knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Cukráreň v Paríži Cukráreň v Paríži Julie Caplin

Knižka bola super oddychovkou, určite odporúčam pribaliť na dovolenku, ja si balím ostatné autorkine knihy.

Nina sa v detstve zaľúbila do najlepšieho kamaráta svojho brata. Zažila ale trpké sklamanie, pre ktoré na Sebastiana navonok zanevrela.
Nina má pocit, že jej život príliš organizuje jej rodina a chcela by sa viac osamostatniť. Sebastian po úraze hľadá pomoc na svoje cukrárenské kurzy. Najskôr obaja odmietajú, čo i len pomyslieť na to, že by to spolu skúsili, na druhej strane tým obaja môžu niečo získať.
Nina sa rada učí novým veciam, no jej priateľská a optimistická povaha priťahujú aj rôzne situácie, ktoré by sa Sebastianovi zrejme vôbec nepáčili. Dokonca sa mu dosť zamieša do jeho biznisu.
Čo na to Sebastian?
A čo Ninine city k nemu? Nájdu k sebe cestu?

Podľa mňa naozaj super romantická kniha na vypnutie a oddych, všetko to bolo okorenené atmosférou Paríža a samých sladkých pochúťok, na ktoré sa vám budú zbiehať slinky. Teším sa na ďalšie knižku od autorky.

29.06.2022 5 z 5

Snehulienka musí zomrieť Snehulienka musí zomrieť Nele Neuhaus

Knižka sa mi páčila trošku viac ako Deň matiek, v príbehu síce vystupuje tiež veľa postáv, ale dalo sa v nich pekne vyznať, boli dobre vykreslené.

Tobias si odsedel 10ročný trest za vraždu 2 dievčat, nič z osudného večera si nepamätá, ale dôkazy ho usvedčili dosť na to, aby bol obvinený a uznaný za vinného, hoci telá sa nikdy nenašli.Jeho rodina to mala v malej dedine po jeho zatknutí naozaj veľmi ťažké. Situácia sa ešte viac vyhrotí po jeho prepustení, každý mu dáva najavo, čo si o ňom myslí. Jeho matku napadnú a dedinčania im neskutočne strpčujú život. Krátko po jeho prepustení zmizne ďalšie 16ročné dievča - Amelie,ktoré sa veľmi podobá na jedno zo zavraždených dievčat. Práve ona sa veľmi zaujímala o Tobiasov prípad.
Vyšetrovania napadnutia Tobiasovej mamy sa ujmú detektívy Pia a Oliver. Pia nájde prepojenie so starým prípadom Tobiasa a pri študovaní spisu si všimne nejaké nezrovnalosti. Nedá jej to a postupne začína vyšetrovať aj vraždy spred 10 rokov.

Trošku pomalší, ale tiež zaujímavý začiatok, dobrá zápletka a zaujímavé a prekvapivé rozuzlenie.
Veľkým plusom je aj rozprávanie z pohľadov viacerých postáv, čo vlastne poskytuje ucelený pohľad na situáciu. Celé odhalenie pravdy bolo zaujímavé, v priebehu čítania som mala niekoľko tipov na páchateľov a ich motívy, autorka stále navádza na ďalšie a ďalšie stopy a na záver čitateľa prekvapí ako to s kým naozaj bolo. Za mňa dobre napísané a happy end potešil :)

27.06.2022 4 z 5

Nezvestná Nezvestná Christian White

Za Kim - učiteľkou fotografovania príde cez prestávku muž, ktorý pátra po zmiznutom dvojročnom dievčatku z minulosti. Tento muž je presvedčený, že práve Kim je tým dievčatkom. Kim si najskôr myslí, že došlo k totálnemu omylu, ale pochybnosti ju stále viac a viac nahlodávajú. Keď jej predostrie aj dôkazy, ktoré sú veľmi uveriteľné, vydá sa s ním na cestu poznania svojej minulosti.

Musí byť absolútne šokujúce a zničujúce v dospelosti zistiť, že je človek unesený. Kimin celý život sa obráti naruby a začína mať pocit straty vlastnej identity. V jej mysli sa vynárajú rôzne otázky: Kto sú jej rodičia? Uniesli ju? A kto je vlastne ona? Je Sammy?

V knižke sa striedajú kapitoly z minulosti, z času Kiminho zmiznutia a kapitoly z prítomnosti, z Kiminej cesty za pravdou.

