katerina3633 katerina3633 komentáře u knih

Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Neznámá společnost: Pohledy na současné Česko Pavel Pospěch

Rozhodně doporučuji, kniha je psána i možná více "lidově" než Slepé skvrny a je srozumitelná pro širokou veřejnost. Kniha byla opravdu čtivá. Líbí se mi, že ačkoliv by témata mohla vyvolat pesimismus, jsou podána místy vtipně a vlastně i optimisticky. Jsem ráda i za poslední kapitolu, která se věnuje významu a vysvětlení oboru sociologie (jehož úloha ve společnosti je často podceňována). Jinak velmi oceňuji první kapitolu, která krásně shrnula postoj Čechů k soukromému vlastnictví a také kapitulu věnující se problematice útěku (dotlačení k útěku) z měst.

11.07.2023 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Autorka má úžasný talent, na pár stánkách nabídne čtenáři uvěřitelný a plný rozbor postav, to by jiní nedokázali v sáhodlouhém románu. Pod kůži se vám dostane každá postava, která se v knize objeví a do všech se dokážete vcítit a pochopit je nebo minimálně alespoň uvěříte jejich jednání (nedokážu si představit prožívání ztráty dítěte, život na ulici atd.). Téma hodně těžké, ale podané tak kouzelně očima mladých dospívajících lidí. Je krásné se zamýšlet na tím, co by se stalo kdyby lidé dávali druhým důvěru bez všech předsudků.

04.07.2023 5 z 5

Královna mrtvol Královna mrtvol Heather Herrman

Prvních sto a posledních sto stránek jsem nedokázala knihu odložit. Nevěděla jsem, co od knihy čekat, asi něco ve stylu Wednesday Addams. Ale nelze to srovnat. Na konci jsem si jen řekla, ano takovéto knihy chci, aby jednou četla moje dcera. Bylo to čtivé, a navíc to mělo i hlubší myšlenku. Drsné začátky lékařské vědy, téma žen v této profesi, feminismus, žádná velké romanťárna, mrtvoly a napětí, za mě super. Moc se mi líbil i přerod Molly a její uvažování nad tím jaká jsou přátelství.

03.07.2023 4 z 5

O čarodějnici, která se nenechala upálit O čarodějnici, která se nenechala upálit Amanda Lovelace

Kniha se čte velmi dobře, každým slovem dokáže autorka vyjádřit tolik. Tuhle jsem četla jako první a myslím, že určitě ráda zkusím i princeznu. U knihy se člověk dost zamyslí. Nejvíce ve mně rezonuje to, že kráčíme na cestách které pro nás vyšlapaly jiné, moc krásný příměr.

03.07.2023 4 z 5

Společnosti Společnosti Josef König

Povedené sbírka propojených povídek. Rozhodně doporučuji, chvilková čtecí záležitost, která zůstane v hlavě.

26.06.2023 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Na knihu rychle zapomenu, žádnou hlubší emoci ve mně nezanechala.

19.06.2023 3 z 5

Dokonalá tma Dokonalá tma Helen Fields

Takhle série opravdu kvalitou dolů nejde. Opět naprosto bravurně vykreslený případ, respektive dva případy. Napětí rozhodně nechybí. Úzko mi z těchto případů bylo velmi, a to i díky tomu jak Helen umí čtenáře svým popisem vtáhnout a zahrát na city. Jak je uvedeno i v jiných komentářích, případy jsou hodně brutální a myslím, že i ostříleným detektivkářům se z některých částí knihy udělá blivno.

19.06.2023 5 z 5

Takto si představuju popularizační literaturu. Autorovi se povedlo udržet styl knihy v přehledných a poutavých kapitolách. První polovina knihy mě bavila o něco více, ale celkově ji hodnotím hodně kladně. Rozhodně bych doporučila i lidem, které historie tolik nebaví. Takto kniha má sílu vtáhnout, a možná i čtenářům dát podnět k přečtení dalších knih a pohledů na vývoj i od jiných autorů.

12.06.2023 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Předně chci uvést, že jsem poslouchala jako audioknihu, kterou namluvil pan Lábus, což knize přidalo další rozměr. Kniha zajímavá, ale o horor se nejedná. Poselství knihy je krásné a myslím, že se mnou kniha chvilku zůstane. Čekala jsem trošku jiné rozuzlení, ale vlastně mi ten konec vůbec nevadil, ba naopak mi do příběhu krásně zapadl.

12.06.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tohle asi nebyla kniha pro mě. Hlavní hrdinka mi vůbec nesedla, většinu času jsem se buď nudila a nebo jsem se rozčilovala nad jejím chováním a všeobecně stylem smýšlení. Myšlenka super, každé rozhodnutí nová cesta a to úplně jiná cesta (ale pořád stejně otravná hrdinka). Do druhé poloviny knihy jsem se musela opravdu hodně nutit a ani nečekala, že mě kniha ještě zaujme.

09.06.2023 2 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Na letní čtení ideální volba, už se netěším ani tak k moři jako na letadlo. Let teď bude úplně jiný zážitek. Nečekala jsem, že mě to tak vtáhne. No nedokázala jsem přestat, a když jsem musela, myslela jsem jen na to kdy budu pokračovat (to už se mi dlouho nestalo). Tolik zajímavostí a navíc velmi příjemné čtení.

