kata3529 kata3529 komentáře u knih

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tak tenhle román, ten se opravdu povedl! Měl všechno, co mít měl, i když v něm bylo zpracováno poměrně těžké téma. Rodina Tichých ze začátku působí jako spořádaná rodina, jejíž členové pevně drží při sobě, avšak jen do určitého dne, kdy se stane to, co by si nikdo z nás nechtěl na svou kůži zažít, to, co tuto rodinu téměř na věky rozdělí na samostatné jednotky. Ústřední postavu zde představuje Sára (Sisi), která je jedinou dcerou v rodině, přičemž má ještě dva bratry. Matka je ženou v domácnosti, otec působí na jedné z fakultu na Západočeské univerzitě v Plzni. Aby na sebe Sisi upoutala pozornost, chodí s tátou do lesa na houby, i když se jí takřka příčí; s bratry nemá zcela adekvátní vztah, ale to už jistě poznáte sami, pokud se rozhodnete si tuto knihu přečíst. Je dobré, že Sisi až tak moc důvěřuje svému otci? Je rodinná idylka pouhou maskou pro veřejnost, nebo vztahy v rodině opravdu fungují? A čím vším si Sisi během svého, poměrně krátkého života, musela projít?

Příběh má krásný spád, prolíná se zde přítomnost s minulostí, díky čemuž je možné pochopit veškeré souvislosti – při některých až přeběhne mráz po zádech. Celkově jsou zde zastoupena velmi těžká témata, jako např. léčba v psychiatrické léčebně, nepochopení ze strany okolí, ale zároveň je zde poukázáno také na to, že i přes všechno zlé se ukáže něco dobrého. Příběh jsem si dávkovala díky krátkým kapitolám postupně, a to proto, abych to všechno mohla zpracovat.

Pokud bych si z kniha měla odnést jednu jedinou myšlenku, nejspíše by to byla ta, že v nouzi poznáš opravdové přátele, a že vždy jdou problémy řešit, ale musí se o nich mluvit, nikoli je zametávat pod koberec.

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

jedná se o úplně skvělou knížku, která vás pohltí a nepustí..ten příběh je zcela šokující, je v něm nespočet různorodých emocí, a když už si člověk myslí, že není nic, co by ho překvapilo, tak přesně to přijde..má to prostě náboj, díky kterému se to čte samo

ukázka toho, že někdy (ne)jsou lidské hranice nastaveny zcela adekvátně , ale i přesto existují lidé, kterým na spravedlnosti záleží, což je zejména v dnešní době velmi dobrá zpráva, a to bez ohledu na to, že se tento příběh odehrává "pouze" na papíře

výborné čtení, které doporučuji všem - za mě se jedná o TOP knížku 2023

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

jedná se o třetí díl ze série, která pojednává o Josie Quinnové, a i když jsem si říkala, že tak trochu vím, co od autorky čekat, tak jsem na tento příběh místy jen valila oči a nestačila se divit tomu, co všechno se děje..je to tedy velmi silný, mohdy až na zpracování ze strany čtenáře vskutku náročný, ale zcela jistě stojí za to..opět se tedy jedná o skvělé autorčino dílo, které se zaslouží místo ve vaší knihovně a samozřejmě čas strávený jeho čtením

mnohdy jsou v našich životech události, na které bychom chtěli jednou provždy zapomenout, avšak někdy se může stát, že z ničeho nic ožijí..v tu chvíli není nic důležitějšího než se s tím někomu svěřit, a po jeho boku bojovat s tím, aby minulost už opravdu zůstala jen minulostí, nebo aby alespoň ovlivnila přítomnost a budoucnost co nejméně to jde

