KapitánSmrt KapitánSmrt komentáře u knih

Město Město Clifford D. Simak

Hodně nezvyklé sci-fi, kde největším nebezpečím pro lidský rod není mimozemský hmyz, přírodní katastrofa či snad člověk sám, ale něco poměrně nekonvenčního. Ano kniha je plná humanistických ideálů, ale zároveň je kdesi pod povrchem cítit záchvěv čehosi zkaženého, plíživé psí totality...

02.04.2020 4 z 5

Město & město Město & město China Miéville

Tak trochu jiná detektivka mísící prvky sci-fi s povědomím shonem rušného velkoměsta. Je to příjemně temné, rychle to odsýpá a hlavně to perfektně graduje do správně zamotaného a překvapivého finále. Nechybí zlotřilé korporace, státní útlak, nacionalismus a radikální levičáci, tedy přesně to, co každý den vidíme v Televizních novinách. Přesto je to bizarní, fantaskní a přitažlivě jiné.

01.04.2020 4 z 5

Čtivý a nenáročný výlet po dějinách lidského rodu. Nejvíce zaujmou úvodní kapitoly, které přeci jen trochu nabourávají ustálená paradigmata vyučovaná v hodinách dějepisu. Dobré je, že nejde jen o suchý výpis faktů, ale autor se snaží nahlédnout podstatu, proč se stalo zrovna toto a ne něco jiného? Druhá půlka však pro mě nebyla již přílliš informačně hodnotná, což ale není chyba autora, jen jsem zkrátka na podobné téma už něco přečetl. Pro lajky perfektní úvod, pro pokročilé již jen čtivé opakování s několika podnětnými myšlenkami.

01.04.2020 3 z 5

Tajnosti levice: Od ideálu osvícenství k triumfu neomezeného kapitalismu Tajnosti levice: Od ideálu osvícenství k triumfu neomezeného kapitalismu Jean-Claude Michéa

Trefná kritika současné levice a to z vlastních řad. Autor kritizuje současný bezbřehý liberalismus a jeho propojení s levící a nastiňuje alternativní pojetí levicové politiky, tzv. konzervativní levici. Emancipace menšin, otázky sexuálních identit, genderu apod. jsou možná poměrně důležitá témata, ale kořen problému je zkrátka někde úplně jinde a to v samotném kapitalismu a jeho schopnosti korupce idejí a jejich využití ve vlastní prospěch. A právě toto si musí levice uvědomit. Pokud tak neučiní, dosáhne jediného, vlastní bezvýznamnosti. Čtení komplikuje množství odkazů na francouzskou politiku a historii, což neznalým (jako mě) může dělat problém. Na druhou stranu překladatel odvedl skvělou práci a mnoho těchto osobností/událostí dovysvětluje v četných poznámkách.

18.03.2020 4 z 5

Robokalypsa Robokalypsa Daniel Howard Wilson

Poměrně čtivé sci-fi, kde je ale až příliš patrné, že autor zkrátka není dost dobrý spisovatel. Jeho styl je kostrbatý, zjednodušený a schématický a čtenáře nedokáže dostatčně vtáhnout do jeho fiktivního světa. Haprující logiku bych snad i odpustil, od oddechové sci-fi ji snad ani nelze očekávat.
Nápad a příběh jsou fajn, jen to zpracování je až moc banální.

18.03.2020 2 z 5

Dřeň Dřeň Robert Reed

Poměrně bídné sci-fi se zajímavým námětem, který je ale trestuhodně fádně uchopen. Postavy jsou nudné, ploché a moc se nevyvíjí (a to je co říct, když žijí mnoho tisíciletí) a jen těžko k nim čtenář pocítí nějaké vřelé city. Problémem bude asi i zpackaný překlad, kdy některé věty nedávají smysl nebo jsou v rozporu s dříve řečeným. Promarněná šance vykompenzovaná pouze tím, že jsem knihu pořídil za pár šupů v Levných knihách.

