knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Chce sa mi s tebou m(a)ilovať Chce sa mi s tebou m(a)ilovať Teagan Hunter

Keď sa Delia odsťahuje za Zachom, Zoe si začne hľadať nového spolubývajúceho cez inzerát. Emailová komunikácia, ktorou sa všetko začína bola vtipná a milá. Zoe požiada o osobné stretnutie a zistí, že si písala s Deliiným bývalým, s Calebom. Keďže Delia a Caleb ostali priateľmi, Delii vôbec nevadí, že by býval so Zoe. Takže po jej odobrení sa stanú spolubývajúcimi. Páčili sa mi pravidlá fungovania ich domácnosti - napr. Zoe pečie, Caleb varí. Každý kto si knihu prečíta, zistí, prečo Zoe nemôže variť v žiadnom prípade. Páčil sa mi aj Chňapko, a aj ich vtipné správy (najmä tá o ,,vracaní zo súcitu" :D).

Táto knižka sa mi páčila podstatne viac než Láska cez správy. Možno aj preto, že v tomto príbehu sa stretli práve tie postavy, ktoré ma najviac bavili v predchádzajúcom.
Zoe je sympatická baba, taký ten typ ,,čo na srdci, to na jazyku", vie si spraviť srandu aj sama so seba a sympatickí boli aj jej rodičia. Boli rovnako vyšinutí ako ona (v pozitívnom zmysle).
Caleb sa mi páčil od samého začiatku. Napriek tomu, že si nesie svoj ,,batoh" problémov, snaží sa, pracuje na svojej budúcnosti a je to správny chalan. Už len to, ako si zastal Deliu o ňom veľa vypovedalo, no tu ho spoznávame ešte viac. A potvrdzuje sa, že pôvod nám nepredurčuje to, kým sa staneme. Každý si svoju cestu vyberáme sami.
Zoe a Caleb sa k sebe dokonale hodili, vo všetkom sa dopĺňali a iskrilo to medzi nimi od začiatku až po koniec.

Napriek tomu, že v deji nebol žiaden veľký zvrat, na aký som zvyknutá pri podobných príbehoch, vôbec to tu nechýbalo. Nie sú všetky vzťahy o nezmyselných hádkach :) . Chce sa mi s tebou m(a)ilovať je takým tým fajn oddychovým čítaním, keď chce človek vypnúť.

23.01.2022 3 z 5

Láska cez správy Láska cez správy Teagan Hunter

Zach a Delia sa spoznajú len náhodou, vďaka omylu. Zach si pomýli telefónne číslo a namiesto klientovi napíše práve Delii. Aj keď zistia, že šlo o omyl, pokračujú v písaní. Postupne sa spoznávajú...až je z toho láska. Ale stane sa vec, ktorá ich vzťahom poriadne otrasie. Ustoja to?

Dobre, aby som nebola hneď za kritickú, vyzdvihnem, čo sa mi páčilo.
Zach bol naozaj milý chalan, taký ten správny chlap, k tomu ešte aj feši. Mal správne názory, dokonca sa mi páčila aj jeho IT práca, tá aplikácia, ktorú robí, má úžasnú myšlienku. Hoci s tým capkom u mňa prestrelil.

Delia bola tiež fajn, aj keď mi prišla veľmi detská a naivná. Nepáčila sa mi jej nedôvera voči Zachovi a celkovo nemám rada, keď niekto najskôr koná a až potom o tom začne uvažovať.

Zato jej kamoška bola ozaj podarená a aj Zachov spolubývajúci bol fajn.

Najviac ma zaujal Caleb. Myslím osobnostne. Aj keď boli rozídení, vedel sa Delii zastať a byť skutočným priateľom. Myslím, že by to tak malo byť. Väčšina ľudí si myslí, že po rozchode má medzi dvomi miesto už len pomsta alebo nevraživosť...je fajn, že to autorka takto poňala.

Knižka sa okrajovo dotýka aj témy kyberšikanovania...a páčilo sa mi, že aj rodičia hlavného aktéra podržali stranu tomu, komu bolo ublížené. Autorka tiež poukazuje nato, že treba najskôr zvážiť, čo komu posielať a čo určite nie.

A teraz tie mínusy. Čítala som niekoľko rôznych kníh podobného žánru...naposledy knihu Spolubývajúca a rok predtým knihy od Elle Kennedy....a môžem povedať, že ani na jednu z nich sa nechytá. Autorka mala super nápad, ale nevyužila ho. Kniha má na obálke 18+, no mali by to posunúť na 14+....knižka sa snažila byť vtipná, no až tak nebola. Jasné, určite sa našiel moment, ktorý bol vtipný aj mne...akurát, že ich bolo málinko. Niektoré dialógy, či sms boli viac trápne ako vtipné, to s tým kozliatkom som vôbec nepochopila....držať kozu v klietke alebo v byte, aby som zapôsobil na babu... Všetko bolo tak strašne infantilné..vedieť to, tak do tej knižky nejdem. Ale podľa námetu som čakala niečo tak dobré ako bola spomínaná Spolubývajúca. Nebolo. Čítala som o knižke samé super recenzie, mňa sklamala. Prečítam aj dvojku, najmä kvôli tomu, že sa bude venovať Zoe...ak na mňa zapôsobí rovnako, už prípadné ďalšie radšej nie.

