O vzniku druhů přírodním výběrem

O vzniku druhů přírodním výběrem

Práce O původu druhů, nejznámější dílo významného anglického přírodovědce 19. století Charlese Darwina, představuje základní kámen moderní biologie. Právě v této práci totiž Darwin popisuje fenomén evoluce a s rozvahou argumentuje proti názoru, že všechny živé organismy byly stvořeny Bohem takové, jaké je známe dnes. Kniha vyšla v českém překladu již v roce 1953. Nyní se po více než půl století dočká nového, revidovaného vydání. (zdroj: academia.cz)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25408/o-vzniku-druhu-prirodnim-vyberem-KJE-25408.jpg 4.516

On the Origin of Species by Means of Natural Selection (1859)

Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Academia

Cink262

Kniha má více témat, takže se nevěnuje jenom vývoji druhů přírodním výběrem. Kniha se mi velmi líbila, ale jak už to bývá, tak některé příklady mi pomohly pochopit Darwinovu teorii více než jiné. I přestože se Darwin sám snažil vyřešit největší obtíže teorie, tak mi často jeho výklad přišel nejistý. Díky své teorii vysvětluje i úkazy jako například kladení kukaččích vajíček do cizích hnízd nebo otrokářský pud u některých mravenců.
Škoda, že svět za časů Darwina nedosáhl většího rozvoje genetiky, aby mohl Darwin svoji teorii ještě zdokonalit. Ještě větší škoda je ale to, že svět tehdy nebyl více otevřený Darwinovým názorům a většinou se jeho teorii a samotnému Darwinovi pouze vysmál. Darwin sám brzy po uveřejnění této zlomové knihy onemocněl a stáhl se do ústraní.
Význam této knihy nehledám jen v biologii, ale paradoxně hlavně ve filozofii a společenských vědách. Lidstvo zjistilo, že není nadřazené zvířatům způsobem jaký popisuje např. Aristoteles nebo Bible a že vlastně vzniklo náhodnými změnami v boji o život, což bylo pro tehdejší společnost bohužel naprosto nepřijatelné. Věřím, že uvědomění si skutečnosti, že lidé nejsou nadřazenými bytostmi, které vládnou a starají se o přírodu, ale naopak, že jsou její vyvíjející se součástí, může lidstvu pomoci přírodu více chránit. Člověk - vládce se o podřadné bytosti stará tak, aby mu to bylo co nejvíce k jeho vlastnímu prospěchu, zatímco člověku - součásti přírody, příroda nepatří, proto si s ní nemůže dělat, co chce. Příroda by se tak mohla stát přítelem lidstva. Může ale vůbec koncept člověka - součásti přírody fungovat? Nebo chce člověk vždy a bezpodmínečně vládnout a proto se nemůže nikdy stát součástí?

whack
15.08.2015

Hlbšie v čase smerom k vzniku druhov sa Darwin venuje až od kapitoly IX., sú to zaujímavé postrehy, avšak nevysvetľujú prvotný vznik života, ak by to niekto očakával. Predošlé kapitoly rozoberajú Darwinovu teóriu evolúcie najmä na príkladoch prirodzeného kríženia plemien a domestikácie, divergencie, modifikácie, aklimatizácie, tieto odborné pojmy sú ale zrozumiteľne popísané. Vzhľadom k tomu, že kniha vznikla pred viac ako 156 rokmi, nebral som ju ako zdroj nového poznania, úžasné je na nej samozrejme to, že je v nej zaznamenaná raná forma jednej z najdôležitejších teórií v histórii ľudstva.