knihomolka_eli knihomolka_eli komentáře u knih

Layla Layla Colleen Hoover

Mňa táto knižka dostala. Nečakala som nič extra, lebo recenzie boli dosť rozpačité. Možno je fajn, že od Colleen Hoover som ešte nič nečítala, takže som nemala možnosť túto knihu porovnávať s jej inými. A som rada, že som začala práve touto.

Layla je kniha, ktorá je proste originálna, nečítala som nič s podobným námetom. V podstate ani nijako extra nevyhľadávam nejaké ducháriny alebo knihy šmrncnuté do paranormálnych javov. Ale od tejto som sa nevedela odtrhnúť. Prečítaná bola veľmi rýchlo a keď som mala pauzu v čítaní, aj tak som nad ňou stále premýšľala a chcela som vedieť, ako to bude pokračovať a ako to celé skončí.

Layla a Leeds sa do seba zaľúbia na prvý pohľad a hneď spolu plánujú celý život. Layla sa k nemu nasťahuje. Ich idylku však rozbije Leedsova bývalá, ktorá Laylu postrelí. Layla sa po tomto útoku zmenila. Už nie je taká ako bývala. Leeds prenajme penzion, v ktorom Laylu spoznal a dúfa, že práve na tom mieste sa všetko obráti k lepšiemu. Opak je však pravdou. Layla je stále zvláštnejšia a vlastne aj Leeds o svojom zdravom úsudku začína pochybovať (a to sa mu vôbec nečudujem, prekvapila ma ale tá jeho zvedavosť, pre ktorú bol schopný pátrať po tom, čo sa vlastne deje).

Potom príde veľa napätia, ťažkého rozhodovania hlavných hrdinov, miestami ma chytala zlosť na Leedsa (no dobre, naňho som sa príšerne dlho hnevala), potom na Laylu, a aj som sa pri niektorých momentoch cítila naozaj divne, dokonca som sa trochu bála.

Oceňujem hlavne svojský a originálny námet, rozuzlenie, lebo bolo také, aké som nečakala (autorka ma naťahovala, vždy keď som si myslela, že ,,ahaaa, už viem ako to je", tak mi dokázala, že neviem vôbec nič), ďalej sa mi páčil štýl písania knihy - rozhovory so záhadným mužom striedali kapitoly Leedsových spomienok a samozrejme celé to tajomno, ktorým srší tá kniha a filozofovanie o posmrtnom ,,živote".

Knižku napriek tajomnej téme považujem aj za dosť romantickú, síce to nebola typická romantika, na akú som zvyknutá ,ale páčilo sa mi, aký odkaz knižka nesie...v podstate na telesnej schránke, resp. vzhľade pri pravej a úprimnej láske len veľmi málo záleží, dôležité je vnútro-duša človeka, jeho vlastnosti a povaha.

No a určite sa chystám v krátkej dobe dobehnúť moje resty s autorkinými knižkami a teším sa na ďalšie knižné zážitky.

31.08.2022 5 z 5

Šváby Šváby Jo Nesbø

Ani táto knižka od Nesba mi vôbec nesadla, no čítala som viacero recenzii, že tieto prvé dve mu až tak nevyšli, snáď sa dočkam aj niečoho lepšieho.

Harry Hole ide vyšetrovať vraždu nórskeho veľvyslanca do Bangkoku. Keďže tu veľkú rolu hrá aj politikárčenie, vyšetrovanie musí byť absolútne diskrétne. Harry si rýchlo uvedomí, že ani Nórsku, ani Thajsku nezáleží na tom, aby bola táto vražda poriadne vyšetrená. Harry má našťastie okolo seba ľudí, ktorým na spravodlivosti napriek všetkému naozaj záleží.

Nápad bol fajn, ale ten dej...neviem sa doň dostať, na mňa tu boli znovu príliš dlhé opisy a príliš veľa nepodstatného. Rovnako ako v prvej knižke, ani tu sa polovicu knihy poriadne nič nedialo a prípad sa vyriešil na posledných stranách, pretože Harrymu bolo odrazu všetko jasné a všetko do seba zapadlo, zrazu sa to hemžilo akciou. Tieto dve prvé dve knihy série by som kľudne skrátila o polovicu a nič hrozné by sa nestalo. Prečítam si aj Zradu, nakoľko každý vraví, že až tam sa Nesbo rozpísal.