10.11.2023

Tichý pláč Tichý pláč Lisa Regan

jedná se již o šestý díl ze série pojednávající o Josie Quinnové, a upřímně nestačím koukat..kniha je tak skvěle napsána, že si připadáte jako byste na všech místech byli se samotnými postavami i vy

knížka je pojata úplně skvělým způsobem, děj je stále napínavý, a jsou tam i různorodé zápletky, a to zejména v souvislosti s osobními životy jednotlivých postav

někdy je dobré přemýšlet nad tím, zda je potřeba držet si všechna tajemství pro sebe, protože pokud se rozhodnete se někomu svěřit, je možné že to nezachrání pouze vás

s knížkou mám jediný problém..prozatím se jedná o poslední díl u nás přeložený, a to mě mrzí, protože jsem si autorčinu tvorbu opravdu zamilovala

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Český román, který je na první pohled malým dílem, ale i tak to ve vás vyvolá všechny možné dojmy od strachu, lítosti, přes smutek až po radost a veselí. Jedná se o jednohubku, kterou jsem si z časových důvodů dávkovala postupně, ale vůbec toho nelituji, ba naopak; možná je to výhodou, protože je čas se nad tím vším zamyslet a přemýšlet o knize v širších souvislostech. Před autorkou opravdu smekám, jelikož si nevybrala vůbec lehká témata, neboť se zde sekáte s rodinnými, partnerskými a sousedskými vztahy, které nejsou vždy zcela ideální, a pokud se něco takového zkombinuje s posedlostí uklízet, workoholismem, šikanou apod., je to na zpracování opravdu těžké.

Příběh je vyprávěn z pohledu myši, což je vskutku originální, ještě nikdy jsem se s tím nesetkala. Na to, kdo přesně je onou myší a jaký je smysl této postavy, si musíte počkat až sami budete tuto knihu číst – nerada bych vám prozradila zásadní informace. Podíváme se tedy na další postavy a gró příběhu.

Nejprve jde o Jolanu, workoholičku, která chce i po svých podřízených, aby byli za každých okolností připraveni. Je to žena s nelehkým osudem, neboť nikdy nemohla mít děti, a tak se upnula na kariéru, a jen tak si nikoho k tělu nepustí. I na malého kluka, Axela, je ze začátku poměrně protivná a ošklivá, ale někdy to chce prostě jen čas a zásah osudu, a všechno se to mění. Axel je ve škole šikanován, má nemocnou matku – na malého kluka je toho až moc, ale naštěstí se více sblíží s dědou, který bydlí ve stejném domě, a získá pocit, že má alespoň někoho, s kým si rozumí. Tento vztah malého chlapce s dědou je však prospěšný pro obě strany, protože, ať jste mladí nebo staří, nikdy nechcete na tomto velkém světě zůstat opuštění. Ještě zde má velkou roli ještě Cyril, barman, který je vlivem svého dětství velmi pedantní, co se týče úklidu, a také Dan, který se postupem času sblíží s Jolanou, a bude se jí snažit pomoci. A pokud si říkáte, co všechno svedlo tyto lidi k sobě, tak to vám prozradím. Prostě nutnost postarat se Axela a dědu.

08.12.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Tenhle skvělý román pojednávající o osudech řeckých uprchlíků, kteří svou rodnou zemi opustili kvůli občanské válce, a díky tomu se dostali do Československa, je něčím, co zpracovávám ještě dnes, i když jsem knihu dočetla včera večer. Upřímně si myslím, že přesně takové knihy by se měli stát povinnou literaturou, neboť nám to dá o minulých dobách mnohem lepší představu, jak nějaká moderní učebnice dějepisu.

Ústředními postavami jsou z počátku malé holčičky Sotiria a Koula (Karla), které se kvůli útěku z rodné vlasti dostaly až do Československa. Od malinka drží spolu, a i když jsou obě zcela rozdílné, jedno mají společné – byly donuceny opustit svou rodnou zem a naučit se žít v naprosto cizí zemi, naučit se zcela cizí jazyk a přizpůsobit nové zemi i době. Dívky si tak společně prošly dětským domovem, následně internátem, stále působili jako nejlepší kamarádky, avšak poměrně brzy se jejich pouto začalo trhat, a vše nebylo tak růžové jako dřív. Postupně se do vyprávění jejich životů dostanou i další postavy, díky kterým do sebe jednotlivé dílky začnou zapadat.

