KapitánSmrt KapitánSmrt komentáře u knih

Slast a politika: Žižkova politická teorie Slast a politika: Žižkova politická teorie Jodi Dean

Výborný úvod do myšlení jednoho z největších myslitelů současnosti. Přehledné, systematické a bez přílišných odborných pojmů.

13.11.2019 5 z 5

Americkej sen Americkej sen Warren Ellis

Velmi slabá báchorka o hledaní tajné verze ústavy Spojených států. Autor příliš tlačí na pilu, snaží se být vtipný, drsný a originální, ale výsledek je spíše jen trapný. Pozérské drsňáctví na efekt, které svou těžkopádností nudí. V podobném duchu píše třeba i Pynchon, ale na mnohem vyšší úrovni.

13.11.2019 1 z 5

Zahálka v práci aneb Rukověť pracovního simulantství Zahálka v práci aneb Rukověť pracovního simulantství Roland Paulsen

Kniha o tom, co všichni vědí (nebo alespoň tuší), ale bojí se o tom mluvit. Mnohé dnešní pracovní pozice jsou uměle vytvořeny a často s sebou nenesou dostatečnou náplň. Následkem je, že člověk nemá v práci do čeho píchnout. Autor na základě statistických dat rozlišuje několik typů zahálky v práci a snaží se vysvětlit, proč s tímto problémem nikdo nic nedělá. Zdá se, že práce je do jisté míry otázkou zdání... Spíše než práce sama, je důležitá sebeprezentace a vytváření obrazu vlastní píle. Ano, tento komentář píši v práci!

12.11.2019 5 z 5

Prekariát: Nová nebezpečná třída Prekariát: Nová nebezpečná třída Guy Standing

Neoliberální reformy pracovního trhu slibovali větší svobodu pro pracovníka. Důsledky jsou ale podstatně jinačí. Více moci v rukou zaměstnavatele a vznik tzv. prekariátu. Zjednodušeně řečeno pracující chudoby. Plat, kterým neuživí rodinu, žádné pojištění, nestabilní pracovní doba apod. Důsledkem je nejistota, resentiment, frustrace. Hodně znepokojivá kniha o tom, jak neoliberalismus selhal a následky si neseme dodnes (finanční krize, populismus a další).

12.11.2019 5 z 5

Fenomenologie a postmoderna Fenomenologie a postmoderna Anna Hogenová

S knihami profesorky Hogenové se to má tak, že pokud přečtete jednu, další číst nemusíte. Autorka se totiž poměrně často opakuje. Její myšlenky jsou zajímavé, kritika současné společnosti nepostrádá hloubku a vhled do podstaty dnešní krize. Bohužel struktura textu není úplně přehledná a mnohé nadpisy nekorespondují s obsahem pod nimi. Větší systematičnost by neuškodila.

12.11.2019 3 z 5

Kterak Západ zbloudil - 50 let ekonomického bláznovství a neúsporná rozhodnutí, která nás čekají Kterak Západ zbloudil - 50 let ekonomického bláznovství a neúsporná rozhodnutí, která nás čekají Dambisa Moyo

Kniha je rozhodně zajímavá, bohužel také jednostranná. S tím, že západ a jeho ekonomická síla upadá, asi nemá cenu polemizovat. Důvody jsou zde popsány také přesvědčivě. O úpadku školství píše ve svém komentáři i kolega níže. Bohužel celá kniha je v zajetí současného ekonomického paradigmatu, myšlenky, že úspěch dané kultury lze poměřit výhradně ekonomickými ukazateli. Už se nehodnotí smysluplnost inovací, spokojenost lidí s vlastním životem a jejich životní úroveň, potažmo smyslplnost samotné práce. Kacířská otázka, proč bychom se měli snažit být více konkurenceshopnější a tedy snižovat mzdy? Proč jsou ekonomické ukazatele důležitější, než cokoli jiného?

12.11.2019 3 z 5

Roboti nastupují Roboti nastupují Martyn Alexander Ford

Strašení automatizací je dnes v módě. Autor se nezabývá jen nahrazením manuálních pracovníků roboty, ale také automatizací výše postavených pracovních pozic jako jsou bankéři, manažeři, novináři, právníci, úředníci, tedy dobře placená zaměstnání. A o tom už se tolik nemluví. Na druhou stranu, je automatizace opravdu hrozbou? Není příležitostí k tomu méně pracovat a více se věnovat činnostem, které nás baví? Rodině, koníčkům nebo třeba jen posedávání v hospodě a nadávání na politiku a počasí? Není to spíše příležitost k osvobození od mnohdy nesmyslné byrokratické práce? Budoucnost ukáže...

08.11.2019 4 z 5

Kapitalistický realismus Kapitalistický realismus Mark Fisher

Perfektní kritika pozdního kapitalismu doplněná zkušenostmi z praxe a zasazená do kontextu populární kultury. Odkazy na filmy, knihy a hudbu potěší a zpřístupňují tak toto dílo i laikům. Možná, že nejsme šílení my, lidé, možná je šílená doba (potažmo systém), ve které žijeme...

08.11.2019 5 z 5

Dluh. Prvních 5000 let Dluh. Prvních 5000 let David Graeber

Výborné čtení, které nabouravá zažité paradigma, že dluhy se musí vždy a za všech okolností splácet. V historii to tak ne vždy chodilo a to z dobrého důvodu společenské stability. Další kacířskou otázkou je i to, zda jsou některé dluhy morálně ospravedlnitelné? Graeber moc pěkně poukazuje na historický vývoj v otázkách dluhů, od dávné minulosti po současnost. Samozřejmě jde o pohled levicový (Graeber je dle všeho anarchista), takže pravičáky a neoliberály nepotěší. Jediná výtka jde na adresu překladu. Chyb a překlepů v textu je opravdu velké množství a kazí to jinak pozitivní dojem.