30.08.2022 2 z 5

Pekáreň v Brooklyne Pekáreň v Brooklyne Julie Caplin

Ďalší ,,romantický útek", rovnako ako predchádzajúci, splnil moje očakávania. Julie Caplinová je proste autorka, ktorá písať skutočne vie. Jej knižky sú príjemné oddychovky, nielenže sa stávame svedkami rôznych romantických príbehov, ale tiež nás za každým zavedie do inej krajiny, ukáže nám niečo z jej kultúry, zvykov a tradícii...a mňa táto kombinácia romantiky a cestovania neskutočne baví.

Sophie uteká pred svojím životným sklamaním do New Yorku. Najskôr okúsi to ako ľahko sa v takom veľkom meste plnom ľudí dá byť totálne opustený a sám. No tento stav netrvá dlho. Spriatelí sa s Bellou, majiteľkou pekárničky, nad ktorou Sophie býva a vo svojom voľnom čase jej v nej začne pomáhať. A netreba zabudnúť ani na Bellinho sexi bratranca Todda, ktorý je zhodou okolností aj kolega Sophie. On a ani Sophie žiaden vzťah nehľadajú a preto nič nebráni v tom, aby sa z nich stali dobrí priatelia.
Pravá láska však zvykne prísť vtedy, kedy ju najmenej čakáme.

Áno, dej bol predvídateľný, a áno, bolo jasné ako to skončí a dokonca aj menšia zápletka s Jamesom bola predvídateľná, no presne toto čaká čitateľ s aspoň trochu romantickou dušičkou. Každý iný koniec by bol predsa úplne neprípustný :) . Príbeh sa čítal dobre, hlavní hrdinovia boli sympatickí, tešila som sa na každé vrátenie sa ku knihe. Bavilo ma aj prostredie New Yorku, opis Brooklynu, Manhattanu a života v ňom.

Sophie bola gurmánka a veľmi sa mi páčilo jedno jej motto pri výberoch jedál v reštikách: ,,Nikdy by si nemal prestať skúšať nové veci. Mohol by si prísť o niečo fantastické." Myslím, že sa dá aplikovať na rôzne životné situácie. Som človek, ktorý má radšej istotu a dokonca aj z jedálneho lístka si vyberám to,čo mám overené, no pri prvej návšteve reštiky vyskúšam to,čo som si ešte neobjednávala. Veď život máme len jeden, so správnym prístupom môže byť úžasne pestrý :).

A ešte by som vyzdvihla aj náročné témy, ktorých sa autorka dotýkala v tomto príbehu - nevera počas manželstva (ktorá je v dnešnom svete nejako viac bežná a akceptovaná a pri tom podľa mňa do vzťahu určite nepatrí) a vplyv nešťastného manželstva na osobnosť, názory a správanie detí v rodine (pri tejto knihe som si uvedomovala, aké mám vlastne šťastie, že som žila v rodine, kde medzi mojimi rodičmi nelietali taniere a bola medzi nimi v každej situácii láska, rešpekt a úcta.)

Knižku určite odporúčam a teším sa na ďalšiu knihu zo série.

28.08.2022 5 z 5

Smrtiace tajnosti Smrtiace tajnosti Robert Bryndza

Ďalšia dobrá knižka tejto série. Erika ako vyšetrovateľka ma veľmi baví. Páči sa mi aj smer, akým sa uberá jej súkromný život a ako sa postupne vysporiadava s nešťastím, ktoré ju v minulosti postretlo. V tejto knižke autor venuje priestor jej svokrovi a Erika musí spraviť rozhodnutia aj ohľadom jeho života.

Čo sa týka samotného prípadu, je iný než na aký sme zvyknutý. O to viac zaujímavejšie to bolo. Celý čas som si myslela, že viem, kto je páchateľ a mala som aj niekoľko tipov na motív, ale netrafila som sa ani náhodou. Páchateľ a aj jeho motív absolútne prekvapil.