12.03.2020 2 z 5

Podsvětí Podsvětí Don DeLillo

Rozmáchlá freska, zachycující druhou polovinu 20. století z pohledu několika propletených osudů. Časová nelinearita, fragmentální popisy, role nahodilosti v životech hlavních postav, trocha té paranoie a konspirací a ve výsledku zde máme hodnotného a mnohdy zábavného zástupce americké postmoderny. Přesto ve srovnání s takovým Pynchonem je DeLillo stále trochu pozadu...

09.03.2020 4 z 5

Jan Patočka: Filosofický životopis Jan Patočka: Filosofický životopis Erazim Kohák

Čtivý a přehledný úvod do myšlení asi největšího českého filosofa Jana Patočky.

20.02.2020 5 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Absurdní drama ve své křišťálově čisté podobě. Zpočátku poměrně pomalé, ale postupně se v plné síle ukazuje ono potemnělé, hořkosladké smutnění se špetkou svérazného a notně uleželého humoru.

19.02.2020 4 z 5

Záhada kapitálu Záhada kapitálu David Harvey

Mapování krize roku 2008 a jejích příčin. Klíčovým prvkem je zde kritika neoliberalismu, který v rámci boje proti regulacím a v zájmu kapitálu paradoxně ničí a oslabuje kapitalismus jako celek. Výsledkem je ztráta legitimity současného vládnocího systému, elit, potažmo kapitalismu samého. Potěší i aktualizace pojmů jako socialimus a komunismus a načrtnutí možných alternativ dalšího vývoje.

18.02.2020 5 z 5

Les / Je těžké být bohem Les / Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Les: pocta Kafkovi a jeho Zámku, absurdita byrokratického zřízení v části jedné, absurdní svět, neuchopitelný a nestvůrně jinaký a snaha o jeho alespoň částečné pochopení v části druhé. Děj je mnohdy spíše karikaturou reality, než-li jejím popisem. Závěr je pak celkem násilně utnut.

Je těžké být bohem: Zajímavý motiv zkoumání středověkého světa výrazně rozvinutější civilizací. Přesto se zde objevuje trochu naivní a době poplatný motiv jakéhosi smyslupného pokroku dějin, který trochu kazí zážitek. Také postavy nezúčastněných pozorovatelů jsou problematické, protože do děje zasahují a zasahovat chtě nechtě musí.

18.02.2020 4 z 5

Hledání ztraceného smyslu práce - výbor textů o člověku a práci Hledání ztraceného smyslu práce - výbor textů o člověku a práci Karl Marx

První porevoluční překlad Marxe je poměrně rozpačité dílo. Samotný výběr jeho statí není špatný, ale více zaměření na podstatu práce a přeměnu neživé přírody na komodity by mi k názvu sedlo více. Plus například nějaké definice práce manuální a duševní. Zarážející je pak pojetí tohoto vydání, které je plné log sponzorů a to nejen v poděkování, ale i na několika stránkách uprostřed knihy. Po pravdě to mi k Marxovi moc nesedí...

07.02.2020 3 z 5

Kapitál: Plaidoyer pro člověka Kapitál: Plaidoyer pro člověka Reinhard Marx

Marx vs. Marx. Reforma nebo revoluce? Autor se zabývá tím, zda je současný kapitalismus reformovatelný nebo odsouzený k zániku. Kritika systému a jeho nejkřiklavějších nespravedlností je jistě záslužná, ale odpověď na ně v podobě zakomponování křesťanstkých hodnot do kapitalismu, postupných reforem apod. je naivní. Co když tyto excesy (finanční a ekologická krize, privatizace veřejných statků, dravost investičních fondů, prohnilost bankovního sektoru, prekarizace práce, přesouvání výroby, vykořisťování třetího světa, propastná nerovnost apod.) nejsou pouhé excesy proti normě, ale charakteristické rysy samotného kapitalismu? S mudrováním a moralizováním se toho za posledních deset let od vydání knihy mnoho nezměnilo. Zisk je stále na prvním místě, lidé až kdesi vzadu...

