KapitánSmrt KapitánSmrt komentáře u knih

Kolejmoří Kolejmoří China Miéville

Zábavné dobrodružství, které dává vzpomenout na klasická literární dobrodružství potažmo Zlatou éru Hollywoodu. Přímočarost, hrátky s metodou vyprávění, zajímavé postavy a perfektně vykreslený prapodivný svět. China nezklamal.

17.07.2020 4 z 5

Hudba krve Hudba krve Greg Bear

Nefalšovaná ukázka hard core sci-fi která mixuje vědecké poznatky z biologie a kvantové fyziky se zajímavým příběhem. Nebezpečí tentokráte nepřichází z vesmíru, ale z lidského nitra. Otázkou také je, zda jde opravdu o hrozbu nebo snad o příležitost. Příležitost k tomu, pozvednout lidství na novou, netušenou úroveň a naplnit potenciál, který se v každém z nás skrývá. Jenže budeme pak stále lidmi? Nestaneme se něčím jiným, obludným... Nelidským?

13.07.2020 4 z 5

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Taková ta veselá taškařice, která je psána živým jazykem, který však ke konci působí trochu otravně. Stejně jako samotný příběh, který se zajímavě rozjíždí, aby byl u konce uměle natahován pochybnými událostmi.

10.07.2020 3 z 5

Berlín, Alexandrovo náměstí Berlín, Alexandrovo náměstí Alfred Döblin

Poměrně rozsáhlý náhled do života spodiny v Německu v meziválečných letech. Kdo čeká popis nástupu nacismu k moci, bude zklamán. Jde spíše o zachycení atmosféry doby, ztělesněné (anti)hrdinou Francem, obyčejným chlapíkem z lidu. Snaží se být dobrým, avšak společnost, přátelé, ale i vlastní chyby, ho vždy sráží k temné straně síly. Nadčasové, psáno zajímavým experimentálním stylem.

08.07.2020 4 z 5

Příprava na příští život Příprava na příští život Atticus Lish

Pro mě osobně poměrně zklamání. Čekal jsem údernější kritiku a nemilosrdnější svědectví o bezútešném stavu současných Spojených států. Problém je v postavách, které nejsou úplně sympatické. Často mi přišlo, že jsou jen jakousi karikaturou, zkratkovitým ztělesněním jedné jediné vlastnosti (veterán, imigrantka, ex-vězeň). O historii či pozadí postav se dozvíme málo. Já bych rád šel hlouběji... Značnou část knihy tak tvoří popisy míst, obchodů, ulic. Závěr je napínavý, ale nedokáži říct, zda uspokojivý.

22.06.2020 3 z 5

Jak pracovat? Jak pracovat? Tomáš Garrigue Masaryk

Snaha o reflexi české nátury je platná i dnes. Úvahy o práci také. Kritika vysokého školství a další části jsou pak poplatné době. Přesto minimálně z historického hlediska jde o kritiku zajímavou. Díky svému malému rozsahu stojí za přečtení.

11.06.2020 3 z 5

Slavoj Žižek Slavoj Žižek Tony Myers

Chcete vědět, co je to Reálno a Symbolično? Zda je žena symptomem muže? Zda existuje sexuální vztah? A kdo je to vlastně ten záhadný velký Druhý? Tato kniha Vám na to odpoví. Jde o velmi přehledný a srozumitelný úvod do myšlení Slavoje Žižka. Obeznámí s pojmy, které jsou přeci jen trochu nezvyklé a zároveň se bez nich neobejdete (pokud chcete Žižka dále studovat).

09.06.2020 5 z 5

Filosofie výchovy Filosofie výchovy Jan Patočka

Nejde o úplně ucelený a systematický výklad. Dáno je to formou. Jde o přednáškový cyklus, takže se zde často nějaká témata opakují, občas se odbočí atd. Komplexnosti nepřispívá aní to, že jde o nedokončený fragment. Na otázky, které chce autor probrat, nestihne plně odpovědět. Přesto jde o dostatečný a hlavně čtivý úvod do filosofie výchovy.