Vydrží pevný vztah mezi Sotirií a Karlou, nebo jejich přátelství nebylo až tak velké? Vrátili se obě jednoho dne zpět do své rodné země? A jak to vlastně všechno bylo? – Na tyhle otázky si musíte najít odpovědi sami, ale můžu říct, že je zde snad vše, co by měl správný příběh mít – přátelství, láska, naděje, ale i bezmocnost, vztek, soucit nebo alkoholismus a skrytá, mnohdy nevyřčená tajemství.

Autorčin styl je velmi pozoruhodný, až bych se jej nebála nazvat lehký, což vzhledem k tématu knihy může působit až paradoxně. Skvělé je řazení do jednotlivých období, tj. od roku 1948 až do roku 2018, což je samo od sebe něčím, co tuto knihu dělá jedinečnou. Krátké kapitoly a pomalejší plynutí děje je také tím, co patří mezi výhody této knihy. Ráda bych řekla i něco, co nebylo až tak dobré, ale to mě úplně nenapadá – snad je, že vzhledem k počtu postav jsem si musela vytvořit jejich mapu, abych se v tom postupně nezačala ztrácet.

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

oddychovka, u které si odpočineš a pobavíš

lidské činy mohou mít zvláštní důvody, dokud se jich na to nezeptáš nebo jim neumožníš vypovídání, nedozvíš se to

příležitost k zamyšlení se nad životem

08.12.2023 4 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

jedná se o čtvrtý díl ze série pojednávající o Josie Quinnové, a za mě šlo zatím o nejslabší díl, protože určité věci se mi nezdáli až tak reálné, tedy nebyla jsem si zcela jista tím, že by se mohli odehrát i v realitě

příjmenou změnou však bylo upozadění hlavní postavy a s tím související poznání života jiné detektivky, na čemž je vidět, že autorce záleží na pochopení příběhu jako celku při spojení jedntlivých dílů

knížka zapadla do kontextu sírie, ale zároveň tam byly věci, kterým nebylo až tak lehké uvěřit, přičemž některé věci byly již z počátku knihy tak trodhu předvídatelné

v každé knize je vždy vyprávění z dvou úhlů, které mi v rámci této série připadalo velmi složité, z počátku až nepochopitelné, a tak jsem se k tomu musela průběžně vracet, abych se v tim správně zorientovala

Obhájce Obhájce Victor Methos

tenhle thriller je úplně skvělý, a tím, že je z právního prostředí, tak krásně ladí s názvem mého profilu

je to úplná #jednohubka - přečetla jsem ho za chvíli, aniž bych si uvědomovala proud času a okolností kolem, což je to nejkrásnější, co se může knihomolovi stát!

pokud máte zájem o právo, vliv mezilidských vztahů na jednotlivé případy a zároveň cítíte hodnoty jako je spravedlnost spolu s nadějí, tak neváhejte, a smlsněte si na této jednohubce

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Tenhle YA thriller si mě získal, ale musím říct, že to nějakou dobu trvalo. Prostě jsem se musela začít a od dobré poloviny knihy jsem už toužila být na konci, a vědět, jak to všechno dopadne. Jsem moc ráda, že se ke mně tahle kniha dostala, a už teď se těším, až si objednám další díly..

A co, že vlastně v tomhle příběhu jde? Z počátku to vypadá naprosto nevinně, neboť se Pipy, hlavní představitelka, rozhodne psát v rámci školy práci o jednom starém případu, a o tom, jaký je vliv médií v rámci vyšetřování. Na tom by asi nebylo nic zvláštní, pokud by to Pipa nepojala jako šanci, aby obhájila Sala, který je ze začátku popisován jako vrah, který zabil svou přítelkyni Andie, neunesl tíhu svých činů a rozhodl se pro sebevraždu. Pipa se tedy zaměří na to, že chce dokázat jeho nevinu, a postupem času jí s tím pomáhá i bratr mrtvého, Ravi. Zvládne Pipa přežít tento příběh bez úhony, anebo se minimálně někomu v jejím okolí stane něco, co bychom nikdy nikomu nepřáli? Dobere se Pipa i přes všechny možné překážky k tomu, aby opravdu odhalila skutečnou verzi dřívějších událostí? A zvládne Pipa zajistit, aby i v tomto případě zvítězila spravedlnost?

