kedlis kedlis komentáře u knih

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Sice jsem se neztrácela mezi dějem v přítomnosti a vzpomínáním na minulost, ale za to jsem se občas ztrácela v přímé řeči protože kniha postrádala uvozovky. V knize je dost nevyřešených věcí ohledně fungování celé společnosti.
Nečetlo se mi to špatně, ale něco tomu prostě chybí.

03.10.2018 3 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Celkem čtivý příběh Marie-Laury a Wernera. Líbilo se mi, že jsme měli možnost hrdiny sledovat od jejich dětství. Čekala jsem celou dobu na spojení jejich příběhů.
Nejvíce mě dostaly asi pasáže z vojenské školy, Frederik byl celkem zajímavá postava.
Moc se mi nelíbilo jak vše bylo na přeskáčku, ne jen pohledy ale i úryvky z 'budoucnosti', naštěstí některé kapitoly nebyly až tak krátké.

20.08.2018 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha mě bavila asi tak do půlky a potom mě začala hrozně nudit. Námět je opravdu zajímavý, naprosté ovládnutí lidského života je děsivá představa, newspeak/doublethink mě překvapil, ale podle mého se jeho vysvětlení na konci dalo vynechat. Když už tu píšu o vynechání, pasáže z Knihy jsem přeskočila.
Autor se nám snaží představit Winstona jako člověka který přemýšlí jinak než všichni okolo (tak mi to alespoň přišlo), ale vzápětí nám popisuje jeho myšlenky na znásilnění Julie (vážně to tu nikdo nezmínil?) což jsem absolutně nepochopila. Kdyby byla kniha o polovinu kratší dokázala bych jí nejspíše ocenit víc.

09.08.2018 2 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Cas působil (nebo se o to snažil) jako někdo kdo zná a umí všechno nejlíp a když se mu věci začaly vymykat kontrole najednou to všechno pominulo. Došlo k prvnímu setkání s Annou a už do ní byl zakoukaný, první myšlenka o ní byla "bohyně"... uuh.
Vzhledem k tomu, že Casovo otec byl zabit duchem se mi jeho máma zdála až moc v pohodě s jeho "kariérou".
Thomas byl dle mého celkem zajímavá postava, škoda že tam o něm nebylo víc, od Anny jsem upřímně čekala trochu víc.
Trochu jsem se bála happyendu ve formě vztahu Anny a Case, takže jsem s koncem spokojená, druhou knížku raději číst nebudu.

18.07.2018 2 z 5

Svět poté Svět poté Susan Ee

V tomhle díle se konečně dozvídáme více informací a to o andělech, škorpiónech nebo třeba taky o tom jak se z Paige stalo to co se z ní stalo a proč se Raffe choval tak odměřeně.
Když už jsem zmínila Raffeho tak musím přiznat, že mě jeho absence v tomhle díle dost mrzela a přišla mi jako špatný tah autorky.
Bratři Dýn-Dum jsou prostě skvělí. Konec mě hodně překvapil a jsem zvědavá jak tohle všechno dopadne.

Našla jsem a přečetla třetí díl. Jen chci napsat, že mě hodně zklamal a nakonec by bylo asi nejlepší kdyby to vše prvním dílem skončilo.

22.05.2018 3 z 5

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

Hned co otevřete knížku vpadnete do děje, nebudu lhát a přiznám se že mi chvilku trvalo než jsem si uvědomila co se děje. Příběh je každopádně velice čtivý, rozhodně to není žádný přeslazený románek a to se mi na tom hodně líbí.
Penryn je holka která si stojí za svým a nebojí se bojovat, ještě aby jo když má matku takovou jako má. Moc mi k ní nesedělo to, že z Raffeho dostala tak málo informací, ale mimo to jsem si ji velice oblíbila. Raffe je sympaťák, ale dle mého se choval až moc lidsky a ne dostatečně 'andělsky'. Líbily se mi jejich rozhovory u kterých jsem se pobavila.
Chybělo mi vysvětlení toho co se vlastně dělo před andělským útokem, a jak vůbec útok probíhal. Na konci se střídal jeden zvrat za druhým, i když to byly zvraty které jsem rozhodně nečekala, přišlo mi to vzhledem k tomu jak celkem poklidně příběh do té doby plynul trochu zmatené. Hodně se mi líbilo jak detailně byly popsané ty 'drsnější' scény.
Uvidím co přinese druhý díl.