09.06.2020 4 z 5

Kapitál v 21. století Kapitál v 21. století Thomas Piketty

Velice obsáhlá kniha plná grafů, srovnání a dalších podrobných údajů. Autor na základě tvrdých dat popisuje alarmující stav současné nerovnosti a uvádí i poměrně snadné (ale politicky neprůchozí) návrhy, jak současný marasmus napravit a růst nerovnosti opět zvrátit. Vypíchl bych myšlenku, že určitá míra nerovnosti je přirozená, avšak současně záleží též na nastavení systému a jeho pravidel, tedy politiky toho kterého státu, který buď nerovnost snižuje, nebo naopak upřednostňuje menšinu bohatých na úkor většiny chudých. Jen pozor, na první pohled objektivní kniha je (musí být) i částečně ideologická a odráží tak povahu autora, francouzského rovnostáře... Dovedu si představit, že kdejaký neoliberál by růst nerovnosti vůbec za problém nepovažoval.

01.06.2020 5 z 5

Heretická škola Heretická škola Radim Palouš

Takové to milé paloušovské povídání. Filosofická pohádka, která hlavně pohladí po duši. Přesto si nejsem jist, zda za všemi těmi autenticitami, starostmi o duši, otevíráním niter a hledáním pramenů, je něco konkrétního, nebo zda jde jen o hezky znějící avšak vyprázdněné pojmy.

25.05.2020 3 z 5

Opice boží Opice boží Čestmír Benda

Jakožto básnický analfabet musím říct, že se mi kniha docela líbila. Trochu mě rušilo až příliš vulgarit, které byly až moc na efekt. Jinak mi ale přišlo, že je sbírka jakýmsi horším mixem bratrů Topolů a Krchovského. Šedost každodennosti je ale zachycena s brutální upřímností...

25.05.2020 3 z 5

Citlivý člověk Citlivý člověk Jáchym Topol

Tuhle jsem četl, že Václav Klausů se proti této knize ohrazoval, že si prý dělá srandu z obyčejných a tvrdě pracujících Čechů. Myslím, že to Václav špatně pochopil. Naopak, Jáchym nachází poetiku i v na první pohled odsouzeníhodné lidské malosti. Jde tedy spíše o poctu, oslavou Čechů, kteří se i pod tlakem okolností, historických hrůz, současného marasmu a obchodu s chudobou vždy nějak protlučou. Dají si po čuni, stáhnout ocas a utečou, ale veškeré příkoří přečkají a jednou opět povstanou... Myslím, že Jáchym naopak Čechům rozumí a vidí jim až hluboko do nitra, kde občas zahlédne i jejich duši (pokud tam teda nějaká je).

03.05.2020 5 z 5

Drsná krimi ze staré školy, temná jako nejtemnější noc. S dialogy zábavnými a vybroušenými takřka k dokonalosti. Někdy může ona hrůza a brutalita působit až samoúčelně a přehnaně. Dle mého však onu hranici, o které píše uživatel navorski, autor příliš nepřekračuje. Já se bavil velmi dobře. Mám dojem, že Zahler dost dobře vybalancoval ony pocity zmaru a nespravedlnosti, kterými nechává své hrdiny trpět, s jistým potěšením a zadostiučiněním spojeným se spravedlivým (po)trestáním zloduchů. A od toho tu literatura tohoto typu přeci je.

03.05.2020 4 z 5

Časotřesení Časotřesení Kurt Vonnegut Jr.

Spíše než o plnohodnotnou knihu jde o zápis útržkovitých zážitků či vzpomínek postaršího pána. Pána, jenž bilancuje svůj život, vzpomíná na své přátele a rodinu, a sem tam se pokouší dalším pokolením předat nějaké to humanistické poselství. Na můj vkus je to ale příliš roztříštěné, postrádající děj a tím i mou pozornost.