Příběh se mi ze začátku nečetl až tak dobře, ale zároveň měl krátké kapitoly, takže to nebylo až tak náročné, a postupem času jsem se do toho tak ponořila, že jsem to doslova hltala celou, a ne a ne knihu odložit, dokud nebude dočteno. Děj na sebe krásně navazoval, a postupně vyplouvalo tolik zajímavých informací, až bylo občas těžké to všechno pobrat. A prozatím to v podstatě i „dobře“ dopadlo, tak uvidíme, co přinesou další díly.

Vánoční kalendář Vánoční kalendář * antologie

Jedná se o soubor 32 povídek, které jsou spojeny vánoční a prosincovou tématikou, ale zároveň a odlišeny svou speciální myšlenkou, kterou nesou, a kterou bychom si z nich my, jako čtenáři, měli vzít. Kniha je tedy nadčasová, přičemž je jistě možné ji číst i opakovaně, neboť vždy v paměti uvízne něco, co může být rozdílné oproti minulému čtecímu zážitku.

Povídky jsou zaměřeny na různorodé lidské a zvířecí osudy, zejména však na:
- mezilidské vztahy, tj. milostné, rodinné, přátelské, ale také mezi kolegy v práci,
- podstatu vnímá lidského chováni, nikoli vzhledu, neboť ten může klamat,
- vliv ostatních lidí na vztahy, tedy konkrétně jejich záměrné ovlivňování,
- vznik kamarádských vztahů tam, kde by to snad ani nikdo nečekal,
- pohnuté lidské osudy, kdy má také poměrně velký význam rodina,
- zvířecí osudy, kdy je však třeba věřit v určitou naději,
- víru v naději, božská znamení a podstatnost naděje,
- rozdílnost vnímání světa mezi dospělými a dětmi,
- legendy, mýty, náhody, osud, kouzla a magii,
- vliv minulosti na budoucí život,
- vlivu života na sny a naopak.

Nejvíce se mi líbily povídky č. 1 (Brusinkové dobrodružství Rudolfa Valentýna), č. 3 (Milý Ježíšku), č. 4 (Louskáček), č. 5 (Zdravíčko), č. 7 (Duch Vánoc), č. 8 (O Vánocích se plní i ta nejtajnější přání), č. 9 (Vánoční msta), č. 10 (Losování), č. 13 (Vánoce na dně sklenky), č. 15 (Pod jmelím za jmelím), č. 16 (Vánoční přání), č. 18 (Dárek), č. 19 (První Vánoce), č. 20 (Štěstí v neštěstí), č. 23 (Něco končí, něco začíná), č. 24 (Vánoční zázrak), č. 25 (Znamení), č. 26 (Jsem princezna!), č. 29 (Dívka se sirkami) a č. 31 (Vánoce 2384).

P.S. Závěrečný test se velmi povedl!

02.01.2024 4 z 5

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Markéta Harasimová

Říká se, abychom nehodnotili knihy podle jejich obalů, a v tomto případě to tedy platí dvojnásob! Tenhle český thriller, to je opravdu veledílo, i když bych to na první pohled neřekla, neboť když jsem viděla obálku knihy, upřímně jsem se bála toho, co mě čeká.

