu aj vytvorila nejaké tipy na potenciálne páry a som zvedavá, či aspoň jeden z nich vyjde :D .
Záver bol plný zvratov a prekvapení, hlavne nepríjemných, správanie niektorých postáv ma prekvapilo. Pri Feyrinom rozhodnutí na konci mi na chvíľu prestalo biť srdce a dúfala som, že ani kráľ Hybernu nedokáže spraviť to, o čo ho žiadala.

Samotný koniec je prísľubom toho, že v tretej časti sa ešte len budú diať veci a ja sa toho už neviem dočkať.

05.03.2022 5 z 5

Lilly Lilly Hana Repová

Príbeh štyroch súrodencov zo Žltého domu pokračuje.
Tina, ktorej Adam dal druhú šancu a začínajú odznovu, zisťuje, že nový štart je náročný. V ich vzťahu stále chýba to podstatné - dôvera. Adam ju vystaví skúške, ktorá Tinou otrasie.
Lilly sa stále nevie dostať z úzkosti, ktorú pociťuje, od kedy prišla o rodičov. Podarí sa jej bližšie spoznať Matea, no on si od nej snaží držať odstup pre svoju komplikovamú minulosť. Nemyslí si, že by bol pre ňu vhodným partnerom. Lilly ale po kúskoch odhaľuje tajomstvá jeho minulosti a je šokovaná z toho, čo sa dozvie.
Denis pokračuje v svojom problematickom živote. No konečne sa zdôverí Lilly a porozpráva jej do akých problémov sa namočil.
Sebastian pátra po svojej rodine, nie všetci ho však privítajú s otvorenou náručou.

Životy hlavných hrdinov sa zasa zamotajú, skomplikujú, no každý sa snaží nájsť svoju cestu, svoje šťastie a samého seba.

Som zvedavá, akým smerom sa uberú ich životy v ďalšej časti.

05.03.2022 4 z 5

Na dvore z tŕňov a ruží Na dvore z tŕňov a ruží Sarah J. Maas

Toto bola moja prvá knižka od tejto autorky. Mne sa veľmi páčila. Prvé strany mi prišli trošku nudnejšie. Zdalo sa mi, že je v nich až prílis veľa opisov. Ale chápem, že nás autorka oboznamuje s novým fantasy svetom. Príchodom Tamlina k Feyre to začalo naberať obrátky a už som nevedela pustiť knihu z rúk.

Feyra pri smrteľnej posteli svojej matky sľúbi, že sa postará o otca a sestry. Loví v lesoch, predáva na trhu a snaží sa, aby prežili. (V tomto mi jej otec naozaj vadil, s takým pasívnym prístupom hlavy rodiny som sa nevedela zmieriť.)
Pri love Feyra natrafí na vlka, ktorý si vybral rovnakú korisť. Keďže nevie, či ide o Féra alebo o obyčajného vlka, vystrelí doňho jaseňový šíp a zabije ho.
Jedného dňa sa vo dverách jej domu zjaví obluda, ktorá tvrdí, že zabitím Féra si musí Feyra vybrať medzi smrťou alebo odchodom do jeho panstva.
Feyra odíde a až v Prythiane zistí, že legendy o Féroch, ktoré počúvala od detstva nie sú tak celkom pravdivé. Feyrina nenávisť voči Férom pomaly ustupuje a mení sa na lásku k Tamlinovi.
Férov ale sužuje ,,nákaza", ktorá môže zasiahnuť aj Územie ľudí. Feyra ju musí zastaviť a zachrániť nielen Tamlina ale celú Férsku ríšu.

Feyra mi ako hlavná hrdinka vôbec nevadila, podľa mňa pasovala do príbehu. Občas ale bola príliš prchká a dorazila ma s tou hádankou . No je mi jasné, že potom by nebol taký napínavý záver. Tamlin mi bol sympatický, ale viac ma bavil Lucian a jeho humor. Páčila sa mi aj postava Rhysa, presne takého bad boya som tam potrebovala mať a veľmi ma potešilo hneď niekoľko jeho pekných gest, pri ktorých na malú chvíľku odložil titul ,,bad boy". Záver bol napínavý, plný zvratov a akcie. Som naozaj zvedavá, akým smerom sa uberie druhý diel a čo sa bude ďalej diať vo svete Férov a Feyrinom živote.