Páči sa mi, že členovia tímu ostávajú, až na pár výnimiek, tí istí. A sedia mi všetci.
Mossová si vyskúša aj pozíciu šéfky, prípad chvíľu povedie a dostane sa aj do veľmi náročných situácii.
Peterson a jeho vzťah s Erikou tiež prekvapil. Čakala som niečo úplne iné...toto by mi určite nenapadlo.

Verím, že pribudne ešte pár častí so zaujímavými prípadmi a hlavne so šťastným koncom pre Eriku. Prešla samými ťažkými, smutnými a zlými obdobiami, už by som jej naozaj dopriala spokojný život.

Celú sériu určite odporúčam a teším sa na ďalšie autorove knižky.

22.08.2022 5 z 5

Temný Říman Temný Říman Sylvain Reynard

Posledný diel florentskej série nesklamal. Príbeh Princa a Raven pokračuje. Raven so sestrou sú na ceste za Kúriou. Cestou sa ich skupina ocitne v bojoch s Divokými, aj s Lovcami. Princ chce uzavrieť dohodu s Rimanom, či k nej ale pristúpi a či Princovi pomôže v boji s Kúriou je otázne.

Samotný záver ma celkom prekvapil - ako dopadne Williamov vzťah s Raven, čo sa stane s Princom, čo si vyberie a ako to skončí s jeho mestom. Nečakala som taký vývoj udalostí, aký nastal. Vlastne čakala som presný opak, no takto som mala z knihy väčší zážitok.

Celá séria sa čítala dobre, stránky ubiehali rýchlo, Williamova a Ravenina láska je neskutočne čistá a úprimná a tiež sa mi páčilo, že hlavná hrdinka nebola miss, ale normálna žena a hoc aj s hendikepom, ale milovaná presne tak, ako si zaslúži.

22.08.2022 4 z 5

Princ Princ Sylvain Reynard

Novela Princ je premostenie medzi Gabrielovou sériou a Florentskou trilógiou. Gabriel a Julia si užívajú krásy Florencie, no musia čeliť svojmu nepriateľovi. Gabriel vystaví v galérii Uffizi ilustrácie, ktoré predtým patrili jednej temnej bytosti. Boli jej ukradnuté a táto bytosť urobí všetko pre to, aby ich získala naspäť, no baží aj po pomste. Podarí sa Gabrielovi a Julii uniknúť?

Princa som čítala až po prečítaní Florentskej trilógie, no nevadilo mi to. Je to útla knižkočka, prečítaná za chvíľu.

20.08.2022 4 z 5

Temný stín Temný stín Sylvain Reynard

(SPOILER) Príbeh Raven a Princa pokračuje. A je v ňom opäť všetko, čo som čakala: láska, vášeň, napätie, akcia.
Knižka sa čítala sama, rovnako ako predchádzajúca.

Po tom, čo Princ pripraví pre Raven ,,darček", je len na nej ako s démonom svojej minulosti naloží. Je ale ona tým človekom, ktorý o tom rozhodne? Raven dýcha naďalej na krk vyšetrovateľ Batelli, ktorý túži prísť na koreň záležitosti ukradnutých diel z Uffizy. Okrem toho Raven rieši vzťah so svojou sestrou. A Princ sa ani nenazdá a je v centre niekoľkých problémov. Okrem toho, že mu na krk dýcha silný nepriateľ upírov, musí čeliť aj zrade z vnútra.

Záver bol napínavý a mám po ňom v hlave toľko nevypovedaných otázok, že skutočne musím siahnuť hneď po záverečnej časti.

16.08.2022 5 z 5

Chladnokrvne Chladnokrvne Robert Bryndza

(SPOILER) Ďalšia super časť zo série s Erikou Fosterovou.

Rieka vyplaví kufor, v ktorom sa nájde rozštvretené telo brutálne zavraždeného muža. Pred 2 týždňami sa tiež našiel kufor s podobne zavraždenou ženou. Súvisia tieto prípady spolu?

V tejto knihe je na Eriku naložené snáď až príliš.
Okrem pátrania po ďalšom sériovom vrahovi, Erika čelí aj šokujúcemu zisteniu o človeku z jej blízkeho pracovného okolia, chvíľu ostane nútene mimo vyšetrovania a taktiež rieši svoj vzťah s Petersonom.

