Dieťa z Osvienčimu

Dieťa z Osvienčimu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473094/bmid_dieta-z-osviencimu-eVi-473094.jpg 4 142 35

Písal sa rok 1942 a Eva Adamiová nastúpila do vladu do Osvienčimu. Pre množstvo ľudí vo vagóne sa sotva mohla nadýchnuť a z dvojdňového státia na nohách bola úplne vyčerpaná. Jediné, na čo dokázala myslieť, bola nádej, že sa opäť stretne so svojím manželom Michalom, ktorého tam poslali o šesť mesiacov skôr. V Osvienčime však nebolo po Michalovi ani chýru, ani slychu a na Evu namiesto radosti zo stretnutia doľahla tvrdá realita koncentračného tábora. Našťastie tam mala priateľku Sophiu, s ktorou sa delili nielen o spoločnú pričňu, ale aj o svoje sny – Eva túžila nájsť Michala a Sophia dozvedieť sa, čo sa stalo s jej synom Thomasom, ktorý zostal v Rakúsku. Sophii sa podarilo zistiť, kde je Michal, a dohodnúť jeho posledné stretnutie s Evou, hoci vedela, že za to bude musieť podpísať zmluvu s diablom... Keď Eva zistila, že je tehotná, právom sa obávala, že tým ohrozuje tak svoj život, ako aj život svojho ešte nenarodeného dieťaťa. Priateľky si sľúbili, že nech sa stane čokoľ-vek, každá z nich urobí pre dieťa tej druhej aj to posledné. V snahe prežiť sa upínali na poslednú iskierku nádeje v tom neľudskom, nedôstojnom prostredí – na svoje deti, ktoré raz budú môcť vyrozprávať, čo ich matky skúsili. Srdcervúci príbeh o prežití, v ktorom o živote a smrti neraz rozhodla náhoda a kde sa šťastie dalo nájsť aj v tých najtemnejších časoch.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

A Child of Auschwitz , 2019

PetraCy
24.02.2024 5 z 5

Smutný příběh a bohužel pravdivý...
Naděje v takovém hrozném a smutném prostředí pomohla přežít několika málo lidem...

Petradvorakova2
14.01.2024 5 z 5

Mám ráda tento typ historie. Je to prostě tema, které mě zajímá. Tuto knizku jsem si půjčila v knihovně a přečetla za jeden den. Nedovedla jsem se odtrhnout od děje. Dej mě naplno pohltil. Krásné napsáno i v nehezke době krásný i když smutný příběh. Mám 1,5 ročního chlapečka a chvílemi jsem se tam divili. Za mě rozhodně doporučuji

Lucie846
02.10.2023 5 z 5

Další silný příběh. Je pěkné,ale že i v této strašné době se stalo něco tak pěkného, že žena otěhotněla a i přes veškerou práci, hlad a bídu atd... se podařilo porodit zdravé miminko

zirafinec
26.09.2023 4 z 5

Taková oddychová knížka tohoto žánru, přečetla jsem ji rychle, ale zas tolik mě nezaujala, v nejbližší době si ji znovu nevyberu.

capar
11.09.2023 4 z 5

Pěkně odvyprávěný nepěkný příběh...neuvěřitelné, že někde jako je Osvětim přicházely na svět děti...

dana8437
29.08.2023 5 z 5

Další neskutečně silný příběh inspirovaný životními osudy, které se za 2. sv. války staly, spousta reálných hrůz z této doby a vznikl opravdu silný srdceryvný příběh, od kterého se nedalo odtrhnout.
Věřila jsem a doufala aspoň částečně v dobrý konec.
Mám spoustu knih na toto téma, nikdy mě nepřestane udivovat hrůza a zrůdnost KT, ale i přesto by si aspoň jednu z nich měl přečíst každý.

mirunda
21.08.2023 5 z 5

Nemůžu jinak, než dát pět hvězdiček. U takové knihy se snad nedá ani napsat, že byla hezká. Ten příběh byl šílený a pokaždé když čtu knihu s tímto tématem, žasnu nad tím, kolik síly může být v člověku. Je večer, vedle mně usíná můj syn a já jsem velmi vděčná době ve které žiju. Jsem ráda, že se nemusím bát a že jsme v bezpečí. Člověk si vždycky uvědomí priority, co je vlastně v životě nejdůležitější. Vřele doporučuji přečtení

Makuliiina
12.06.2023 5 z 5

Na toto téma už jsem přečetla hodně knih, ale tato kniha mě dojala nějakým jiným způsobem. Autorka se inspirovala skutečnými příběhy, které dala dohromady, lehce je upravila a vznikl nový, smyšlený, ale velmi silný a věrný příběh. Doporučuji a určitě si někdy přečtu znovu.

Veronika_mad
19.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Na toto téma jsem četla už hodně knih a tato je pro mě průměrná - ani nejlepší ani nejhorší. Příběh je trochu předvídatelný, protože z autorky je cítit po celou dobu, že ta velká láska nemůže dopadnout jinak než happyendem. Ale i tak ji beru jako ten lepší průměr - bavila mě, ale znovu si ji nepřečtu.