09.06.2023 5 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Originální nápad spojit krimi a příručku osobního rozvoje, tedy v současné době populární témata. Parodie je to úžasná. Autor mi svým humorem sednul, gangstaři a školky, B mandanti a B advokáti, puberťáci s mobily na zapadlém parkovišti (pech jako blázen), zajímavé způsoby vražd, masakry v duchu pohody a vnitřního klidu. Rozhodně doporučuji jako odpočinkovou četbu pro pobavení.

01.06.2023 4 z 5

Citové pouto Citové pouto Amir Levine

Pokud se stále dostáváte do vztahů, kde máte pocit, že Vás každý partner "dusí" nebo naopak žádný partner Vám nedá dost "pozornosti a lásky", kniha Vám může ukázat jak se nad sebou zamyslet. Případně pokud máte s partnerem problémy, je možné, že dost z nich pramení právě z rozdílného vnímání blízkosti a tato kniha, pokud si ji přečtete oba, Vám může pomoci pochopit chování své i toho druhého. Pro velkou část populace bude kniha přínosem. Nevyřeší problémy všech, ale někomu může opravdu velmi pomoc. Kniha je přehledná, výstižná, interaktivní (o špatném ozdrojování se tu již psalo). Oceňuji i příklady z konkrétních vztahů a reálné příklady řešení.

17.05.2023 5 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Pár zajímavých myšlenek na mnoha stránkách. Kniha určitě dá podněty nad kterými se zamyslet a možná umožní na čas nazírat z trochu jiné perspektivy, ale je děsně utahaná. O polovinu kratší by dala stejný užitek, možná i větší.

17.05.2023 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásný příběh, dojemný, vtipný. Moc se mi líbilo pojetí mezilidských vztahů v sousedství. I ten největší bručoun soused může velmi příjemně zasáhnout do životů ostatních. Toto je asi největší poučení z knihy. Způsob uvažování Oveho byl úžasný, moc jsem se u toho nasmála a zároveň zapřemýšlela.

17.05.2023 5 z 5

Netvoři a krásky Netvoři a krásky Soman Chainani

Mně se to moc líbilo. U žádné z pohádek jsem neodhadla jak ji autor uchopí a vždy mi autorův pohled přišel zajímavý. Některé pohádky a témata byly mému srdci bližší jiné ne, ale to už tak u pohádek bývá. Musím ocenit autorovu snahu zaměřit se na velké spektrum současných problémů. Chápu, že pohádky jsou pro spoustu lidí citlivé, protože je to naše dětství (zde jsem hůř rozdýchávala konec mé milované krásky a zvířete), ale autorovi se podařilo hezkou formou zpracovat poučení, která patří do současné doby (například změna generačního přemýšlení, že počkáme v koutě a pak přijde princ a vše zachrání). Ubírám jednu hvězdu za použitý jazyk, přišel mi hodně jednoduchý a jazykové obraty nebyly tak zajímavé jak bych si představovala. Rozhodně jsem ráda, že takové knihy vznikají, a o to víc, že mi dali možnost nahlídnout do tvorby indického autora.

15.05.2023 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Toto mě velmi bavilo. Žádného detektiva v pravém slova smyslu nehledejte. Nemám moc ráda knihy, kde se hrdina/ka pouští sama na vlastní pěst na vraha. To zde, ale také nenajdete. Najdete jen plno zajímavých postav, které pátrají po svých kořenech či se vyrovnávají s historií. Děj plynul poklidně, přesně tak aby si člověk stihl vychutnat prostředí a atmosféru malé vesničky v podhůří a zároveň nechybělo ani napětí, které čtenáře udržuje ve střehu.

15.05.2023 5 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Horory nečtu, ale toto není horor u kterého by se člověk klepal strachy a bál se otočit další stranu. Díky své délce má prostor pro prokreslení osob a popis života v podhůří. Poloviny knihy jsem otáčela stránky jak divá. Ke konci mi "strašidelné" pasáže již trošku splývaly, protože už jsem v celku čekala, co přijde a do některých částí, kde Petr navštěvoval různé další postavy jsem se už musela nutit. Ale celkově mně kniha bavila jsem ráda, že takovéto knihy píši i čeští autoři a autorky.

26.04.2023 4 z 5

Feminismus je pro každého Feminismus je pro každého Chimamanda Ngozi Adichie

Útlá knížka, kterou každá žena může nabídnout svému muži, aby si to s ní přečetl (je to opravu záležitost chviličky). Pro někoho, kdo stále používá pojem feministka jako urážku by to byl skvělý start k tomu, aby se nad tím mohl více zamyslet. Síla této knihy je její krátkosti a výstižnosti.

26.04.2023 5 z 5

Byli jsme tu vždycky Byli jsme tu vždycky Filip Titlbach

Prostě super, jsem moc ráda, že takovéto knihy vznikají. Forma rozhovorů byla skvělou volbou. Není to strohý výklad problémů, v této knize jsou vidět konkrétní lidé s konkrétními příběhy, což má mnohem větší váhu a sílu. Doplněno o výklad mnohdy "nových" a veřejnosti ne tak známých nebo špatně pochopených pojmů. A pokud si je člověk zasadí do příběhů lidí, je snazší tyto definice pochopit v kontextu a s celým dopadem na osudy jednotlivců. Škoda jen, že ti, kdo by si ji potřebovali přečíst nejvíce se ji vyhnou obloukem. Doufám, že alespoň těm, kdo se snaží něco změnit posloužila při argumentaci ve společnosti a třeba se jednou dočkáme toho, že už nikdo nebude muset projít tolika příkořími a stresem jako lidé, které ti odvážní z knihy zastupují.

26.04.2023 5 z 5