kleozpatra kleozpatra komentáře u knih

Pohlavní životy siamských dvojčat Pohlavní životy siamských dvojčat Irvine Welsh

Po Edinburghu je tu osvěžující slunné Miami, dvě ženy a odvrácené strany přístupu k životu. Ačkoli obě mají v sobě cosi společného, cosi shnilého, Lucy je tak trochu ženský Begbie a Lena naopak hodná, až to bolí, bavilo mě nahlížet do jejich sebezpytů až k úplným začátkům toho rance, co vlečou na zádech. Výlet do uměleckého světa Leny a bodybuildingu Lucy byl výletem za dvojčaty, co měla teprve srůst, a dík Welshovu peru byl tak unášející, že se to zkrátka hltalo samo.

01.05.2019 5 z 5

Block Buster! – Pravdivý příběh The Sweet Block Buster! – Pravdivý příběh The Sweet Dave Thompson

Když jsem Block Buster včera zaklapla, měla jsem pocit, jakoby mi někdo umřel. Je to zvláštní, protože Brian Connolly to zabalil už před 22 léty a život se Sweet odpískal ještě mnohem dřív, takže proč tenhle pocit. Možná proto, že Dave Thompson z těchhle model udělal lidi z masa a kostí. Krásným způsobem vykreslil tehdejší hudební scénu v Británii a zasadil tam čtyři kluky, kteří chtěli dělat hudbu, dlouho se jim nedařilo prorazit, pak se trochu zaprodali, pak toho litovali, ale se vzrůstající slávou přišla satisfakce, pak ale i pochybnosti a věčné umělecké dilema: dělat si to pro sebe a nehledět na trh nebo se chtít zavděčit. Dozvěděla jsem se, že v Británii nebyli zdaleka tak vnímáni jako třeba v Německu či ve Skandinávii, i v Japonsku je zbožňovali, zatímco rodná hrouda je spíš ostouzela (citovaným kritikám skoro nelze uvěřit) a teprve po letech lidem došlo, že třpytivé hadříky a mejkap byly jen berličky, pod tím vším tepala čirá muzikantská srdce, talent a taky dřina. Tehdy píseň nešla k posluchači způsobem jako dnes, kapely musely poctivě odsoumařit kvanta koncertů na nejzvláštnějších místech, aby byly povšimnuty a kupovány. V knize se autor věnuje i tehdejším konkurentům Sweet jako například Gary Glitterovi, což jsou poznámky pod čarou, často velmi obsažné, ale často velmi vtipné. Mnoho prostoru se věnuje též podrobným popisům vzniku a nahrávání písní, lidem okolo, vocílkům a podobné chamradi, jakkoli důležité, též výčet diskografie všude po světě polkne hafo cenných stránek - raději bych si přečetla více o tom, jak šlo dohromady to hektické slavné desetiletí se soukromým životem. Nestojím přímo o bulvár, ale moc by mě zajímalo, co na to manželky, děti, jak to fungovalo, jejich pohled by možná mohl být dost zajímavý, protože lidi se jinak jeví na veřejnosti a mezi kámoši v kapele a jiní jsou doma. Nakonec sám Steve Priest řekl, že Brianovo pití a destrukce mohly vyvěrat z nakupení frustrací z dětství, kdy byl adoptován a dlouho to netušil, a že jeho pochybnosti o sobě samém mu nikdy nedovolily si plně vychutnat slávu. Jenže mezi sebou kluci o tomhle moc nemluvili. Osobně si myslím, že při citlivém scénáři a dobrých, sympatizujících tvůrcích, by z Brianova pestrého života mohl být úžasný film. Co je ovšem nechutný lapsus, ta obálka, na níž nejsou Sweet (jen obstarožní basák Steve se svou kapelou z USA).

18.04.2019 4 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Skládám v poslední zatáčce s úlevou, že se dál nebudu do čtení nutit, anžto život není tak dlouhý a nezajímavý, aby bylo třeba se dobrovolně týrat, když kniha nebaví. Pejsek s kočičkou vařili za zrcadlem dort a jako by to popsalo malý dítě s nutkáním vršit písmena. Ať vaří klidně dál, ale já děkuji, mám dost.

17.02.2019 2 z 5

Freddie Mercury Freddie Mercury Selim Rauer

Trochu mě zaráží - při úspěchu, jakým si momentálně razí cestu k divákům Bohemian Rhapsody - ten malý zájem o Freddieho v knížní podobě (8 čtenářů), přitom je zde velká spousta zajímavých informací, které se do filmu nevešly, dost možná ani nechtěly vejít, každopádně pohled na geniálního zpěváka a muzikanta je tu mnohem plastičtější a zdaleka není takovou pohádkou, i když napsán je s nepřehlédnutelnou úctou a ohledy autora.

07.02.2019 3 z 5

Dům se schodištěm Dům se schodištěm Ruth Rendell

Má milá Ruth a opět bravůrně napsaný jakoby fantazijní viktoriánský propletenec patologických ženských vztahů, který se ve skutečnosti děje v nedávné anglické realitě a tak klame tělem, že je to chvílemi kláda číst.

01.01.2019 3 z 5

Hollywoodské manželky Hollywoodské manželky Jackie Collins

Collinsová je prostě řízek a kdykoli už přestávám ztrácet zájem, zas někde v putovní knihovničce narazím na další kousek a nedá mi to nezačíst se opět do jejích vtipných, kousavých glos na účet figurek z Hollywoodu. Z jejich vzájemné falše, přebujelých eg a závisti v blyštivém pozlátku si dělá legraci i tentokrát, ale dočkáme se i prošpikování detektivkou perfektně do finále gradující.

