Karcoolka2210 Karcoolka2210 komentáře u knih

Planéta Zem sa usmieva Planéta Zem sa usmieva Danka Moderdovská

Tiež veľmi vydarená kniha nielen pre deti o tom, ako sa starať o našu planétu, o triedení odpadu.

31.07.2020 4 z 5

Nezábudka a Divozel Nezábudka a Divozel Matej Zámečník

Podľa mňa super kniha pre deti o tom, čo robiť s odpadom, ako ho triediť, do ktorého koša dávať a ako sa starať o našu planétu. Deťom v škôlke sa veľmi páčila. Odporúčam :)

31.07.2020 5 z 5

Ja som Život Ja som Život Marine Schneider

V jednoduchosti je krása, len toľko k tejto knihe :)

28.07.2020 4 z 5

Chraň nás Pánbůh před Finem Chraň nás Pánbůh před Finem Arto Paasilinna

Veľmi zaujímavé poňatia neba a Boha :) Miestami desivé, mestami vtipné, miestami na hrane, ale stojí za prečítanie. Moja prvá kniha od tohto autora, dufám, že ich bude viac.

19.07.2020 4 z 5

Kalibánova válka Kalibánova válka James S. A. Corey

Nemôžem sa vyhnúť porovnávaniu so seriálom. Ten som videla doteraz 2-krát (a plánujem pozerať zas ;) Čiže som vedela, čo sa stane, len mnohé veci sa udiali celkom inak. No som rada, že sa konečne ukázala Chrisjen Avasarala :) Čo mne osobne chýbalo v knihe a seriál to dolpnil bolo viac informácií o postavách ako Errinwright, Mao, Dr.Strickland, Nguyen či Souther- celá situácia okolo Erosu a Ganymede z pohľadu predstaviteľov Zeme a UN a Marsu v prvej knihe jednoducho chýbala a v druhej to zachránil pohľad Avasaraly. Ale celkovo hodnotím túto knihu výborne, lebo sa to veľmi dobre číta a ako som už spomenula pri prvej knihe, tento svet ma úplne pohltil. Som zvedavá ako naložili autori s niektorými udalosťami, ktoré boli v seráli veľmi dôležité, ale doteraz sa v knihách vôbec neobjavili alebo sa v knihe udiali úplne opačne. Takže sa ide ďalej :) AJ

17.07.2020 5 z 5

Papierové bábiky Papierové bábiky Katarína Tholtová

Nemám vo zvyku čítať súčasných slovenských autorov, lebo tých pár, čo som čítala sa mi veľmi nepáčili. Táto autorka tiež veľmi "nerezla" tomu, čo rada čítam a nesiahla by som po tejto knihe nebyť rodinnej letnej knižnej výzvy, ktorú máme doma každé leto. Príbeh 22-ročnej študentky so zlomeným srdcom, ktorá navyše trpí elektívnym mutizmom nebol najhorší, ale možno viac sadne mladšiemu čitateľovi. Vlastne to, že som sa tu dozvedela o elektívnom mutizme bola asi najlepšia časť tejto knihy.

11.07.2020 3 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Za mňa 5. K tejto sérii som sa dostala náhodou cez seriál a k tomu som sa dostala ešte väčšou náhodou :) Seriál ma dostal, zamilovala som si všetky postavy a celý svet, ktorý autori vytvorili. Po dlhšom čase séria, ktorá ma dokonale vtiahla do deja. Tým, že som seriál videla ako prvý, tak čítanie je vždy náročnejšie, keď už poznám, čo sa bude diať, ale stálo to za to. Musím povedať, že niektoré zmeny sa mi páčili menej v knihe a viac v seriáli, ale pokiaľ viem, tak autori kníh pracujú aj na scenároch, takže majú možnosť niektoré veci vylepšiť :) Jednoznačne odporúčam aj knihy aj seriál. AJ

10.07.2020 5 z 5

Zvončekový les Tajná skrýša veveričky Evičky Zvončekový les Tajná skrýša veveričky Evičky Liss Norton

Vcelku pekná knižôčka o priateľstve. Deťom v škôlke (4-ročné) sa veľmi páčila. Síce 4 hlavné hrdinky sú všetky dievčatá, aj chlapcom sa táto kniha páčila :)

30.06.2020 3 z 5

Veľmi aktuálne k téme dnes vo svete, najmä v USA. Autorka prepojila svoje osobné skúsenosti so stretnutí s členmi KKK ako aj históriu KKK, o ktorej som toho teda veľa nevedela. Je zaujímavé čítať ako vnímajú sami seba a svoje "poslanie" členovia KKK, teda zaujímavé, ale na druhej strane neuveriteľné a nepochopiteľné ako môžu ľudské bytosti takto zmýšľať. Odporúčam! Skvelá kniha.

26.06.2020 5 z 5

Danka a Janka / Danka a Janka v rozprávke Danka a Janka / Danka a Janka v rozprávke Mária Ďuríčková (p)

Miestami pani Ďuríčková používa slová, ktorým dnešné deti nerozumejú a priznám sa, že ani ja :) Ale čítali sme si to v škôlke pred spaním a deťom sa veľmi páčila táto kniha. Jednoducho rokmi odobrená detská klasika.

