KatulakT KatulakT komentáře u knih

Stínem políbená Stínem políbená Richelle Mead

Nedokážu si ani představit, kolik sil muselo autorku stát psaní tohohle dílu. Pouhé čtení mi rvalo srdce - doslovně. Stalo se mi totiž, že jsem si jednu postavu, jeden pár oblíbila ze všeho nejvíc a to byla chyba. Téměř nic ve světě nemá dobrý konec, ale od knih bych očekávala takový útěk od reality, kde všechno je možné a nic není nemožné. Kde láska zvítězí nad všemi útrapami a nakonec budou všichni šťastni. Alespoň to bych si přála. Vroucně bych si to přála.
Ono se smrtí milovaného se člověk nějak časem vyrovná. Ale se zásahem ze třetí strany, kdy je jasné, že ti dva nemohou být spolu, to jde sakratěžko. Při představě, co musí Roza udělat, je mi do breku.
Téměř nemám chuť číst dál. Jako by všechno ztratilo svůj vzácný smysl. Ne, člověk by se neměl zamilovávat do postav.

100 %

14.04.2017 5 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Od téhle knihy jsem možná měla příliš velká očekávání, možná to bylo jen tím (mým) jménem. Přijde mi smutné, že John má na svém čele nálepku sladkých románků, když dokáže vytvořit román. A já vím, že to umí.
Velikým pozitivem pro mě bylo, že se opět nejednalo o klasický dívčí románek politý medem a kakaem s marshmallow. Tentokrát to bylo o něco dospělejší (až na posedlost jménem Katherina, ale co - Jak je důležité míti Filipa také funguje!). Postavy měly reálné problémy, reálné charaktery a vůbec všechno bylo tak přirozené. (Ale no tak, snad všichni jsme měli nějaký ten dvacetiminutový vztah!)
Nejzajímavější postavou pro mě byla Holis. Na začátku nesympatická, na konci úžasná!

Čtivost 90 %
Zápletka 70 %
Humor 80 %
Napětí 30 %
Celkový dojem 70 %

10.04.2017 4 z 5

Základy kvalitativního výzkumu Základy kvalitativního výzkumu Juliet Corbin

Kniha je celkem přehledným pomocníkem pro začínající výzkumníky, kteří se zajímají o analýzu pomocí grounded theory. Ač se jednalo o povinnou četbu, bavilo mě to. Jednotlivé kapitoly jsou vhodně doplněny příklady z praxe obou autorů.
Knize je ale třeba vytknout překlad. V textu se vyskytuje mnoho překlepů, pár pravopisných chyb nebo chybějících čárek, a mnoho terminologických nejasností (údaje/data/případy?). Ale na jednu stranu buďme rádi, mnoho takovýchto příruček přeložených ani není!

50 %

16.12.2016 3 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Celý příběh mi přišel velice poutavý a v některých pasážích nepředvídatelný (což u knih velice oceňuji). Nicméně mi postava Aljašky nějak moc připomínala Margo. Možná ne ani tak povahově, ale svou rolí v příběhu. Celkově bych knihu/příběh hodnotila velice kladně.
Avšak neskutečně mě zklamal český překlad. Nevím, zda to bylo vydáním, či něčím jiným, ale v textu se nacházelo mnoho překlepů a několik gramatických chyb (!). Nemluvě o skladbě vět, které se po několika řádcích stávaly naprosto nesrozumitelné a chybné. Tragický byl pokus o přeložení jiného "nářečí"; to se dalo vyřešit mnohem elegantněji a přehledněji. No a užívání přítomného/minulého času raději nebudu komentovat...

Čtivost 60 % (za překlad)
Zápletka 80 %
Humor 90 %
Napětí 80 %
Celkový dojem 80 %

08.08.2016 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Velice emotivní příběh, který vás prostě nenechá dlouho plakat. Byla jsem docela rozčarovaná, když u filmu jsem probrečela půlku stopáže, ale u knihy sotva půl minuty. Možná je to tím, že John nás prostě nenechal - ono kdo by taky chtěl psát ubrečenou knihu. Je v ní plno sarkasmu a ironie. Co taky zbývá člověku, který to má sečtené?
V průběhu čtení celé knihy jsem měla na mysli větu: Tonoucí se stébla chytá.

