kleozpatra kleozpatra komentáře u knih

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Je mi líto, ale ač bych ráda, nesdílím všeobecné nadšení. Zpočátku mě kniha hezky zahákla, to ano, ale pak jsem pojala podezření, že autor se mnou začíná hrát manipulativní hru a zkouší, co vydržím. Poslední třetinu už jsem jen doufala, že za těch několik knih v jedné příjde satisfakce. Nepřišla a já jsem těmi zvrat(k)y a patetickou romantikou dočista umordovaná.

08.02.2023 2 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Velmi těžká a hlavně bolavá kniha. Finální pointě předchází vše, co a proč k ní směřovalo, vše je tam důležité, aby čtenář pochopil, co byla hlavní hrdinka za člověka, co ji formovalo a proč volila, jak volila, a hlavně, jak ji volba poznamenala a určovala její další život a vnímání. Musí na to být člověk jistým způsobem naladěn, aby se s knihou "potkal", a mít, jak se říká, odžito.

20.01.2023 5 z 5

Nespoutaný čas - Vzpomínky na Greenwich Village 60. let Nespoutaný čas - Vzpomínky na Greenwich Village 60. let Suze Rotolo

Suze Rotolo mě nalákala přečíst si některou z četných knih o Bobu Dylanovi, abych viděla jejich vztah jinou optikou, ale pravda je, že vždycky to bude jiný úhel, každopádně si vážim toho, že se s ním dokázala rozejít až po té, co se stal slavným a ona ztrácela půdu pod nohama a cítila jak přichází o svou integritu a stává se jeho doplňkem. Spousta žen by to udělala přesně naopak. Kniha naláká na slavné jméno a přitom čteme o životě postavy, která měla po jistou dobu s celebritou dočinení, ale víte co, mně to nevadí. Je tu krásně popsaná atmosféra doby a místa, ten kulturní kvas, v jakém dívka Suze vyrůstala a vlivy, jakým podléhala nebo se jim vyhýbala. Jak zrála. Byla to jistě nádherná doba ochutnávání a Suze rozhodně nebyla líná poznávat a zkoušet, přitom si hlídat mantinely. Když jsem zjistila, že už je pár let po smrti, přišlo mi to líto.

24.12.2022 4 z 5

Láska v Londýně Láska v Londýně Iva Pekárková

Jedním slovem: nádhera. Iva dokáže i tu nejvšednější věc podat jako něco unikátního a každého člověka vnímá co hodného samostatné knihy, nebo alespoň povídky. Je mi jen líto, že Iva není v první spisovatelské lize, protože by si to zasloužila. Asi dělá něco špatně. A jistě je jí i tak dobře:).

30.11.2022 5 z 5

Kdes byla včera v noci Kdes byla včera v noci Lynn Crosbie

Kdo z nás o svém idolu nesnil? Evelyn si pohrává s realitou a Kurtovo fluidum chce vidět ve svém příteli. Lynn píše nádherně, její styl plný metafor je jak poezie a zprvu opájí, ale zároveň podráží dílu nohy, protože se ten překotný tok na moment nezmění. Na jedné stránce Evelyn stihne umýt okna, potratit, několikrát si nalakovat a zas okousat nehty, složit skladbu a někoho ošustit. Je to syrové a spíš Romea a Julii grunge ocení sympatizant než někdo "spořádaný". Mně se to dost dlouho líbilo, i když to bolelo.

26.10.2022 4 z 5

Legendární módní návrháři Legendární módní návrháři Maria Luisa Tagariello

Upřímně řečeno, kniha mě zklamala. Na jedné straně bezpochyby výpravná a krásná, na straně druhé mi tam spoustu výborných návrhářů chybí a některé fotografie nejsou ani estetické ani ikonické. Těšila jsem se, že na tak luxusní publikaci se oko napase, ale skutečně mě okouzlila jen Christy Turlington v kloboučku od Valentina a naše Eva Herzigová v pirátském oblečku od Vivienne Westwood.

09.10.2022 3 z 5

Podivuhodná historie sexu Podivuhodná historie sexu Kate Lister

"Navzdory tvrzením, že viktoriáni sexualitu potlačovali, pornografie proudila pod povrchem viktoriánské prudérnosti jako řeka slizu v Krotitelích duchů II."
"Colombo a Falloppio "objevili" klitoris zhruba stejným způsobem, jakým Kolumbus o nějakých šedesát devět let dříve ke značnému údivu domorodých obyvatel "objevil" Ameriku."
"Neexistuje sebemenší vědecký důkaz, že by ústřice zvedaly i něco jiného kromě vašeho záchodového sedátka v případě, že sníte nějakou zkaženou."

05.10.2022 4 z 5

Nejvlivnější světoví módní návrháři Nejvlivnější světoví módní návrháři Noël Palomo-Lovinski

Kniha je důmyslně členěná tak, aby jste měli hned před očima, po čem jdete. Takže políčka pro životní i kariérní pokroky, jiná pro vlivy a další pro ty, koho návrhář sám inspiroval. Fotky jsou vybrané tak, aby vyzdvihly typický model nebo nejslavnější období. Některá jména jsem hledala marně, jiná neznala, ale jako celek kniha působí poctivě a vstřícně. Jsem za jedenáct let druhý hodnotící, tak mě napadá, že lidi se mnohem radši obléknou, než aby si o genezi hadříků četli:).

04.10.2022 4 z 5

Vivienne Westwoodová Vivienne Westwoodová Vivienne Westwood

Před čtením to byla Westwoodová, zrzavá extravagantní punkerka, teď je to Vivienne, smělá inteligentní bytost, která se nebojí skrze svou tvorbu vyjadřovat ke světu a škůdcům. Tahle kniha mi v mnohém otevřela oči, ale prospěly by jí nůžky a trochu prostříhat.