25.02.2022 5 z 5

Srieň, Pochodeň a Temnota Srieň, Pochodeň a Temnota Kristína Brestenská

Jedným slovom...WAU!
Krásna obálka a naozaj napínavý a originálny príbeh.

Ansalya je prekliatym kráľovstvom. Kliatba je trestom bohov za správanie princezien. Odvrátiť túto kliatbu môže len ich potomok. Čo sa javí ako celkom jednoduché riešenie, takým ale nie je. Žiaden ich manžel totiž neprežije svadobnú noc.
Do Ansalye príde Daemon, ktorý uteká pred svojimi problémami. Jeho zvedavosť ho privedie až k princeznej Andromede, a hoci už nie je tou najpríťažlivejšou zo sestier, Daemon si s ňou rozumie a zaľúbia sa do seba. Bude to ale stačiť na prekonanie kliatby alebo umrie aj Daemon?

Už na začiatku som tušila, čo sa stalo s Andromediným bratom, tiež som správne odhladla kto je tajomnou vedmou. Ale absolútne som nečakala také zvraty na záver. Táto knižka mala všetko - lásku, nenávisť, pomstu, intrigy, sprisahanie a absolútne (aspoň pre mňa) prekvapivý záver. Ten záver mi zlomil srdce. A preto prosím o ďalšiu časť. Len knihomoli dokážu pochopiť, že niektoré knihy skončia tak, že má čitateľ neskutočnú potrebu siahnuť po ďalšej časti a dúfať, že sa všetko uprace tak, ako má.

Určite odporúčam a pevne verím, že sa v dohľadnej dobe dočkáme pokračovania.

25.02.2022 5 z 5

Tina Tina Hana Repová

Knižka je o 4 súrodencov, ktorých smrť rodičov a neskoršie problémy so starým domčekom, dovedú opäť pod jednu strechu.
Každý z nich má svoj život a svoje problémy. Táto knižka bola venovaná Tine a jej súkromiu, ale nadškrtnuté boli aj problémy Sebastiána, Denisa a Lilly, na ich život nadväzujú ďalšie knižku zo série.

Tinino manželstvo každý považoval za šťastné až dokonalé. Problémy zo súkromia nikde nerozoberala a preto všetkých zaskočilo, čo sa v jej manželstve zrazu udialo.

Príbeh o láske, nevere, pochybeniach a aj o odpustení. Ukazuje nám, aká dôležitá je komunikácia vo vzťahu a aké nedorozumenia sa môžu udiať, keď nefunguje. A tiež aké ťažké, ale aj potrebné je občas odpustiť.

Príjemné oddychové čítanie o bežných ľuďoch, starostiach a problémoch.

13.02.2022 4 z 5

Decembrový dar Decembrový dar Jenny Gladwell (p)

Decembrový dar by som zhodnotila ako príjemné romantické oddychové čítanie.

Jane je investigatívna reportérka. Po rozchode so svojím kolegom, ju šéfka vyšle na luxusnú pracovnú cestu do Nórska, kde má písať o vianočnom stromčeku, ktorí Nóri každoročne venujú Anglicku. Jane nie je nadšená, ale nemá na výber. Zo služobnej cesty s rôznymi ďalšími osobnosťami, ktorá nie je pre Jane veľmi lákavá sa nakoniec stane zaujímavý výlet plný prekvapení.
Jane sa zoznámi so starým pánom Thomasom a nahliadne do jeho zaujímavej minulosti. Zároveň ju čaká aj cesta spoznávania samej seba a zistenie, že šancu na pravú lásku máme občas priamo pred sebou, nie vždy si ju však všimneme.

Priznám sa, že do prečítania tejto knihy, som naozaj netušila o peknej nórskej tradícii darovania vianočného stromčeka Anglicku. Dokonca som si po prečítaní knihy nagooglila ďalšie informácie o tomto peknom vianočnom geste.
Páčilo sa mi, že v tejto knihe nevyhrá srdce ženy ,,zlý" chlapec a že nejde o ďalší tuctový príbeh toxického vzťahu. Práve naopak, toxickému vzťahu dá Jane ráznu stopku.
Mrzí ma akurát to, že knižka bola kratšia a Ben dostal dosť malý priestor.
Veľmi pekný bol príbeh Thomasa a Marit. Nekončí happy endom, ale má svoje čaro. A do tej vianočnej atmosféry krásne zapasoval.
Ľudia, ktorí boli účastníkmi tohto výletu, boli absolútne rôznorodí, či už svojím zamestnaním, či svojou osobnosťou. Človek zistí, že ani bloggerky, ktoré neboli vykresľované v pozitívnom svetle, nie sú bezduché nastajlované schránky. A celkovo sa mi páčila tá rôznorodosť postáv.
Záver knihy bol pekne vymyslený (Thomasov list bol krásny) a veľmi romantický.
Určite odporúčam ako oddychové vianočné čítanie.