V tejto knižke nájde čitateľ všetko, únos, pocity členov rodiny zmiznutej, túžbu nájsť ju a u niektorých túžbu zabudnúť, veľkú dávku toleranie k pocitom iných - pretože každý z nás preživa situácie inak, no aj pošahanú sektu a ľudí ktorých absolútne zmanipulovala, LGBT tému, dobrú zápletku a prekvapivý záver. Ten ma naozaj prekvapil, medzi mojimi podozrivými toto meno nefigurovalo.
Knižka sa mi páčila a odporúčam ju :)

27.06.2022 4 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) Feyra sa ocitá naspäť na Jarnom dvore. Pokúša sa splietať intrigy, narušiť chod Tamlinovho dvora a dostať sa k informáciám, ktoré môžu byť dôležité v príprave pred prichádzajúcou vojnou.
Keď splní svoje poslanie a konečne sa dostane naspäť do svojho domova, čaká ju aj jej priateľov náročná úloha. Porazia Hybern, aj keď ich armády sú podstatne väčšie a majú aj silu Kotla?

Tretí diel sa mi absolútne páčil, za mňa DOKONALÝ, rovnako ako predchádzajúce dva. Táto séria sa definitívne stala mojou srdcovkou, najlepšia fantasy séria, akú som čítala.
Bavilo ma všetko od Feyrinho pobytu na Tamlinovom dvore až po rozhodujúcu bitku.
Väčšinu armád, ktoré im prišli na pomoc som čakala, ale aj tak pre mňa nastalo jedno veľké prekvapenie, keď sa k nim pripojila flotila. Miestami som bola aj dojatá. A celkovo, naozaj sa vyskytlo v knižke pár momentov, ktoré som vôbec nečakala. Záver bol veľmi napínavý. Chvíľami som ani nedýchala.
Rhys a Feyra boli dokonalý pár a všetkých som si tak obľúbila, že ma aj mrzelo, že za chvíľu doposiaľ vydané knihy z tejto série dočítam.
Ale určite sa budem k týmto knižkám pravidelne vracať, pretože svet Férov ma baví a je to celé neskutočne dobre vymyslené a poprepájané.
Tiež sa mi páči, že autorka vedela odhadnúť, kedy už stačí a nepísala priveľa kníh s rovnakými hlavnými postavami, lebo hoci mi ako hlavné postavy budú chýbať, zrejme by ma ďalšími knižkami prestali baviť. Takto odhadla presne tú správnu mieru :)
Všetky knižky tejto série odporúčam, je to úžasné čítanie.

07.06.2022 5 z 5

Nočný lov Nočný lov Robert Bryndza

Nočný lov sa mi páčil podobne ako Dievča v ľade. Eriku som si obľúbila a tá jej tvrdohlavosť a nerešpektovanie nezmyselných rozkazov autorít sú mi sympatické. Prijala by som ešte viac zo súkromia členov Erikinho tímu. V tejto časti mi asi najviac vyrazilo dych správanie Marshovej manželky...uvidíme, kam bude všetko smerovať ďalej.

Čo sa týka deja, odhaľovanie totožnosti tohto sériového vraha bolo pre mňa trošku prekvapivé, predsa len zo začiatku som si pod vrahovým pseudonymom predstavovala niekoho iného. No záver ma až tak neprekvapil, posledný zvrat som si hneď tipla správne...resp.nejako som tušila, kto bude posledná obeť.
Životný príbeh páchateľa bol veľmi smutný a celkom som chápala Erikine protichodné myšlienky.

Najviac ma štvali jednoznačne Erikini nadriadení, ktorí mi prišli neskutočne hlúpi (držia vo väzbe ,,podozrivého", ktorému chcú všetko prišiť a zabudli na telefonáty, ktoré Erika dostáva?!) a že smotanu zlízli zas nesprávni ľudia...Je jedno, akým spôsobom Erika dosiahla, čo dosiahla, normálne ma tá posledná kapitola nahnevala. Nemám rada nespravodlivosť.

Každopádne sa teším na ďalšiu autorovu knižku. Sú pre mňa príjemným oddychovým čítaním.

02.06.2022 4 z 5

Miluj napriek všetkému Miluj napriek všetkému Silvia Antalíková

Knižku Miluj napriek všetkému tvorí viacero poviedok. Niektoré sú v niečom podobné, niektoré sú úplne iné. Poviedky sú z bežného života, o bežných ľuďoch, ich radostiach, starostiach, láske, manželstve, sklamaniach, rodičovstve, priateľstve, práci...taká zmes z každého rožku trošku. Niektoré končia šťastne, iné smutne, či trpko, no nájdu sa aj také, kde je koniec otvorený a fakt by som bola zvedavá, aký osud hrdinov poviedok nakoniec zastihol.
Za mňa príjemná oddychovka s príbehmi, nad ktorými sa môžme zamyslieť a vziať si z nich kúsok toho správneho do svojich životov.

