_Knihomolka_ _Knihomolka_ komentáře u knih

Přežila jsem čínský gulag Přežila jsem čínský gulag Gülbahar Haitiwaji

"Nekonečná řada identických dní, kdy nerozlišujeme rána a večery, smutek ani naději. Už není žádné pondělí, úterý nebo pátek,nevnímáme rozdíly mezi obědem a večeří...ne, jen prázdné dny beze smyslu. Mlaskání vězeňkyň v jídelně, řev dozorců, tupé propagandistické proslovy vyučujících - vše se slévá do jednolitého zvukového monolitu."
V prvé řadě jsem vděčná paní Haitiwaji za odvážnou a srdcervoucí "zpověď" a autorce za osvětlení pro mě dříve neznámých informací o Číně (zejména o severozápadní části). U knih s podobnými tématy se nikdy nemohu dobrat toho - a zde tomu nebylo jinak-, jak a kde se v lidech rodí tolik zla, proč se neumí ponaučit z historie a dopouštějí se stále stejných chyb. Zkrátka takové knihy jsou potřeba jako sůl.

12.02.2023 4 z 5

Pan Etzler jako novinář prošel na jedničku, avšak role spisovatele mu dle mého úsudku moc neseděla - protože jak mluví, tak i píše. Obsahově mi cestopis přišel zajímavý, jenže se občas autor nejspíš zapomněl a soustředil se více na popis své práce a záležitostí okolo CNN, namísto toho, aby nám vyprávěl o Číně a právě to mě mrzí. Jinak oceňuji, že začal s poznáváním země na místech, kam se normální člověk moc nepodívá, a také, že do knihy zahrnul i pár informací ze Severní a Jižní Koree.

13.11.2022 2 z 5

Kalibův zločin Kalibův zločin Karel Václav Rais

Ke Kalibově zločinu jsem se dostala v rámci povinné četby a jsem za to moc ráda, protože zrovna o této knize jsem nikdy předtím neslyšela. Ze začátku mi trvalo trochu déle než jsem se začetla a zvykla si na autorův květnatý popis událostí, jelikož užívá archaickou češtinu, nářečí a v hojné míře i přechodníky. Jakmile jsem se ale v této "problematice" zorientovala, už to bylo dobré. Takže hodnotit nelze jinak, než kladně.

16.10.2022 3 z 5

Jsem roztříštěná Jsem roztříštěná Tahereh Mafi

Jelikož mám moc ráda sérii o podivných dětech od Ransoma Riggse, který je manželem právě Tahereh Mafi, chtěla jsem si od ní také něco přečíst. Ta mě ale moc nepotěšila. Příběh byl skoro stejný jako Půlnoční kroniky od Bianci Losivoni. Měl podobné poslání, obsahoval hodně akce a dost podobnou romantiku. Jediný rozdíl byl v tom, že tu nikdo nechytal duchy :). I když má Roztříštěná pokračování, protentokrát si ho tady nechám ujít, protože mě ani nějak zvlášť neláká.

01.06.2022 3 z 5

Limea Limea Lin Rina

Od Lin Riny jsem četla Kroniky prachu, a proto pro mě byla Limea menším zklamáním. I když autorka vytvořila originální fantasy svět se dvěma domorodými kmeny, sympatickou hlavní hrdinku Limeu, romantickou linku protkanou občas zábavnými dialogy, tak se mi příběh Animant a Thomase líbil více.
Už se ale nemůžu dočkat chvíle, kdy vyjdou v češtině další Riiny knížky ...

04.12.2021 3 z 5

Jezevčíkovy trable Jezevčíkovy trable Frauke Scheunemann

Další a bohužel už poslední kniha o jezevčíkovi Herkulovi. Všechny knížky z této série byly super. Líbilo se mi prostředí, ve kterém se příběh odehrával, sympatické postavy a také vtipné dialogy.