Ústředním tématem je zneužívání dcery otcem, a to již v jejím dětském věku (11 let). Sami jistě uznáte, že se jedná o těžké téma, neboť něco takového se může u kohokoli dít kdykoli, a nikdo o tom nemusí mít ani tušení. Hlavní představitelkou je Erika, kterou otec zneužíval téměř rok, přičemž mu to procházelo i poté, co se to Erika pokusila říct matce, která jí však nevěřila, neboť ji Gustav, otec Eriky, opravdu velmi dobře zmanipuloval, a měl ji tedy na své straně. Postupem času se však vztahy začaly čím dál, tím víc vyhrocovat, a Erika se tak nemohla dočkat dne, kdy se konečně bude moci postavit na vlastní nohy. Naštěstí se jí to povedlo, avšak zároveň se začala bát víc, než kdy předtím, neboť matka zjistila, že je těhotná, a Erika nechtěla, aby si Nikolka prošla tím samým jako ona. Povedlo se Erice vyrovnat se se svou minulostí a začít důvěřovat mužů? Dokázala Erika zabránit tomu, aby se Nikolce nic nestalo? Jak vypadaly rodinné vztahy postupem času? A jak to vlastně celé dopadlo?

Příběh se četl opravdu velmi dobře, jen někdy bylo těžší zpracovat určité momenty, což je ale dáno náročností tématu této knihy. Co se týče děje, všechno do sebe hezky zapadalo, akorát bych možná upravila prolog, neboť ten dle mého názoru prozradí víc, než je ve skutečnosti nutné. Dobré na tom všem je, že i přes krutost osudu vysvitla Erice naděje na štěstí, které se ona opravdu zaslouží.

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

jedná se o druhý díl ze série, která pojednává o Josie Quinnové, a i když jsem čekala, že ten příběh bude velmi silný, tak ze začátku se mi to nezdálo až tak zajímavé, a to hlavně z toho důvodu, že spousta věcí mi začala dávat smysl až tak ve poslední třetině knihy..na rovinu ale můžu říct, že se opět jedná o skvělou knížku, která má perfektní, barvitý příběh, díky kterému čtenář opět zažije neskutečný nával emocí!

hlavní roli zde hraje skutečnost, že někdy před námi mají tajemství i ti, o kterých si myslíme, že je velmi dobře známe, což je vlastně skvělé pro knížku samotnou, neboť ten děj je opět zcela uvěřitelný, avšak pro nás samotné to až tak dobré není..

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

jedná se o pátý díl ze série pojednávající o Josie Quinnové, a co se týče mého osobního hodnocení, tak zatím je to nejpovedenější díl série, a to zejména z toho důvodu, že se to četlo samo a stále bylo co odhalovat a čemu přicházet na kloub

příjemnou změnou zde bylo vynechání dvou úhlů pohledu, resp. jen na začátku byla zmínka z minulosti, ale jinak se celý děj odehrával v přítomnosti

je třeba se zamyslet nad tím, zda je opravdu nutné (ne)mít před ostatními tajemství, a to i v případě, že se jedná o rodinu..osobně si myslím, že ne vždy je to ten nejlepší nápad, protože někdy to nemusí dopadnout úplně dobře, ale posouzení je na každém z nás

10.11.2023 5 z 5

Ve škole i za školou Ve škole i za školou * antologie

jedná se o soubor povídek, které se týkají jak vztahů ve škole, tak i rodinných a kamaradských vztahů, což je téma, které lehce pronikne ke každému, neboť toto si zažil každý z nás

neměla jsem očekávání, a díky tomu jsem byla mile překvapena..povídky se četli takřka jedním dechem, a když jsem se dostala na konec knížky bylo mi to až líto, takže se pokusím najít další díla určitých autorů..zároveň je ale třeba říct, že se našly i nějaké povídky, které mi stylem, jakým byly napsaný úplně nesedly

mezi nejlepší řadím: Kuchyně slečny Irmy - A. Mornštajnová, Nedokončená skica - L. Kábrtová a Učitelka - J. Katalpa

Beze stopy Beze stopy Eva Brykner

Dechberoucí thriller, u kterého až těžko uvěřit, že se jedná o autorčinu prvotinu. Hlavní postavu představuje Nora, která před rokem přišla o svého manžela Toma, a naprosto ve stejný den, avšak o rok později ztratila to jediné, co ji s ním ještě spojovalo, dceru Emu. Má však ještě syna Maxe, díky kterému se snaží držet nad vodou, i když to není úplně jednoduché. Zároveň také dochází k terapeutovi a spoléhá se na svou nejlepší kamarádku, která bydlí velmi blízko.
Zemřel Tom, Nořin manžel, náhodou? Je dobře, že Nora důvěřuje Vicky, své nejlepší kamarádce? A žije ještě Ema? Nebo je to všechno jinak?