18.01.2022 2 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

S touto knihou som bojovala niekoľko mesiacov. Podľa mňa je oveľa menej pútavá ako prvý del. Kniha Cudzinka, sa mi celkom páčila. Nebavil ma len úvod a potom ma to chytilo až som nevedela prestať čítať. Pri Vážke v jantári som sa snažila niekoľkokrát začať a neprešla som ani cez 200 strán. Keďže som ju už mala požičanú z knižnice príliš dlho, donútila som sa. Úvod, v ktorom sú kapitoly zo súčasnosti ma bavil. Problém nastal, keď Claire rozprávala o svojich spomienkach. Bolo tam veľmi veľa politiky, miestami som už mala chaos, kto je s kým a proti komu. Priznám sa, že som potom tú politiku doslova len automaticky čítala bez toho, aby som si ňou zaťažovala myseľ a sústredila som sa len na to, čo sa dialo okolo Claire a Jamieho....a aj tam by som pár scén úplne kľudne vypustila. Veľakrát sa to točilo okolo toho istého. Kniha mala dosť strán, ale zaobišla by sa bez polovice. Jediné napínavé momenty som zažila v podstate až v závere Clairiných spomienok. Príbeh mi prišiel uzavretý a čudovala som sa, o čom chce autorka písať v 3.časti, ale všetko sa zas otvorí pri rozhovore Claire s Rogerom, ktorý jej povie, čo zistil o Jamiem.

Moje sympatie si v tejto knihe našli Jamieho sestra a Murtagh, ktorý je neskutočne verným priateľom a pre Jamieho by spravil čokoľvek.
Vzťah Claire a Jamieho bol niekedy zvláštny. Jamie je dosť náladový a neustale si to odnáša Claire a on sa jej potom dookola ospravedlňuje. Myslím, že nech je Jamie akokoľvek úžasný, tými zmenami nálad a názorov ma občas štve a už ani neviem, čo si o ňom myslieť.
Tretiu časť určite prečítam, ale dám si od toho chvíľu pauzu.

10.01.2022 3 z 5

Americká kráľovná Americká kráľovná Katharine McGee

V recenzii na Americkú princeznú, som písala, že sa na záver domotalo všetko, čo sa len dalo. No to som ešte v ruke nedržala Americkú kráľovnú.
Všetky moje predstavy z prvej časti o vzťahoch hlavných hrdinov som menila po pár stranách tejto knihy. Pretože prídu aj nové postavy, alebo sa bližšie zoznámime s vedľajšími postavami, ktoré stoja zato. Okrem toho ma fakt baví, aké autorka vytvára romantické zápletky, že dialógy nie sú trápne ako to pri podobných knihách býva a ako vie do toho vpliesť aj to ostatné, hnev, intrigy,...

Beatrice sa snaží spamätať z rozchodu s Connorom a začať vládnuť Amerike, stále ju ale sužuje smútok za otcom a pokazený vzťah so Samanthou. Samantha zas prichádza na to, kým vlastne skutočne je, zároveň sa snaži po svojom vyrovnať s tým, že si Teddy vezme jej sestru. Jeff mal v tejto knižke menej priestoru...no mne sa zdá stále viac a viac naivný a pri tom to bola taká sympatická postava. Necháva sa manipulovať a hnevá sa na veci, ktoré by mu už mohli byť fakt ukradnuté. Zato z jeho kamoša Ethana som úplne hotová...v knihe mu bolo venovaných dosť riadkov, no ja by som pristala na ešte viac. Páči sa mi, ako dozrel a ako zmenil pohľad na svet a.... tie jeho sexi hlášky a sarkazmus :D
Nina sa spamätáva z rozchodu s Jeffom a spoznáva niekoho iného, no ani tu to nebude také jednoduché. A Daphne je Daphne...tá osoba len intriguje a už v podstate ani neviem, či existuje niečo, čo by ju aspoň trochu zmenilo. Ak aj získa princa, šťastná zrejme nebude nikdy.
A potom prišiel záver a vzťahy sa zas domotali :D a zas sa všetko skomplikovalo. Inak, ak by z tohto spravili seriál, zrejme by bol fakt dobrý.

Ďalšia kniha ešte nie je vydaná a mne ostáva dúfať, že ju po jej vydaní rýchlo preložia. Pretože potrebujem vedieť, ako to dopadne s Ethanom, aké budú ďalšie rozhodnutia Beatrice a či ostane Daphne rovnaká, aká je.

06.01.2022 5 z 5

Dieťa z Osvienčimu Dieťa z Osvienčimu Lily Graham

Eva a Sophia sa spoznajú v pracovnom tábore. Neskôr sa spolu dostávajú až do Osvienčimu. Eva sa prihlási dobrovoľne, pretože túži nájsť svojho manžela Michala a Sophia ju nasleduje.

