KellyH KellyH komentáře u knih

Modlitby ke zlomeným kamenům Modlitby ke zlomeným kamenům Dan Simmons

Některé povídky se mi líbily více, některé méně, ale ve výsledku to hodnotím jako velice povedenou sbírku.

29.09.2012 4 z 5

Lživá zrcadla Lživá zrcadla Sergej Lukjaněnko

Málokteré pokračování prvního dílu mě zaujme minimálně stejně tak, jako díl první. Nebo snad i předčí? I když to asi ne. Buď jak buď, Lživá zrcadla je další perfektní knížka od Lukjaněnka. Stejně jako u Bludiště odrazů mi chvílemi nezbývalo nic jiného než žasnout nad skladbou slov, která byla volena opravdu výtečně. Opravdu nemohu nic jiného než směle doporučit!

14.09.2012 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Výborný závěr celé trilogie, v některých částech i dosti překvapivý. Každá z postav absolvovala cestu, která je dovedla právě tam, kde měli stanout. Každý se změnil. Někdo více, někdo méně, ale nikdo nezůstal stejný. Autorův styl je čtivý a svižný, pěkně si pohrává se slovíčky. Rozhodně mohu jen doporučit.

04.09.2012 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Štěstí, že jsem se prvním dílem (ve kterém se nitky osudu teprve splétají a pro někoho to tak může působit nudným dojmem) nedala odradit. Líbí se mi to čím dál více a nemůžu se dočkat, až se pustím do posledního dílu trilogie.

Inkoustová smrt Inkoustová smrt Cornelia Funke

Inkoustová trilogie uzavřena a mě se stejně jako po přečtení předchozích dvou dílů nedostává slov. To, jak si Cornelia Funke pohrává se slovíčky, je neuvěřitelné. Leckterý odstavec jsem četla několikrát, poněvadž obsahoval věty, jejichž slova pohladila po duši a byla slast pro oči.

29.08.2012 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Pro zapálené čtenáře záležitost sotva na hodinu, nicméně i během té hodiny nezbývá nic jiného než se nechat okouzlit pěti krátkými čarodějnými příběhy. Ačkoliv uznávám, že by tam pár příběhů klidně ještě mohlo být, myslím, že Bajky barda Beedleho jsou vskutku povedeným dílkem. Nadšeně jsem hltala Brumbálovy poznámky, narazila jsem tam i na pár věcí, o kterých jsem neměla v souvislosti s čarodějným světem ani tušení.
Skoro samozřejmě se mi nejvíce zamlouval Příběh tří bratří, o tom žádná. Nadále mě však zaujala i bajka Fontána příznivé sudby. Ani ostatní však nebyly špatné a pokud jednou budu mít děti, kromě Mágova chlupatého srdce jim ty ostatní rozhodně budu předčítat (nejen) na dobrou noc :)

Rekviem za sen Rekviem za sen Hubert Selby

Uvozovky - chybí. Odstavce - jen aby se neřeklo. Občas jsem se ztrácela, co kdo říká. Přesto (nebo možná právě proto) je to jedna z nejsilnějších knih, co jsem četla. Ještě nějakou chvíli po otočení poslední stránky jsem byla v šoku. A to vlastně i stále jsem. Styl, kterým to je napsané, je perfektní. Přesně se k tomu hodící. Přesně vystihující tu atmosféru. Vážně síla.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Na to, s jakými pochybami jsem se do čtení pouštěla, musím říci, že jsem byla příjemně překvapena.

Tajemství sedmi ještěrek Tajemství sedmi ještěrek Veronika Černucká

Nebudu zastírat, že jsem se do Ještěrek pustila jen proto, že už mi ten název lezl snad i ušima a já chtěla zjistit, co na tom tedy je :) A nyní musím s chutí říct, že jsem byla více než jen příjemně překvapena! Příběh ubíhá svižně, nikde to nedrhne a Tara je vskutku famózní. Sama sebe jsem překvapila, že jsem správně odhadla vraha i možný motiv, i když pár dalších věcí mi uniklo. A konec byl vážně překvapivý :) Pět hvězdiček je rozhodně zasloužených.

Flashforward Flashforward Robert J. Sawyer

Trochu nechápu obálku s postavami ze seriálu, který se od předlohy dosti liší a ve které se ony postavy ani nevyskytují. Seriál byl ale nicméně perfektní a knížka taktéž. Četlo se to velice příjemně, možná i proto, že podobné náměty, kde se vyskytují diskuze o možné či nemožné budoucnosti a zda ji jde nějak změnit, mám já ráda.

Bludiště odrazů Bludiště odrazů Sergej Lukjaněnko

Naprosto parádní knížka. Četlo se to pěkně, svižně, líbila se mi použitá slova, se kterými to Lukjaněnko očividně umí. Vážně jsem z toho nadšená.