Knížka je to opravdu skvělá, a já jsem vděčná, že se ke mně dostala. A pokud bych měla něco vyzdvihnout tak krátké kapitoly, které spolu s velmi precizně propracovanými postavami způsobují velmi příjemný čtenářský zážitek - prostě jsem si přišla jako bych tam byla v pozici nějakého skrytého pozorovatele.

A pokud bych si z toho měla něco odnést, tak to, že je vždy dobré se na věci dívat z více úhlů, protože ne vždy to musí být tak, jak se nám na první pohled zdá.

Jejich příběh Jejich příběh Jitka Prokšová

Jedná se o knížku, kde jde o vyprávění ze života Natálie, která toho má za sebou poměrně dost. Během dětství musela neustále bojovat s tím, že její matka bere Lindu, její sestru, jako vzor pro všechny kolem, v důsledku čehož se Nat cítila mnohdy oprávněně upozaděná. Jednoho dne se však od rodiny oddělí otec, který sice matce posílá finance na zabezpečení dcer, avšak jinak se o ně nezajímá. Po čase se příběh dostane do doby, kdy si Linda našla Toma, který se však zalíbil Nat, a všechno to nakonec dopadne velkým fiaskem pro obě ze sester. Matka se však nevzdává a snaží se dcery usmířit. Následuje část pojednávající nejen o pobytu Nat v Německu, které po velmi dlouhé době zavolá Linda s tím, že je jejich matka velmi vážně nemocná, ale také například o tom, jak se vede Míše, dceři Lindy.

Stihnou si sestry včas vše vyříkat? Bude Míša šťastným dítětem? A jak to bude dál s životem Nat? To všechno, a nejen to, jsou otázky, na které si budete muset najít odpovědi sami.

Příběh se četl dobře, občas bych něco spíše vypustila, ale co musím ocenit jsou vsuvky autorky samotné, čímž si dokreslíte, jak to asi celé probíhalo, a co vše za tím stálo.

Pokud bych si zrovna z tohoto příběhu měla něco vzít, bylo by to, že všechno se dá zvládnout, a že je vždy dobré mít někoho, kdo tady bude pro vás za všech okolností.

15.10.2023 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Takhle zajímavý, všemožně propletený a detailně popsaný příběh jsem už poměrně dlouhou dobu nečetla, a jsem z toho vážně nadšená. Paní autorka má prostě na psaní talent od boha, a tím spíš nechápu, že jsem se čtení této knihy bála, neboť to není úplně to, co čtu běžně. Ale bez výstupů mimo svou komfortní zónu nemůžeme nikdy získat něco pozitivního, takže jsem fakt ráda za tu možnost.

Hlavní hrdinkou je Celaena, která za sebou má velmi krutý osud, ale nyní nastala chvíle dávající ji alespoň naději na budoucí svobodu, a to i přesto, že se jedná o nájemnou vražedkyni. Nyní si ji vybral princ Dorian jako svou volbu, která má vyhrát turnaj, a to proti soupeřům jako jsou vrazi, žoládci, vojáci nebo obr. Takhle by se to mohlo zdát jednoduché, ale nic není, jak se na první pohled zdá. Postupně se totiž začínají ztrácet její soupeři, začíná všechno ovlivňovat magie, a někdy prostě něco nesedí, i když se vlastně neví proč. Celaenu tak tedy čeká velmi těžká cesta plná strastí, probdělých nocí, strachu ze smrti, ale zároveň navázání přátelství, odhalování tajemství a vytváření spojenectví. Na to, jak to s Celaenou, si musíte počkat sami, neboť k odpovědím na otázky typu „Zvládne Celaena projít všemi zkouškami, přežít a zvítězit?“, „Jak se postupem času vyvine její vztah s princem?“ nebo „Kdo všechno je proti ní, a povede se to odhalit?“ se prostě musíte pročíst.