Navzájom si pomáhajú prežiť v týchto neľudských podmienkach. Prechádzajú rôznymi pracovnými miestami, od lepších až po tie najhoršie. Medzi tie lepšie patrí aj práca v Kanade, kde Eva triedi oblečenie a hľadá v ňom cennosti, všetky ale neodovzdáva, vďaka trikom, ktoré ju naučil jej strýko, si vie veľa vecí odniesť a vymeniť ich za to, čo potrebujú, najmä za stravu. Vždy myslí aj na svoje priateľky, s ktorými sa podelí. V oblečení po väzňoch často nachádza aj fotografie ich rodín. Nechce, aby ich spálili, preto si ich odkladá. Raz medzi väzňami stretne muža z jednej fotky a fotku mu odovzdá. Ten sa neskutočne poteší, pretože je to jeho jedinou spomienkou na dcéru, ktorú mu zabili. Sľúbi jej, že sa pokúsi pomôcť pri hľadaní Evinho manžela.

Nakoniec zistia, kde Evin manžel je. Sophia pomôže Eve dostať sa k nemu, no musí zato ,,zaplatiť". Obe kamarátky sú pre seba schopné spraviť naozaj všetko.

Sophia zas túži nájsť svoju sesternicu, aby zistila, kde v Rakúsku ukryla jej syna. Poprosí Evu o sľub, že ak by neprežila, nech nájde Thomasa a postará sa oňho. Eva jej to sľúbi, aj keď je presvedčená, že ho nájdu spolu.

Eva po stretnutiach s manželom otehotnie. Bábatka sa vzdať nechce a túži ho ochrániť, napriek všetkým okolnostiam. Sophia jej pomáha akolen môže.
Podarí sa priateľkám prežiť a nájsť tých, ktorých hľadajú? Dočkajú sa záchrany?

Kniha sa mi čítala veľmi rýchlo. Rozsahovo je kratučká a každou stranou napínavejšia. Celý čas som obom priateľkám a aj ďalším postavám držala palce a dúfala som, že sa im podarí splniť si svoje sny o bežnom živote.

Všetky knihy s touto tematikou sú neskutočne smutné a človeka až mrazí skutočnosť, že sa toto všetko reálne dialo. No v každej z týchto kníh sa nájde aj kus toho pekného a dobrého. Tak na mňa pôsobilo priateľstvo Evy a Sophie. Pri všetkých tých hrozných veciach, čo zažili, ostali vernými priateľkami a nepochovali v sebe ľudskosť a nádej.

03.01.2022 5 z 5

Vlk Vlk František Kozmon

Ani štvrtá kniha zo série s Marekom Wolfom nesklamala. Čítala sa sama, nemohla som ju pustiť z rúk skôr než som nedočítala poslednú stranu.

Dej sa odohráva v Kanade. Autor nás zoznámi s Marekovým bývalým pracoviskom, s jeho kolegami, aj s Norou a opäť sa odhalí veľa z Marekovho súkromia.

V knihe sa prelínali kapitoly zo súčasnosti o Marekovi a kapitoly z minulosti o jeho otcovi.
Mareka do Kanady zavedie pátranie po pravde o živote jeho otca a zároveň sa snaží vyriešiť prípad. Hľadá človeka, ktorý baží po pomste.

Čo sa nakoniec stalo s jeho otcom som tipla správne, ale na človeka, ktorý sa chcel pomstiť, som tip nemala ani náhodou. Všetko mi do seba zapadlo až na záver.

Kniha bola napínavá, každou stranou som chcela vedieť viac. Zaujímavý bol aj mafiánsky námet. Už sa teším na ďalšie dve knihy zo série.

02.01.2022 5 z 5

Škrabot Škrabot Peter Derňár

Kniha sa mi veľmi páčila, bola mojou prvou z tohto žánru. Na terapiu tmou by som sa nikdy nedala, už len preto, že by som nemala ako čítať, ale neviem si predstaviť robiť v tme ani úplne bežné činnosti, ako je najesť sa, ísť na wc, do sprchy, atď.
Peter sa na ňu ale dá. Má kopec súkromných problémov, resp. vnútorne sa nevie vyrovnať s tým, ako veci v jeho živote dopadli. V práci ho posielajú na dovolenku a on si vyberie pobyt v tme. Nájde tam ale to, čo hľadá?
Potom príde Tomášova časť. Už po prvej kapitole o ňom, som vedela, o čo tam pôjde a môj tip bol správny. Tomás hneď v mojich očiach klesol. Ale ostal tam aj kus mystična, resp. vecí, ktoré nemohla ovplyvniť žiadna z postáv. To ako skončila Tomášova časť som vôbec nečakala.
Záverom je časť venovaná Tomášovmu kolegovi Dávidovi, ktorý hasí, čo sa dá, aby tieto udalosti neovplyvnili jeho život. No koniec bol bŕŕŕ....hnusný :D ako v dobrom horore :) . Knihu určite odporúčam, bola napínavá, rýchlo sa čítala a vybičovala vo mne zvedavosť. Určite budem čakať aj na ďalšie knihy od tohto autora.

19.12.2021 4 z 5

Nevlastná sestra Nevlastná sestra Jennifer Donnelly

Knižka Nevlastná sestra sa mi páčila. Bolo zaujímavé pozrieť sa aj na ďalší život Popoluškiných nevlastných sestier. Obe, aj Isabelle, aj Tavi mi boli sympatické. Keď sa čitateľ pozrie na ich príbehy, zistí, že ich zloba vlastne pramení z ich nešťastia. Že keby k nim neboli zlí ostatní, možno by sa nesprávali tak, ako sa správali.