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Nemohu říci, že bych z toho byla kdovíjak nadšená, ale pokud vezmu do úvahy to, že to je teprve první díl trilogie, že se teprve nitky osudu splétají a že se teprve všechno připravuje na později, tak to rozhodně stojí za přečtení. A kdyby se k tomu někdo stavěl více skeptičtěji než já, určitě vytrvejte a přečtěte si i další dva díly.

Tajuplné město Tajuplné město Patrice Chaplin

Bohužel nemůžu říci, že by mě úplně zaujala, patrně jsem měla trochu jiná očekávání. Potenciál to v sobě určitě má, ale já nevím. Patrně už jsem přehlcená touto tématikou a proto mi to nesedlo. Ale ráda bych se k tomu vrátila ještě jednou někdy později, třeba ještě ten názor změním.

29.08.2012 3 z 5

Kouzelný svět Harryho Pottera Kouzelný svět Harryho Pottera David Colbert

Příjemný doplněk pro potterofily. Během četby jsem rozhodně narazila na několik zajímavých informací, které mě příjemně překvapily. Jediným mínusem je asi jen to, že (pokud jsem tedy dobře pátrala) neexistuje další díl, nebo alespoň aktualizace, poněvadž tato knížečka se zabývá jen prvními čtyřmi díly Harryho Pottera a jsem si jista, že i v těch ostatních se najde plno odkazů do historie či mytologie.

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Dlouho jsem si to odmítala přečíst, bylo toho prostě všude plno, žel bohu, povinná četba si nevybírá a tak jsem do Alchymisty pustila i já. A... nic. Nedokázala jsem se na to dívat očima člověka, kterému to má něco dát, četla jsem to jako obyčejnou pohádku. Překombinované, rádoby filosofická moudra sebraná odevšad. Fakt se mi nelíbil (a nelíbí) ten humbuk kolem toho.
Netvrdím, že je Coelho špatný, ale daleko více mě od něj zaujala třeba Veronika se rozhodla zemřít.

18.06.2012 2 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Přečteno jedním dechem za jeden den. Ač jsem se ze začátku obávala vět bez uvozovek, tak svůj názor jsem hned po začtení změnila. Chybějící uvozovky ještě více umocňovaly už tak silnou atmosféru. Dokonalé!

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Tedy upřímně.. Bílou velrybu jsem četla hodně, hodně, hodně dlouho. Celý rok a čtyři měsíce a to je u mě co říct. Pasáže, kdy vypravěč popisuje chování velryb, které považuje za dokonalé tvory, kdy popisuje, co s vorvani dělají po výlovu, jsou jednoduše nudné. Uspávající a nepřekonatelné. Musela jsem se hodně držet, abych nečitelné odstavce nepřeskakovala a kolikrát jsem je četla pořád dokola, nedovedu ani spočítat.
Přesto přese všechno dávám knize 3,5 hvězdiček z 5, je to klasika a rozhodně by jí měl každý přečíst, ať je sebevíc nudná.

18.06.2012 3 z 5

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Četlo se to velice dobře. V dlouhých, spletených souvětích se očividně Eco vyžívá. Škoda jen, že po vyvrcholení a odhalení to na posledních stránkách ztratilo ten švih. Dočetla jsem to opravdu jen proto, že jsem musela.

18.06.2012 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

První (ale už ne jediná) kniha, která mě dokázala rozplakat. Poprvé jsem se s Růží pro Algernon setkala ve školní čítance. Úryvek mě uchvátil, nicméně na několik let upadl v zapomenutí. Pak jsem na knihu náhodou narazila v knihovně a rozhodla si ji vypůjčit. Rozečetla jsem ji ve vlaku, ve čtení pokračovala cestou domů, doma si sedla na postel, opřela se o zeď a četla a četla. A na konci jsem jen řvala.
Nedá se to popsat slovy, člověk to musí přečíst, aby pochopil, proč tato kniha dovede vzít za srdce.

18.06.2012 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Ač je Kámen mudrců spíše ještě pohádkou a dechberoucí příběh se pořádně rozvine až s Vězněm z Azkabanu, je to první knížka série, která omráčila miliony dětí, dospívajících a dospělých. Je to knížka, kde začalo pouto, které vydrží až do konce a překoná všechny překážky.
Ani nedovedu spočítat, kolik jsem byla nucena platit za upomínky z knihovny, poněvadž jsem malého Harryho četla stále dokola a odmítala ho vrátit, stejně jako v případě dalších knih :)
Byla jsem okouzlena čarovným světem Bradavic, byla jsem nadšená z Hagrida, Moudrého klobouku, ze všech čtyř kolejí, ze Severuse a samozřejmě také ze Zlatého tria.
S napětím jsem čekala na den, kdy dostanu i já svůj dopis. Jako blázen jsem deštníkem poklepávala starou zídku, co jsme mívali na zahradě. Jako nadšenec jsem vařila rádoby lektvary (ze kterých mamka nebyla příliš šťastná :)).
A z celého srdce jsem prožívala příběh společně s Harrym, Hermionou i Ronem...