28.04.2018 4 z 5

Tisíc polibků Tisíc polibků Tillie Cole

U téhle knihy asi nebyla jediná stránka u které bych neprotočila panenky.
Poppy je vždy dokonalá, nic jí nerozhodí a po ruce má kupu životních rad... a taky tam má Runa. Runovy nálady se měnily tak často jak to jen šlo, v jednu chvíli se mile usmíval na 'Poppymin' a v další zatínal čelisti zlostí když si vzpomněl na svého 'taťku'.
Celé mě to děsně vytáčelo už od úplného začátku kdy se poprvé políbili až 'srdce málem puklo' a vážně se 8leté děti dokáží takto vyjadřovat?
Taky mi připadalo jako by si autorka myslela, že každý její čtenář trpí ztrátou krátkodobé paměti a tak neustále opakovala jak strašně se milují, jak si chyběli když se nevídali, jak moc si budou chybět a to všechno minimálně 2x na každé straně.
Myslela jsem si, že alespoň epilog ukáže jak se Rune během 10 let posunul v životě, ale bohužel to nic takového nebylo.

02.04.2018 1 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Přeskakování z pohledu do pohledu dalo knize svižnost, ale ubralo to možnost se pořádně ponořit do příběhu - alespoň mně to tak připadalo. Samotná podstata příběhu je opravdu tragická a kdyby byly pohledy o něco delší mohla bych více soucítit s hrdiny, jedině u Alfreda mi délka vyhovovala. I tak mě posledních pár stránek naprosto dostalo. Poznámky autorky byly také smutné.

17.03.2018 3 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Musím říci, že jsem se musela držet abych knihu nepřečetla za jeden den. Miluji na té knize snad úplně všechno. Simon je neuvěřitelně sympatický a je to někdo, koho ve svém životě zoufale potřebuji, to jeho "simonovské myšlení" naprosto chápu. Byla jsem jako na trní než konečně došlo k setkání. Přátelé Simona byli také moc sympatičtí, to samé jeho sestry. A celá kniha obsahuje důležitá témata, jako je sexualita a barva pleti.
Jsem zvědavá na film.

"Světlá barva kůže by neměla být automaticky považována za normální o nic víc než heterosexualita. Vlastně by se za normální nemělo považovat nic."

26.01.2018 4 z 5

Harmonie těla a mysli Harmonie těla a mysli Osho

Je tu pár věcí co mi na knize vadily, nejvíc asi to neustálé zmiňování boha - jak se máme mít rádi aby jsme dosáhli božství apod. Potom mi také vadila zmínka o tom jak se dá deprese vyléčit meditací, s čímž nesouhlasím. Kapitola "vtipů" by mohla být vynechána a celkově si myslím, že mohla být knížka kratší, protože se pár věcí opakovalo. Jinak v knížce můžete najít spoustu zajímavých a užitečných poznámek.

21.01.2018 2 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

"Sexy romance" určitě ne. Řekla bych, že především pozadí Eleanořina rodinného života by se dalo vylepšit.
Eleanor se dala pochopit s ohledem na to, z jaké rodiny byla, ale na konci mi přišla sobecká když Parkovi neodpovídala jen aby jí zůstal pocit toho "nekončícího vztahu".
Konec mi nevadil.

18.12.2017 2 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

(SPOILER) No, co k tomu napsat.
Začátek vypadal slibně, dětství Jany a její život v Lowoodu byl zajímavý, jakmile se ale přestěhovala do Thornfieldu odpočítávala jsem počet stran do konce.
Začalo to tím věkovým rozdílem, 20 let? Vážně?
Nevím jestli tahle konkrétní věc vadila jenom mně, ale nemohla jsem na to přestat myslet. Pokračovalo to otravnou povahou Rochestra, jak se vůbec někomu mohl zalíbit jeho charakter to nevím. Rozhovory mezi ním a Janou byly nudné, o samotných promluvách Rochestra ani nemluvím.
Když se Jana dostala z Thornfieldu zajásala jsem nad zajímavou změnou, čím si prošla bylo opravdu hrozné, ale potom přišel na scénu Jan Křtitel. Muž, který se nebojí jít přes mrtvoly, aby dosáhl svého a stejně v Janě vzbuzoval obdiv. Jak, to mi zůstává záhadou.
Nakonec se Jana jak jinak než vrací, ke "svému pánovi" a po neuvěřitelně zbytečném protahování a popisů všeho možného i nemožného se dočkáváme konce.
Přes všechno co se mi na téhle knížce nelíbilo musím přiznat, že se mi Jana v některých pasážích dost líbila a taky to, že mě zvraty v knize celkem překvapily.