31.10.2020 5 z 5

Jezevčík jako svědek Jezevčík jako svědek Frauke Scheunemann

Další díl jezevčíka Herkula mě opět nezklamal, krásný jako zbytek knížek od Frauke Scheunemannové.

31.10.2020

Tři a půl Arabárny Tři a půl Arabárny Jiří Kalát

“Kdyby byli Komunisté na Sahaře, byl by i písek na příděl." - W. Churchill, britský politik
Pan Kalát má Ziburův nezaměnitelný humor a Rendlův vynikající spisovatelský um, ale chybí mu jejich schopnost udržet si na delší dobu pozornost a jejich zvyk obohatit čtenáře prostřednictvím většího množství poznámek o historii a geografii procestovaných zemí. To je za mou maličkost asi jediný problém, jelikož se se mnou jinak autor podělil o hrstku nových informací a obohatil mi slovní zásobu :).

22.05.2024 3 z 5

Kniha umění Kniha umění kolektiv autorů

Tato forma populárně naučné literatury se mi opravdu zamlouvá. Obdobně jako u Knihy psychologie, i zde byly informace krásně a přehledně zaznamenány a doplněny o různá schémata, zajímavé tabulky, známé citáty a ukázky uměleckých děl. Publikace je schopna fungovat jako učební materiál, ale mohou po ní sáhnout i ti, kteří si chtějí své čtení zpestřit a dozvědět se něco nového :).

17.04.2024 4 z 5

S chutí S chutí Veronika Žmolilová

Kniha plná barev, tradičních i nevšedních chutí a potravin a nádherných snímků konečných výtvorů - radost pohledět. Autorku receptů již delší dobu znám, takže vím, že je nutné brát obsah s malou rezervou - kuchařku vydala v mladším věku, tudíž se stále zdokonaluje. I přesto jsem si ale i zde našla další inspiraci :).

15.02.2024 3 z 5

Kniha psychologie Kniha psychologie Nigel C. Benson

Z knihy si neodnáším nic moc nového, spíše takové menší otočení za školními základy psychologie. Přestože se tu našlo několik propracovanějších témat, na které nedám dopustit, obecně publikaci chyběly přesnější a stěžejnější informace, lehkost a vytříbenost.

27.01.2024 3 z 5

Muzeum divů Muzeum divů Ransom Riggs

"Kdysi jsem snil o tom, že uniknu svému obyčejnému životu, ale můj život nebyl nikdy obyčejný. Prostě jsem si jenom nevšiml, jak mimořádný byl."
Touto publikací jsem plně uspokojila svou dětskou stránku. Jakožto neochvějný milovník příběhů o Sirotčinci jsem tento dodatek i po letech uvítala s otevřenou náruční. Je sice pravda, že bych knihu dříve vnímala jinak, ale ani dnes jsem jejího vypůjčení nelitovala. Vzbudila ve mně hřejivou nostalgii a nesmírnou chuť se vrátit do dětských let :).

16.01.2024 3 z 5

Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století Martin Vopěnka

Jsem si vědoma toho, že v případě hodnocení této knihy půjdu proti proudu ostatních názorů, ale nemohu jinak. Podle mě je publikace velmi slabá. Zdálo se mi, že autor "plul" celou dobu jen po hladině, tudíž informace o panu Havlovi a komunismu byly spíše jen ty nejzákladnější a obecně známé. Také mi občas vadilo, jak jedna věta načala určité téma a další od toho ihned dala ruce pryč a věnovala se opět něčemu jinému.

22.12.2023 2 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Stále platí, že příběh Námi to končí si u mě drží své prvenství z autorčiny tvorby, ale ani to, že jsem dala prostor této knize nebyl krok špatným směrem. Jak je u Colleen obvyklé, román byl postavený především na "pitvání" pocitů a psychické pohody postav a obtížné romantické zápletce. Občas jsem však nedokázala pochopit chování a jednání hlavní hrdinky Layken a nějaké věci spojené s nemocí její matky, což pozoruji jako malé nedostatky.