Začiatok bol dosť drastický, predsa len začína sa rovno povestným skúšaním črievičky a nevlastné sestry neváhajú spraviť čokoľvek, aby do nej nohu zmestili. Zaujímavé boli aj repliky ich mamy, kde človek krúti hlavou, pri jej správaní sa k svojim dcéram.
Ich mama si zaumienila zabezpečiť im ten ,,správny" osud dobrým vydajom, no Isabella má svoj osud už dávno zaznačený na mape. Ak naberie dosť odvahy, môže ho zmeniť, stačí nájsť stratené kúsky svojho srdca. No aby to nebolo také jednoduché, do cesty jej bude klásť prekážky sudička, ktorá nakreslila jej mapu osudu a chce, aby sa jej vyznačený osud spečatil. Je tu ale postava markíza Chance, ktorý chce Isabelle pomôcť zmeniť jej osud v pozitívnom zmysle. Prekáranie sudičky a Chance-ho ma tiež bavilo.
Isabellu čaká dlhá cesta, kým spozná samu seba.
Tavi bola fakt super. Jej záľuba v knihách, matike, fyzike a chémii bola úžasná :) pri spotenom mŕtvom psovi som sa nahlas zasmiala, ktoby to bol tušil, že raz budú tieto jej pokusy naozaj užitočné :D
V príbehu sa dozvieme aj to, že ani Popoluška nebola úplne dokonalá a za svoje chyby má tiež výčitky svedomia.
Príbeh sa pekne vyvýjal, všetkým 3 sestrám som držala palce. V závere to bolo napínavé a skončilo to tak pekne rozprávkovo.

V tomto príbehu platí to isté, čo v skutočnom živote, nič nie je čierno-biele a svoj osud máme vo svojich rukách, riadime ho svojimi rozhodnutiami. Dôležité je spoznať samých seba.

Kniha Nevlastná sestra bola príjemnou oddychovkou a určite siahnem aj po ďalších knihách od autorky.

29.11.2021 4 z 5

Kukučka Kukučka František Kozmon

Rovnako ako dve predchádzajuce Kozmoňove knihy, aj táto sa mi veľmi páčila. Prípad bol trošku krvavejší ako tie predošlé. A spôsob vykonania vrážd brutálnejší. Príbeh bol veľmi napínavý, rýchlo prečítaný. Bola som zvedavá, ako si s týmto prípadom poradí Marek Wolf aj s ostatnými kolegami z vyšetrovateľského tímu. Mala som niekoľko tipov na vraha, ako strany ubiehali, stále som sa prikláňala viac k niekomu inému, ale toho skutočného som začala tušit až pred záverom. Predsa len polovica postáv bola viac než psychicky mimo a vrahom mohol byť ktokoľvek. Na záver sa odhalí motív a všetko zapadne na svoje miesto. Tak isto ma baví to ako napredajú osobné životy vyšetrovacieho tímu. V tejto knihe dostala priestor aj Petra, resp. konečne sa mohla cítiť v práci užitočnejšie. Dúfam, že Karolovi sa už tiež začne trochu viac dariť, najmä v osobnom živote.
Kozmoňove prípady ma bavia, držia v napätí a páči sa mi, ako výstižne vyberá názvy kníh.
Už sa teším na ďalšiu časť.

21.11.2021 5 z 5

Motýlia izba Motýlia izba Lucinda Riley

Rovnako ako všetky ostatné knihy od Lucindy Rileyovej, aj táto bola úžasná. Bol to silný, emotívny, dojímavý príbeh plný prekvapení.

Hlavná hrdinka Posy bola jednou silnou a veľmi inteligentnou ženou. Toľko rán, čo jej život priniesol zvládla priam bravúrne a ostala tou istou Posy ako predtým. Sálala z nej láskavosť, múdrosť a dobrota. Nemala to ľahké ani čo sa týka minulosti. Našla v sebe poriadnu dávku odpustenia, mrzel ma najmä osud jej otca. Čo sa týka jej detí, Nick bol taká jej kópia. So Samom to bolo horšie. Páčilo sa mi, že nepozerala na svoje deti len cez ružové okuliare, nedržala im vždy stranu, za každých okolností bola spravodlivá. Malá Clemie bola neskutočne vyspelá a statočná na svoj vek. Freddie bol stará škola, typický džentlmen, ktorých je na svete skutočne málo. Veľmi som si obľúbila aj jej nevesty, taktiež Sebastiána.

V knihe boli momenty, ktoré som síce čakala a tušila už skôr ako nastali, aj tak mi prišlo ľúto, keď k nim naozaj došlo. Niektoré pasáže som čítala so slzami v očiach, tiež boli v knihe momenty, ktoré vo mne vyburcovali hnev, ale veľa okamihov aj radosť. Toľko emócii som nemala pri knihe už dávno. Na konci všetko do seba zapadne a spleť tajomstiev bude odhalená. Autorka brilante dokáže prechádzať kapitolami z prítomnosti a z minulosti. Postavy vždy opíše tak dokonale, že nie je šanca sa v nich stratiť.

Úžasná kniha, ku ktorej sa časom určite vrátim a radím ju medzi moje top knihy.