26.05.2022 4 z 5

Temná Raven Temná Raven Sylvain Reynard

Raven pracuje v galérii Uffizi ako reštaurátorka. Jedného večera sa vracia z večierku, keď sa stane svedkom napadnutia bezdomovca, ktorého pozná. Zastane sa ho a pozornosť útočníkov sa obráti na ňu. Raven sa preberie doma, celá je zmenená (ani kolegovia nechápu jej zázračnej premene a nespoznávajú ju) a nič, čo sa stalo po večierku si nepamätá. Okrem toho zistí aj to, že v práci nebola týždeň a to rovno v čase, keď niekto z galérie ukradol Botticelliho maľby. V očiach polície je teda hlavnou podozrivou. V jej byte sa objaví úplne cudzí muž, ktorý ju varuje pred nebezpečebstvom a žiada ju, aby opustila mesto. A hoci ju varuje niekoľkokrát, Raven ho nepočúva.
Tajomný cudzinec však vie, čo sa s Raven dialo ten týždeň, na ktorý si nepamätá a ako sa spoznávajú, odhaľujú si navzájom svoje tajomstvá. Raven sa ocitá v svete, o ktorom nemala ani poňatia a k tomu všetkému to medzi ňou a Princom iskrí. On má záujem o milenecký vzťah, ona o lásku, je ale niekto ako Princ vôbec schopný ľúbiť? A pominie nebezpečenstvo, ktoré sa rozlieha po Florencii?

Knižka sa mi páčila, úprimne ma prekvapila, nešla som do nej s vysokými očakávaniami. Začiatok sa pomalšie rozbiehal, ale potom už dej naberal správne tempo. A po prečítaní knižky viem skonštatovať aj fakt, že som ešte nečitala erotickejšiu fantasy.
Čo sa týka hlavných postáv, postava Princa bola tajomná, zvláštna a zmyselná. Postupne sa dozvedáme o jeho postavení, minulosti a o tom, prečo sú jeho pohnútky také, aké sú. Raven je postava, ktorá je prešpikovaná dobrom (čo niekomu môže dokonca aj vadiť). Je postihnutá, ale so svojím postihnutím je zmierená a je úžasné ako sa naň pozerá. Hoci pri tých bolestiach,by som asi prijala všetky možné spôsoby vyliečenia. Páčili sa mi aj vedľajšie postavy - Ravenin kolega, suseda, členovia Koncilu, atď. Dej bol napínavý a záver skončil tak,že má človek chuť hneď siahnuť po ďalšej knižke.
Gabrielovo Inferno som nečítala,ale hneď po prečítaní tejto knižky som si celú sériu zohnala a mám v pláne si ju tento rok určite prečítať.

26.05.2022 4 z 5

Tranz Tranz Adam Southward

Knižka Tranz bola napínavá od začiatku do konca. Okrem iného aj veľmi desivá a svojim spôsobom zvrátená.
Hneď v úvode sme svedkami vrážd, ktoré sa odohrávajú za veľmi divných okolností, kde ten, čo drží v ruke vražednú zbraň je tiež len obeťou. Polícia zadrží Victora, ktorého videli svedkovia pri tom, ako bol tiež na mieste činu. Victor je vo väzení a čaká sa na jeho psychologický posudok. Tým je poverený Alex, ktorý spolupracuje aj s ďalšími psychológmi. Preveruje si Victorovu minulosť a odhaluje mrazivé tajomstvá. Zisťuje, do akých extrémov boli psychológovia v minulosti schopní zájsť pri svojich výskumoch. Alex sám pocíti záblesk strachu z Victorovej moci, keď ju okúsi na vlastnej koži. Je ale možné, že Victor využíva sugesciu na to, aby manipuloval so svojimi obeťami? Dokáže ich donútiť spraviť naozaj čokoľvek? A dá sa ho vôbec zastaviť?

Za mňa dobrá knižka, čítala sa rýchlo, zaujímal ma hlavne Victorov motív a spôsob, akým vykonáva to, čo vykonáva. Na mňa pôsobila dosť strašidelne už len predstava, že by niekto naozaj mohol mať takéto schopnosti. Nevadilo mi ani, že koniec ostal čiastočne otvorený, to najdôležitejšie sa uzavrelo, hoci ostali otázniky nad osudmi niektorých postáv.

23.05.2022 4 z 5

Deväť brestov Deväť brestov Robert Bryndza

Knižka sa mi páčila rovnako ako Dievča v ľade. V tejto sérii je nová vyšetrovateľka Kate Marshallová, ale sadla mi rovnako ako Erika.

Kate je dobrou policajtkou. Vyšetruje prípad Kanibala z Deviatich brestov. Porušila pracovný kódex, pretože si začala so svojim nadriadeným, Petrom. Problém nastane, keď zistí, že on je vrah, ktorého hľadajú. Kate ho síce dostane za mreže, ale médiá jej nič nedarujú a s prácou vyšetrovateľky skončí.
Ubehne 15 rokov a na scéne sa zjaví niekto, kto imutuje vraždy Kanibala z Deviatich brestov a chce dokončiť jeho dielo. Okrem toho Kate dostane žiadosť o to, aby pomohla jednej rodine vypátrať, čo sa stalo s ich dcérou. Budú mať tieto prípady súvis? Podarí sa Kate odhaliť imitátora vrážd? A nebude už neskoro?