Čtivost 100 %
Zápletka 80 %
Humor 80 %
Napětí 20 %
Celkový dojem 80 %

04.08.2016 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Musím říct, že jsem se nenudila. Kniha byla zajímavá a příběh velice poutavý. Sice je určen spíše pro mladší čtenáře, ale i starší čtenář v něm nalezne cosi, co ti mladší nemají šanci pochopit. A tak to má být! Nejvíce bych na knize vyzdvihla tu úžasnou osobnostní proměnu Quentina. Zde bylo krásně vidět, jak vnější okolnosti formují naše myšlení a chování.
Knihu jsem si přečetla v angličtině, což pro mě byla vážně úžasná zkušenost (a vřele doporučuji všem).
"Každý má svůj zázrak. Pro Quentina to byla Margo. Stačí se kolem sebe dívat. Dívat se skrze své srdce."

Čtivost 80 %
Zápletka 95 %
Humor 100 %
Napětí 60 %
Celkový dojem 90 %

04.07.2016 4 z 5

Dva meče Dva meče Karolina Limrová

Knihu jsem přečetla za pár hodin, jelikož se opravdu četla velice dobře. Přistupovala jsem k ní na počátku s velkým pesimismem po zkušenosti s prvním dílem. Ale o to víc jsem byla příjemně překvapená.
Dějová linie je sice trochu slabší; občas se postavy chovaly naprosto nepřirozeně a jednolitě, ale i tak se mi kniha vesměs líbila! A pokud bude třetí díl a hlavní hrdinkou bude Láska - WOW! :-)

19.06.2015 3 z 5

Pusheen: Já, košišta Pusheen: Já, košišta Claire Belton

Pusheen je jediná kočka, která se mi dostala přímo do srdce. Tuto košištu nejde nemilovat (ledaže jste hodně negativní, protivní a vůbec hrozní hrozní hrozní lidé!). Ona vás prostě svým kouzlem naprosto omámí a zbaví všeho negativního.
A kdybych byla malinkatá, spala bych na maršmelácích od JoJo!

Celkový dojem 100 %

21.02.2015 5 z 5

Město ztracených duší Město ztracených duší Cassandra Clare (p)

Na tuhle knihu jsem se hodně těšila. Opravdu. Ale bylo to pro mě velké zklamání. Prvních asi 300 stran jsem se po dějové stránce vážně nudila. Pak se teprve začalo něco dít. Ale stojím si za tím, že takovouto zápletku by vymyslel i průměrný pisatel a ne "The New York Times Bestselling Author". Zatím je pro mě prvotní trilogie mnohem lépe promyšlená (i když pár momentů, kdy se člověk chytne za hlavu, se tam taky najde).
Ale dost už kritiky. Moc se mi líbí vztah Magnuse a Aleka - nedokážu se vyhnout výrazu "jsou to vážně miláčkové". Tihle dva mají hodně co do sebe a mám je mnohem radši než ústřední couple Jace a Clary. Oh, God, I hate that girl! Tak ufňukanou a stále sebe kontrolující se holku jsem dlouho neviděla. Fakt mi leze na nervy. Ale to napětí a energie a vzrušení mezi nimi - to je fakt spalující! (Měla se s ním prostě vyspat, když mohla - teď má po srandě!)
Sakra, zase kritika. Hold je to asi tím, že s tímhle počinem jsem fakt nespokojená. Doufám, že poslední díl s tím nějak zatočí, polovinu hlavních protagonistů stihne nějaký těžký osud a konečně zažijeme nějakou akci a smutek, prostě emoce!