Kniha je psaná absolutně skvěle, osobně ji řadím mezi nejlepší knihy tohoto roku. Kapitoly byly poměrně krásné, děj velmi dobře ubíhal a byl popsán tak, že jsem si přidala jako bych tam se všemi byla a sledovala to jako host z povzdálí.

Knihu doporučuji všem, i těm, kteří si myslí, že to není úplně jejich oříšek, neboť jak jsem už psala, myslela jsem si to taky, ale přesvědčila jsem se o opaku a už teď se těším, až si přečtu další díly.

02.01.2024 5 z 5

Chodba hrůzy Chodba hrůzy Andrea Rimová

Zařazení této knihy pod jediný žánr není dle mého názoru možné, a tak ji nejlépe vystihuje to, že se jedná o temnou romantiku. Pravdou však je, že romantiku tvoří tak 80 % a těch zbylých 20 % zůstává na nádech thrilleru (temno). Kniha je mým prvním setkáním s touto autorkou, avšak její styl je skvělý, i když se někdy může zdát, že se děj vleče, přečtené stránky ubíhají snad světelnou rychlostí.

Hlavní představitelkou je Saša, která jako malá holčička přišla při tragické nehodě o mámu, byla vychovávána babičkou a dědou, avšak ani oni už bohužel nežijí. Saša je tak na život sama, a nemá to vždy zcela lehké, takže je pochopitelné, že ji zlomí smrt jejího bývalého přítele, kdy se navíc od kamarádky dozví okolnosti jejich rozchodu, o kterých sama neměla ani tušení. Naštěstí má dobrou kamarádku Janu, která ji jednoho dne vezme do hospody, čímž se Saše zásadně změní život – setká se tam totiž s Lukášem, se kterým postupem času vytvoří zamilovaný pár, a může se tak zdát, že už se na ni bude jen štěstí smát, ale jak se říká, nikdy nemusí být pravda taková, jak to na první pohled vypadá. Jaký je vztah Sašy a Jany? Přijmou Sašu do rodiny zcela Lukášovi rodiče? A je smrt její matky opravdu jen tragickou shodou okolností, nebo v tom má někdo prsty, a mnoho let stará tajemství tak vyplavou na svět?

Jak jsem psala už výše, knížka se díky autorčině stylu psaní četla velmi dobře, i když děj byl trochu pomalejší, a na můj vkus jsem čekala trochu více temna, jak to naznačoval i název knihy. Zároveň bych jako to dobré na této knize chtěla označit fakt, že kapitoly byly krátké a hezky na sebe navazovaly, avšak to, kdo komu ublížil či ublíží bylo možná naznačeno až moc přímo, což by někomu vadit mohlo – já jsem s tím problém neměla, alespoň jsem uhodla, komu Saša věřit mohla a na koho si měla dát pozor. Co mě trochu mrzí je fakt, že se mělo jednat o thriller, který to však dle mého názoru nebyl.

08.12.2023 4 z 5

Babiččina sladká terapie aneb jeden bláznivý rok Babiččina sladká terapie aneb jeden bláznivý rok Michala Jendruchová

skvělá knížka, která má v sobě skryté kouzlo, neboť příběh, který vypráví, by se klidně mohl stát komukoli z nás, a díky tomu je prožití tohoto knižního dobrodružství úplná lahůdka (což souvisí i s tím, že jsou zde ukryté i zajímavé recepty na sladké dobrůtky, které jednou ráda vyzkouším)

jedná se o příběh lidí, kteří mají různorodé osudy, a tím, co je spojuje, je jedna malebná vesnička, což je v dnešní době naprosto kouzelné

přečti si, pokud si chceš odpočinout, prožít silné emoce nebo si třeba zavzpomínat na babičku..