Hudba krve

Vergil Ulam byl géniem překračujícím hranice biologie. Pracoval na restrukturalizaci buněk lidského organizmu. Inteligentních buněk. Protože Genotron, firma, ve které pracoval, ukončila jeho revoluční vědecký program, Vergil se rozhodl navzdory všemu zachránit své životní dílo. Vybral si nejjednodušší a nejprostější způsob – umístil inteligentní buňky ve vlastní krvi. Zpočátku jsou důsledky činnosti inteligentních lymfocitů skoro jako zázraky v malém: Vergilův zrak se vylepšil a on sám se stává vzorem zdraví a sexuální výkonnosti. Ale pak se začínají dít velmi neobvyklé věci. Buňky se množí, postupně předělávají i ty „obvyklé“, a vytvářejí vysoce komplikovaná společenství. Vergil Ulman se stává jejich vesmírem. Vesmírem složeným z buněk. Buněk inteligentních, zkoumajících a experimentujících. Buněk, které velmi rychle odhalují existenci jiných lidí i „vnějšího“ světa. Buněk, které rozhodly, že teď je čas ZMĚN…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8179/hudba-krve-D0y-8179.jpg 3.954
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)

Blood Music, 1985

Kniha Hudba krve

R47

Pro mě příjemné překvapení. A číst to v době covidu je o to lepší.

1T0S_
01.12.2020

Začátek slibný, ale pak se z Hudby krve vyklubal jen další průměrný katastrofický román. V první polovině popisuje Bear život Vergila a jeho vztahy s okolím, děj odsýpá a nenudí. Ve druhé polovině je tomu právě naopak. Autor rozpracovává snad 3 dějové linie, děj stagnuje, originalita se vytrácí. A tak je tomu bohužel až do samého konce. Zklamání, ze začátku kniha vypadala vážně nadějně...

KapitánSmrt
13.07.2020

Nefalšovaná ukázka hard core sci-fi která mixuje vědecké poznatky z biologie a kvantové fyziky se zajímavým příběhem. Nebezpečí tentokráte nepřichází z vesmíru, ale z lidského nitra. Otázkou také je, zda jde opravdu o hrozbu nebo snad o příležitost. Příležitost k tomu, pozvednout lidství na novou, netušenou úroveň a naplnit potenciál, který se v každém z nás skrývá. Jenže budeme pak stále lidmi? Nestaneme se něčím jiným, obludným... Nelidským?

Ivan F
24.07.2019

Výborné čítanie, ktoré mi ulahodilo najmä štýlom, ktorý je excelentný. Autor kladie slová v správnom poradí a vznikajú nádherné vety. Napriek tomu, že kniha skĺzne do katastrofického žánru, aj keď to tak spočiatku nevyzerá, tak kvalitou textu si vôbec nezadá napríklad s Crichtonovou "Guľou", v niektorých pasážach je lepšou. Okrem toho mi bol od začiatku Vergil veľmi sympatický a dokázal som sa s jeho konaním a myslením bez problémov stotožniť. Jednoducho mi aj uprostred horúceho leta "Hudba krve" sadla ako povestná prdel na hrniec. Ale do čitateľskej extázy mi predsa len ešte kúsok chýbal. Poctivé štyri hviezdičky, v rámci žánru všetkých päť.

zaphod3846
17.09.2018

Slibny rozjezd a vubec prvni polovina, pak to postupne nejak slabne, zaver zmateny a slaby - ale precist to slo. Slusne 3 body z 5

zimela
20.02.2015

Po Eonu, jsem byl doslova šokován, jak prostě je tahle kniha napsána. Slibně se rozjíždějící začátek a hrstka nápadů se velmi brzy rozpliznou do vcelku tuctového epidemio-thrilleru. Lepší 3***

kota
08.01.2014

Neobvyklé apokalyptické zpracování.. s vlastně optimistickým koncem. Škoda, že jsem moc nerozuměla - nebo spíš si neuměla představit - závěrům vedeným teoretickým fyzikem.
Četla jsem i povídku, která je kratší verzí románu a končí rozkladem Edwarda a jeho ženy Gail.

valda
30.03.2013

Vergil Ulam je mladý geniální vědec, pracující v nejmodernějším centru biologie v Kalifornii. Tajně pracuje na vlastním výzkumu inteligentních buněk. Když se na to přijde a on je vyhozen ze zaměstnání, tak aby své buňky zachránil, tak si je vstříkne do těla. Ani v nejdivočejších představách ale netuší, co tím rozpoutá.
U téhle knihy mám asi problém s námětem. Ze začátku Bear píše o cool vědci, který jezdí do práce ve Volvu kabriolet. Tahá z rukávu jedno (pro mě) cizí slovo z biologie za druhým, a vyvolá ve vás takový ten pocit, že pracovat ve výzkumné laboratoři musí být super. Bear má taky skvělý vypravěčský styl, děj má tempo, vše působí velmi realisticky. Potom ale román přechází na něco s lehce hororovými prvky, což mi moc nesedlo a děj se zpomaluje. No a někde v polovině knihy všechno přejde do klasického katastrofického stylu. Nemůžu si pomoct, ale od té chvíle je kniha plná těch největších katastrofických klišé a zároveň i různých nelogičností. Autor skáče mezi mnoha dějovými linkami, celkově mi přišlo, že se v tom začal trochu plácat. Tak nevím, jak tohle mohlo dostat tolik cen, říkal jsem si, že to mohlo fungovat v dobách H.G. Wellse, ale ne v roce 1985. Povídku, ze které kniha vznikla jsem nečetl, ale řekl bych, že podobných povídek třeba Clarke napsal tuny, a dneska už si na ně nikdo moc nevzpomene. Prostě od půlky už jsem měl pocit, že Bear stále přemýšlel, co dalšího by se ještě dalo na téma inteligentních buněk naroubovat, aby byl román delší. Můj komentář vypadá negativně, ale celkově se mi kniha četla celkem dobře, takže pokud máte rádi mikrobiologii, epidemie a katastrofy, tak přeju pěkný zážitek z poslechu Hudby krve. :-)

hard sci-fi

Greg Bear