Hviezdičku odoberám za nedotiahnuté veci, ktoré sa v knihe našli, inak by bola perfektná. Robert Bryndza písať vie veľmi dobre, nápady sú tiež super...no v tejto a predchádzajúcej knihe, mohol ešte niektoré veci trochu vyšperkovať.
Konkrétne v tejto knihe šlo o tie kufre (o ktorých sa tooooľko filozovalo, ale nejako sa na ne zabudlo) a tiež nájdený denník, ktorý mne osobne neprišiel využitý, tiež to vo mne budilo dojem, akoby autor nejako zabudol na to, že ho Erika má. Tiež mi nešlo do hlavy, prečo ,,nechal" vrah jednej svojej obeti to, čo nechal, hoci očividne potreboval peniaze.

No okrem toho bola kniha fakt fajn. Autor poukazuje na absolútne toxickú lásku, resp. úplne chorý vzťah, z ktorého nič dobré nejde.
Čo sa týka Erikinho súkromia, som zvedavá, akým smerom sa veci uberú ďalej.

15.08.2022 4 z 5

Gaštanko Gaštanko Søren Sveistrup

Brutálne zavraždená žena a na mieste činu sa nájde gaštanový panáčik, na ktorom je odtlačok prsta už rok nezvestného dievčaťa, ktoré podľa vtedajšieho vyšetrovania bolo zavraždené, páchateľ sa priznal a bol odsúdený.

Naia vyšetruje tento prípad a netuší, akým smerom sa vydať. Vie len, že ho chce vyriešiť, čím skôr, aby mohla začať svoju vytúženú kariéru na inom oddelení. Jej partnerom pri vyšetrovaní má byť Hess, ktorý je v Kodani len dočasne.

K prvej obeti rýchlo pribudne druhá, znovu je pri nej gaštanový panáčik a znovu má na sebe odtlačok prsta nezvestnej dievčiny. Nadriadení ale nemajú záujem otvárať starý prípad, pretože sa jednalo o dcéru ministerky sociálnych vecí, ktorá sa práve vrátila späť k svojej funkcii.

Kto je za brutálnymi vraždami žien? Čo tieto ženy spája? Súvisia tieto vraždy s rok starým prípadom? Aký je motív vraha?

Tieto otázky mi šli hlavou celý čas, až kým neprišlo k rozuzleniu. Knižke dávam veľké plus, pretože vraha som neuhádla ani náhodou a ani by som týmto smerom netipovala.

Od začiatku (ktorý nebol veľmi ,,pekný") som ju nevedela pustiť z rúk, napínavá bola až do konca. Tiež sa mi páčili krátke kapitoly, ktoré rýchlo ubiehali.
Autor v knihe rieši veľmi citlivú tému domáceho násilia na deťoch a je až neuveriteľné a veľmi smutné, čoho všetkého sa dospelí ľudia dokážu na deťoch dopustiť. Niektoré pasáže sú naozaj čitateľné len pre silnejšie povahy.

Čo sa týka vyšetrovateľov, Naia a Hess mi boli veľmi sympatickí, super sa dopĺňali a obom to myslelo. Určite by ma nesklamali ani ďalšie knihy s touto dvojicou. Autor by rozhodne mal v písaní tohto žánru pokračovať, pretože píše naozaj dobre.

14.08.2022 5 z 5

Kaviareň v Kodani Kaviareň v Kodani Julie Caplin

(SPOILER) Veľmi rada čítam knihy od tejto autorky. Sú to naozaj príjemné, romantické knižky, pri ktorých sa dá absolútne vypnúť a oddýchnuť si.

K deju:
Kate naletí chlapovi/kolegovi, ktorý sa po jej chrbte vyšplhá kariérnym rebríčkom. Jej nápady boli ukradnuté a jej vysnívané povýšenie ostalo v nedohľadne. Od vedenia dostane doslova nesplniteľnú úlohu. Má svojou prezentáciou osloviť potenciálneho dánskeho klienta, no má na ňu krkolomný čas. Medzitým na pracovnej akcii spozná muža, ktorý ju doslova očarí. No nevie o ňom absolútne nič.

