Škrabot

Škrabot https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462172/bmid_skrabot-Lbs-462172.jpg 4 54 8

Životy dvoch mužov sa zrazia v napínavom hororovom príbehu. Triler od slovenského autora, v ktorom túžba po sebapoznaní a novom začiatku naráža na ambície a sny o kariére. Štyridsiatnik Peter má krátko po rozvode. Okrem excentrickej exmanželky musí zvládať aj pubertálnu dcéru. Peter takto nechce žiť ďalej a len sa utápať v smútku. Ako riešenie sa mu núka terapia tmou – nechá sa na týždeň zavrieť do miestnosti bez okien, aby sa postavil vlastným strachom, prekonal ich a mohol vstúpiť do novej etapy života s čistým štítom. Tomáš je filmár a už má po krk natáčania hlúpych reklám a priblblých televíznych seriálov. Keď sa mu v televízii nepodarí zrealizovať projekt, od ktorého si veľa sľuboval, niečo sa v ňom zlomí a radikálne prehodí výhybku. Začne odznova. Lenže keď sa životy dvoch mužov pretnú, ani jeden z nich nehovorí celú pravdu a v hĺbke duše schováva nejedno nepekné tajomstvo.... celý text

Atara16
16.09.2023 4 z 5

Určitě nedočítejte knihu ve dvě ráno....

Comelye
23.07.2022 3 z 5

Takový průměr, kniha se dobře četla, první část mě bavila víc, druhá už míň, hlavně asi kvůli Tomášovi, který mi neskutečně lezl na nervy. Žádné překvapení v ději se nekonalo protože byl předvídatelný, ale jinak zajímavý a napínavý.

1v8na
03.05.2022 3 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity. První část, která je věnována Peterovi, mi přišla celkem táhlá a některé pasáže (hlavně ty utápějící se v depresi) mě nebavily a přišlo mi to jako hluchá místa (i když měly svoji důležitost v příběhu).
Zato Tomášova část mi pro změnu přišla až moc akční - jakoby si autor chtěl najednou vynahradit ten klid v první části a naservírovat akci, napětí, dobrodružství, hororové prvky - všechno naráz. Chyběla mi zde jakási průběžná akčnost.
Co se mi naopak líbilo a velmi jsem ocenila, byly úryvky z historie, kde se popisovala minulost daného místa ve tmě.
O čem mě kniha stoprocentně přesvědčila? Že jsem slabá povaha a na terapii tmou nemám a nezvládla bych ji ani kdyby mi nabízeli miliony.

Pepina19
16.04.2022 5 z 5

Tak to byla jízda. Všechny části byly super, jak z pohledu Petera, tak z pohledu Tomáše a nejinak pohled do minulosti. Výborný nápad a nemusela tam být hromada mrtvol na to, aby člověku běhal mráz po zádech. Mám radost, že je autor ze Slovenska.

plamínek21
21.02.2022 3 z 5

Příběh Petera a Tomáše začal velmi slibně, autorovi zajímavé a chytlavé téma umožňovalo rozehrát opravdu velkou hru. Rozhodně se mu nedá upřít vypravěčský talent. Ale....za mne by bylo daleko rafinovanější, kdyby zůstal u civilnějšího a psychologického zpracování, což ve finále může být daleko temnější psycho než rodové kletby a nadpřirozeno. Takže škoda...

L.Helena
20.02.2022 5 z 5

Hodně dobrá kniha s tajemnou, až hororovou atmosférou. Na terapii tmou bych neměla odvahu i tak, a teď, po přečtení knihy, bych na ni nešla ani za nic.

knihomolka_eli
19.12.2021 4 z 5

Kniha sa mi veľmi páčila, bola mojou prvou z tohto žánru. Na terapiu tmou by som sa nikdy nedala, už len preto, že by som nemala ako čítať, ale neviem si predstaviť robiť v tme ani úplne bežné činnosti, ako je najesť sa, ísť na wc, do sprchy, atď.
Peter sa na ňu ale dá. Má kopec súkromných problémov, resp. vnútorne sa nevie vyrovnať s tým, ako veci v jeho živote dopadli. V práci ho posielajú na dovolenku a on si vyberie pobyt v tme. Nájde tam ale to, čo hľadá?
Potom príde Tomášova časť. Už po prvej kapitole o ňom, som vedela, o čo tam pôjde a môj tip bol správny. Tomás hneď v mojich očiach klesol. Ale ostal tam aj kus mystična, resp. vecí, ktoré nemohla ovplyvniť žiadna z postáv. To ako skončila Tomášova časť som vôbec nečakala.
Záverom je časť venovaná Tomášovmu kolegovi Dávidovi, ktorý hasí, čo sa dá, aby tieto udalosti neovplyvnili jeho život. No koniec bol bŕŕŕ....hnusný :D ako v dobrom horore :) . Knihu určite odporúčam, bola napínavá, rýchlo sa čítala a vybičovala vo mne zvedavosť. Určite budem čakať aj na ďalšie knihy od tohto autora.

ivana1975
20.03.2021 3 z 5

Práve som dočítala túto psychačinu... Kniha sama o sebe má veľmi zaujímavý dej plný zaujímavých zvratov a ani sa nenazdáte a ste na konci. Keby mi niekto teraz povedal že ide na terapiu tmou tak by som asi dostala infarkt. Super vrelo odporúčam.