13.11.2021 5 z 5

Americká princezna Americká princezna Katharine McGee

Po čítaní recenzií som sa bála, či pre mňa nebude knižka sklamaním. Našťastie vôbec nebola a páčila sa mi.
Dej sa odohráva v súčasnej dobe, kde je ale Amerika monarchiou. Kráľ a kráľovná majú 3 deti, každé z nich má svoje túžby, tajné priania, ale aj povinnosti a život, v ktorom sa nesmú riadiť len srdcom, ale hlavne povinnosťami voči Amerike. Najviac určite najstaršia dcéra Beatrice, ktorá je prvou ženskou následníčkou trónu. Jej mladší súrodenci, dvojčatá Jefferson a Samantha to majú kúsok ľahšie, ale tiež nemôžu mať všetko, po čom túžia, pretože fungovanie kráľovstva nepriamo ovplyvňuje aj ich životy.
Páčilo sa mi, že kniha je písaná z pohľadu 4 postáv: Beatrice, Samanthy, Niny a Daphne. Takto má čitateľ možnosť ich viac spoznať a pochopiť, prečo rozmýšľajú a konajú, tak ako konajú. Občas som chcela nahliadnuť aj do mysle Jeffa, Connora a Teddyho, ale chápem, že to by už bolo priveľa :D .
V tejto knihe čitateľ nájde lásku, aj intrigy. Na záver sa všetko samozrejme domoce a zauzlí ako sa len dá.
Mám ale pocit, že si Beatrice zle vysvetlila záverečný rozhovor s otcom, myslím, že mal na mysli niečo iné, než si myslela ona.

Táto kniha bola pre mňa ,,návyková" a som zvedavá, či to nakoniec dopadne tak, akoby som si priala. Neviem ako vydržím, kým v slovenskom preklade vyjde Americká kráľovná.

09.11.2021 4 z 5

Dievča s cudzím srdcom Dievča s cudzím srdcom Alex Dahl

V knihe dievča s cudzím srdcom sa striedajú kapitoly príbehov 2 žien, ktoré sa v istom momente spoja - Alison a Iselin, kým jedna prišla o zmysel života, druhá ho nachádza.

Alison prežíva najhoršie obdobie svojho života. Alisonina dcéra sa ako 6-ročná utopí v jazere. Alison túto stratu veľmi ťažko nesie. Zo začiatku má snahu žiť normálne, navštevuje terapeutku, ale po čase nadobúda stále väčši dojem, že jej nikto skutočne nerozumie a s terapiami skončí. S manželom nevedia nájsť spoločnú reč. Sem tam majú isté malé pokusy vrátiť sa do starých koľají, ale strata dieťaťa pre nich predstavuje priepasť, cez ktorú nevedia prejsť. Alison si udalosti z toho nešťastného dňa pri jazere stále prehráva, vyčíta si ich, obviňuje sa a vie, že ju v duchu obviňuje aj manžel. Ich vzájomné city ochladnú a z dokonalého úspešného páru, sa stávajú dvaja úplne cudzí ľudia. Oliver, nevlastný syn Alison, prežíva stratu milovanej sestričky tiež veľmi ťažko. Zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Keďže malá Amalie po svojej smri zachránila život niekomu inému, ako darkyňa, Oliver začne googliť informácie o darcovstve a o tom, ako sa mení človek s ,,cudzími" orgánmi. Dočíta sa o bunkovej pamäti a rôznych prípadoch, kde prevzal takýto človek nejakú vlastnosť, záľubu, či správanie od darcu. Tieto informácie vyhľadával viac menej zo zvedavosti, no podelí sa s nimi s Alison a ju táto téma viac ako zaujme. Túži, aby jej dievčatko stále žilo, keby aj v tele iného. Hoci sa doma pretvaruje, v duchu premýšľa, ako zistí, komu bije v hrudi srdce Amalie.

Iselin práve naopak prežíva lepšie obdobie svojho života. Po rokoch trápenia s chorou dcérkou, je Iselin oznámené, že sa našiel darca. Kaia je po rokoch choroby konečne schopná žiť ako iné deti a veľmi si to užíva. Vo veľa veciach sa však po transplantácii zmenila. Iselin trápi ich finančná situácia. Začne predávať obrazy. Keď sa s ňou skontaktuje Alison, začne jej dôverovať a považovať ju za priateľku. Ale Alison ide o niečo úplne iné...

Iselin som si obľúbila, chápala som jej frustráciu a to, že občas mala toho na pleciach príliš a bola som vďačná zato, ako sa jej život menil k lepšiemu. Alison mi bolo neskutočne ľúto. Ťažke je už len pomyslenie na to, čo prežívala. Postava Olivera mi bola veľmi sympatická. Na svoj vek to bol naozaj inteligentný, rozumný a empatický chlapec, záver mi to len potvrdil.

Kniha nebola taká napínavá, ako som čakala, dej mi prišiel jednotvárny a bez nejakých napínavých momentov, či zvratov.
Ale nebola som vyslovene sklamaná. Zistila som zaujímavé informácie o téme darcovstva, je úžasne takto rozmýšľať a po smrti zachrániť životy, ktoré by inak odišli príliš skoro. Zaujímavá téma, aj príbeh.

