Modlitby ke zlomeným kamenům

od:


KoupitKoupit eknihu

Modlitby ke zlomeným kamenům je doslova základním kamenem Simonsovy nadmíru úspěšné kariéry spisovatele. Kniha samotná dostala nejen cenu Brama Stokera za nejlepší sbírku krátkých povídek roku 1991, ale přinesla i mnoho námětů, které autor později rozpracoval do stejně úspěšných románů, jakým je například Doba mrchožroutů. Kniha přináší i první Simmonsovu publikovanou povídku Řeka Styx teče proti proudu, která získala okamžitě cenu za nejlepší povídku roku. V několika povídkách se zde poprvé objevuje postava Štíra známá z románů Hyperion a Pád Hyperionu, jakož i jiné postavičky z románů dalších. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44801/modlitby-ke-zlomenym-kamenum-44801.jpg 3.935
Orig. název:

Prayers to Broken Stones (1990)

Žánr:
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Perseus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
andrej0867
11. července

Kolisava kvalita. Najlepsia je poviedka Metastáze, vyborna je aj Doba mrchožroutů (ale tu som cital az po knizke takze mi nedala nic nove). Su tam aj vyslovene slabe alebo chaoticky napisane veci ako E-lístek alebo ta o skautovi a vetereanovi s Gettysburgu.

ludek.n
22. ledna

Kniha získala cenu Brama Stokera za nejlepší povídkovou sbírku roku, a je to na ní vidět. Ty nejlepší nápady Simmons později rozpracoval do úspěšných románů. Jednoznačným vrcholem je Vzpomínání na Siri, kterému zdatně sekundují Metastáze. Parádní je i Doba mrchožroutů, Řeka Styx nebo Iversonovy díry. Na opačném pólu se pak potácí sarkastická Vanni Fucci je živ a zdráv a žije v pekle, jež je jen pro ty, kdo mají podobný druh "černo-svatého" humoru v oblibě. Mně bohužel přijde jako úlet, který do celkového pojetí sbírky moc nezapadá.

Plague
09.11.2016

Těžko hodnotit - některé povídky lepší, jiné horší. Dobře hodnocené povídky mě nezaujaly a naopak.

Řeka Styx ; Oči, do kterých.... ; Noční můra z kolébky - nic krom nenaplněných očekávání.

Nejvíce se mi líbila povídka E-lístek do Vietnamu a k té připojím i komentář.
Simmons krásně vystihl morálku člověka - lidé jsou ve své podstatě zlí a sobečtí, ale vždy si sami sebe dokáží omluvit a ospravedlnit. Je velmi jednoduché odsoudit druhého za jeho chování - o to zajímavější je mít možnost vidět, jak bychom se v podobné situaci chovali sami. Jak by jednal průměrný člen moderní "civilizované" společnosti, když mu dáte do ruky pušku M-16 a pošlete do neozbrojené vietnamské vesnice v době vietnamské války? Jak rychle se člověk nechá svést pocitem moci a zahodí veškerou morálku?

vlkodlaq
30.10.2016

Tak jako u všech ostatních sbírek i tady kvalita a čtivost velice kolísá, mám-li však knihu hodnotit jako celek, patří k těm lepším sbírkám.

lazarus
23.10.2015

Asi tři opravdu dobré povídky a zbytek docela dost slabý. Od Simmonse jsem čekal trošku víc.

KellyH
29.09.2012

Některé povídky se mi líbily více, některé méně, ale ve výsledku to hodnotím jako velice povedenou sbírku.

petrulicnik
22.11.2010

Podle mě nejlepší sbírka povídek, která kdy byla v tomto žánru napsána.

TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Autor a jeho další knihy

Dan Simmons

Dan Simmons
americká, 1948

všechny knihy autora

Uživatelé mají knihu

v Přečtených39x
v Čtenářské výzvě3x
v Doporučených2x
v Knihotéce43x
v Chystám se číst8x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech1x