02.10.2022 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Ke Colleen Hoover a k této její lahůdce jsem se dostala dík aktivitě oblíbených uživatelů a jsem ze ten šmírunk ráda. Pravda, nebo lež je napínavá a špičkově vygradovaná záležitost, u které nejde jinak než otáčet stránku za stránkou, třeba o hladu. Smekám a kéž tohle není autorčin poslední pokus o psychothriller.

08.09.2022 4 z 5

Cizinci v noci Cizinci v noci Kent Haruf

Znám film, ale stejně pro mě tohle bylo obrovské překvapení. Názorná ukázka, jak moc se dá říct pár slovy, jak lze bez košatých vzletných souvětí popsat nejniternější pocity. Útlá silná kniha.

30.08.2022 5 z 5

Malibu v plamenech Malibu v plamenech Taylor Jenkins Reid

Začátek knihy, kde žena opuštěná slavným mužem zůstane bez jeho další podpory či minimálního zájmu dřině a výchově čtyř dětí napospas, je tak slibný. Od půlky se ale příběh rozplizne do mejdanu se spoustou bezvýznamných figurek, které vesměs nemají vliv na drama hlavních postav a spíš obtěžují jak hmyz.

26.08.2022 3 z 5

Restart: Kopněte závislost do p*dele Restart: Kopněte závislost do p*dele Russell Brand

Russell Brand se nezdá, moc mě překvapil, jaký je schopný a vtipný psavec, jen škoda, že mu jeho procitnutí chvílemi ujíždí skoro až k náboženství. Nic proti, taky medituju, s mírou, ale napadlo mě, jestli závislost na drogách, alkoholu a sexu nevyměnil za závislost na nekonečné všeobjímající dobrotě. No, snad bude v pořádku :).

23.08.2022 3 z 5

Nakrmte svůj mozek: 7 kroků k lehčímu já a jasné mysli Nakrmte svůj mozek: 7 kroků k lehčímu já a jasné mysli Delia McCabe

Kniha je vymazlená - kvalitní papír, barevné sektory, recepty, skvělé fotky, jistě užitečné informace, ale jaksi ... šťavnatá forma vede nad sušším obsahem.

Poslední dny Johna Lennona Poslední dny Johna Lennona James Patterson

Johna Lennona miluju. Když zemřel, byla jsem na střední škole a jeho smrt oplakala. Tuhle knihu jsem měla co elektronickou z knihovny v tabletu a když se po měsíci vypařilo přečtených 70%, nesvrbělo mě si jí půjčit znovu. To mluví za vše.

Vyzrajte na tloustnutí Vyzrajte na tloustnutí Nadja Hermann

Velmi komplexní kniha o hubnutí z pera autorky, co prošla 80kg hubnoucí zkušeností a nic nepřikrášluje. Podává si nejen kilogramy, ale též hloupé mýty. V civilu psycholožka se zamýšlí i nad společenskou proměnou, kdy dříve by morbidně obézní dívka koketovala s myšlenkou skočit z mostu a dnes se vyfotí hrdě na sociální síť a vynadá předem všem, kterým se její „sexy křivky“ nelíbí. Ke zhubnutí jí prý gratulovalo víc lidí než k doktorátu, přitom zatočit s kily je tak snadné. Nejlepší kniha, co jsem na toto téma četla.

23.08.2022 5 z 5

Mary Jane Mary Jane Jessica Anya Blau

Takové knihy u nás psával Stanislav Rudolf, jen se neodehrávaly v Baltimore, ale v Budějovicích. A taky si nehrály na něco, čím nejsou jen proto, že se tam mihne rocker s holým zadkem a kocovinou. Připouštím, že být mi dvanáct, jsem z toho hin.

27.07.2022 2 z 5

Zamilujte se do angličtiny Zamilujte se do angličtiny Bronislav Sobotka

Což o to, do angličtiny už jsem zamilovaná dávno. Ačkoli se jí snažím léta dostat na kobylku, ona se nechce dát. Potvora jedna. Každopádně, Broňo, jsi nej a tvá neutuchající podpora a nadšení inspirativní very mač.

15.07.2022 5 z 5

Pokoj plný zrcadel: Životopis Jimiho Hendrixe Pokoj plný zrcadel: Životopis Jimiho Hendrixe Charles R. Cross

Na konci mi bylo skoro smutno, jeho sláva nakumulovaná do čtyř let ho semlela, zřejmě tahle spanilá jízda jinak skončit nemohla. Přes všechny excesy a ublížení na těle i duši, to byl génius a nádhernej živel. "Nevadí mi, že bučíte, ale že bučíte falešně!"

08.07.2022 5 z 5

Holka se sílícím hlasem Holka se sílícím hlasem Abi Daré

Adunni je bez debat sympaťanda a její nigeringliš roztomilá. Žít na vesnici, kde je dívka jen stroj na rození dětí a domácí práce, není její vroucí přání a tak se snaží vymanit ze všeho, co před ní staví bída a předsudky. Autorka jí vidí jako holku s fištronem a bezmála feministku, na mě ale působí co malé dítě, které sem tam něco odpozoruje, vyhodnocuje pudově a plní přání své zemřelé matky - neskončit na vesnici jako otrok mužů a učit se - , aniž zná život "na druhé straně". Vždycky se najde dobrá duše, co pomůže. I přes výtky, je to podnětná kniha, napsaná srdcem. Tleskám též překladatelce. Po pár dnech jsem mluvila skoro jak Adunni, když jsem "najdula v důmu penězí a skočil mi smích na obě oči".

28.06.2022 4 z 5