kktnk kktnk komentáře u knih

Ze zacatku trocha evolucni biologie, pak uz se to zabyva spise evoluci kulturni, nakonec se to rozplyva v takove sice zajimave ale uz jen vypraveni, ze ktereho neni moc jasne, jestli jde o nejake autorovy domenky, nebo necim podlozena tvrzeni. Cekal jsem asi vic vedy, nez jsem nakonec dostal.

14.04.2019 3 z 5

Sestřelen Sestřelen František Fajtl

Kromě příběhu, který vás samozřejmě vtáhne od začátku do konce, musím vyzdvihnout krásnou nadčasovou češtinu. Nejen Pan Letec, ale i Pan Spisovatel.

21.03.2019 4 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Takové jednoduche příběhové a přímočaré čtení, tak na 3 hvezdičky. Přínos vidím pro fanoušky marvelovského univerza, leccos jim to osvětlí a hodně doplní, pakliže se o tohle téma doteď nezajímali.

08.03.2019 3 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Neotrele napady a prostredi, Cina je precijen - zvlaste ve scifi svete - exotika. Zajimava je i hlavni myslenka. Urcite stoji za precteni. Kdo cte rad pop-science, najde si tam to svoje, je videt, ze autor neco z vedy nacteno ma. Trochu jsem se bal, ze se budu ztracet ve jmenech postav, ale nakonec to neni vetsi problem, rychle se do toho vpluje. Co mi vadilo je absence nejakeho uzavreneho konce, mel jsem pocit, ze to skoncilo o zniceho nic, jako by nekdo z knizky vyndal dve posledni kapitoly. Obcas je kniha vynasena do nebes, za me velmi dobra, ale na 5* to neni.

11.02.2019 4 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Mily humor, min situacni nezli v Saturninovi, rozhodne velmi prijemna „jednohubka“.

26.01.2019 4 z 5

Smrt svatého Vojtěcha Smrt svatého Vojtěcha Vladimír Körner

Tohle je těžká lyrika, neni to úplně snadné čtení, ale je to i zajimavý vhled to tehdejší reality. Jak již někdo psal níže, je to materiál jako dělaný pro Vláčila.

15.05.2018 3 z 5

O vzniku druhů přírodním výběrem O vzniku druhů přírodním výběrem Charles Darwin

Kdo tuhle knihu chce číst, asi hlavní myšlenku dávno zná, není tedy ani tak objevná, spíše ukazuje postupy, kterými se Darwin k teorii dopracoval, jakým ve své době čelil odpůrcům a jak jim argumentoval a taky o kolik se od těch dob posunulo poznání, např. v geologii. Koneckonců i některé Darwinovy myšlenky jsou již překonány (viz. R. Dawkins), takže lze doporučit spíš jako historickou exkurzi, což je ovšem neméně zajímavé.

25.04.2018 4 z 5

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Pro lidi se zájmem o biologii a evoluční zvláště povinná četba. Je dobré před tím mít přečtený Sobecký gen od Dawkinse, člověk se naučí přemýšlet v tom evolučním kontextu a čte se to pak mnohem snáze.

25.04.2018

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Je to zábavné, takové mile české čtení. Ale ačkoliv mi bylo doporučováno jako velká sranda, zas taková pecka to nebyla. Shrnuto a podtženo - legrace tak na 70% očekávání a od poloviny se mi ten humor začal trochu opakovat. Ale dočetl jsem do konce.

25.04.2018 3 z 5

Ve znamení Kon-Tiki Ve znamení Kon-Tiki Thor Heyerdahl

Můj oblíbený cestopis, a zároveň už trošku dějepis, obsahující spoustu zajímavých reálií ze světa před těmi +-70 lety. Velmi poutavě napsáno, rozhodně stojí za přečtení, už proto, že tenhle příběh patří k obecnému přehledu.
PS: s filmem nesrovnávat a samozřejmě knížku přečíst první!

25.04.2018

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

Prima oddechová literatura se kterou se vrátíte do dětství, ale bude vás to bavit i jako dospělého. Piráti (a privatýři), poklad, karibik, ... Nechybi tomu nic, co do žánru patří. A pusobi to mnohem opravdověji než načinčaný Johnny Depp na filmovém plátně.

25.04.2018 4 z 5

Vlastní životopis Vlastní životopis Charles Darwin

Docela zajimave cteni, dovite se neco i o Darwinovi jako cloveku, nejen ze je tvurcem evolucni teorie.

30.12.2016 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Jednoznačně chytne a (jakkoliv je dlouhá) do samého konce nepustí! Dojem mi kazily občasné přešlapy (překladatele?) typu „oblé oblouky“ nebo „pěstování ovcí“. Nakonec jsem trochu litoval maturity z angličtiny, z cele otázky British history jsem si pamatoval zrovna ty události, jimiž příběh končí, a tak jsem věděl jak to dopadne :-) Přes ty drobnosti ale bez debaty plný počet hvězdiček, příběh s velkým P!

11.10.2016 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Hodne ctive, pokud mate slabost pro romany na historickem pozadi a trochu te exoticke kultury, od zacatku vas spolkne a nepusti. Porad se neco deje, nenecha vas vydechnout, snad jen zaver je v tomhle ohledu trochu slabsi. Kazdopadne stoji za doporuceni, 5* nedam jen pro ten slabsi konec.
Co se tyce filmoveho zpracovani, tradicne je kniha mnohem mnohem obsaznejsi, film se leckde odlisuje i dejove. Film jsem videl prvni a urcite nebyl spatny, presto ma kniha i potom vic nez dost co nabidnout.

22.01.2016 4 z 5

Proč je v noci tma? Proč je v noci tma? Peter Zamarovský

Ctive podana historie a nakonec i vysvetleni Olbersova paradoxu.

26.08.2015 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Detektivní honička za záhadou, trochu ve stylu Šifry mistra Leonarda či Maharalu. Přijde vhod škola Hercula Poirota, neboť text je místy prošpikován francouzskými výrazy. A koneckonců i reáliemi. "Kdo je vrah" bylo bohužel trochu předvídatelné, ale jako plážové čtení na dovolenou můžu bez obav doporučit.

26.06.2015 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Přečtena jedním dechem, nepustila mě až do konce. Přesně v tom stylu, který je naznačen v xkcd: http://xkcd.com/1536/, plus přimíchána akorátní dávka humoru. Chybějící hvězda za závěr, který mi připadal už příliš přitažený za vlasy.

15.06.2015 4 z 5