09.02.2022 4 z 5

Štyri mŕtve kráľovné Štyri mŕtve kráľovné Astrid Scholte

Po prečítaní prvých strán som bola skeptická, nevedela som odhadnúť, či ma kniha chytí. Ale hneď som sa do nej začítala a už ju nešlo pustiť z rúk.
Autorka vytvorila dokonalý fantasy svet. Páčilo sa mi aj jeho zobrazenie na mape a tiež jeho rozdelenie na časti, kde všetko funguje inak a každá časť je zameraná na niečo iné. Originálne boli aj zákony kráľovien a aj to, ako ich každá v nejakom bode obišla. Predsa len nie všetky boli dodržateľné :-)
Hlavná hrdinka Keralie sa mi tiež páčila a hoci nebola žiadne neviniatko, dokázala som sa vžiť do jej pocitov. A Varin sa stal mojou srdcovkou.
Prídu na to, kto chce zabiť všetky kráľvone Kvadary a prečo? Podarí sa im zachrániť ich? Ak nie, kto bude následník trónu?

Prvýkrát som čítala fantasy detektívku a toto spojenie sa mi veľmi páčilo. Knihe to dodalo ešte väčšiu dávku napätia. Priznám sa,že vraha, ani motív som neuhádla ani náhodou. Tiež ma prekvapilo celkové rozuzlenie. Koniec ma potešil. Knižku určite odporúčam a dúfam, že autorka príde aj s ďalšími rovnako dobrými knižkami.

07.02.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Silná kniha, emotívny príbeh o odvážnych ľuďoch - najmä o silných ženách....slza v oku sa objaví aj tomu, koho len tak niečo nerozplače.

Začiatok príbehu sa odohráva v roku 1939, kedy Nemci obsadia Francúzsko a život v ňom sa zmení zo dňa na deň. Hlavnými postavami sú dve sestry, každá z nich je iná, no sú si podobné viac ako si myslia.

Vianne a Isabelle nemali ľahké detstvo, otec sa nevedel spamätať z hrôz, ktoré zažil počas 1.svetovej vojny. Zmenil sa na nepoznanie a keď zomrela ich mama, prestal sa o svoje dcéry zaujímať a prepadol alkoholu. Vianne našla svoje šťastie po boku svojho manžela. Pracuje ako učiteľka, s manželom má dcéru a žije celkom normálny život, kým jej manžela nepovolajú do vojny. Vtedy sa všetko obráti naruby.
Isabelle je pravý opak Vianne, žije impulzívne, často koná bez toho, aby si všetko najskôr premyslela. Je temperamentná a odvážna, v kútiku srdca ale veľmi túži byť niekým skutočne ľúbená.

,,V láske zistíme, kým sme chceli byť, vo vojne, kým naozaj sme."
Som rada, že sa aj v takej ťažkej dobe našli ľudia, ktorí chceli pomôcť a pomáhali. V tomto príbehu sa takých našlo niekoľko.

Isabelle sa nechce nečinne prizerať zverstvám, ktoré sa jej dejú pred očami. Chce sa aktívne podieľať na záchrane ľudí a postaviť sa nemeckému teroru.
Vianne zo začiatku dbá najmä o bezpečnosť svojej dcéry, snaží sa žiť tak, aby ju nijako neohrozila. No po mnohých strašných udalostiach, ktoré jej vojna prinesie, sa rozhodne tiež aktívne zapojiť do záchrany ľudských životov.

Vojna postupne mení obe sestry, mení ich názory aj konanie. Čo všetko budú ochotné spraviť, aby ochránili svojich najbližších? A čo všetko dokážu spraviť, aby pomohli iným?