03.05.2020 2 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Lidské, příliš lidské. Nebo nelidské? Trošku si nyní zafilosofuji. Nelidské, je vlastně ryze lidské. Jen člověk je totiž schopen nelidského, respektive potěšení z násilí, mučení a dalších hrůz, kdy vědomě a i bez nějakého jasného důvodu ubližujeme, ponižujeme či jinak ohrožujeme druhého. Zvíře zabíjí, jen dle svých instinktů bez zlého úmyslu, proto nemůže být nelidské ve smyslu, jak se tento termín užívá. Z toho vychází, že nelidské je bytostně lidská vlastnost, ukrytá kdesi v nás, pod nánosem civilizace, hodnot, výchovy... Ale probudit se může kdykoli. A o tom (asi) McCarthy píše. A píše velmi sugestivně, až z toho mrazí.

20.04.2020 4 z 5

Ne nestačí: jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme Ne nestačí: jak se bránit Trumpově šokové politice a vydobýt si svět, jaký potřebujeme Naomi Klein

Spíše než o vědecké pojednání jde o knihu komentářů. Od začátku je jasné, na které straně barikády autorka stojí. Nevyhneme se tak emocím a několika nepodloženým odsudkům. Na druhou stranu argumenty jsou opravdu silné a snaha o konstruktivní řešení současného marasmu chválihodná. Otázkou je, zda jde o řešení dostatečně životaschopné a chytlavé a zda přílišný důkaz na liberalismus a podružná témata typu sexuálních identit nejsou spíše ku škodě věci.

Pro klimasketiky a neoliberály ale kniha není. Těm doporučuji paralamentní listy, aeoronet nebo pamflety Václavů Klausů.

18.04.2020 4 z 5

Klam Klam Philip Roth

Experimentální novela složená pouze z dialogů? Proč ne. Sex, láska a všemožné formy milostných vztahů plus zábavné vhledy do niter jak milenek, tak samotného autora. Milá hříčka.

14.04.2020 3 z 5

Rukopis nalezený v Akkonu Rukopis nalezený v Akkonu Paulo Coelho

Poměrně fádní životní pravdy podané stylem antických filosofických dialogů. Kniha je bez děje, na čtenáře se jen vrší další a další, více méně patetické, banální a útěšné myšlenky. Největší problém vidím v tom, jak moc jsou odtržené od reality. Říkejte lidem v exekuci, ve válkou zničené Sýrii, v nudné práci která ubíjí životní energii, jak je láska důležitá, Bůh Vám osvětluje cestu, že porážka ukazuje cenu vítězství a jak se máte vydávat na poutě plné dobrodružství a poznání...

13.04.2020 1 z 5

Americká idyla Americká idyla Philip Roth

Čistá literární nádhera. Lze náš život vyložit podle našich zážitků, podle událostí, které formovaly naše charaktery nebo je naše rozhodování spíše dílem nahodilosti a chaosu? Jsou tradice, morálka či povinnost jen přežitky zasloužící posměch zpovykaných liberálů nebo mají své místo i v postmoderním a rychle se měnícím světě?
Hrozivá tragédie, která se stane obyčejné americké rodině, se stává plátnem, na kterém se promítají boje a sváry utvářející charakter celé dnešní americké společnosti.

PS: rozpitvávání i nejmenších detailů vnitřního života hrdinů mi nejednou připomnělo Prousta.

PPS: četl jsem již třetí vydání knihy a těch překlepů, co jsem nalezl! Ostuda. Překlad je jinak ale kvalitní.

12.04.2020 5 z 5

Květinová puška Květinová puška André-Marcel Adamek

Milé a nostalgické ohlédnutí za prožitými dobrodružstvími plnými mystiky a magie, lásky a přátelství... Mizející svět vesnických legend a mýtů, který již brzy bude nahrazen sterilní a ryze materiální vědou a technikou. Poetické, svižné, napsané s lehkostí, zanechá sladkobolný pocit neurčité ztráty.

07.04.2020 4 z 5