Kapitál v 21. století

Obsáhlé dílo francouzského profesora ekonomie kritizuje prohlubující se majetkovou nerovnost ve světě a spatřuje v ní jedno z největších nebezpečí současného systému. Autor, který shromažďování nejrůznějších dat a jejich vyhodnocování věnoval 15 let, upozorňuje, že majetková nerovnost je stejná jako před sto lety a roste způsobem, který ohrožuje jak demokracii, tak ekonomiku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/241723/kapital-v-21-stoleti-hWr-241723.jpg 410

Le capital au XXIe siecle (2013)

Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno:, Knižní klub

slina
20.09.2018

Uf. Tak jsem vydržel až do konce. Ačkoliv si autor dal práci s mnohými detaily, tak je v knize mnoho věcí, které nevysvětlil. Nebudu to více rozebírat, ať nespoileruji. Také s jeho závěrem úplně nesouhlasím, ale to je již spíše věc názoru a přesvědčení.

kní
18.05.2018

Dle Pavla Kohouta (ekonoma), lze obsah knihy shrnout do jedné věty:
"Kapitalisty bohužel potřebujeme, protože v SSSR to nedopadlo dobře, ale musíme je zdanit až do morku kostí a zacházet s nimi jako s potenciálními teroristy."
Dále pokračuje (Pavel Kohout):
Piketty navrhuje zdanit příjmy v hodnotě nad půl milionu dolarů ročně sazbou 80 procent. Podle jeho představ tím stát získá dostatek prostředků na sociální služby, a hlavně - což je Pikettyho nejhorší noční můra - zabrání koncentraci kapitálu do rukou hrstky superboháčů, kterým by nakonec patřil celý svět. Maximální míra majetkové a příjmové rovnosti je nejvyšší hodnotou a hlavním přikázáním.
Pikettyho přívrženci blahosklonně opomíjejí fakt, že Británie již v historii měla extrémně vysoké daně z příjmů, které skutečně účinně snižovali míru nerovnosti. Podle jedné této míry nejmenší nerovnost panovala v Británii v roce 1976. Byl to rok, kdy země musela požádat Mezinárodní měnový fond o nouzovou půjčku. Podle jiné míry to bylo v roce 1979. Tehdy Británie začila tzv. Zimu nespokojenosti (Winter of Discontent) a ekonomicky byla na pokraji devastace.

mcleod
22.09.2017

Zcela upřímně nebylo jednoduché těch 650 stran ekonomických analýz přelouskat, ale stálo to za to. Na můj vkus bylo v knize až příliš ekonomických vzorců a suchých popisů statistik. Ale jinak obsahovala výborný dlouhodobý náhled na vývoj akumulace kapitálu od 18. století do dneška a z toho vyplývající vývoj nerovností ve společnosti. Přinesla tak pro mě neznámé údaje z doby před první světovou válkou (kde se autor nevyhýbá i tak kontroverzním, ale důležitým tématům, jako je kapitalizace otrokářství ve Spojených státech), navíc a především přidává velmi zajímavý pohled na vývoj ve 20. století. Vedle již známého faktu nárůstu nerovností od 80. let, které už se blíží nerovnostem před první světovou válkou, jde o překvapivou informaci o velmi podobném vývoji ve všech představených státech prakticky bez ohledu na převládající politický diskurz. Jako by akumulace kapitálu a jeho destrukce válkou byly tak přirozené procesy, že ani státy svou politikou nemohou jeho vývoj zásadně ovlivnit (jak tvrdí například David Harvey).
Závěrem ještě zmíním kritiku názvu knihy, který dle mého názoru zcela neodpovídá jejímu obsahu (přinejmenším jde o Kapitál 18. - 21. století). Navíc může vzbuzovat dojmy (asi u lidí, kteří tu knihu nečetli, jinak si to neumím vysvětlit), že jde o jakousi marxistickou aktualizaci Marxova Kapitálu. Autor sice kritizuje zjednodušující ekonomické modely a předpoklady a na dlouhých řadách tvrdých dat ukazuje, jak tomu ve skutečnosti opravdu je, ale dělá to čistě bez ohledu na své postoje a přání. Jen v závěru představuje krátce možné řešení, aby jím odkryté problémy postupující extrémní koncentrace kapitálu nevyšly v knize do ztracena (navrhuje progresivní daň z kapitálu ve výši od 0,5 do 2 %!). Název tak může této výborné publikaci hodně uškodit... tedy aspoň v Česku, ve Francii jí jistě naopak pomohl :-)

Tony52
01.11.2015

Pohled pana Kohouta je jedním z "mnoha názorů ekonomů". Jedni ji skoro zatracují, jiní ji skoro zbožňují. Pravda bude někde mezi nimi. Ale opsat pár řádku Kohouta a nemít svůj názor je zcela zjednodušující pohled na tak složitý problém. Každopádně kniha čerpá tři století dat o koncentraci a distribuci kapitálu a odkazuje na data více než mnohé jiné. Závěry si může každý sám utvořit, což by mělo být cílem mnoha takových knih.