Kikulka97 Kikulka97 komentáře u knih

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tentokrát jsem si dala re-reading, abych mohla konečně dočíst celou sérii (první díl a půl jsem totiž četla před hodnou dobou a věděla jsem, že si chci příběh osvěžit). Opět jsem nevycházela z úžasu, český překlad je velmi zdařilý! A ačkoliv dystopie nejsou něco, co vyhledávám, tato knížka toho předává strašně moc. A nehledě na žánr, s chutí bych ji doporučila každému čtenáři.

07.06.2022 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Tohle vyprávění mám moc ráda. Tak si představuju své stáří.

06.08.2023

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Když jsem knížku začala číst, nemohla jsem se ubránit tomu, žeznovu čtu knižku Veronika se rozhodla zemřít. Pak se ale příběh začne rozvíjet do imaginárních multisvětů. Zaprvé - autorův styl mi sedl víc, než ten Coelhův. Zadruhé - nejedná se úplně o filosofickou knihu, ale spíš o beletrií, nad kterou se můžete zamyslet. Zatřetí - kupodivu mi nevadilo, že hrdinka je nesympatická a neví, co chce, má strach dělat rozhodnutí, protože přesně tak se cítí spousta z nás (obzvlášť, když člověk neustále sleduje, jak je někdo "hyperproduktivně úspěšný"). Za mě hodně příjemná oddechovka, která ale donutí člověka nenásilně přehodnotit proč a kam směřuje nebo nesměřuje. Ale přitom bez motivačních hesel a receptu na všeobecný úspěch.

12.06.2023 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Nad knihou jsem dlouho váhala, zda si ji přečíst hlavně kvůli velkému humbuku kolem, ale musím uznat, že jsem velmi příjemné překvapit. Skloubit modernější verzi Pýchy a předsudku s lehkou emancipovaností žen, není jednoduchý úkol, ale autorce se to povedlo, stejně jako gradovat "zamilovanost" hlavních postav. Velmi elegantně napsáno, hltala jsem každou stránku a hrozně se mi líbil popis (a hlavně kontrast toho), jak se hlanví postava pomalu zamilovává a co do vlastně zamilovanost a láska je. S tím si autorka vyhrála opravdu mistrovsky. Jedna z knížek, kterou si hodlám pořídit do své knihovny (zatím jsem ji měla vypůjčenou)

09.03.2024 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Další díl navazuje kvalitou na předchozí knížky v sérii (jednička pořád top strop!), ale tady už nás autor psychicky připravuje na to, že nejspíš Geralta si v dalších dílech tolik neužijeme, což je škoda.
Hodně mě potěšily úryvky se starobylých spisů, které hezky navnadí na kapitolu, ale když není nálada, dají se bezpochyby přeskočit.
Nevýhodou jsou strašně dlouhé kapitoly plné roztodivných jmen, která prostě znějí často stejně. Přiřadit si k osobám ještě místo, kde působí je nadliský úkol.
Mou zvědavou dušina nadchl výcvik Ciri, která se účastní nejenom toho zaklínačského, ale i čarodějnického, což nám opět odkrývá různá tajemství z těchto cechů, na které v předchozích knížkách nebyl čas.
Musím ale poukázat i na zvláštní rozložení pasáží a poněkud netradiční zakončení knížky. Předposlední část obsahuje dohady králů o budoucnosti dítěte Překvapení, kde nám jsou krásně nástíněné různé varianty, co se s Ciri zamýšlí. Pak ale jakoby se nechumelilo, skočíme k části poslední a to je poměrně zběžná rekapitulace čarodějnického výcviku, která končí odjezdem z kláštera. Upřímně - asi bych tyto dvě části buď prohodila, anebo si čarodějnický výcvik nechala až do knížky další. Každopádně konec knížky na mě působí spíš jako situace, která se vyřeší po otočení stránky a nezanechala ve mě napětí, které vím, že Sapkowského knížky dokážou jednoduše vyvolat.
Pořád je to ale bichle, co nemá daleko od pěti hvězd a jednoduše potřebujete vědět, jak to bude dál.

18.01.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Po letech jsem se konečně k této sérii dostala. A hned první knížka nasadila poměrně vysokou laťku. Povídky doplňované o tzv. hlasy rozumu vytváří zdání kontinuity. Celá knížka se čte velmi příjemně, líbí se mi i hra s klasickými pohádkami, které jsou zde zmíěny naprosto v netradičním pojetí. Za mě zatím velmi příjemné překvapení.

28.09.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Potěš koště - to bylo nekonečné! Část odehrávájící se v Kodani mě bavila velmi, konec se strašně táhnul. Hlavní hrdinka přijela do Londýna a to, co se tam odehrálo, by vystačilo na další knihu (nebo telenovelu, jak se to táhlo). A přiznám se, že některé pojmy/části mi přišly, jak určené pro generaci úplně jinou generaci. Ale nalákala mě autorka docela na dvojku...

16.01.2023 3 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Toto byla moc příjemná oddechovka, která nenásilně otevřele spoustu dalších témat. Vtipní a trochu trhlí hrdinové, každý úplně jiný, ale o to snáze si k nim člověk našel vztah. A pro lepíky po bytě mám asi slabost.