Musím povedať, že mne táto knižka sadla. Bola napínavá a čítala sa rýchlo. Dej bol trošku predvídateľný, keďže sa striedali kapitoly z pohľadov viacerých osôb, dalo sa vytušiť, ako sa ktorá bude uberať, ale neprekážalo mi to, pretože tie najdôležitejšie zvraty boli naozaj tak vygradované, že ma držali v napätí. Okrem toho, veľa scén bolo doslova nechutných a zvrátených, zrejme to nie je úplne vhodná kniha pre niekoho s citlivejším žalúdkom.

Určite si zaobstarám aj ďalšie knižky a čo najskôr sa do nich pustím.

17.05.2022 5 z 5

Kukolka Kukolka Lana Lux

Knižka Kukolka je útla knižočka a napriek ťažkým témam sa číta rýchlo. Čitateľa totiž ženie zvedavosť, ako to s hlavnou hrdinkou skončí a či sa jej podarí zmeniť svoj osud. Knižku určite odporúčam.

Samira je umiestnená v detskom domove. O ňu a ostatné deti sa ,,starajú" naozaj kruté vychovávateľky, ktoré sa neštítia deti psychicky aj fyzicky týrať. Všetky deti musia dodržiavať absolútne choré a nezmyselné pravidlá a každé porušenie je potrestané. Samirinu najlepšiu kamarátku si adoptuje nemecká rodina. Dostane sa do dobrej rodiny s dobrými podmienkami. Zo svojho nového domova napíše Samire list, že presvedčí svojich adoptívnych rodičov, aby si adoptovali aj ju, aby mohli byť opäť spolu. Samira túži po tom, aby sa to splnilo. Keď sa situácia v domove zas vyostrí, Samira utečie. Dostáva sa do rúk Rockyho, ktorý využíva deti na žobranie a krádeže. Samira sa znovu stáva obeťou, stretáva sa so situáciami,  s ktorými by sa v jej veku nemala a zažíva veľa zlého. Neskôr sa začne živiť pouličným spevom a zaľúbi sa do muža, ktorý si ju všimol. Samira odíde od Rockyho, slepo dôveruje mužovi, ktorý jej vyznáva lásku a sľubuje lepší život. On má však so Samirou tiež úplne iné plány. Samira sa stane prostitútkou a okúsi aj drogy a to, čo s človekom dokážu spraviť. Nech sa v jej živote deje čokoľvek zlé, drží sa svojho sna o živote v Nemecku so svojou priateľkou z detského domova. Podarí sa jej svoj sen splniť?

17.05.2022 5 z 5

Stratená apatekárka Stratená apatekárka Sarah Penner

Knižka Stratená apatekárka sa mi veľmi páčila. Príbeh ma zaujal od prvej strany. A od záveru a celkového rozuzlenia som sa nedokázala odtrhnúť, až kým sa strany ,,neminuli".

Musím sa priznať, že trošku viac ma bavil príbeh z minulosti o tajomnej apatekárke Nelle. Nella zdedila apatekarske remeslo po svojej nebohej matke. Prečo sa ale rozhodla okrem liečív pripravovať aj jedy? A prečo nemieša jedy pre ženy, ale len pre mužov? Aké tajomstvo Nella ukrýva?
Jedného dňa sa Nella spoznáva s 12 ročným dievčaťom, Elizou. Eliza je veľmi zvedavá, zaujíma sa o Nellynu prácu aj o Nellyn život. Spoločne pracujú pri vybavení jednej objednávky, z ktorej sa ale vykľuje veľký problém. Ako sa vyrieši?
Z Nelly a Elizy sa stanú priateľky, ktoré sa vedia obetovať jedna pre druhú. A ja som celý čas netušila, aký koniec bude mať ich príbeh a čo sa z neho nakoniec dozvieme.

Kapitoly z minulosti sú popretkávané súčasným životom Caroline, ktorá má nefunkčné manželstvo. Namiesto toho, aby desiate výročie strávila v Londýne na dovolenke s manželom, prechádza sa londýnskymi uličkami sama. V Temži sa jej podarí nájsť starodávnu fľaštičku a začne pátrať po jej pôvode. Pátranie ju dovedie až k príbehu tajomnej apatekárky, ktorý sa jej postupne odkrýva. Manžel Caroline sa vyberie za ňou do Londýna a snaží sa vzťah všemožne zachraňovať. A Caroline sa dostane aj do veľmi nepríjemnej situácie. Podarí sa jej manželovi zachrániť ich manželstvo? A ako bude pokračovať Carolinin výskum?

Za mňa dobrá knižka, neverila by som, že ide o autorkin debutový román. Určite siahnem aj po ďalších knihách, ktoré napíše.

04.05.2022 5 z 5

Proti vetru Proti vetru Kristin Hannah

Knižka Proti vetru je príbehom Elsy, ktorá zažíva útrapy Hospodárskej krízy a obdobia sucha. Knižka mi rozšírila moje obzory a vedomosti z americkej histórie.