Kate pojme prvé stretnutie s dánskym klientom po svojom, originálne a okamžite si sadnú. Pozve Kate na cestu do Dánska, aby pochopila dánsku kultúru a koncept hygge. Jej úlohou je zohnať 6 novinárov, ktorí sa na túto cestu vydajú tiež.

A že to bola jazda. Niektorí sa na cestu tešili, iní vôbec a z tejto nesúrodej partie vyplynulo množstvo situácii, ktoré boli vtipné, zábavné, milé, ale aj šokujúce a dokonca aj nebezpečné. Kate mala naozaj, čo robiť, pri ,,ustrážení" všetķých účastníkov tohto výletu. No postupne sa všetci spoznávajú, spriatelia, odhaľujú svoje pravé ja a možno aj pod vplyvom hygge mnohí prídu aj k vyriešeniu svojich problémov a toho, čo ich trápi.

Krásna romantická knižka....jasné, že dej je predvídateľný, čo vôbec nevadilo, no občas ho spestrí aj nejaká tá zápletka. Postavy boli úžasné, Kate, aj Ben. Veľmi sympatická mi bola aj Eva. Jej úžasnú kaviareň som si vedela absolútne detailne predstaviť. Niektorí novinári mi na začiatku liezli málinko na nervy, ale postupom času a prečítaných strán sa obraz o nich poriadne mení. Ani v živote nie je všetko tak, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Atmosféra Dánska, Kodane, Evinej kaviarničky a štýlu hygge ma úplne pohltila. Teším sa, kam ma zas autorka zoberie nabudúce. Určite odporúčam.

09.08.2022 5 z 5

Do posledného dychu Do posledného dychu Robert Bryndza

Erika vyšetruje prípad únosov, brutálneho týrania a vrážd mladých dievčat. Obete spája ich účasť na sociálnych sieťach a internetovej zoznamke. Páči sa mi, že autor do knihy zapojil aj túto tému, resp.čo všetko o sebe na sociálnych sieťach prezrádzame, že tam v informáciách máme údaje, ktoré by sme bežne na ulici cudzím ľuďom nedávali. A tiež poukazuje na to, že ten kto si s nami píše, vôbec nemusí byť takým, za akého ho máme.
Vyšetrovací tím ma ako obyčajne veľmi bavil, v úvode som zažila šok, nečakala by som, čo sa stane v Sparksovej kancelárii. Mossová ma baví čím ďalej, tým viac a vzťah Eriky s Petersonom je fajn a mohol by im vydržať. Najviac ľúto mi je Marsha, celý jeho svet sa mu rúca ako domček z karát.

Celá séria s Erikou Fosterovou má veľmi baví. Každá knižka je napínavá a čtivá. Aj táto sa mi páčila až tak, že som ochotná prižmúriť obe oči za 2 absolútne nereálne veci - totálne somariny, ktoré sa v knihe udiali a ja som ostala zarazená- skúsim to napísať tak,aby som neprezradila veľa z deja - neuveriteľné bolo počínanie jedného z unesených dievčat (absolútne neuveriteľné, že volalo tomu, komu volalo, na jej mieste by každý volal políciu) a záver (hoci chápem, prečo Erike tak záležalo na tom, aby sa kolegom nič nestalo, jej konanie ale bolo v danej chvíli úplne mimo a v reálnom svete by sa to takto ako tu isto nedialo).
Napriek tomu sériu odporúčam a teším sa na ďalšiu časť.

04.08.2022 4 z 5

A neostal ani jeden A neostal ani jeden Agatha Christie

Moja prvá detektívka od Agathy Christie - kráľovnej detektívok a musím uznať, že tento titul získala právom.
Krátka kniha, plná napätia, nevedela som ju pustiť z ruky .
10 ľudí na 1 ostrove, ktorých postupne niekto vraždí...kto je šialeným vrahom? Celý čas som netušila, každú chvíľu pripadal do úvahy niekto iný. Každý ním mohol byť, v jeden moment som bola presvedčená, že toto bude on a v druhom momente mi to autorka absolútne vyvrátila.
V závere prekvapivé rozuzlenie, ktoré všetko vyjasnilo.
Odporúčam a teším sa na ďalšie knižky, ktoré plánujem od Agathy Christie určite prečítať.