06.12.2023 3 z 5

Můžu ochutnat? Můžu ochutnat? Aleksandra Machowiak Mizielińska

Dala jsem na radu své oblíbené pekařky Maškrtnice a opět se to vyplatilo. Ačkoli je kniha určená dětem, dle sebe soudím, že i dospělejšímu člověku z té spousty úžasných informací půjde hlava kolem. K mému rozčarování tak nejen přispěli čtyři hustě popsané stránky A4, ale rovněž i nádherné doprovodné ilustrace, fantastické postřehy a recepty z různých koutů světa. Autorům proto moc děkuji za rozšíření kulinářského spektra :).

20.11.2023 5 z 5

Jane Austenová: Slova a cit Jane Austenová: Slova a cit Catherine Bell

"Chci jen psát. Pokud budu moci a pokud se najde pár čtenářek, které to nadchne, nic jiného si nepřeji."
Myslím, že by si Jane Austenová zasloužila lepší biografii, jelikož tato byla jen slabým odvarem autorčiny osobnosti. Takovou, která by byla poutavěji převyprávěná, nabízela by odraz tehdejší doby a měla šmrnc, ale zároveň by se držela pravdy a věrně zobrazovala spisovatelčin život.
Do edice Významná žena však přispívají různí autoři, takže není divu, že čtenář nikdy neví, co mu pod ruku přijde příště :).

26.10.2023 3 z 5

Tělo: Příručka pro uživatele Tělo: Příručka pro uživatele Bill Bryson

Jak je u amerických spisovatelů zvykem, ve svých knihách se soustředí na vybrané téma a nedávají ho do kontextu s ničím jiným než s Amerikou. Jsou tituly, u kterých mi to tolik nevadí, ale zde byl americký nacionalismus (v dobrém) cítit z každé stránky (zejména ve chvílích, kdy autor pasoval případy na zeměpisné oblasti). Avšak nejtragičtější věcí pro mě byly občas úmorné odstavce nabité statistickými daty. Jinak, zase z toho lepšího koutku, mi ale Brysonova kniha dala nový pohled na to, co všechno pro náš naše tělo dělá a jakým je zázrakem.

14.08.2023 2 z 5

Manipulace a propaganda: na pozadí současné informační války Manipulace a propaganda: na pozadí současné informační války Jozef B. Ftorek

Kniha pojednává o tom, co většina z nás už ví a dobře zná - každodenní manipulaci ze strany médií, falešných zprávách, lžích a téměř všudypřítomné propagandě... Očekávala jsem méně odborný jazyk, ale zato více užitečných informací, lepších příkladů v praxi a rad k těmto okruhům, takže jsem nakonec byla docela zklamaná.

13.03.2023 2 z 5

Jíst Buddhu Jíst Buddhu Barbara Demick

Autorka odvedla vskutku obdivuhodnou mravenčí práci - ponořila se do dávné a rušné historie jednoho Tibetského městečka a ke konci knihy se s vyprávěním dostala až do neméně slibné současnosti. U jiných případů vidím podrobné informace jako pozitivní vlastnost knihy, ale zde toho na mě co do faktů bylo až přes příliš, a proto nemohu knize dát plné hodnocení. I tak však paní Demickovou musím vyzdvihnout za to, že vše týkající se Tibetské otázky uvedla na pravou míru.

21.02.2023 3 z 5

Útěk z Treblinky Útěk z Treblinky Chil Rajchman

Útěk z Treblinky doporučuji spíše těm, kteří teprve začínají s druhou světovou válkou. Autor zde sice podal svědectví o svém nuceném pobytu v táboře, ale vadilo mi, že se nikdy ani nepokusil zacházet do detailů, nevysvětloval souvislosti a celkově to vzal jen povrchově. Z mého pohledu se z tohoto tématu dalo "vyždímat" více.

18.02.2023 2 z 5