Kapitál v 21. století

Obsáhlé dílo francouzského profesora ekonomie kritizuje prohlubující se majetkovou nerovnost ve světě a spatřuje v ní jedno z největších nebezpečí současného systému. Autor, který shromažďování nejrůznějších dat a jejich vyhodnocování věnoval 15 let, upozorňuje, že majetková nerovnost je stejná jako před sto lety a roste způsobem, který ohrožuje jak demokracii, tak ekonomiku....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/241723/kapital-v-21-stoleti-hWr-241723.jpg 4.316
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Universum (ČR)

Le capital au XXIe siecle, 2013

Kniha Kapitál v 21. století

NGC6715

(+ SPOILER) Na začátku Piketty popisuje několik rovnic, které mají modelovat fungování nerovnosti v ekonomice. Jejich platnost je však podle mě značně omezená a o jejich obecné platnosti nemůže být řeč. Následuje nejdůležitější část knihy – statistiky a popisy vývoje nerovnosti v různých zemích, které ukazují hrozivě rostoucí nerovnost a rostoucí vliv dědictví. Ačkoliv byly i proti této části vzneseny námitky, já s ní souhlasím (jednou z námitek je to, že nejbohatší lidé se mění a nepochází stále z týchž rodin – to však nepovažuji za dobrý argument, protože nejbohatší lidé jsou většinou ti, kteří měli obrovské štěstí, nebo přehnaně riskovali – není to tedy reprezentativní vzorek obyvatel; to, že se mění špička ledovce, neznamená, že se mění ledovec; podobně lze vyvrátit i další námitky). Dále je v knize rozebráno, jak fungují některé typy investicí a teorie k tomu, jak se bohatství udržuje. I to je velmi zajímavá část a lze s ní souhlasit. Návrhy na řešení jsou velmi omezené, v podstatě jde hlavně o návrh na celosvětovou daň z kapitálu, která má být ze začátku jen tak malá, aby umožnila financování systému, který bude mapovat bohatství, abychom vůbec měli podrobnější přehled, kdo co vlastní, a také aby zaplatila náklady na výběr. Později může růst. Zajímavé, ale politicky neprůchodné. Celkový dojem z knihy je ten, že Piketty je velmi dobrý statistik a pozorovatel a dobře odvozuje důsledky z toho, co vyhodnocuje. Jeho popis reality je velmi dobrý. Tvoření nových teorií a návrhů však není jeho silnou stránkou (ale vzhledem k tomu, že je jeden z mála, kdo se alespoň o něco pokusil, tak i politicky neprůchodný návrh je důležitý). Důležitá je také myšlenka, že kapitalismus nejlépe funguje, pokud ho něco ohrožuje - například konkurence východního bloku, nebo nějaká občasná válka. Za zmínku také stojí dobrá analýza vlivu progresivních daní na ekonomiky - země jako USA nebo GB měli v době svého největšího úspěchu extrémě vysoké daně pro bohaté. Jak už zde bylo napsáno, prokousat se touto knihou není jednoduché, ale stojí to za to.

KapitánSmrt

Velice obsáhlá kniha plná grafů, srovnání a dalších podrobných údajů. Autor na základě tvrdých dat popisuje alarmující stav současné nerovnosti a uvádí i poměrně snadné (ale politicky neprůchozí) návrhy, jak současný marasmus napravit a růst nerovnosti opět zvrátit. Vypíchl bych myšlenku, že určitá míra nerovnosti je přirozená, avšak současně záleží též na nastavení systému a jeho pravidel, tedy politiky toho kterého státu, který buď nerovnost snižuje, nebo naopak upřednostňuje menšinu bohatých na úkor většiny chudých. Jen pozor, na první pohled objektivní kniha je (musí být) i částečně ideologická a odráží tak povahu autora, francouzského rovnostáře... Dovedu si představit, že kdejaký neoliberál by růst nerovnosti vůbec za problém nepovažoval.

TheDejv

Tato kniha doslova otřásá mnohými zakládními ekonomickými teoriemi. Doporučuji všem, co se nejen zajímají o ekonomii, ale i o politiku. S autorovým závěrem zcela souhlasím, ačkoliv mi mnozí (zvláště pravicoví) kolegové budou odporovat.

Tatopulos
13.05.2019

Je to dost náročné čtení, ale stojí za to. Piketty tam popisuje stav věcí, ke kterému se vracíme v naší době- a to je návrat k rentiérskému kapitalismu. Rentiéry vyvlastnila druhá světová válka

slina
20.09.2018

Uf. Tak jsem vydržel až do konce. Ačkoliv si autor dal práci s mnohými detaily, tak je v knize mnoho věcí, které nevysvětlil. Nebudu to více rozebírat, ať nespoileruji. Také s jeho závěrem úplně nesouhlasím, ale to je již spíše věc názoru a přesvědčení.

mcleod
22.09.2017

Zcela upřímně nebylo jednoduché těch 650 stran ekonomických analýz přelouskat, ale stálo to za to. Na můj vkus bylo v knize až příliš ekonomických vzorců a suchých popisů statistik. Ale jinak obsahovala výborný dlouhodobý náhled na vývoj akumulace kapitálu od 18. století do dneška a z toho vyplývající vývoj nerovností ve společnosti. Přinesla tak pro mě neznámé údaje z doby před první světovou válkou (kde se autor nevyhýbá i tak kontroverzním, ale důležitým tématům, jako je kapitalizace otrokářství ve Spojených státech), navíc a především přidává velmi zajímavý pohled na vývoj ve 20. století. Vedle již známého faktu nárůstu nerovností od 80. let, které už se blíží nerovnostem před první světovou válkou, jde o překvapivou informaci o velmi podobném vývoji ve všech představených státech prakticky bez ohledu na převládající politický diskurz. Jako by akumulace kapitálu a jeho destrukce válkou byly tak přirozené procesy, že ani státy svou politikou nemohou jeho vývoj zásadně ovlivnit (jak tvrdí například David Harvey).
Závěrem ještě zmíním kritiku názvu knihy, který dle mého názoru zcela neodpovídá jejímu obsahu (přinejmenším jde o Kapitál 18. - 21. století). Navíc může vzbuzovat dojmy (asi u lidí, kteří tu knihu nečetli, jinak si to neumím vysvětlit), že jde o jakousi marxistickou aktualizaci Marxova Kapitálu. Autor sice kritizuje zjednodušující ekonomické modely a předpoklady a na dlouhých řadách tvrdých dat ukazuje, jak tomu ve skutečnosti opravdu je, ale dělá to čistě bez ohledu na své postoje a přání. Jen v závěru představuje krátce možné řešení, aby jím odkryté problémy postupující extrémní koncentrace kapitálu nevyšly v knize do ztracena (navrhuje progresivní daň z kapitálu ve výši od 0,5 do 2 %!). Název tak může této výborné publikaci hodně uškodit... tedy aspoň v Česku, ve Francii jí jistě naopak pomohl :-)

Tony52
01.11.2015

Pohled pana Kohouta je jedním z "mnoha názorů ekonomů". Jedni ji skoro zatracují, jiní ji skoro zbožňují. Pravda bude někde mezi nimi. Ale opsat pár řádku Kohouta a nemít svůj názor je zcela zjednodušující pohled na tak složitý problém. Každopádně kniha čerpá tři století dat o koncentraci a distribuci kapitálu a odkazuje na data více než mnohé jiné. Závěry si může každý sám utvořit, což by mělo být cílem mnoha takových knih.

kapitál kapitalismus ekonomie

Autor knihy