06.02.2020 2 z 5

Neónová bible Neónová bible John Kennedy Toole

Čtivá a dojemná člověčinka a perfektní zachycení atmosféry poválečného amerického maloměsta očima dítěte a posléze dospívajícího mladíka.

04.02.2020 4 z 5

Žargon autenticity. K německé ideologii Žargon autenticity. K německé ideologii Theodor W. Adorno

S kolegou níže nemohu souhlasit. Adorno svým svébytným jazykem kritizuje Heideggerovu fundamentální ontologii a to silnými argumenty. Žargon Heideggera tkví hlavně v neuchopitelnosti jeho pojmů, které sice znějí hluboce, ale jsou ve výsledku vyprázdněné a neuchopitelné. Z podobné pozice pak lze kritizovat i Adorna, ale taková kritika neobstojí. Pojmy, které Adorno užívá, jsou sice komplikované a jazyk je opravdu složitý, přesto nelze říci, že jde o pojmy prázdné. Ba naopak. Problémem pak je spíše neznalost pojmosloví (čemuž se nelze divit, mě samotnému mi jich také nesčetně uniklo). Problémem díla tak je, že jde o fragment vytržený z většího celku. PS: S překladem také nemám problém, ba naopak.

04.02.2020 4 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Trochu nevyrovnaná kvalita jednotlivých kapitol, některé jsou hodně čtivé, některé méně (Petrohrad, Hong Kong). Přesto poměrně působivá výpověď o dnešním světě, o tom, co je ryze lidské, tedy o hrůzách kterých je člověk schopen, ale i o kráse, lásce či přátelství, o tom, zda lidstvo má naději na přežití nebo si spíše zaslouží násilný odchod ze scény... Nechť si čtenář odpoví sám.

22.01.2020 3 z 5

Globální Minotaurus Globální Minotaurus Yanis Varoufakis

Povinná četba pro každého správného levicového intelektuála. Ostrá kritika současného kapitalismu podložená hloubkovou historickou analýzou, doplněná názornými dopady nedávné finanční krize...

13.01.2020 5 z 5

Filosofie en noir Filosofie en noir Miroslav Petříček

Filosofie en noir popisuje strastiplnou cestu současné filosofie ke svému vykoupení (řekněme ospravedlnění). Husserlova krize věd se mění v katastrofu jménem Osvětim, což má za následek přehodnocení veškerého filosofického diskurzu. Je ještě možná filosofie po této události, po tomto vlomení se do dějin, otřesu, jménem Osvětim? Kniha je bezesporu zajímavá, Petříček se snaží veškeré komplikované termíny srozumitelně vysvětlit, ale nevím, zda se mu to vždy daří. Proto bych knihu doporučil spíše těm, kteří se ve fenomenologické terminologii orientují a něco od Huserrla či Derridy již četli nebo alespoň znají základní teze jejich pojetí filosofie.

13.01.2020 4 z 5

Ambasadov Ambasadov China Miéville

Zpočátku zaujme popisem naprosto bizarního a fantaskního světa, aby dané zápletky nebylo náležitě využito. Problematika řeči ve sci-fi díle je hodně originální a trochu připomene nedávný film Příchozí. Myšlenka, že právě jazyk určuje to, jak vnímáme svět a co je pro nás skutečné, je odrazem mnoha filosofických tezí ohledně role jazyka v lidské existenci. I samotný příběh je poměrně zajímavý, plný zvratů a zajímavých postav. Přesto není druhá polovina knihy tak úderná a pozornost čtenáře trochu ztrácí...

10.01.2020 3 z 5

V kapitalismu, proti kapitalismu, za hranice kapitalismu V kapitalismu, proti kapitalismu, za hranice kapitalismu John Holloway

Tak trochu jiná levicová agitka. Vědoma si svých omezených znalostí. Přesto podnětná minimálně tím, že nejde jen o kritiku současného systému s pochmurnými vizemi budoucnosti, jak bývá zvykem, ale také s pozitivním programem a poměrně silnou dávkou naděje. Což je takřka bezprecedentní. Přednášková forma však knihu trochu sráží zejména co se hloubky probíraných témat týče.

10.01.2020 4 z 5