08.01.2022 4 z 5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Hodně dlouho jsem přemýšlela, jak tuto knihu hodnotit.
Co nemohu popřít je fakt, že autorka píše velmi čtivě, což si myslím, že je hlavní důvod vysokého hodnocení knihy. Co autorce, ale fakt nejde, je napsat postavu s nějakým charakterem (bohužel nepovažuji za charakteristiku postavy neustálou nadrženost v naprosto nelogických situacích či to, že postava je sexy) a napsat fantasy. Tato knížka má k fantasy asi tak daleko jako Věznice Shawshank. Nebýt toho, že vám řeknou, že existují víly (promiňte fae) a tyto víly umí magicky okouzlit drogy, aby byly ještě návykovější, víc se s nadpřirozenem nesetkáte.
Nejlépe hodnotím střed knihy, kdy se setkáváme s "pokusem" o hladové hry a autorka si tam vychutnává popis ponížení hlavní postavy. Celkově mě to vedlo k zamyšlení, co autorku vede k popisování na prvních pohled velmi patologického chování postav... Každopádně za těch 350+ stránek se neudálo nic, co byste si z knihy mohli odnést (ledaže poznatek, že sexuálně vzplanout se dá hlavně, když z někoho tryská krev, anebo že hlavní postava pořád lapá po dechu a neustále se opakuje).
Co mohu ještě podotknout - dobrá reklama a pěkná obálka fungují opravdu skvěle. Myslím, že pokračování si fakt odpustím, protože nepředpokládám, že bych se dočkala toho fantasy světa, případně smysluplné zápletky. To si dám raději re-reading Stmívání, tam ten děj aspoň někam směřoval.

31.03.2023 2 z 5

Srdcem proti zdi Srdcem proti zdi Mariana Zapata

Nevím, jak český překlad, ale toto je boží knížka. Jedna z nelepších romantik vůbec.

31.01.2023 5 z 5

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Knížka, která v první řadě pohladí po duši, potom se od srdce zasmějete a zjistíte, že těch předsuků je kolem nás pořád hodně. Výborný čtenářský zážitek!

16.03.2022 4 z 5

Adresát neznámý Adresát neznámý Kathrine Kressmann Taylor

Na tuto novelku jsem narazila náhodou. Skvělé, výstižné, zařadila bych do povinné četby.

29.09.2020 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Skvělá česká fantasy....mohu vřele doporučit.

10.08.2019 5 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

Úžasná kniha. Spojuje všechno, co má dobrá knížka mít - vtipné originální charaktery postav, nepředvidatelný děj a spoustu lásky, kterou do psaní autorka vložila. Film je taky skvělý, ale svým vlastním způsobem, Hajao Mijazaki si opět pohrál se zápletkou a udělal to trochu jinak.
Doporučuji zapátrat a přečíst si další díly v angličtině, když zatím není jiná možnost. Trojice Kalcifer, Howl a Sofie nikdy nezklame :) Navíc Howl nám může být příkládem, jak na sebe ušít boudu a pustit se do něčeho, do čeho se nám fakt nechce. Mám pocit, že jeho přístup je lepší, než všechny motivační knihy světa :D

07.06.2018 5 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Poslední kniha roku 2022 a opět trefa do černého. Málokdy je dvojka lepší než jednička....a víte, že tentokrát ano? Jsemz vědavá na zakončení, protože v tomto světě je pořád, co vyprávět.

02.01.2023 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Ach jo, nedočíst rozečtenou knížku, to je mi táák proti srsti, ale tohle nedávám. Doopravdy nechápu ty kladné komentáře. Pro mě je tato knížka velkým zklamáním. Po velmi dobrém ,,Prvokovi" jsem se těšil na další vtipný příběh s rychlým spádem, místo toho nám ale autor předhodil knihu, kde je spousta až opravdu těžko uvěřitelných náhod. S velkým sebezapřením jsem přečetl přes dvě stě stran z pohledu Veroniky, ale když se tam zase řeší už po stopadesátý nevěra, nevěra, nevěra, tak už to člověku přijde jako laciná telenovela. Ne, knížka je (bohužel) bez nápadu.
Kniha pro mě osobně měla velký potenciál, číst jeden příběh z pohledu dvou lidí mi přišlo jako skvělý nápad. Bohužel je kniha pouze nudným, NEVĚRNÝM celkem...

18.09.2020 odpad!

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Knížku jsem četla kdysi, ještě v originále a teď jsem se k ní opět dostala v českém překladu. Překlad super (jediné, co mi drásá nervy a zní šíleně je zdrobnělina Lalinko xD). Chemie mezi Laylou a Rothem je nezpochybnitelná, chcete vědět, jak to bude dál, knížka má tempo...velmi dobrý počin.

24.02.2024 5 z 5

Bylo by super, kdyby knížky tohoto typu doplňovaly hodiny zeměpisu. Sama jsem o KLDR nevěděla nic moc a bylo to místy šokující nahlédnutí. Aneb spoustu věcí si prostě nespojíte. Plusové body dostávají samozřejmě fotky (kterých na internetu není moc) a samozřejmě grafika na obálce. Doporučuji!

10.05.2022 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krásné vydání krásného příběhu. Není nad jasné poselství v pár slovech. Kam se na to hrabou některé romány.

29.12.2018 5 z 5

Volání z hlubin Volání z hlubin Tanya Stewner

Některé věci jsou v knize předvídatelné, každopádně tento svazek vás nenachá ani na chvilku přestat číst. Z akce do akce, dobrodružství neustává. Jedna z nejlepších knížek pro děti, co jsem v poslední době četla.

05.09.2018 4 z 5