29.07.2022 5 z 5

Temné hlbiny Temné hlbiny Robert Bryndza

Tretí diel zo série ma bavil rovnako ako predchádzajúce.
Erika sa pustí do vyšetrovania vraždy sedemročného dievčatka...háčik je v tom, že sa udiala pred 26 rokmi a jej telo sa našlo až teraz. Erika postupne odhaľuje skryté tajomstvá minulosti. Záver a celkové rozuzlenie som nečakala. Pri tejto časti som nemala šajnu, čo sa v minulosti udialo a ani prečo.
Desivé bolo to, čo všetko ľudia dokážu spraviť len kvôli strachu.
Teším sa na ďalšiu časť.

29.07.2022 5 z 5

Kniha stratených mien Kniha stratených mien Kristin Harmel

(SPOILER) Prekrásna knižka - smutná, krásna, plná bolesti, odvahy, sily a lásky.
Knižka ma absolútne uchvátila a veľmi dlho mi ostane v pamäti.

Hlavná postava Eva, pri čítaní novín zbadá článok o kníhkupcovi, ktorí hľadá majiteľov kníh, ktoré boli nacistami odobraté počas 2.svetovej vojny. Eva na fotke spozná knihu, ktorá v jej živote hrala dôležitú rolu. Hoci toto obdobie zo svojho života vytesnila a snažila sa žiť ďalej normálnym životom, na staré kolená sa rozhodne vybrať pre svoju knihu a povedať o sebe celú pravdu svojmu synovi. V knihe sa striedajú kapitoly z minulosti s kapitolami z Evinho súčasného života.

Spomienky Evy začínajú v čase, kedy sa od svojho kamaráta dozvie dôležitú a znepokojivú informáciu o plánovanom transportovaní židov z ich mesta.
Eva sa potrebuje spolu s rodičmi dostať do bezpečia. Bohužiaľ útek realizuje len so svojou mamou, podarí sa jej vyhotoviť falošné doklady. Neprítomnosť otca jej mamu úplne paralyzuje, strach o svojho manžela z nej robí osobu, ktorú Eva nespoznáva. Eva s mamou sa jedna druhej vzďaľujú.
Pri úteku spoznávajú ľudí, ktorí pomáhajú židovským deťom dostať sa do bezpečia za hranice. Eva sa rozhodne priložiť ruku k dielu. Spoznáva úžasného Rémyho, ktorý je galantný a vtipný a netreba sa vôbec čudovať, že sa doňho zaľúbi. Spoločne začnú ,,tvoriť" knihu stratených mien a pustia sa do náročnej práce, ktorá oboch môže stáť život.
Eva zachráni stovky detí, no svojich najbližších sa jej paradoxne zachrániť nedarí.

Eva žije v ťažkej dobe a jej sila a odvaha je naozaj inšpirujúca. Spozná lásku, ktorú si nemôže vychutnať plnými dúškami, priateľstvo, dobrých ľudí, ktorí sú ochotní položiť svoj život za správnu vec, no na svojej ceste stretáva veľa bolesti a žiaľ aj zradu blízkeho človeka. Eva bola aj spolu s Rémym v mnohých nebezpečných situáciách, prežívala som ich s nimi, bola som v napätí a dúfala som v šťastné konce.

V knihe bolo veľa momentov, pri ktorých sa mi tisli slzy do očí, záver som preplakala komplet celý, od momentu, ako Evina mama bojovala za Evu ako dračica, až po moment, keď si Eva šla po svoju knižku a samozrejme aj samotný koniec.
Jediné, čo ma mrzelo, že som sa nedozvedela nic viac o osude detí, najmä dvoch, ktoré Eve prirástli k srdcu.

Eva, Rémy, kňaz, ich priatelia...všetci boli silní a odvážni ľudia, tak veľmi ľudskí a dobrí, že by sme si z nich mali brať všetci príklad.

Nadherná kniha, ktorú budem odporúčať každému.