Elsa mala ťažke detstvo. V puberte prekonala ťažkú chorobu a prognóza lekára spôsobila to, že ju rodičia držali ako v klietke. Nepovažovali ju za pekné dievča, čo jej aj často dávali pocítiť. Elsa sa raz vzbúrila proti vôli rodičov a ostala tehotná. Jej rodičia ju absolútne odpísali a odviezli ju za otcom svojho dieťaťa. Získať si jeho rodinu a svoje miesto v nej tiež nebolo jednoduché.
Po rokoch driny na ich farme, prišlo obdobie sucha a s ním aj Hospodárska kríza. Elsin syn, Ant, mal z prachových búrok veľmi vážne problémy. Elsa s deťmi odíde za lepším životom....bude ale lepší? Je pravdou všetko, čo migrujúci farmári hovorili? Alebo ich čaká ešte horší život? A poradí si sama Elsa s 2 deťmi v úplne cudzom prostredí?

Elsa, ktorá bola menej sebavedomá sa postupne stávala silnejšou a silnejšou. Jej dcéra Loreda bola veľká bojovníčka a aj vďaka nej sa z Elsy stávala odvážna a silná žena.

Kniha niesla príbeh so silnými posolstvami. Elsu postretlo toľko zla a útrap, že som jej a jej deťom celý čas priala lepší život. Záver ma prekvapil, čakala som iný.

Knižka sa dobre čítala, hoci dej bol pomalší, nejaké veľké neočakávané zvraty sa nediali, ale čitateľ pri nej zažije množstvo pocitov. Chvíľami prežíva pocity nádeje, strachu, dojatia, no aj nevýslovného hnevu pri jednaní a vykorisťovaní chudobných ľudí, ktorí chceli čestne pracovať.

Od autorky odporúčam obe knižky, ktoré som čitala, Slávik aj Proti vetru. Nad obomi budem ešte dlho premýšľať.

01.05.2022 5 z 5

Starec a more príbehov Starec a more príbehov Carsten Henn

,,Vieš, veci sa majú tak, že ľudia čítajú čoraz menej. Pritom medzi doskami kníh žijú tiež ľudia so svojimi príbehmi. Každá kniha má srdce, ktoré začne tĺcť vo chvíli, keď sa do nej začítaš. Srdce knihy sa v tej chvíli prepojí s tvojím."

Carl každý deň nosí knižky svojim zakazníkom. Každý z nich je iný a teda aj knižky sú vždy úplne iné, ušité na mieru pre každeho z nich. Carl, ktorý má už 72 rokov, sa vlastne stal vďaka svojej práci, súčasťou samotného mesta. Autor nám približuje prácu kníhkupca, rozmanité požiadavky čitateľov a samotné životné príbehy Carlových zákazníkov. Jedného dňa sa ku Carlovi na jeho pravidelnej ceste pridá 9-ročná Saša. Carl ju najskôr odmieta, no ona sa nenechá odbiť. A že z nich vznikla zaujímavá dvojka, o tom niet pochýb. Pri ich dialógoch som sa musela smiať. Saša je zvedavé, inteligentné dievčatko a jej detské hlášky stáli zato :) . Knižky s ním začne pravidelne roznášať a vďaka svojej detskej nevinnosti a aj veľkej dávke zvedavosti, postupne preniká do domov, bytov a životov Carlových zákazníkov. Každý z nich je iný a niektorým treba v živote pomôcť vybrať si tú správnu cestu. Saša a Carl sa o to spoločne pokúsia...no aj ich priateľstvo musí zdolať prekážky, ktoré prídu.

Knižka Starec a more príbehov je jednou z najkrajších kníh, aké som kedy čítala. Je o knižkách, láske k nim, o knihomoľoch, o ľuďoch, priateľstve, ochote pomôcť a vzájomnej spolupatričnosti. Knižka nie je ,,len" knižkou, v tejto knihe je pomyselným mostom, ktorý spája ľudí, alebo im ukáže cestu, akou by sa mali v živote vydať.
Knižka ma viackrát dojala. Napr.keď bol Carl pre svoju prácu ochotný vzdať sa aj toho najvzácnejšieho, čo mal. A tiež koniec, ktorý bol úžasný, citlivý, dušu pohladzujúci.
Veľkým plusom bolo pre mňa samotné zloženie hlavných postáv, Carl - starý človek a dieťa - Saša.
Páčilo sa mi to spojenie múdrosti starších a to, že kniha pripomína, akí sú v nášom živote nesmierne dôležití, a detskej nevinnosti, zvedavosti a detského mudrovania.
Carl je veľmi zaujímavá postava, neskutočne dobre vykreslená, veľký dobrák, čistá duša...nech sa dialo čokoľvek, nech sa s ním zaobchádzalo akokoľvek, nikdy necítil nenávisť, ani nebažil po pomste.

