Hudba krve

Vergil Ulam byl géniem překračujícím hranice biologie. Pracoval na restrukturalizaci buněk lidského organizmu. Inteligentních buněk. Protože Genotron, firma, ve které pracoval, ukončila jeho revoluční vědecký program, Vergil se rozhodl navzdory všemu zachránit své životní dílo. Vybral si nejjednodušší a nejprostější způsob – umístil inteligentní buňky ve vlastní krvi. Zpočátku jsou důsledky činnosti inteligentních lymfocitů skoro jako zázraky v malém: Vergilův zrak se vylepšil a on sám se stává vzorem zdraví a sexuální výkonnosti. Ale pak se začínají dít velmi neobvyklé věci. Buňky se množí, postupně předělávají i ty „obvyklé“, a vytvářejí vysoce komplikovaná společenství. Vergil Ulman se stává jejich vesmírem. Vesmírem složeným z buněk. Buněk inteligentních, zkoumajících a experimentujících. Buněk, které velmi rychle odhalují existenci jiných lidí i „vnějšího“ světa. Buněk, které rozhodly, že teď je čas ZMĚN…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8179/big_hudba-krve-D0y-8179.jpg 3.961
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

Blood Music, 1985

Kniha Hudba krve

Richie1

Román je založen na velmi zajímavé myšlence - vytvoření umělé inteligence pomocí mikroskopických inteligentních buněk. Inteligence, která se vytvoří v samotném lidském těle a nakonec začne překračovat hranice. Vlastní příběh hlavních hrdinů nebyl až tak čtivý, spíše mě zajímalo, jak se lidstvo popasuje se situací, kdy jiná inteligence začne soupeřit s člověkem.
Vlastně jde v románu o spojení několika žánrů - scifi, hororu či katastrofického žánru, přičemž výsledek je podobně nejednoznačný. Absence jednotícího hrdiny, který by příběh zceloval a proměnil v napínavé dobrodružství, je znatelná a je to škoda. I tak ale román hodnotím poměrně dobře. 75%

Malarkey
21.04.2021

Nestává se mi každý den, abych se setkal s knihou, která začne jasně definovaným příběhem (který mi mimochodem hodně připomínal osmdesátkový horor Moucha), nabídl hlavního hrdinu/nehrdinu a v půlce ten námět úplně otočil z lokálního příběhu jedné postavy, do globálně orientovaného příběhu vč. podrobného popisku, jak se epidemie šíří po celém světě. Zvláštní skok a je pravda, že se na něj zvykalo těžce. Autor má ale obrovskou představivost a možná právě proto, že katastrofické knihy nemám úplně načtené, jsem byl docela u vytržení z podrobného popisu toho, co se ve světě po různu děje. Bohužel ale ve druhé půlce se i přes podrobný popis dění příběh moc neposouvá, navíc se tříští, dělí na malé podpříběhy, ale v kontextu s celkem zůstává akorát u autorově představivosti. I tak, velice zajímavý kousek.

nothing_forever
20.04.2021

Pro mě jedna z nejlepších sci-fi knih, jaké jsem kdy četl. Příběh se dynamicky mění. Začne jako vědecká sci-fi, pak plynule přechází do pandemické katastrofy a nakonec ji autor mistrovsky ukončí jako filozoficko-spirituální překvapení. Klenot, jak nápadem, stylem tak i poselstvím. Obzvlášť aktuální dnes v době covid-19, jak píše R47 přede mnou. Mistrovské dílo, na které nezapomenu.

R47
23.01.2021

Pro mě příjemné překvapení. A číst to v době covidu je o to lepší.

1T0S_
01.12.2020

Začátek slibný, ale pak se z Hudby krve vyklubal jen další průměrný katastrofický román. V první polovině popisuje Bear život Vergila a jeho vztahy s okolím, děj odsýpá a nenudí. Ve druhé polovině je tomu právě naopak. Autor rozpracovává snad 3 dějové linie, děj stagnuje, originalita se vytrácí. A tak je tomu bohužel až do samého konce. Zklamání, ze začátku kniha vypadala vážně nadějně...

KapitánSmrt
13.07.2020

Nefalšovaná ukázka hard core sci-fi která mixuje vědecké poznatky z biologie a kvantové fyziky se zajímavým příběhem. Nebezpečí tentokráte nepřichází z vesmíru, ale z lidského nitra. Otázkou také je, zda jde opravdu o hrozbu nebo snad o příležitost. Příležitost k tomu, pozvednout lidství na novou, netušenou úroveň a naplnit potenciál, který se v každém z nás skrývá. Jenže budeme pak stále lidmi? Nestaneme se něčím jiným, obludným... Nelidským?

Ivan F
24.07.2019

Výborné čítanie, ktoré mi ulahodilo najmä štýlom, ktorý je excelentný. Autor kladie slová v správnom poradí a vznikajú nádherné vety. Napriek tomu, že kniha skĺzne do katastrofického žánru, aj keď to tak spočiatku nevyzerá, tak kvalitou textu si vôbec nezadá napríklad s Crichtonovou "Guľou", v niektorých pasážach je lepšou. Okrem toho mi bol od začiatku Vergil veľmi sympatický a dokázal som sa s jeho konaním a myslením bez problémov stotožniť. Jednoducho mi aj uprostred horúceho leta "Hudba krve" sadla ako povestná prdel na hrniec. Ale do čitateľskej extázy mi predsa len ešte kúsok chýbal. Poctivé štyri hviezdičky, v rámci žánru všetkých päť.

zaphod3846
17.09.2018

Slibny rozjezd a vubec prvni polovina, pak to postupne nejak slabne, zaver zmateny a slaby - ale precist to slo. Slusne 3 body z 5