Zápletka - 20%
Napětí - 70%
Celkový dojem - 60%

13.11.2014 3 z 5

Na horizontu pekla Na horizontu pekla Darren Shan (p)

Stále si stojím za tím, že je pro mě hrozně těžké udělat si názor na Darrenovy knihy. Ale vcelku... Jo! Mám je ráda. Jako autor je Darren skvělý a já si čtení jeho knih užívám. Tolik ironie, krve, odtrhnutých končetin a hlav! Thriller, detektivka a krvák v jednom! No nekupte to... To je něco pro mou zvrácenou duši.
Opět jsem neměla nejmenší ponětí, kdo za vším stojí. Perfektně propracované; tajemství odhalena ve správný čas.
Ono vlastně stačí říct jedno jméno a vše bude jasné. Nic netřeba dál vysvětlovat nebo dodávat. Nic.
Paukar Wami.

Zápletka - 80%
Humor - 60%
Napětí - 70%
Celkový dojem - 80%

13.11.2014 4 z 5

Knihu bych celkově hodnotila jako průměrnou. Možná jsem rozhýčkaná romány na čtyřech stovkách stran, možná jsem ze Stmívání vyrostla a jsem stará - možností je mnoho. Ale na mě tam bylo moc málo děje a velmi slabá zápletka.
Vztah mezi Bree a Diegem se vlastně nijak nevyvinul. Jen jako velký třesk vznikl a od té doby se v podstatě neviděli, žádná změna, nic. Od autorky takové romance bych čekala trochu víc. A to je asi taky problém - přehnaná očekávání a nesplněná přání.
Chápu, že je velmi těžké snažit se čtenáři, který v podstatě všechno ví, předkládat příběh, kde nikdo nic neví. Oceňuji způsob, jakým se s tím Steph vyrovnala. Palec hore!

Čtivost - 90%
Zápletka - 10%
Humor - 30%
Napětí - 10%
Celkový dojem - 30%

25.08.2014 3 z 5

Procesí mrtvých Procesí mrtvých Darren Shan (p)

Dlouho mi trvalo, než jsem si na tuhle knihu udělala názor. Je to podivná směsice násilných vražd, mučení, krve, lásky a sexu, nadpřirozena a někdy velmi krutého humoru. Všechno to ale kupodivu ladně drží pohromadě! Musím se přiznat, že jsem do poslední chvíle nevěděla, jak to dopadne a Darren se projevil jako Pan Vypravěč. Nenudila jsem se ani vteřinu a o překvapení jsem neměla nouzi. Všechny souvislosti byly zahaleny do zelené mlhy a odhalit jsme je mohli až v ten pravý čas. A tak to má být!
Kniha byla přesně tím, co jsem hledala! Určitě pokračuji ve čtení dalších dílů.

Čtivost 90%
Zápletka 100%
Humor 70%
Napětí 80%
Celkový dojem 80%

25.08.2014 4 z 5

Dvě zrcadla Dvě zrcadla Karolina Limrová

Na tuhle knihu jsem se dost těšila, protože paní Limrovou znám ze zmiňovaného webu fan-fiction. Co na mě čekalo bylo ale veliké zklamání. Měla jsem pocit, jakoby někdo vzal čajový pytlík s nápisem Twilight, vymáchal ho v ledové vodě a připsal pár speciálních vlastností "aby se neřeklo". Tohle by se dalo zařadit právě do kategorie fan-fiction se změnou totožností.
Do příběhu jsem se nedokázala začíst nějak více, prostě jsem knihou proplula bez většího zájmu. Celou dobu jsem měla pocit, že postavy se chovají jen podle předepsaného scénáře; jejich charaktery jsou černé nebo bílé. A to je podle mě celkem chyba a hlavně u fantasy příběhů. Při čtení jsem se cítila jakoby na hladině toho příběhu a neviděla na dno, nebo dokonce ani pár centimetrů dolů. Autorka měla čtenáře mnohem více vtáhnout, napínat, a vůbec - vymyslet nosnou zápletku, která by neodpovídala jen krátké povídce na pár stránek. Zbytečně dlouhé, začátek chaotický, zbytek okecávající, ale zároveň velmi rychlé.