Páčili sa mi aj Carlovi zákazníci a to ako sa Carl a Saša snažili niektorým pomôcť aj pri ťažkých rozhodnutiach a aj pomocou kníh, to postupne zvládli.
Autorov štýl písana mi sadol. Knižka je písaná jednoducho, žiadne zložité vety, človek pri nej zrelaxuje a zároveň sa zamýšla nad vetami, citátmi, metaforami, ktoré knihu zdobia. Kniha je plná odkazov na iné knihy, mien literárnych postáv. Samotné kapitoly sú názvami kníh a aj názov knihy ukrýva dva iné. Všetky, čo ma zaujali som si poznačila a keď budem mať možnosť, určite si ich prečítam.
Knihu Starec a more príbehov skutočne ocenia skalní milovníci kníh .

,,Vieš, knihomoli sú veľmi vzácne tvory, väčšinou veľmi hanblivé. Je to navyše druh, ktorý vymiera a treba ho bezpodmienečne chrániť."

24.04.2022 5 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Adrienne Young

Do tejto knižky som šla s nižšími očakávaniami a milo ma prekvapila.
Matka Fable zomrela pri búrke na mori. Jej otca smrť jej matky hlboko ranila. Po tejto udalosti odvezie Fable na ostrov plný zlodejov a opustí ju. Fable sa musí naučiť postarať sama o seba. Vďaka schopnostiam, ktoré zdedila po svojej mame, sa živí hľadaním kameňov na morskom dne. Predáva ich kupcovi z lode Marigold a snaží sa našetriť dosť peňazí, aby sa dostala do Cerosu a uplatnila si svoje miesto na lodi svojho otca. Jedného dňa sa ale situácia na ostrove zvrtne a Fable ho potrebuje opustiť hneď, v snahe zachrániť svoj život. Prosí Westa, kormidelníka lode Marigold, aby ju odviezol z ostrova. Hoci si chce cestu riadne zaplatiť, ostatní členovia posádky Marigold nie sú nadšení, že by Fable mala cestovať s nimi. Fable sa podarí ujsť z ostrova, podarí sa jej ale nájsť svojho otca? A dá jej miesto po svojom boku? A čo ostatní členovia posádky Marigold?

Knižka sa mi čítala dobre a rýchlo. Bola som zvedavá, ako to s odvážnou Fable dopadne. Jej otec od začiatku knihy nemal moje sympatie a veľmi ich nenapravil ani na záver knihy, hoci tam sa už správal trošku inak. Posádka Marigold mi ale veľmi sadla. Páčil sa mi West, jeho sestra, aj ostatní. Majú svoje problémy a prítomnosť Fable niektore ešte vyhrotí. Páčila sa mi ich súdržnosť. Dočkala som sa aj romantickej zápletky, čo ja môžem.
Najväčším plusom pre mňa bol originálny námet, originálny svet a prostredie, v ktorom sa príbeh odohráva. More, ostrovy, prístavné mestá, lode...je to prvá fantasy knižka s námorníckou tematikou, ktorú som čítala.
Teším sa na 2.diel, ktorý bude zrejme akčnejší hneď od začiatku a na rozuzlenie celého príbehu Fable a jej partie.

14.04.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Addie žije v dobe, kedy sa musí vydať, aj keď sama nechce. Uteká pred životom, ktorý nechce žiť a modlí sa k bohom, no stane sa, že k tým nesprávnym, k bohom súmraku. Jeden si ju vypočuje, Addie mu dá meno Luc. Uzavrie s ním dohodu, ktorá ju privedie z jedného nešťastia do nespočetného množstva ďalších, ale odmieta sa Lucovi poddať. 300 rokov sa prebíja životom, v ktorom nemá nikoho, kto by si ju pamätal. Až raz vojde do kníhkupectva, kde si ju predavač zapamätá.
Addie začne Henriho vyhľadávať, zaujíma ju, prečo pri ňom jej ,,prekliatie" neplatí. Spoznávajú sa navzájom, Addie mu rozpráva o svojom živote a on jej zas o tom svojom. Obaja urobili chybu. A nevedela som si vybrať, kto z nich väčšiu. Záver bol pekne spracovaný, páčil sa mi aj Addien dôvtip pri formulácii dohody s Lucom.

Príjemne ma prekvapila opísaná kultúra, umenie, prierez dejinami. Páčilo sa mi Addiene rozprávanie o tom, čo kedy zažila. Aj vedľajšie postavy mi boli sympatické a všetky boli dobre opísané.
Menej ma dostal vzťah Addie a Henriho, čakala som asi iné. Chýbala mi v ňom iskra, viac chémie. Zdalo sa mi, že fungovala paradoxne viac tam, kde až toľko nemusela alebo pri jej jednodňových vzťahoch. Tiež mi tam chýbalo viac akcie, alebo zvratov...nebolo by to také monotónne ladené.

Celkovo bol ale námet dobrý a zaujímavo spracovaný. Veľa myšlienok z knihy mi prišlo hodných zamyslenia a určite na ňu tak skoro nezabudnem.