07.11.2021 3 z 5

Najlepšie lži Najlepšie lži Sarah Lyu

Najlepšie lži sú príbehom o toxickom priateľstve Remy a Elise. Každá má svoje jazvy na duši a možno práve tie ich spájajú. Remy sa cíti pri Elise dobre, bezpečne, obdivuje ju a má ju rada. Toto navonok normálne priateľstvo, ale normálnym nikdy nebolo. A to je jasné už v začiatkoch.

Táto kniha sa dotýkala viacerých silných tém. Remy vyrastá s rodičmi, ktorí jeden druhého neznesú. A kniha teda poukazuje na to, ako môže byť aj úplná rodina nevhodným prostredím pre dieťa. Byť poslucháčom dennodenných hádok a odchodov vlastných rodičov je pre Remy psychicky náročné. Tiež poukazuje na to, ako takýto typ rodinného prostredia pošramotí vzťahy medzi súrodencami, ktorí sú v tom všetkom ale nevinne. Prostredníctvom Elise sa zas dostávame k téme domáceho násilia. V slovenskom preklade sa v závere nachádza strana, kde je napísané, kde môže vyhľadať pomoc dieťa, ktoré zažíva niečo podobné. Elise mi bolo vo veľa momentoch ľúto, žiaľ v takých prípadoch pomôže už len odborná pomoc. Taktiež kniha poukazuje, kam až môže viesť túžba po pomste, že nie každý žartík je naozaj nevinným žartíkom.
Hlavnou témou knihy bolo toxické kamarátstvo a manipulátorstvo. Aké je ťažké nájsť v takomto kamarátstve sám seba, robiť vlastné rozhodnutia, rozlíšiť správne od nesprávneho a dokázať ho ukončiť.

Vzťah Remy a Jacka bol veľmi pekný, snažila som sa ho veľmi neprežívať, keďže som vedela ako to skončí. V knihe sa striedajú kapitoly z prítomnosti a minulosti. Prvá tretina knihy ma miatla. Nevedela som, aká je teda pravda. Vedela som,čo za tým bude, ale nevedela som za akých okolností, ani čo všetko za tým bude stáť.

Kniha nie je psychotrilerom pre dospelých, je to YA - preto nechávam až 4 hviezdičky. Hoci mňa dej až tak neuchvátil, keďže už nie som cieľovka, myslím, že pre moje mladšie ja, by to bolo dostatočne napínavé.

30.10.2021 4 z 5

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Jeden z nás: Príbeh o Nórsku Åsne Seierstad

Jeden z nás: Príbeh o Nórsku bola moja prvá Absyntovka a tiež prvá reportážna kniha. Napísaná bola vynikajúco. Autorka Åsne Seierstad naozaj podrobne a fakticky popísala, čo sa udialo v Osle a na ostrove Utoya a čo všetko tomu predchádzalo. V poslednej kapitole sa čitateľ dozvie ako sa k informáciám dostala, ako veľa strán zo spisu musela prečítať, koľko rozhovorov urobila, aká bola jej cesta k napísaniu tejto knihy. Čo sa týka samotného deja, o brutálnom vyčíňaní Breivika som veľa počula aj čítala z médií, no vedela som len základné informácie. Táto kniha podrobne a obšírne podáva informácie o všetkom , čo sa dialo. Opisuje Breivikovo detstvo, dospievanie a celý jeho dovtedajší život. Breivikov príbeh sa strieda s kapitolami o živote niektorých obetí. Prežívala som príbehy rodín, ktoré sa dostali z pekla svojej domoviny do Nórska, kde verili, že ich čaká iný život...dôstojný život bez strachu, bez zbraní, bez násilnej smrti. No život v Európe im nepriniesol to, v čo dúfali, práve naopak, stratili to najdôležitejšie, čo človek v živote môže mať...svoje deti, súrodencov, priateľov. Kniha podáva výpoveď o Breivikových plánoch o ich realizácii. Podáva však aj informácie o veľkom zlyhaní policajných zložiek, kde každá nezvládnutá alebo chaotická minúta, stála deti na ostrove Utoya život. Veľakrát som si vravela, že to už ani možné nie je, aby sa dialo tak veľmi veľa zbytočných chýb v komunikácií, v rozkazoch, v rýchlosti rozhodnutí, atď. Je tam popísaný aj súdny proces, Brevikova výpoveď, výpoveď tých, ktorí prežili, aj tých, ktorí boli veľmi zranení, nielen na tele, ale aj na duši, taktiež tam čitateľ nájde aj informácie o Breivikovom živote vo väzení, aj o živote niektorých rodín po tomto všetkom.

Ťažko povedať, či bol Breivik psychicky narušený, či nie. Duševne v poriadku takýto človek určite byť nemôže, no svoj čin dlhodobo plánoval a nato musel byť príčetný...choro príčetný. Dúfam, že sa z väzenia nedostane nikdy. Neviem si predstaviť, aké muky zažívali a zažívajú rodičia týchto detí. Nie je nič horšie, ako keď rodič prežije svoje dieťa.

Tento príbeh je taký silný a nabitý emóciami, že človeku naozaj trvá dlhšie, kým ho vnútorne spracuje. O to viac, že nejde o žiadnu fikciu, ale že sa to skutočne stalo a nie tak dávno.

