Pole

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román začíná velice nevinně, jako zábavné a vtipné čtení typu „Bylo nás pět z Dublinu 80. let...“ Hlavní hrdina, dosud zmítaný pubertou a zamilovaný do starší spolužačky, se však stává sexuálním otrokem katolického kněze. Noční můra o zlu, násilí, traumatech, úskalí bigotního náboženství. Skandální debut irského autora....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169325/big_pole-D2g-169325.jpg 3.865
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

The Fields, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (20)

Kniha Pole

1T0S_
18. února

Zajímavý pohled na irskou společnost osmdesátých let. Kniha je rozdělena do tří částí. V té první se Pole jeví jako odlehčený a humorně laděný román o dospívání, v té druhé pak přituhne a autor se začne pitvat ve všech možných i nemožných problémech zpátečnické katolické společnosti, jež v Irsku té doby panovala. Za těchto +- 240 stran by si Maher s klidem zasloužil pět hvězd, není jim totiž moc co vytknout. Postavy jsou dobře charakterizovány, atmosféra je skvělá, styl psaní taktéž. Jenže pak přijde třetí část, v níž autor přesouvá děj do Londýna a celé se to začne sypat. Příběh nabírá stupidně ezoterického nádechu a samotný konec totálně zabíjí poselství celé knihy. I přesto je Pole skvělá četba.

HelenBarbora
29.09.2020

Děsivé téma napsáno vskutku s humorem, skvělééé :D


lencin
27.09.2020

Výborná kniha.
(2013)

Marekh
28.04.2019

Jedná se o první knihu (debut), kterou autor napsal. Kniha má 3 části. Zpočátku jsem zvažoval, jestli knihu vůbec dočtu do úplného závěru. Napadlo mě, že si raději vyberu jinou knihu a tuto knihu odložím na jindy. Nakonec jsem se postupně prokousával knihou a zdárně jsem se dostal na konec knihy. Knihu hodnotím průměrně.

Autor čerpal ze zážitků vlastního dospívání. V knize se vyskytují autobiografické prvky. V knize jsou nastolena témata násilí extrémních nacionalistů a zneužívání dětí duchovními. Tato témata nejsou v irské literatuře příliš zpracovaná.

Hlavní postavou je Jim Finnegan, kluk z Dublinu. Je mu 13 let. Seznamujeme se s jeho kamarády, s jeho rodinou (má 5 sester), sledujeme běžné problémy kluka, který je v pubertě. Bylo mi sympatické, že jezdil na kole ve svém okolí. Zamiluje se do starší kamarádky.. Jim prožívá také krušné chvíle, ale připadalo mi, že se svým problémem příliš nebojuje, jakoby to svým způsobem přijal, ačkoliv trpěl. Na jeho místě bych více bojoval, ale z druhé strany si uvědomuji, na jakém místě se nacházel a že to vůbec nebylo jednoduché, aby se třeba někomu svěřil. Negativní prožitky hlavního hrdiny se autor snažil zlehčit a psal je odlehčeně, nebyly vyhroceny do takové míry, jak bych očekával, ale to byl autorův záměr. V knize si můžeme udělat názor na vztahy mezi Iry a Angličany. V knize se dočteme také o léčitelství, což byla celkem zajímavá část. Závěr knihy mi připadal přitažený za vlasy a řekl bych nevěrohodný. O závěru knihy jsem dlouho uvažoval..

Čtení se mi zpomalovalo v důsledku složitých anglických jmen, která autor vymyslel. V knize se také vyskytují vulgarismy. Za negativum považuji také to, že autor v přímé řeči nepoužívá uvozovky.

V DOSLOVU se autor svěřuje s následujícím: "Samozřejmě jsem nikdy nechtěl napsat román o pohlavním zneužívání dětí duchovními. A aby bylo jasno, moje první knížka žádný román o zneužívání dětí není. Ani zdaleka. Je to román, který jsem naopak dlouho napsat chtěl, totiž příběh dospívání v Dublinu osmdesátých let, který měl mít spád, být čtivý a místy třeba i trochu legrační... jenže jsem také chtěl, aby byl věrný skutečnému životu v Dublinu té doby.."

Ctenar1202
13.04.2019

Bohuzel jsem knihu nedocetla....jaksi jsem ani po tretine knihy nebyla schopna rict o cem vlastne ctu...nezazivny dej protkany radoby vtipnymi prihodami, ktere byly spis nasilne a trapne...spousta sprostych slov....

Kniha mi nesedla...zkusim za nejaky cas znova...

aydam
21.02.2018

Škoda té třetí části o bindi-bendi záležitostech.

kedlis
14.08.2017

Podle recenzí a popisu knihy jsem čekala něco víc, výsledek byl takový: začátek ušel, prostředek taky nebyl úplně špatný a konec zdlouhavý a nudný, navíc mi připadal úplně mimo. Štval mě Mozzo, otec hlavního hrdiny, sestry, ke konci Saidhbh a částmi i hlavní hrdina. 'Pinďour' a 'blinkání' tomu taky moc nepřidali. Je to rozhodně něco co jsem ještě nečetla a dozvěděla jsem se, jak asi vypadalo dospívání v Irsku kolem roku 1984, takže to úplná ztráta času nebyla, ale něco k čemu bych se chtěla vracet to taky není.

LucieAlexandra
16.06.2016

Zpočátku mě kniha bavila, ale jak jsem četla dál a dál, začala mě díky zbytečným detailům spíš nudit a když se k tomu přidalo “léčitelství” tak jsem začala odpočítávat stránky do konce. Věřím, že je něco “mezi nebem a zemí”, ale tohle mi přišlo až moc, především závěr a la happy end - umírající otec, kterého vylečí díky tomu, že nad něj dá na chvílu ruce.... tím to autor zabil úplně

1