08.11.2019 4 z 5

Obrana liberálního vzdělání Obrana liberálního vzdělání Fareed Rafiq Zakaria

Hodně slabá obrana postavená spíše na frázích a oslavování toho, co se pod pojmem liberální vzdělání skrývá. Velká část knihy je pouhou vzpomínkou na vlastní studia. Kritického zhodnocení bohužel pomálu. Problémy jako komodifikace vzdělání, neustálý růst školného, nemožnost dosáhnout kvalitního vzdělání pro chudší vrstvy společnosti apod. jsou jen lehce načrtnuty.

08.11.2019 3 z 5

Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění Teorie nevzdělanosti: Omyly společnosti vědění Konrad Paul Liessmann

Toto by měla být povinná četba pro všechny ty ministry školství, poradce, experty na vzdělání, ale i děkany a rektory. Hodně nelichotivá úvaha na téma selhávajícího školství. Jakožto dlouholetý student jsem ony lapsy v systému mnohokrát zažil na vlastní kůži. Bohužel, jak se zdá, poučení nulové, žádné.

08.11.2019 5 z 5

Vzdělání jako provokace Vzdělání jako provokace Konrad Paul Liessmann

Slabší výběr několika úvah. Předchozí knihy jsou myšlenkově bohatší a zajímavější. Přesto na několika místech pěkně rozvíjejí Liessmannovo kritické myšlení, zvláště v částech o dnešním školním systému.

08.11.2019 3 z 5

Dánská občanská válka 2018-24 Dánská občanská válka 2018-24 Kaspar Colling Nielsen

Originální a vtipné hrátky s dnes již alternativní historií. Čtivou hlavní dějovou linii střídají kratší samostatné příběhy různých kvalit. Od opravdu úderných až šokujících, po lehce zapomenutelné. To, co tuto knihu však vyvyšuje, je její reflexe neduhů dnešní pozdně kapitalistické společnosti a jejich rozvinutí do poměrně logických, avšak děsivých důsledků.

07.11.2019 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Začátek velmi čtivý a zajímavý. Popis zanikajícího světa je děsivý, fascinující a zároveň zábavný. Druhá půlka již však ztrácí dech. Postavy jsou šablonovité, jednorozměrné. Buď jde o ztělesněné dobro nebo naopak zavrženíhodného padoucha. Autor zkrátka jen rozestavuje bezduché figurky na své šachovnici, dostává je tam, kde je chce mít a vše završuje neuspokojivým a odbytým závěrem. Můj první a na dlouho poslední King.

07.11.2019 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Strach, bezmoc, beznaděj. Celou cestu se nám do hlavy vkrádá nesnesitelná otázka. Proč? Proč pokračovat v tomto přežívání, lopocení ze dne na den... Zde není žádné světlo na konci tunelu, naděje na lepší budoucnost. Člověk degradován na úroveň zvířete, pokoušejíc se uspokojit jen ty nejzákladnější lidské potřeby. Stojí za to žít? Nebo je lidštější toto utrpení ukončit? Otázky, na které nechcete znát odpověď... Silné, velmi silné.

Hvězdná pěchota Hvězdná pěchota Robert A. Heinlein

Perfektní (anti)utopická kniha. Dle mnohých trochu fašistická, ale jen v tom nejlepším slova smyslu, kdy je každý občan spoluzodpovědný za blaho, potažmo přežití, vládnoucího systému. Jen efektivní a tak trochu totalitní vláda dokáže zabezpečit přežití lidského rodu ve válce s obludným hmyzem. Nebo je vše trochu jinak? Žánrová klasika.

Píseční červi Duny Píseční červi Duny Kevin J. Anderson

Hodně slabé završení jinak epické ságy. Brian Herbert zkrátka není Frank Herbert. Poetika, mystika, hloubka jazyka i děje se vytrácí a zbývá pouhopouhé sterilní, tuctové a laciné sci-fi, jakých najdeme plné regály v trafikách na zaplivaných nádražích. Jako čtení do letadla nebo na ukrácení chvíle při čekání na lumbální punkci to může fungovat. Jako Duna to ale zklamává na plné čáře.

07.11.2019 2 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Asi nejlepší díl celé ságy. Spíše meditativní, prodchnutý mnoha filosofickými a náboženskými myšlenkami, než-li akcí a dějovými zvraty. Z každé stránky na Vás dýchne podivná nostalgie po starých časech, vzpomínky na předchozí díly, na postavy, které již opustili jeviště, na děje, které formují přítomnost a potažmo budoucnost. Dílky skládačky do sebe zapadají... Krásné čtení.

Duna Duna Frank Herbert

Žánrová klasika, která na rozdíl od jiných sci-fi nestárne. Perfektní propojení náboženství, politických pletich, cestování po hvězdách a boje o přežití v nehostiných podmínkách písečné planety. To vše zabalené v poetickém a mystikou prodchnutém jazyce.

07.11.2019 5 z 5

Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška Slavoj Žižek

Perfektní analýza finanční krize z levicových pozic. Na rozdíl od jiných knih autora je velmi přístupná i laikům a zároveň okořeněná mnoha vtipnými postřehy.