Isabelle mi bola veľmi sympatická. Obdivovala som jej silu, odvahu, ale aj to, koľko toho dokázala vydržať bez toho, aby potopila svojich najbližších a koľko bola ochotná riskovať pre druhých. Veľmi som jej, Gaetanovi a aj jej ďalším priateľom držala palce.
Vianne sa postupne zmenila na nepoznanie. Na začiatku by som neverila, čoho všetkého bude schopná. Jej dcéra vojnou prišla o bezstarostné detstvo a hoci sa v nej prejavovali aj Isabelline črty, správala sa veľmi rozumne a Vianne pomohla, s čím sa dalo.
Za postavu kapitána Becka som veľmi vďačná. Je to jedna z mála nemeckých postáv, ktorá mala také názory, aké mala. Ukazuje nám, že niektorí Nemci šli do vojny ako hrdí vojaci bojujúci za svoju vlasť a tiež ich zasiahlo, čo sa napokon dialo a neboli stotožnení s tým, čo od nich bolo vyžadované.

Príbeh nám ukazuje aj to, že ľudia napriek víťazstvu nevedeli po ukončení vojny hneď žiť ako predtým, niektorým sa to ani nepodarilo. Vzťahy, city, aj myslenie ľudí sa zmenilo... oni sa zmenili. Vojna zanechá mnoho jaziev na ľudských dušiach.

V knihe nastalo veľa momentov, pri ktorých som bola nahnevaná, smutná, dojatá, ale aj veľa takých pri ktorých som mala chuť zakričať, že takto to predsa nemôže byť, toto malo dopadnúť inak,nemôže to skončiť takto....A keď už bol príbeh relatívne uzavretý, prišla záverečná kapitola a potoky sĺz. Koniec, pri ktorom naozaj žiadne oči neostanú suché. Prídu dojemné stretnutia, rozhovory, poďakovania, spomienky a uctenie si pamiatky tých, ktorí neprežili.
Silná kniha, ku ktorej sa určite ešte niekoľkokrát vrátim. Zlomila mi srdce niekoľkokrát. Slávik je fiktívnym príbehom zasadeným do obdobia 2.svetovej vojny, ale väčšina hrôz, ktoré sa tam diali, mala reálny základ a zrejme sa v takých situáciách ocitlo v tej dobe veľmi veľa ľudí. A tak ako pri ostatných knihách z holokaustu, treba si všetko pripomínať, nezabudnúť a nedopustiť, aby sa niečo podobné zopakovalo.

05.02.2022 5 z 5

Druhá tvář Druhá tvář Ashley Audrain

V knihe sa stretávame s tromi dejovými linkami - dve sa týkajú Blythe (jej súčasný ,,dospelácky" život a jej detstvo) a jej mamy (resp. detstvo jej mamy). Príbeh bol písaný zaujímavo, bol spoveďou Blythe,formou monológu adresovaného jej bývalému manželovi. Dlhšie som si nato zvykala, ale nakoniec som sa do toho dostala.

Ako matke sa mi táto knižka čítala veľmi ťažko. Častokrát mi bolo smutno z toho, ako konali niektoré ,,matky" v tejto knihe a aký dopad to malo na ich deti.

Blythe mala smutné detstvo. Chýbalo jej to najdôležitejšie - láska mamy. Jej mama sa o Blythe nezaujímala, neprejavovala jej lásku, záujem, nežnosti...a vlastne sa o ňu ani nestarala. Sama zažila vo svojom detstve to isté a zrejme ju to tak ovplyvnilo, že naozaj nemala v sebe to, čo by každá mama mala mať. Blythe sa často utiekala k svojej susede, ktorá jej mamu v istom smere nahrádzala, mala vďaka nej možnosť vidieť, ako by to malo v normálnej rodine fungovať.

Blythe našla muža svojich snov, vydala sa, otehotnela. Od začiatku ju sprevádzali obavy, či dokáže byť inou, lepšou matkou ako ženy v jej rodine. Po narodení dcérky to ale nezvládala. Najskôr som si myslela, že je to všetko jej vina. Že sa mala viac snažiť, pokúšať sa, aby to fungovalo lepšie.
Čo ak je ale niečo negatívne v samotnom bábätku? Čo ak z neho rastie niekto, z koho má vlastná matka strach?