11.04.2022 4 z 5

Veža lastovičky Veža lastovičky Andrzej Sapkowski

Veža lastovičky sa mi veľmi páčila, aj keď v nej bolo veľa vedľajších postáv a knižka bola vlastne ich rozprávaním, radí sa k mojim naj z tejto série. Dej sa zameriava najmä na Ciri, ktorú nájde Pustovník ťažko ranenú. Stará sa o ňu a Ciri mu porozpráva svoj príbeh. Dozvieme sa ako vlastne prišla k svojim zraneniam a aj čo sa stalo s ostatnými Potkanmi.
V knihe sú aj kapitoly o Zaklínačovi, ktorý ju hľadá aj so svojou vernou družinou. Tiež toho zažijú veľa na svojej ceste za druidmi, od ktorých chce Zaklínač získať informácie o Ciri a zapoja sa do nejedného boja.
Yennefer sa v tejto knižke vyskytuje pomenej, ale tiež sa dozvedáme o tom, čo sa s ňou deje.
Ciri prenasleduje veľa nepriateľov a každý z iného dôvodu. Dokáže im ujsť a nájsť Vežu lastovičky?

Okrem vtipných a sarkastických hlášok, ktoré fakt môžem a spríjemňujú mi čítanie každej knižky, ma veľmi baví aj postava Ciri a celkový prerod jej postavy. Z malej ustráchanej princeznej sa stáva obávaná bojovníčka, ktorá má mimoriadne schopnosti a ide za svojím cieľom.
Som veľmi zvedavá, aký záver pre nás autor pripravil.

11.04.2022 4 z 5

Netopierí muž Netopierí muž Jo Nesbø

Harry Hole prichádza vyšetrovať prípad zavraždenej Nórky do Austrálie. Spoznáva austrálsky vyšetrovací tím, kultúru a históriu Austrálie a aj jej odvrátenú stránku (bary, predaj drog, prostitúcia, boxeri atď.). Vo vyšetrovaní tápe a nevie prísť na to, kto by mohol byť vrahom. Jeho kolega sa ho snaží naviesť na správnu stopu, sám vraha z istého dôvodu označiť nemôže. Harrymu sa čas kráti a vraždy pribúdajú. Odhalí kto za všetkým stojí?

Sériu s Harry Holom registrujem už roky a tiež som čítala, že prvé 2 časti treba pretrpieť a potom prídu lepšie...tak pevne verím, že to tak bude.
Prvých 200 strán bolo pre mňa neskutočnou nudou. Kopec informácii o Austrálii, kultúra, história, mytológia....ale s prípadom vraždy Nórky, ktorý prišiel Harry vyšetrovať, sa nijako nehýbalo a do čítania som sa musela nútiť. Zvrat nastal až po úmrtí jedného člena tímu (čo ma fakt mrzelo, lebo to svojím spôsobom bola zaujímavá postava). Vraha som tipla podstatne skôr, ako bol odhalený, ale nevedela som, či je môj tip aj správny a chýbal mi motív. Každopádne zvyšná polovica knihy sa už čítala rýchlejšie a bola napínavejšia, no celkový dojem z knihy to nenapravilo. Dúfam, že ostatné knihy zo série ma nadchnú viac.

07.04.2022 2 z 5

Strieborná cesta Strieborná cesta Stina Jackson

V knižke sa striedajú kapitoly o Lelleho pátraní s kapitolami zo života 17ročnej Meji.
Lelle už 3 roky pátra po svojej nezvestnej dcére. Stále verí, že ju nájde a nevzdáva sa, hoci to už všetci naokolo vzdali a polícia v jej prípade nijako nepokročila. Po 3 rokoch však zmizne ďalšie dievča. Zmizne rovnako záhadne ako Lelleho dcéra a Lellemu to dáva novú nádej, že príde k novým stopám.
Meja má 17 a má naozaj strašné detstvo. V podstate nepozná význam slova ,,domov". Jej matka Silje je na tom psychicky zle, holduje alkoholu a jej správanie nie je ani zďaleka materinské. Celý život sa sťahujú, podľa toho, kde si Silja nájde partnera (vždy nevhodného). Keď sa nasťahujú do mestečka pri Striebornej ceste k Siljinmu novému partnerovi Torbjörnovi, Meja začne mať všetkého po krk. Hnusí sa jej aj on (Meja nájde v jeho dome neskutočnú zbierku pánskych časopisov a fotiek mladých dievčat), aj jej mama. Často odchádza z domu a pri potulkách v okolí spozná 3 chlapcov. S jedným začne chodiť. Aj jeho rodina je ale zvláštna. Chlapci nechodia do školy, nemajú sociálne kontakty, robia si prehnané zásoby, bunkre, atď. pretože ich rodičia veria, že v prípade vojny a pod. treba vedieť prežiť. Netrvá dlho a Meja sa k svojmu priateľovi aj nasťahuje. Páči sa jej, že ju tam všetci srdečne prijímu a cíti sa tam lepšie ako doma.
Mejin a Lelleho osud sa pretnú. Lelle je Mejin učiteľ. Postupne sa spoznávajú a Lelle zisťuje, aké otrasné detstvo Meja mala. Keď zmizne aj Meja, Lellemu to nedá a začne po nej pátrať. Vtedy vyplývajú na povrch všetky temné tajomstvá, aj tie najbolestivejšie.

