Manipulace a propaganda: na pozadí současné informační války

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

• Nebojíte se hledat odpovědi na nepříjemné, možná až nebezpečné otázky? • Přemýšlíte, kdo jsou ti, kteří v pozadí „tahají za nitky“? • Zajímá vás, nakolik rozhoduje o závažných veřejných záležitostech sama veřejnost? Autor odkrývá současnou praxi ovlivňování veřejného mínění pomocí mediální manipulace a propagandy. Nabízí čtenáři řešení, jak hodnotit události tak, aby se nestal obětí informační války, a řeší otázku, proč jinak rozumní lidé často zcela iracionálně a pudově souhlasí s politikou, která jde proti jejich občanským, politickým i ekonomickým zájmům. Kniha by neměla uniknout lidem, kterým není lhostejné, co se ve společnosti kolem nich děje, ale i těm, kteří se zabývají sběrem, distribucí, analýzou a výkladem informací, zejména novinářům, specialistům vztahů s veřejností (PR), pedagogům a studentům společenských věd....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363330/big_manipulace-a-propaganda-na-pozadi-s-6zL-363330.jpg 47
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Manipulace a propaganda: na pozadí současné informační války

reign
21.11.2020

Český Noam Chomsky, bravo! Ale jinak jde o smutné čtení. Pochybuji, že si knížku přečte někdo z kategorie "nevím" a procitne, spíše si cílový čtenář dokreslí to, co už zná. Typicky jde převážně o americkou touhu po svobodě a nezištnou snahu ji exportovat především do zemí bohatých na ropu a jiné přírodní zdroje. Jasně, že je za to milujeme. Před lety na toto téma můj brácha vedl sadomaso rozhovor s kamarádem : "Ty, Milan, prečo vlastne tí Američania oslobodzujú Irak?"-"Vieš, oni už sú takí..."
Vzpomenete na Jolanu Voldánovou, jak ji naskakovala žíla na krku, když s angažovaným zápalem oznamovala postup "Operace trvalá svoboda"? To byl horší protimluv, než Havlův termín "humanitární bombardování". Strašné, jak evropští politici vyjma Jacquese Chiraca akceptovali napadení a rozvrácení suverénních států (Irák, Libye, Afghánistán) a dělat při tom strašáka z Ruska. Jediný světlý záblesk je podpora Palestinců proti Izraelské genocidě, ale zdá se, že nálepkování i tady opět zvítězí - viz odstavení příliš progresivního Jeremy Corbyna (drze chtěl danit banky a korporace a pomoct nejchudším) kvůli antisemitismu. Ano, naivně se odvážil kritizovat brutalitu Izraele a tak šup s ním do jednoho pytle s Hitlerem. A u nás? Jejda, kdo se odváží zpochybnit liberální doktrínu je agent Kremlu a basta. Zajímavě je, že podle této logiky jsou agenty Kremlu i Noam Chomsky, Naomi Klein (na tu vůbec bacha) nebo Joseph Stiglitz.
Optimisticky vyznívá závěr knížky, který ukazuje, že skrze klasická média už masy nejde ovládat do té míry, co v době před internetem. Samozřejmě, i tam jsou oficiální trouby, ale i svobodná média v nebývalé míře. Autor zároveň upozorňuje na specifickou distribuci informací na internetu která spíše polarizuje, prostě nová média nesou nová rizika (na toto téma doporučuji částečně hraný dokument z dílny Netflixu Sociální dilema).

hu_87
24.09.2020

Knížka pojednává o tom, o čem je název - o manipulaci, hoaxech, techikách, které využívají různá média (apelování na silné emoce apod.).
Co mě velmi překvapilo bylo, jak je kniha odborně napsaná (vzhledem k šílený obálce, vidíte jak obálka dělá svoje). Čekejte objektivní a podložená fakta, zatím asi nejlepší knížka na toto téma, která se mi dostala pod ruku.