21.06.2020 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

"A feminist Lord of the Rings"- takto to opísal Sunday Times. Nuž, od Pána Prsteňov má táto kniha veľmi, ale veľmi ďaleko. Nemôžem ju však úplne zavrhnúť, nápad to bol dobrý, len spracovanie si žiadalo viac. Podobne ako pri Zaklínačovi, aj v tejto knihe ma žiadna z postáv nejako nezaujala a bolo mi v podstate jedno, čo sa s kým stane. Asi len toľko k tejto knihe. AJ

21.06.2020 2 z 5

Malý vlk s veľkým srdcom Malý vlk s veľkým srdcom Tomasz Samojlik

Veľmi pekná rozprávka pre deti, ale aj dospelých. Nie len o prírode a ochrane zvierat, ale aj o rodine a o tom, ako prijať a nepodceňovať tých, ktorí sa naoko zdajú byť slabší, lebo nás niekedy vedia veľmi príjemne prekvapiť :)

11.06.2020 4 z 5

Čo baby nedokážu Čo baby nedokážu Marta Hlušíková

Celkom pekný príbeh aj o tom, ako sa pripraviť na príchod nového súrodenca do rodiny. Osobne sa mi nepáčilo použitie slova debil v tejto knihe pre deti, som na to alergická, keď to ľudia používajú ako nadávku. Ale ináč ok kniha.

10.06.2020 3 z 5

Jacobova obhajoba Jacobova obhajoba William Landay

Aj ja som sa k tejto knihe dostala skrz trailer na televízne spracovanie a ak sa dá, tak kniha má vždy prednosť pred filmom či seriálom. Veľmi dobre spracovaná kniha. Páčilo sa mi ako autor cez postavu Andyho, postupne odhaľoval čo sa vlastne stalo. Ťažko ale opísať, čo by som robila na mieste Andyho a Laurie. Počas čítania som sa občas rožčuľovala nad tým aký postoj zaujal Andy ako otec, potom zasa Laurie ako matka, nuž a Jacob-veľká záhada, mňa by jeho správanie asi priviedlo do šialenstva. Každopádne, niektoré veci boli celkom predvídateľné, no musím povedať, že takýto koniec som nečakala, ale v podstate, s ním som spokojná. AJ
PS: Teraz hurá na seriál :)

08.05.2020 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Nemôžem si pomôcť, Sapkowského štýl písania a rozprávania mi veľmi sedí, páči sa mi to ako vsunie do príbehu iný príbeh, ktorý zdanlivo nesúvisí s hlavným dejom a predstaví nové, zaujímavé postavy, hoc len na chvíľu, ktoré oživia Cirin príbeh. A čo sa tohto týka, tak posledný diel nesklamal. Pani jazera priniesla aj pár prekvapení, príjemných aj nepríjemných, ale nemôžem si pomôcť s jednou vecou a asi tou najhlavnejšou. Napriek tomu, že túto sériu považujem za veľmi dobrú, musím sa priznať, že mi ani jedna postava nejako neprirástla k srdcu, čo je zvláštne asi najviac Cahir a možno čiastočne aj Geralt. Pri čítaní tejto knihy som sa pristihla skôr pri tom, že čím skôr dočítať, lebo už chcem čítať iné knihy. Takže odo mňa momentálne toľko k tejto sérii.
PS: Som zvedavá ako sa s touto sériou popasuje Netflix dalej :)

01.05.2020 4 z 5

Bez štěstí nepřežiješ Bez štěstí nepřežiješ Thomas Buergenthal

Môžem povedať, že je to veľmi pekne spracovaný príbeh? Lebo kniha je ozaj dobre napísaná a napriek tématike holokaustu, je to v mnohých smeroch kniha nádeje a dobra, ktoré vzišli zo zážitkov, ktoré mohli ovplyvniť život Thomasa úplne inak po zvyšok jeho života. To, čo prežil tento pán a čo dosiahol vo svojom živote, nuž treba len povedať- klobúk dole! Odporúčam.

29.04.2020 5 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Keby sa v tú noc niekto prikradol k chalupe s preborenou strechou, keby nazrel cez škáru v okenici, uvidel by v skúpo osvetlenej izbe bielobradatého starca a popolavovlasé dievča, ako sedia pri kozube. Všimol by si, že obidvaja mlčia, zahľadení do rubínovo žiariacich uhlíkov.
Ale to nemohol uvidieť nikto. Chalupa s preborenou, machom obrastenou strechou bola dobre schovaná uprostred hmiel a oparov, v nekonečnom tŕstí, v močiaroch Pereplutu, kam sa nikto neodvažoval vkročiť.

Tentoraz mi to trvalo dlhšie, kým som sa dopracovala ku koncu, ale nedalo sa inak. Ďalšia skvelá časť, perfektne podané z pohľadu rôznych postáv sa príbeh krásne prepojil. Idem do finále :)

PS: Veľké plus tejto časti- minimum preklepov a chýb ;)

16.04.2020 5 z 5

Živé svetlo Živé svetlo Wilhelm Hünermann

Veľmi pekne spracovaný život sestry Hildegardy. Napriek ťažkostiam a krížom vo svojom živote, dokázala s Božou pomocou rozdávať svetlo, radosť a lásku okolo seba.

13.04.2020 5 z 5

Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Cesta na Západ. Po stopách ochočeného Boha Štěpán Smolen

Neľahké čítanie, no myslím, že nevyhnutné čítanie. Napriek častokrát smutným opisom reality, som vďačná, že to autor nevzdal, išiel za svojím povolaním a podelil sa so svojími skúsenosťami a verím, že pomôže meniť veci k lepšiemu.

10.04.2020 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Preberanie sa, vyzvedanie a oboznamovanie sa s tým, čo sa stalo, kým boli mimo a cesta za strateným cieľom. Krst ohňom. Ide sa ďalej, čaká na mňa Veža lastovičky:

11.03.2020 5 z 5