Musím povedať, že každou kapitolou som Blythe chápala viac. Že ako mi na začiatku nebola sympatická, tak som svoje názory postupne prehodnocovala. Blythe dokáže, že má na to byť dobrou mamou, že materinská láska a inštinkt jej nie sú cudzie. Prečo to dokáže pri synovi ale pri dcére nie? Tragédia, ktorá sa v jej živote stane, mi vyrazila dych. Taktiež situácia na detskom ihrisku, ktorá tomu predchádzala a už táto udalosť mala byť varovným výkričníkom...možno by sa neprihodilo nič ďalšie, keby postava, ktorá bola za tieto ,,nehody" zodpovedná absolvovala liečenie.
Blythe by ale v podstate po prvom incidente aj tak nič nezmohla. Jediná osoba, ktorá videla veci ako tak bez ružových okuliarov, bola jej svokra. Musím povedať, že tá žena sa naozaj snažila a stála pri Blythe. Čo ma mrzelo, bolo správanie Blythinho manžela. Neveril Blythe a zatváral si oči pred všetkým, čo mu vravela. Tak miloval svoju dcéru, že nepripustil nič, čo by ju vnieslo do zlého svetla.

Veľmi sympatickou postavou bola aj nová parnerka Blythinho bývalého - Gemma. A hoci ich priateľstvo začalo klamstvom, aj tak bolo skutočné. Síce boli na opačných stranách brehu, kontaktovali sa vždy, keď potrebovali jedna druhú počuť. Koniec to len potvrdil. Aj keď ostal otvorený, je jasné, prečo Gemma zavolala Blythe a mňa len mrzelo, že k tomu zas došlo. Ktovie, či sa potom Blythinmu bývalému otvorili oči, ale Gemme sa otvorili určite.

Knižka bola naozaj napínavá a viem, že by som nikdy nechcela ocitnúť v Blythinej koži, neviem anilen odhadnúť ako by som sa zachovala na jej mieste ja. Prežiť toľko nešťastia kvôli patologickému psycho správaniu svojich najbližších, je na jedného človeka naozaj veľa.

31.01.2022 5 z 5

Rubínové očarenie Rubínové očarenie Jane Feather

Posledná z trojice kamarátok, Petra, sa vďaka bratovi po rokoch stretne s mužom - známym sukničkárom, ktorý jej kedysi zlomil srdce. Iskry ale medzi nimi lietajú stále, hoci mu Petra najskôr odoláva pre zranenú hrdosť.
Kameňom úrazu však zostávajú ich politické názory, kým sa Petra zúčastňuje protestov za volebné práva žien, Guy s tým nesúhlasí a je proti tomu. Nájdu súlad? Ustúpi jeden z nich?

Knihy od tejto autorky ma až tak nebavia, radia sa skôr k takým typickým oddychovkám, žiadne napätie, viac menej nuda bez nejakých väčších zvratov. Tento žáner nečítam často, ale poznám z neho aj lepšie autorky s príbehmi, ktoré ma viac zaujali. Každopádne som túto časť chcela dočítať, keďže som čítala aj prvé dve. No po knihách od tejto autorky už zrejme nesiahnem.

28.01.2022 3 z 5

Rodina v podkroví Rodina v podkroví Lisa Jewell

Veľmi dobre napísaný psychotriler.
Jedna bohatšia rodina žije usporiadaným spôsobom života, deti chodia do dobrých škôl a majú celkom bežný život. Až do momentu, kým ich rodičia neponúknu pomoc, resp. miesto v dome cudzím 4 dospelým ľuďom a 2 ich deťom. Tí túto pomoc zneužijú a nehodlajú odísť. Jedným z nich je muž, David, ktorý je absolútne chorý, domácnosť sa začne riadiť jeho pravidlami, pomaly si vytvára svoju sektu, a od každého člena vyžaduje neuveriteľné veci. Za každé porušenie príde trest. Deti nebudú viac pochopené a milované, ale uväznené, bité a týrané. Podarí sa im oslobodiť?

V tomto príbehu jedna zvrátenosť striedala druhú. Knižka bola napínavá a bola som zvedavá ako nakoniec skončí. Psychicky chorí tu boli očividne skoro všetci. Ktorí normálni rodičia by si nechali zdevastovať domácnosť cudzími ľudmi a prispôsobili by svoje životy ich pravidlám? Dospelí, ktorí sa k nim do domu nanominovali to nemali v hlave v poriadku už vôbec. A nakoniec deti, ani pri jednom som nemala pocit, že je úplne ok. Niektoré mali správanie, ktoré naháňalo hrôzu. Príbeh je písaný z 3 pohľadov a tak čitateľ dokáže preniknúť do 3 myslí. Postupne sa informácie dopĺňajú a pravda vypláva na povrch.