06.12.2018 5 z 5

Rotvajler Rotvajler Ruth Rendell

Opět další Ruthina výprava do zmatené vrahovy mysli, tentokrát do prostředí činžovního domu, krámku se starožitnostmi v přízemí a obyvateli, zpoza jejichž skříní s kostlivci tak trochu pomrkává Agatha Christie.

26.08.2018 4 z 5

Panenka Panenka Ruth Rendell

Další příklad "detektivky", kde vůbec nejde o kriminalistickou lajnu, ale o to, co běží lidem v chorých hlavách. Originální příběh, spousta lahůdkových detailů, načasování, gradace. Panenka trumfla předešlou Smrt zaživa, která zas byla o chloupek lepší než Pád z hnízda. No, pošušňala jsem si.

07.08.2018 5 z 5

Smrt zaživa Smrt zaživa Ruth Rendell

Neskutečný, prostě neskutečný! Kam se hrabou dnešní vyhajpovaní Nesbové, Flynnové a spol. Tahle v Čechách opomíjená geniální spisovatelka se povznáší nad všechny mordy a zahradníky, ale rovnou si střihne road movie do psychopatického mozku a pozoruje okolí z něj, jak křeček v noční košili. A já si to teď střihnu do další Ruth.

06.08.2018 5 z 5

Moje dieta Moje dieta Victoria Principal

Pamela se nezdá. Povídání a zkušenostem bych věnovala víc prostoru, receptů je až moc, často se liší jen v nepatrnostech, ale v pohodě. Srovnaný to, holka, má a je to z titulky taky vidět, obecné hubnoucí pravdy jsou platné stále, jedna z nich je: tolik nežrat a zelenou zelenině! Jen kdyby přitom nebyl takovej hlad.

06.08.2018 3 z 5

Pád z hnízda Pád z hnízda Ruth Rendell

Omamná Ruth Rendell mi připomněla Japrisotovo Vražedné léto. Ani Pád z hnízda není tolik detektivkou jako spíš psychostudií ženského chování, které má někde svůj počátek, svůj kontext, svůj důvod. Způsob, jakým Ruth kompletuje téměř až idylické žití dvou žen v odlehlém koutě a tajemnou chvějivou atmosféru, je hodný mistrovského pera a nedovolí se odtrhnout až do finále.

22.07.2018 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Hledám vhodné slovo, které by vystihlo mou první zkušenost s tímto spisovatelem, zděšení z četby a bylo hodno dámy, ale nenacházím. Snad: zručně napsaný paskvil. Kéž laskavý dárce promine.

15.07.2018 1 z 5

Prach tisíce cest Prach tisíce cest Robert James Waller

Robert Kincaid nezabloudil, on se našel, byl nalezen, se špetkou dluhu a melancholie, dojemně a krásně.

09.07.2018 4 z 5

Paul McCartney: Odvrácená strana mýtu Paul McCartney: Odvrácená strana mýtu Ross Benson

Bohužel, většinou nezajímavé informace, tedy pro mne, anžto výčet financí z toho či onoho mě až tolik netankuje. Když už kniha o McCartneym, tak důkladný náhled do hlavy. Já vím, je to tenké, ale kdyby se to nehonilo za více ocasy a soustředilo se to jen na Paula, jak je slibováno, nezlobila bych se. Jo a taky mi tu a tam dost drhnul překlad ....

23.05.2018 2 z 5

Rocková hvězda Rocková hvězda Jackie Collins

Takhle nějak bych to napsala, kdybych si troufla, vybavena znalostmi lokací a lidí od kumštu jen z bulváru. Je to zvláštní, ale Jackie Collins se v tomto prostředí pohybovala jak ryba ve vodě, přesto kniha působí jak vycucaná z prstu. JC už měla silnější chvilky, ale jako relaxační čtení, proč ne. Doporučuji však dát na jeden zátah, protože se při liknavějším čtení v množství postav a časových přeskoků zaručeně ztratíte :).

07.04.2018 3 z 5

Dáma v autě s brýlemi a puškou Dáma v autě s brýlemi a puškou Sébastien Japrisot (p)

Jen pro ten vleklý ubíjející závěr, kdy se ztrácím dík nekonečné inventuře v předešlém ději, hodnotím 4*, ale do té doby ... opojná psychoňamka :).

31.01.2018 4 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Když se King pokládá do chorých mozků, je nejpoutavější. Naopak partička kolem Hodgese mě přesune na skautský tábor s plněním bobříků. Tak snad to o mně nic pofidérního nevypovídá :).

01.12.2017 4 z 5

Pan Mercedes Pan Mercedes Stephen King

Ruku v ruce se sledováním stejnojmenného seriálu (je to bizarní? tak to je správně) jsem měla tendenci vychytávat drobné a ke konci větší rozdíly mezi čteným a viděným, ale kniha mě i přes rozpačité finále (na koncertě!) vtáhla a bavila tak, že jsem hned skočila po dalším Hodgesovi.

11.10.2017 5 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Nádherná, okouzlující kniha. Dárek a neskutečné překvapení. Netušila jsem, neznala jsem. Teď tuším a znám. Díky za tu něhu, průzračnost a naději.

09.10.2017 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Obsahem přesycené, formou hladové.

03.06.2017 2 z 5