Keďže som sama mamou, premýšľala som, ako by som sa zachovala na Lelleho mieste. Niekomu možno príde jeho správanie ako rojčenie, ale myslím, že v jeho situácii bolo úplne normálne. Vedela som sa vcítiť do jeho myšlienok, zúfalstva a bolesti zo zmiznutia jeho dcéry. A zachovala by som sa rovnako. Tiež by som si nedala povedať a pátrala by som na vlastnú päsť.
Čo sa týka života Meji, strašne ma hnevala jej mama...strašne sebecká a plná sebaľútosti, najradšej by som ju prefackala. Nechápem ako jej Meju mohla sociálka po niekoľķých odobratiach vždy vrátiť.

Záver sa mi nepáčil, čo je ale môj problém, keďže som ten typ, ktorý miluje čo najšťastnejšie konce. Ale príbeh ako taký bol veľmi napínavý, dej stále gradoval, knižku som prečítala behom 24 hodín, čo som ju nevedela odložiť. Bolo zaujímavé čítať o toľkých typoch rodín, rozdielneho (ne)fungovania v nich a hlavne bolo zarážajúce, čoho všetkého sú rodičia schopní, ak ide o ich deti (a že vždy nejde len o správne rozhodnutia a rodičovskú podporu). Autorkin štýl písania mi absolútne sadol a určite siahnem aj po jej ďalších knihách.

04.04.2022 4 z 5

Deň matiek Deň matiek Nele Neuhaus

Pia Sanderová je privolaná k nájdenej mŕtvole staršieho muža, ktorý sa so svojou manželkou (dlhodobo nezvestnou) 30 rokov svojho života starali o chovancov z detského domova. Robili pestúnov tým najťažšie zvládnuteľným deťom.
Pri prehliadke jeho záhrady sa nájdu zakopané telá mŕtvych žien, ktoré boli kedysi vyhlásené za nezvestné. Navonok ich nič nespája, len to, že zmizli na Deň matiek. Pia so svojim vyšetrovacím tímom postupne odhaľuje spoločné tajomstvo, ktoré tieto ženy mali. Podozrivých je však priveľa, všetci chovanci mali dôvody na spáchanie týchto činov. Kto je vrahom? Deň matiek je za dverami....podarí sa Pii zastaviť vraha, kým zaútočí zas?

Za mňa dobrá, napínavá knižka. Za mínus považujem veľké množstvo postáv a veľmi veľa mien a priezvisk, v ktorých som sa prvých asi 150 strán úplne strácala. Postupne, ako sa o nich písalo viac, som sa v nich začala ľahko orientovať. No tá prvá tretina bola pre mňa ťažkopádnejšia. Potom sa to postupne rozbehlo a už som ju nevedela pustiť z rúk. Určite siahnem aj na ďalšie knihy od autorky.

30.03.2022 4 z 5

Dievča v ľade Dievča v ľade Robert Bryndza

Detektív šéfinšpektor Erika Fosterová je pridelená na vyšetrovanie vraždy dievčaťa z bohatej rodiny, ktoré ma naoko úžasný a dokonalý život. Vyšetrovanie jej sťažuje vplyvné postanie otca mrťveho dievčaťa, ktorý nestojí o neželanú publicitu, ťahá za nitky, kde môže a tým marí celé vyšetrovanie. Erika je z prípadu neskôr aj odvolaná a zastúpi ju kolega. Erika ale vyšetruje ďalej na vlastnú päsť a postupne odhaľuje Andreine temné tajomstvá. Až neskôr si jej nadriadený uvedomí, že práve jej smerovanie vyšetrovania môže byť tým správnym a dovolí jej opätovne viesť vyšetrovanie. Erika zistí, že v minulosti boli podobne zavraždené dievčatá - imigrantky, ktoré sa živili prostitúciou. Čo mali tieto dievčatá spoločené s dcérou aristokrata? Prečo boli zavraždené? Stihne Erika vyšetriť prípad, kým sa k nej vrah dostane?

Za mňa veľmi dobrá kriminálka. Bavila ma od začiatku po koniec. Vraha som neuhádla, mala som úplne iné tipy. V knižke neboli žiadne hluché miesta, bola napínavá a čítala sa rýchlo.
Erika mi bola sympatická a taktiež jej kolegovia Mossová a Peterson. Teším sa na ďalšie pokračovanie s týmto vyšetrovacím tímom.

27.03.2022 5 z 5