Čo sa týka postáv najviac mi bolo ľúto Libby, ktorej by snáď bolo lepšie bez jej ,,staro-novej" rodiny. Veľmi sympatickou postavou bol novinár, ktorý Libby pomáhal.

Príbeh sa uzavrel, temné tajomstvá domu sa odhalili, ale samotný záver ostal otvorený, uvidíme, či príde aj pokračovanie.

28.01.2022 4 z 5

Umelkyňa s henou Umelkyňa s henou Alka Joshi

Dej knihy sa odohráva v 50tych rokoch v Indii. Lakšmí utečie do Džajpuru, preč od svojho tyranského manžela, s ktorým musela vstúpiť do dohodnutého manželstva. Pre jej rodinu je to veľká hanba. A ľudia z mesta im to dávajú pocítiť.
Lakšmí začne nový život. Šetrí si na vlastný dom. Venuje sa bylinkárstvu a liečeniu, je umelkyňou - kreslí heny bohatým dámam a zároveň je aj ich spoločníčkou. O sebe im ale nerozpráva. Keď sa dostane až do najvyšších kruhov, splní si sen o svojom bývaní. No osud jej priviedol do cesty jej sestru, o ktorej nevedela a manžela, pred ktorým ušla. Zisťuje, že jej rodičia už nežijú a nikdy si ich k sebe do domu neprivedie. Má výčitky. Rozhodne sa postarať o mladšiu sestru, no ona má svoj rozum a Lakšmí skomplikuje jej ťažko vydreté postavenie. Ako si so všetkým Lakšmí poradí? A čo jej muž, zmenil sa alebo je takým istým človekom?

Veľmi pekná kniha, ktorá nám autenticky ukazuje kultúru Indie a život v nej. Dozvedela som sa veľa nových informácii, bola mojou prvou knihou z tohto prostredia Oceňujem slovník na konci knihy a tiež recepty na prípravu jedál, o ktorých sa v knihe písalo.
Život a rozhodnutia Lakšmí boli ťažké a obdivuhodné. Jej sestra bola ako tornádo, ktoré jej vstúpilo do života. V istých komentoch, ktoré v knihe nastanú mi jej bolo veľmi ľúto. Páčili sa mi aj ženy z kráľovskej rodiny. Obe boli zaujímavé. A tiež doktor, ktorý nakoniec dal šancu aj prírodnej medicíne. Postavy napriek komplikovaným menám, boli ľahko rozoznateľné. V knihe bolo všetko, láska, naivita, ochota pomôcť iným, silné osobnosti, ale aj intrigy, pomsta, závisť.
Určite odporúčam. A teším sa na ďalšie knihy od autorky.

26.01.2022 5 z 5

Čitateľ Čitateľ Max Seeck

Známy autor napíše trilógiu psychologických trilerov, ktorými sa vrah inšpiruje a z fikcie sa stáva realita. Komplikovaný prípad dostane Jessica. Podozrenie padá na veľa osôb, prípad sa neustále zamotáva a nie je jasné, kto je obeť, kto podozrivý. Ide však o viac než len o kopírovanie knihy....

Kniha bola napínavá, rýchlo sa čítala a celý čas som si myslela, že je to jeden skvelý triler. Môj názor zmenili posledné kapitoly.

Sklamalo ma viacero vecí. Najskôr to,že v závere akokeby chýbala aspoň jedna kapitola. Čo zažívala Jessica s kolegami sa tým pádom v podstate ani nedozvieme a to ako to dopadlo, vieme len tak z rýchlika.
Ďalšia vec je, že je záver príliš prekombinovaný, motív zas príliš pritiahnutý za vlasy a doslova až neuveriteľný. Všetko tak nejako neprirodzene prepojené so všetkým, teda najmä s Jessicou.