Lena79
04.05.2023 4 z 5

Kniha se četla téměř sama.
Jak sama autorka uvádí, vyslechla několik příběhů přeživších )nebo jejich potomků) a vložila je do jednoho románu.
Nebylo to špatné, ale četla jsem už lepší knihy na téma holocaustu.

Emma27
24.04.2023 5 z 5

Četlo se to samo, strhující a čtivý příběh s dobrým koncem.

denib
20.04.2023 3 z 5

Četlo se to hodně dobře a rychle, bavilo mě to. Ale vlastně už nevím, čím by se kniha měla odlišovat od spousty jiných o daném tématu. Působí na mě dojmem, že se chce jen svézt na módní vlně. Není špatná, jen nijak výjimečná.

anovy64
08.04.2023 5 z 5

Pěkně napsaná a zajímavá kniha, ale už jsem četla jiné knihy z 2. světové války, které mě více "chytly za srdce".

Sarriii
07.04.2023 5 z 5

Čtivé, zajímavé. Četla jsem hodně příběhů na téma holocaust. Tato kniha byla zase z jiné perspektivy. Některé pasáže a postavy byli těžko uvěřitelné. Ale nikdo kdo toto nezažil nemůže říct jak to doopravdy bylo. Nakonec příběh "dobře" dopadl. Alespoň něco pozitivního při té hrůze

Hall3006
06.04.2023 3 z 5

Knihu jsem dostal jako dárek k nákupu. Sám bych si jí asi nekoupil, jelikož už mám přečteno o tématu Holocaustu dost. Pro mladé čtenáře však vhodná pro nepříliš naturalistické popisy než aby začínali Schindlerovým seznamem nebo Sophiinou volbou.
Máme tady šablonovité formy: dívka prožívající útrapy v Osvětimi prokládané vzpomínkami na život před válkou. Najde si kamarádky, aby mohly řešit všední útrapy a hledat své blízké. Velmi mi to připomínalo jiné knihy. Sympatické je, že hlavní postava je z Prahy a autorka naznačovala postup záboru Čech vedle vzpomínek rakouské Židovky, její kamarádky.
Občas byly rušivé opakující se slova v jedné větě nebo naivní obraty, asi pro přiblížení věku hlavní hrdinky.

dzzarka
25.03.2023 5 z 5

Již několikrát jsem zmiňovala, že první kniha, kterou jsem četla z prostředí koncentračního tábora byla Jiskra života. Četla jsem ji jako teenager a možná proto ve mne zanechala velký otisk a a možná proto, se chystám si ji po 20 letech přečíst znovu.
Tak nyní ke knihám z toho prostředí přistupuji s jistou skepsí a nejistotou....
Ovšem tato kniha mne příjemně překvapila. Příběh se nezaměřuje na utrpení, kterým si jistě každý v Osvětimi pošel, ale jde o to odhodlání a vůli nevzdat se.... Hlavní hrdinka z Terezína (mimochodem o Terezíně jsem četla v Ditě Saxové) se dobrovolně vydá do Osvětimi za svým mužem, aniž by věděla, do čeho jde a o to větší bylo mé nadšení, jak si dokázala poradit.
Věřím, že v Osvětimi vznikly a staly se velké příběhy, ovšem tento ve mě zanechal pocit naděje a pocit, že i v pekle existují andělé.
Knihu jsem přečetla jedním dechem a našla si místo v mém podvědomí.
Skvělá kniha

Kubikuli
11.03.2023 5 z 5

Nemám slov .. přečteno za pár hodin. Krásný příběh s dobrým koncem.

Clairka
04.03.2023 4 z 5

Strhujici příběh, knihu jsem nedokazala odložit a četla ji jedním dechem.

knihomolka2022
02.03.2023 5 z 5

Dítě z Osvětimi je strhující, dechberoucí a neskutečné vyprávění jednoho z osudů lidí, kteří prošli koncentračním a vyhlazovacím táborem Osvětim. Přečetla jsem ji skoro hned a čtení doprovázely silné a nepopsatelné pocity. Kniha je čtivě napsaná, prokládaná minulostí "hlavní postavy" - poznali jsme jak minulost, tak krutou realitu tábora. Je psaná z pohledu dívky / ženy, narozdíl třeba od díla Tatér z Osvětimi, takže se nám naskytuje prostřednictvím této knihy i pohled jiné oběti - jak pohlavím, tak postavením v táboře. Každý příběh je ovšem unikátní! Doporučuji přečíst obě dvě všem, protože téma holocaustu by se už nikdy nemělo zapomenout. Můžete využít toho, že je zpracováván autory, ne jen v učebnicích dějepisu :)

Arwen329
15.02.2023 5 z 5

Naprosto neskutečný, strhující,dech beroucí příběh. Přečteno do několika hodin. Několikrát mě kniha tak dojala a tolikrát se tajil dech. Nejde slovy popsat co to v člověku zanechá a nikdo si nikdy nedokáže ani představit co to bylo za dobu. Silný příběh který se vštípí člověku do hlavy. Děkuji.

Osvětim (koncentrační tábor) holokaust, holocaust

Lily Graham