Čtivost 60%
Zápletka 10%
Humor 10%
Napětí 10%
Celkový dojem 20%

17.06.2014 1 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

Asi 150 stran jsem čekala, až se začne něco pořádného dít a konečně vyplave napovrch úžasná a napínavá zápletka. Jenže nic se nedělo. Knihou jsem nějak proplula, ani nevím jak. "To je jako ono?" pomyslela jsem si. Asi ano. Oproti minulým dílům dost slabé, ale jak to u Cass bývá, umí překvapit v díle, který přímo navazuje na nepovedený kousek. Takže se nechám překvapit a budu se těšit! Ale abych nebyla jen negativní - několikrát jsem se i upřímně zasmála a kniha byla propletena krásnými citáty.

Čtivost 90%
Zápletka 30%
Humor 40%
Napětí 60%
Celkový dojem 40%

11.06.2014 2 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Celkově vzato se mi tenhle díl líbil z původní trilogie nejvíce. Kniha mě neskutečně pohltila a já se nemohla odtrhnout a četla klidně do půl třetí ráno (díky, Cass, za rozházený spací režim!!). Asi jsem už definitivně téhle sérii propadla. :-)
Co se týče stránky dějové, tak se mi to nezdálo jako takový průšvih (druhý díl na tom byl o mnoho hůře). Jen mi opět vadilo neustálé přeskakování mezi vypravěči - Clary, Jace, Clary, Jace, Alek, Isabela, Simon, Clary... Ale na druhou stranu to ke Cass už prostě patří! Je vidět, že autorka svým stylem psaní dozrává.
Jen mě vážně mrzí, že internet je plný spoilerů a všechny zvraty jsou čtenáři známy už před dočtením.

Čtivost - 90%
Zápletka - 70%
Napětí - 80%
Celkový dojem - 90%

27.05.2014

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

Tuto sérii mám velmi ráda a určitě chci pokračovat ve čtení dalších dílů, ale nemůžu si odpustit okomentovat těch pár much, které kniha má.
Charaktery postav byly asi na začátku dobře propracovány a vymyšleny. Ale s přibývajícími dějovými zvraty si je autorka začala měnit a kroutit, jak zrovna potřebovala v příběhu.
Nemůžu si pomoct, ale na stylu vyprávění se mi vážně nelíbilo to věčné přeskakování od pohledu jedné postavy k další a další. Působilo to na mě trochu chaoticky.
Ale jinak byl děj napínavý, hodně předvídatelný, chvílemi velmi vtipný, ale též i docela trapný.
U toho konce jsem se ale dost nasmála.

Zápletka - 50%
Napětí - 60%
Celkový dojem - 70%

08.05.2014 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Kniha se četla téměř sama (soudím ale podle prvních 200 stran, které jsem zvládla přečíst). Jenže jakmile přišel na řadu onen sex, nevěřícně jsem jen zírala a následně knihu s odporem zaklapla.
Už chápu, proč je tolik žen/dívek nespokojených se svým sexuálním životem, když je jim tohle servírováno společností jako in a normální. Bohužel nereálnost a absurdita z toho jen čiší.
Shrnuto podtrženo, mě pan E. Cullen... Ehm, tedy pan Grey rozhodně neuchvátil. Jeho úchylky jsou prostě... TFUJ!

Zápletka - 0%
Humor - 10%
Napětí - 0%
Celkový dojem - 10%

13.03.2014 odpad!

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Čtení téhle knihy jsem si náramně užívala. Bohužel jsem nejdříve viděla film (a tím pádem přišla o všechna dech beroucí překvapení a zvraty, o které nebyla nouze). Ale jako neznalý čtenář bych do posledního řádku nevěděla, co se stane. :-)
V průběhu čtení jsem dokonce pociťovala, jak autorka i vyzrává svým stylem psaní a i vyjadřováním.

Zápletka - 90%
Napětí - 80%
Celkový dojem - 90%

Great job, Cass!

09.03.2014

Chutná těla Chutná těla Isaac Marion

"Podivná kombinace lásky, hniloby a problémů s erekcí."
Velice chutná kniha! :-) Nějaká obstojnější dějová linie sice chyběla; příběh byl poskládám spíše z menších střípků nápadů. Kupodivu mi to ale dávalo smysl. Byla v tom lehkost. A to se mi líbí!

Zápletka - 30%
Humor - 80%