2 hviezdičky dávam len za príbeh - bez rozuzlenia, to bola katastrofa. A tiež za Erneho a Jusufa. Erne bol neuveriteľne sympatický, správny chlap. Už len to, akú rolu zohral v živote Jessicy hovorí za všetko. Bavila ma aj dejová linka, ktorá sa odohrávala v Benátkach...naozaj veľká škoda toho záveru a toho, že to autor nevedel normálne ukončiť a potom to chcel zachrániť okultizmom, čo by bola zaujímavá téma, ale rozhodne nie v takomto komplikovanom kombinovaní a poprepájaní všetkého so všetkým.

25.01.2022 2 z 5

Krásny omyl Krásny omyl Vi Keeland

Rachel sa chce zastať kamošky Avy a vynadať mužovi, ktorý ju oklamal. Ale omylom vynadá nesprávnemu. Zhodou okolností ide o jej nového šéfa, profesora, ktorému bude robiť asistentku. Cain má samozrejme svoj šarm a netrvá dlho a sú v tom až po uši. Obaja majú ale svoju minulosť, Rachel ju má veľmi smutnú a ťažkú. Ako s ňou súvisí Cain? Oboch zožierajú výčitky svedomia za veci, za ktoré nemôžu...dokážu odpustiť samým sebe?

Doposiaľ sa mi od autorky páčila najviac kniha Šéf. Krásny omyl ju ale o kúsok predbehol.
Páčili sa mi vtipné dialógy medzi Rachel a Cainom, aj všetky tie trapasy, čo Rachel zažila od kedy ho prvýkrát videla.
Autorka vie pekne prechádzať z kapitol o súčasnosti do tých z minulosti a všetko po kúskoch do seba začne zapadať. Páči sa mi, ako vie spájať ťažké témy s peknými, romantickými príbehmi. Jej knihy ma vždy pre niečo dojmú. Táto bola tiež smutno-krásna. Dotýka sa hrôz, aké by deti nikdy nemali zažiť. Ale aj toho, že aj mladý človek vie pomôcť v rámci svojich možností. A nakoniec vždy príde to, že sa všetko na dobré obráti...kiežby to tak platilo aj v živote.

25.01.2022 5 z 5

Chce sa mi s tebou m(a)ilovať Chce sa mi s tebou m(a)ilovať Teagan Hunter

Keď sa Delia odsťahuje za Zachom, Zoe si začne hľadať nového spolubývajúceho cez inzerát. Emailová komunikácia, ktorou sa všetko začína bola vtipná a milá. Zoe požiada o osobné stretnutie a zistí, že si písala s Deliiným bývalým, s Calebom. Keďže Delia a Caleb ostali priateľmi, Delii vôbec nevadí, že by býval so Zoe. Takže po jej odobrení sa stanú spolubývajúcimi. Páčili sa mi pravidlá fungovania ich domácnosti - napr. Zoe pečie, Caleb varí. Každý kto si knihu prečíta, zistí, prečo Zoe nemôže variť v žiadnom prípade. Páčil sa mi aj Chňapko, a aj ich vtipné správy (najmä tá o ,,vracaní zo súcitu" :D).

Táto knižka sa mi páčila podstatne viac než Láska cez správy. Možno aj preto, že v tomto príbehu sa stretli práve tie postavy, ktoré ma najviac bavili v predchádzajúcom.
Zoe je sympatická baba, taký ten typ ,,čo na srdci, to na jazyku", vie si spraviť srandu aj sama so seba a sympatickí boli aj jej rodičia. Boli rovnako vyšinutí ako ona (v pozitívnom zmysle).
Caleb sa mi páčil od samého začiatku. Napriek tomu, že si nesie svoj ,,batoh" problémov, snaží sa, pracuje na svojej budúcnosti a je to správny chalan. Už len to, ako si zastal Deliu o ňom veľa vypovedalo, no tu ho spoznávame ešte viac. A potvrdzuje sa, že pôvod nám nepredurčuje to, kým sa staneme. Každý si svoju cestu vyberáme sami.
Zoe a Caleb sa k sebe dokonale hodili, vo všetkom sa dopĺňali a iskrilo to medzi nimi od začiatku až po koniec.

Napriek tomu, že v deji nebol žiaden veľký zvrat, na aký som zvyknutá pri podobných príbehoch, vôbec to tu nechýbalo. Nie sú všetky vzťahy o nezmyselných hádkach :) . Chce sa mi s tebou m(a)ilovať je takým tým fajn oddychovým čítaním, keď chce človek vypnúť.

23.01.2022 3 z 5