29.10.2021 5 z 5

Egomaniak Egomaniak Vi Keeland

Kniha Egomaniak je príbehom psychologičky Emerie, ktorá sa venuje manželským poradniam a rozvodového právnika Drewa. Ich zoznámenie bolo veľmi vtipné od toho, ako Emerie padla sukňa až po to, ako sa ručne stručne chcela vysporiadať s vlamačom. Počas celého príbehu sa mi páčilo ich vzájomné doťahovanie. Boli absolútnymi protikladmi, už len z toho hľadiska, že kým sa Emerie naozaj snažila dávať ľudí dokopy a pomáhať im riešiť nezhody, Drew na dlhodobé vzťahy, vernosť a pod. neveril. Citáty, ktoré si pre svojich klientov na bielu tabuľku zapisovala Emerie boli naozaj veľmi pekné, no vždy som sa tešila ako ich vtipne ,,poprerába" Drew.
Ako každá kniha od autorky, aj táto niesla niekoľko posolstiev. Niektoré boli ukryté v citátoch, ktoré písala Emerie, mňa najviac oslovil tento: ,,Keď sfúkneme sviecu inému, naša nebude žiariť jasnejšie. Dnes pomôžem žiariť svojej polovičke tým, že..."
Ďalším posolstvom bola aj téma rodičovstva. Stotožňujem sa s tým, že rodič nie je ten, kto dieťa len splodí, ale ten, kto ho vychováva a nadovšetko ľúbi. Aj táto téma spájala Emerie a Drewa, keďže sa týkala oboch, i keď každý to zažil z opačnej strany. Drewov kamarát Roman mi tiež veľmi sadol, škoda, že nemal v knižke väčší priestor, no bol to muž so srdcom na správnom mieste. Pri Drewovej bývalej manželke sa mi rozum zastavoval...ona bola stelesnenie vypočítavosti a riadne pokriveného charakteru. Záver bol dojímavý, ako pri každej autorkinej knihe. Pre mňa bola kniha peknou romantickou oddychovkou.

24.10.2021 4 z 5

Zafírové zvádzanie Zafírové zvádzanie Jane Feather

Druhá kniha trilógie sa venuje ďalšej z troch priateliek - Fenelle. Fenella potajomky navštevuje hodiny herectva, čo sa k slušnej dáme z vyššej spoločnosti až tak nehodí. Okrem toho sa tiež aktívne angažuje v aktivitách boja za práva žien. Jedného dňa dostane na hodinách herectva ponuku zahrať si v divadelnej hre hlavnú postavu diela Zafír - Rose. Nácvikov sa zúčastňuje aj autor hry - Edward, ktorý sa správa nevypočitateľne a arogantne. Fenella stratí záujem o stvárnenie postavy Rose. Ale Edward si tam inú herečku nevie predstaviť. Nájdu nakoniec spoločnú reč?
Kniha bola fajn, určite lepšia ako prvá časť tejto série, dej bol zaujímavejší...i keď naozaj mi prekážal Edward a jeho správanie, niekoľkokrát urazil všetko a všetkých...hrdosť by mi zrejme nedvolila s ním už nikdy anilen prehovoriť. Občas som nemohla uveriť, čo z neho zas vyliezlo a dúfala som, že sa zmení, už len kvôli tomu, že Fenella mi bola naozaj sympatická.
Všetky tri priateľky sú úžasné a stvárňujú ideál priateľstva...pomáhajú si, radia si, vždy si nájdu čas jedna na druhú.
Kniha a aj príbeh splnili, čo som očakávala, kniha je romantickou oddychovkou, dá sa pri nej vypnúť, no dve hviezdičky dávam dole, z tohto žánru som čítala aj podstatne lepšie.

14.10.2021 3 z 5

Neviestky Osvienčimu Neviestky Osvienčimu Dominik W. Rettinger

Neviestky Osvienčimu boli mojou prvou knihou o Komande Puff. Hoci mám prečítaných už veľa kníh z obdobia holokaustu, pri každej sa dozviem nové informácie, spoznám rôzne osudy ľudí, a žiaľ aj ďalšie a ďalšie zverstvá, ktoré sa vtedy diali. A tak to bolo aj pri tejto knihe.
Príbeh sa začína tým ako sa Anna snaží očistiť povesť svojho syna, nepripúšťa si nič zlé. Pátra po dôkaze jeho neviny a dostane sa k denníku, resp.životnému príbehu Elizy, ktorý sa v istom momente pretne aj so životom Anninho syna. V druhej dejovej línii spoznávame Elizu, ktorá mala veľmi smutnú minulosť a jej toxické rodinné zázemie ju poznačilo na celý život. Eliza je tvrdšia povaha, nie je neviniatkom a ani sa na nič nehrá. Zarába si a žije dosť naničhodným spôsobom života, až raz skončí v Osvienčime. Možno aj pre tú jej tvrdú povahu a chladnejšie myslenie dokáže prežiť a vytrpieť veci, ktoré by citlivejší ľudia neuniesli. Spoznáva Magdalenu a stane sa z nich dvojica, ktorá týmto peklom kráča bok po boku. Je tu všetko od života v barakoch, ťažkej práci, priateľstve,vzájomnej pomoci, práci v časti s názvom Kanada až po nevestinec. Druhá polovica príbehu je venovaná vlastne jeho fungovaniu a práci v ňom. Iste dievčatám tam bolo o niečo lepšie, neboli bité, neboli hladné, nemali vyholené hlavy, neboli v stave ako iní väzni, ale za akú cenu? Čo všetko je človek ochotný podstúpiť, aby prežil? Čitateľ sa tiež dozvie, že ani Elizina silnejšia povaha neuniesla úplne všetko a aj na nej sa odzrkadlilo, čo prežila. Bolo mi ľúto a stískalo mi srdce pri každej jednej postave, čo prešla tým peklom. A tiež aj Anny, veci totiž nie sú vždy také, ako dúfame.
Knihu určite odporúčam, každá kniha z týchto tém je hodná prečítania, aby sa nezabudlo, čo sa už nesmie nikdy zopakovať.