28.07.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Knižka ma zaujala hneď na začiatku, bola veľmi dobre napísaná. Odhalila mi kus českej histórie a dejín, o ktorých som nemala ani poňatia.
Okrem samotnej histórie ma zaujali aj osudy hlavných hrdinov.
Knižka bola miestami veľmi smutná a depresívna, popisuje ťažký život tej doby, život baníkov, ich rodín a neskôr aj vojnové roky.
Barbora mi zo začiatku veľmi sadla a klobúk dole nad jej silou pasovať sa s ťažkým osudom. Časom sa však môj názor na ňu menil, bolo to samozrejme ovplyvnené tým, že sa sama zmenila. Jej ťažký život si vypýtal svoju daň a ona zatrpkla, nemala z neho radosť a odišiel aj elán a chuť doň. Jej priateľka tiež hľadala svoje šťastie. A veľmi som jej držala palce.
Barborine deti boli úžasné, hlavne Barborka. Dúfala som, že sa ešte dozvieme, čo bolo s Fankou a potešilo ma,že sa na ňu nezabudlo. Celá rodina bola osudom niekoľkokrát ťažko skúšaná, ale na záver sa všetko trochu utriaslo. Už teraz sa teším na druhý diel a na odhalenie ďalších tajomstiev z histórie. Veľmi oceňujem autorkin záverečný doslov plný historických faktov a vysvetlení. Odporúčam :)

28.07.2022 5 z 5

Chlapi zo zoznamky Chlapi zo zoznamky Katarína Bell

Na knižku som čítala veľa pozitívnych ohlasov, ja sa k nim ale nepridám.
Čakala som, že to bude fajn letná oddychovka, pri ktorej sa človek nasmeje, pretože áno, na zoznamky často chodia podivíni, úchyláci, egoisti, narcisi, muži, ktorí sa hrajú na niečo, čo nie sú a trapoši a z toho všetkého môže vzniknúť malá, útla a vtipná knižočka - žiaľ taká táto knižka nebola.
Čo mi vadilo najviac...no asi, že knižka vlastne ani nemala dej, žiadne prekvapko sa nekonalo, bolo to suché a plytké. Hlavná hrdinka ma iritovala neskutočne...hľadá lásku, nie sex, aspoň podľa jej slov, ale jej správanie hovorilo o inom. Ak je tá knižka ozaj príbehom skutočnej ženy, tak na jej mieste by som ju do sveta nevypúšťala. Jej kolegyne v podstate len čakali, s kým ďalším sa dotyčná vyspí a mne by to bolo na jej mieste neskutočne trápne s týmto sa zdôverovať v práci...celá hlavná hrdinka bola až príliš naivná a lacná - brala všetko, škaredých, pekných, bohatých, rozvedených, slobodných, ženatých...no des...keby nemala len pár strán a keby som bola typ čitateľa,čo vie nedočítať knihu, k záveru by som sa nikdy nedostala. Za mňa neodporúčam, na trhu sú iné a podstatne lepšie a vtipnejšie oddychovky.

28.07.2022 1 z 5

Na dvore zo strieborných plameňov Na dvore zo strieborných plameňov Sarah J. Maas

Celá séria Dvory je absolútny top toho, čo som z fantasy čítala.

Bola som veľmi zvedavá, či ma chytí aj táto knižka , práve kvôli tomu, že hlavnou postavou bola Nesta. A tá mi predtým dvakrát sympatická nebola.
Nakoniec som bola v úžase zo zmeny, akou si prešla. Nesta bola vždy taká, aká bola, k tomu ju ovplyvnilo mnoho udalostí z jej života aj z posledného obdobia, takže v podstate bola úplne na nevydržanie osobou.
Veľakrát som sa až čudovala akú neskutočnú trpezlivosť s ňou má Feyre. Taký Rhys nemal vôbec, v jeho prípade mala len šťastie, že bola sestrou Feyre. Keď už ale bolo všetkého príliš, dostala Nesta od Feyre ultimátum a teda nič lepšie sa jej nemohlo stať. Bola nútená začať žiť inak. Našla si spriaznené osôbky Gwyn a Emerie a obe boli úžasné, pekne dopĺňali Nestu a všetky si dali v živote druhú šancu, prekonali svojich démonov.
No a Cassian....ach jaj, myslela som si, že do Rhysa už autorka vložila všetko, ale veru Cassian ma bavil rovnako. K tomu sa mi naozaj veľmi páčilo večne doťahovanie medzi ním, Rhysom a Azrielom, tie ich chlapské rozhovory a podpichovania ma vždy pobavia :)
Táto kniha sa venovala z väčšej časti vzťahom, ale nechýbala ani akcia a napínavé bojové scény.
Tiež sa mi páčilo, že sme stále v obraze aj čo sa týka iných postáv. Bavia ma absolútne všetci.