11.12.2017 2 z 5

Jíst slušně Jíst slušně Karen Duve

Zajímavý nápad projít si biostravou, vegetariánstvím, veganstvím a frutariánstvím, ale bohužel, zpracování mě až tolik nenadchlo. Čekala jsem od knihy trochu více informací a abych řekla pravdu, místy byla autorka se svým kňouráním opravdu otravná a to samé její kamarádka Jiminy.
Každopádně je pravda, že by se měl každý zamyslet nad tím co jí.

30.08.2017 3 z 5

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

Kniha mě opravdu bavila, bylo těžké dát si pauzu a dělat něco jiného než jen číst a číst.
Někdo by mohl říct že kniha je nudná, protože postrádá dechberoucí zvrat, mně se líbilo, že kniha nebyla jen o lásce, ale o poznávání sebe sama. Ještě k tomu všemu se díky Libby naučíte, jak se mít rád. Samozřejmě kombinace nejtlustší holka/nejhezčí kluk je trochu klišé, ale u oddechovky mi to až tak nevadí.
"Potkali jsme se a změnili si navzájem svět. My oba."

30.08.2017 3 z 5

Dreamologie Dreamologie Lucy Keating

Dreamologie byla příjemnou oddechovou knihou. Postavy byly sympatické, příběh plynul neuvěřitelně rychle a než jsem se nadála četla jsem poděkování autorky. Ale i tak mě trochu mrzí to, že kniha postrádá vysvětlení ohledně propojení snů Alice a Maxe.

20.08.2017 3 z 5

Pole Pole Kevin Thomas Maher

Podle recenzí a popisu knihy jsem čekala něco víc, výsledek byl takový: začátek ušel, prostředek taky nebyl úplně špatný a konec zdlouhavý a nudný, navíc mi připadal úplně mimo. Štval mě Mozzo, otec hlavního hrdiny, sestry, ke konci Saidhbh a částmi i hlavní hrdina. 'Pinďour' a 'blinkání' tomu taky moc nepřidali. Je to rozhodně něco co jsem ještě nečetla a dozvěděla jsem se, jak asi vypadalo dospívání v Irsku kolem roku 1984, takže to úplná ztráta času nebyla, ale něco k čemu bych se chtěla vracet to taky není.

14.08.2017 2 z 5

Muslimská dívka Muslimská dívka Amani Al-Khatahtbeh

Amání měla nepříjemné podmínky pro dospívání a stejně se dokázala dostat na vysokou úroveň v boji za práva muslimek (a muslimů) nejen mimo muslimskou komunitu, ale i v ní.
Podmínky pro život muslimů v západních zemích není až tak růžový, už dříve mi bylo jasné že je tu vůči nim nenávist, ale i tak mě nechutné činy lidí překvapily. Jak moc dokáží média kteroukoliv informaci překroutit ve svůj prospěch a islamofobie jen stoupá.
Žádná víra není špatná, špatní jsou pouze lidé. Amání se zmínila o špatné interpretaci islámu mezi muslimy a mrzí mě to, že se v knize nevěnovala více i těm "špatným muslimům", je mi jasné že jsou muslimové utlačovaní, ale jejich představení jako "poddajných" mi přišlo trošku přehnané.

29.07.2017 3 z 5

Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem Susan Elizabeth McClelland

Je neuvěřitelné co všechno se v KLDR ale i v Číně děje. Překvapilo mě jak jsou lidé zaslepení svou vírou ve vůdce. Příběh silné, odvážné ženy, která tvrdě bojovala za svou a synovu svobodu.

20.06.2017 3 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Úžasně napsaná poutavá kniha která je plná emocí, dokázala mě rozesmát i rozbrečet. Dozvěděla jsem se nové věci o situaci 60. letech v USA. Líbilo se mi, že to bylo jak z pohledu hospodyň, tak i z pohledu bílé dívky.

03.04.2017 3 z 5

Jak to vidí Milo Jak to vidí Milo Virginia Macgregor

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, nicméně si mě postupem čtení získala. Ukazuje to, jak jsou děti opravdu všímavé a že občas vidí i věci které dospělí nevidí. Námět i hlavní postava této knihy jsou originální, vedlejší postavy a jejich příběhy jsou taktéž zajímavé. Je to milá a oddychová kniha která určitě stojí za přečtení.

24.02.2017 4 z 5