14.10.2021 4 z 5

Spolubývajúca Spolubývajúca Beth O’Leary

Kniha Spolubývajúca sa mi veľmi páčila, nemala som veľké očakávania a asi aj preto ma príjemne prekvapila. Mala originálny námet, svojský štýl písania, ktorý mi ale hneď sadol, veľmi sympatické postavy...a tie ich hlášky naozaj stáli zato. Už dávno som sa toľkokrát pri knihe nezasmiala. Už pri prvej strane a prehliadke, resp.opise bytu, som vedela, že táto kniha ma ešte pobaví a tak aj bolo. Odkazy spolubývajúcich, ktorí síce spia v jednej posteli, ale nikdy sa nevideli, boli milé, originálne, vtipné...záver je jasný už z anotácie, žiadne prekvapenie, ale tá cesta k nemu bola super :) . Tiež sa mi páčilo, že sa striedali kapitoly z pohľadu oboch hlavných hrdinov, čo vlastne čitateľovi ,,dovolí" ich oboch viac spoznať. Príbeh, resp. prípad Richieho ma zaujímal tiež a bola som zvedavá ako to s ním dopadne. Tyffiní priatelia boli super, presne ten typ priateľov, ktorých by chcel mať každý. Leonova práca bola smutno-krásna obľúbila som si aj jeho pacientov, hoci boli vedľajšími postavami. Pán Prior, ktorý v živote veľa zažil a vždy vedel poradiť...držala som palce, aby stihol nájsť, čo hľadal. A malá Holly - jedno úžasné a bystré dievčatko, ktoré malo napriek všetkému neskutočnú silu a elán do života.
Čo sa týka Leona a Tiffy, boli skvelá dvojka, Tiffy musela najmä nájsť samú seba, aby sa jej otvorili nové cesty a možnosti. Zaujímavé bolo aj nadškrtnutie témy manipulátorstva...a ako obeť ani nevidí, že je skutočne obeťou niečoho takého. No a k záveru...záver bol výborný, úplne typický pre Leona. Spolubývajúca je milá romantická oddychovka, zaručene zdvihne náladu a číta sa sama :)

09.10.2021 5 z 5

Diamantové pokušenie Diamantové pokušenie Jane Feather

Diana a Rupert sa ocitnú kvôli závetu jej brata pod jednou strechou, z čoho Diana nie je nadšená, pretože Rupert je jej bývalý - neverný snúbenec....ťažko ale nájsť východisko zo situácie, kedy s niekým nechcete bývať, no ani sa nehodláte odsťahovať a obaja máte na dom právny nárok. Počas príbehu sa objasnia staré krivdy a aj dôvod Rupertovho dedenia. Knižka Diamantové pokušenie bolo fajn oddychovkou, takou tou klasickou romancou. Od autorky som už ale čítala lepšie - trilógia so sestrami Duncanovými ma bavila viac.

06.10.2021 3 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Prvých 100 strán sa číta pomalšie a ťažšie a najskôr mi to prišlo celé tak trochu zmätené, ale v podstate to isté sa odohráva v Anne. Niet sa čo čudovať ... lieky, alkohol, psychické problémy, depresia. Čitateľ ju každou prečítanou stranou spoznáva viac a viac. Potom sa to celé rozbehne a je to plné zvratov. Už som ani nevedela, čo je vlastne pravda a čo predstava, podobné pocity zažívam pri knihách od Fitzeka. Na stoličku ma priklincovali dva momenty, keď som sa dozvedela celú pravdu o Anninej rodine, to mi doslova až srdce zastalo a moment, kedy sa všetko na záver objasní. Nemohla som tomu uveriť, čakala som iné rozuzlenie. Za mňa naozaj veľmi dobrý triler. A tiež veľmi dobre opísaná fóbia, akou Anna trpí. Pravdaže som už o tejto fóbii počula, ale až tu som sa pochopila, čo všetko taký človek prežíva a ako sa mu takýmto spôsobom vlastne ťažko žije. Epilóg ma trošku potešil, čo sa týka Anninho stavu. Určite si pozriem aj film, myslím, že sa mi bude tiež páčiť, od knihy som sa nevedela odtrhnúť až kým som ju nedočítala do konca.

29.09.2021 4 z 5