Celá séria ma neskutočne baví, potrebujem ďalšie časti, snáď sa rýchlo dočkáme pokračovania. Toto je fantasy svet, ktorý v mojich očiach už máločo prekoná, možno už vlastne ani nič. Rozhodne odporúčam každému :)

08.07.2022 5 z 5

Miznúce dievčatá Miznúce dievčatá Lisa Regan

Knižka sa čítala dobre a rýchlo. Prvá polovica ma neskutočne bavila, dobrý námet, napínavý dej, zaujímavý prípad a sympatická vyšetrovateľka.
Potom ale prišlo postupné rozuzľovanie, odkývanie toho, kto všetko je vlastne do únosov mladých dievčat nejako zapojený a to mi už prišlo veľmi pritiahnuté za vlasy. Na mňa to pôsobilo až príliš prekombinovane a neuveriteľne. A tá akcia bola už tiež taká cez.
Zároveň to ale bolo veľmi čtivé a určite sa pustím aj do ďalšej časti, som zvedavá, ako sa autorka popasovala s ďalšou knižkou zo série.
No z tohto žánru som čítala naozaj už aj lepšie knižky.

08.07.2022 3 z 5

Na dvore z hviezd a mrazu Na dvore z hviezd a mrazu Sarah J. Maas

Knižka Na dvore z hviezd a mrazu ma vôbec nesklamala, hoci názory na ňu sa rôznia.
Pre mňa ako totálneho fanúšika Dvorov je to super knižka, ktorá ukončuje prvotnú trilógiu a otvára priestor na ďalšie pokračovania.
Nie je nabitá zvratmi, ani bojmi, je kľudnejšie ladená. Dozvedáme sa v nej ďalšie novinky zo života hlavných postáv a aj tých vedľajších - Tamlinov úpadok vo mne normálne zanechal pocity súcitu. Hoci sa nezachoval najlepšie, to, čo prežíva mi prišlo ako veľmi tvrdý trest.
Som zvedavá, akým smerom sa budú uberať životy Rhysových priateľov a Feyre-ných sestier :)

01.07.2022 5 z 5

Cukráreň v Paríži Cukráreň v Paríži Julie Caplin

Knižka bola super oddychovkou, určite odporúčam pribaliť na dovolenku, ja si balím ostatné autorkine knihy.

Nina sa v detstve zaľúbila do najlepšieho kamaráta svojho brata. Zažila ale trpké sklamanie, pre ktoré na Sebastiana navonok zanevrela.
Nina má pocit, že jej život príliš organizuje jej rodina a chcela by sa viac osamostatniť. Sebastian po úraze hľadá pomoc na svoje cukrárenské kurzy. Najskôr obaja odmietajú, čo i len pomyslieť na to, že by to spolu skúsili, na druhej strane tým obaja môžu niečo získať.
Nina sa rada učí novým veciam, no jej priateľská a optimistická povaha priťahujú aj rôzne situácie, ktoré by sa Sebastianovi zrejme vôbec nepáčili. Dokonca sa mu dosť zamieša do jeho biznisu.
Čo na to Sebastian?
A čo Ninine city k nemu? Nájdu k sebe cestu?

Podľa mňa naozaj super romantická kniha na vypnutie a oddych, všetko to bolo okorenené atmosférou Paríža a samých sladkých pochúťok, na ktoré sa vám budú zbiehať slinky. Teším sa na ďalšie knižku od autorky.

29.06.2022 5 z 5