kanitsuj kanitsuj komentáře u knih

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Napínavý příběh od začátku do konce, místy mi přišel trochu překombinovaný. Oproti předchozí knize Harlana Cobena (Šest let), kterou jsem četla, je daleko propracovanější a drží čtenářovu pozornost.

16.01.2015 4 z 5

Stane se včera Stane se včera Gillian McAllister

Příběh mne zaujal od první stránky a pátrání pozpátku jsem si moc užila. Líbilo se mi, jak si autorka pohrávala se čtenářem, jehož mozkovým závitům dala několikrát pořádně zabrat. V jedné chvíli jsem již měla pocit, že vyprávění půjde pevně danou linkou, která mne osobně vlastně trochu zklamala, ale naštěstí se zase vše obrátilo a pointa překvapila. Možná to někomu, kdo očekával pořádnou dávku napětí, přišlo málo, ale mne příběh připomněl knížku Na co Alice zapomněla a právě to tajemství ukryté v běhu času mne nesmírně zaujalo a donutilo mne přemýšlet i o rytmu mého života. Také si myslím, že kniha se dříve nebo později stane předlohou k seriálu, dokáži si ji představit jako napínavou minisérii na Netflixu.

03.05.2024 4 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

Knížku jsem dostala k Vánocům a po prvním zběžném prolistování jsem měla chuť ji okamžitě odložit. Odradilo mne množství vulgarismů i styl, jakým je napsaná. O několik dní později jsem jí zkusila dát šanci a přečetla si první kapitolu. Působila na mne vytrženě, něco mi vůbec nedávalo smysl, pustila jsem se tedy do další a další, až jsem byla u konce. Řazení kapitol na přeskáčku je originální a na knize to nejzajímavější. Překvapilo mne, jak můj mozek dokáže zpracovat příběh, který je napsaný tímto nelineárním způsobem. Osudy Dáši a její rodiny už tak slavné nebyly. Je to velmi smutné čtení, aspoň pro mne neuvěřitelné a samotný závěr mne zklamal.

08.01.2024 3 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Toto byl příběh na plný počet hvězdiček! Bavilo mne podívat se díky němu do Hollywoodu a nasát atmosféru filmového světa kypícího pozlátkem a přetvářkou. Poznat soukromí Evelyn Hugo a odhalit její velké tajemství. Ani na chvilku mi nevadilo, že jde o fiktivní postavu. Vše bylo tak uvěřitelné a závěr naprosto nečekaný.
Autorka velmi pěkně píše, čtenář se do příběhu zcela ponoří. Nechyběla mi dynamika, vše pěkně plynulo a články z bulvárních novin byly vždy takovou tečkou a shrnutím, uzavřením jednotlivých kapitol. Zároveň byla četba díky nim živější a uvěřitelnější. Sedm manželů Evelyn Hugo se nečte, ale žije, bylo to skvělé!

02.11.2023 5 z 5

Všechny tvoje lži Všechny tvoje lži Harriet Tyce

Trochu zdlouhavý příběh, který se pěkně čte a brzy zapomene, ačkoli závěr je velmi vydařený a nečekaný.

26.07.2023 3 z 5

Smrková Tišina Smrková Tišina Kristýna Sládečková

Detektivní příběh z prostředí centrální Šumavy potěší ty, kteří mají pochopení pro mysteriózní prvky a alespoň základně se orientují v šumavských reáliích. Šumavu navštěvuji pravidelně a popisovaná místa mám mnohokrát prochozená. Ačkoli chápu, že jde o fikci, osobně mi vadila řada nesrovnalostí - nereálné vzdálenosti mezi jednotlivými místy i smyšlená Smrková tišina nebo Lišejníkov. Šumava má specifickou atmosféru, která zaujme sama o sobě a v této knížce jsem ji bohužel necítila. Příběh by se mohl klidně odehrávat v Krkonoších nebo Krušných horách a vyšlo by to na stejno:-) Z blízkého okolí Prášil mám i já svůj děsivý zážitek - při sbírání hub jsem se probořila do bažiny a dodnes si pamatuji ten děsivý pocit poměrně rychlého propadání se a paniky, která ve mně ještě s odstupem času doznívala. Kdo zná Hůrku a její okolí, také se jistě nespokojí se zredukovanou historkou o drancování hrobky Ábelů. Autorka měla zajímavý nápad spojit několik příběhových linek, ale ten se jí bohužel nepodařilo plně realizovat. Navíc v závěru jsem postrádala kapitolu věnovanou Rudolfovi. Možná to byl záměr, ale na mne knížka působila jako dílo dlouhých covidových večerů, kdy autorka s nostalgií vzpomínala na výlet k rozhledně Poledník.

21.03.2023 2 z 5

Knížka pro dva Knížka pro dva Pavel Čech

Půvabná knížka s krásným příběhem i nápadem!

31.12.2022 4 z 5

Chata v horách Chata v horách Ruth Ware (p)

Jeden z lepších thrillerů od Ruth Ware, i když nebylo složité přijít na to, kdo je pachatel. Prostředí zasněžených svahů a chaty polapené lavinou se krásně hodilo do atmosféry aktuálního ročního období - v létě bych asi v hodnocení tak benevolentní nebyla:-) Nicméně oceňuji, že závěr byl méně "přepálený" než v jiných autorčiných kusech, a to příběhu rozhodně prospělo.

12.12.2022 3 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Znám mnohem lepší příběhy s podobnou tematikou - třeba Karikovy romány z Tribeče nebo Kořist Darcy Coates. Toto byla taková poměrně nudná jednohubka, která bohužel skončila dříve, než začala. Nedokázala jsem se dostatečně vcítit do postav a děj mi přišel zbytečně uspěchaný. Hrdinům jsem prožitou hrůzu zkrátka nevěřila. Trochu mne překvapil konec, který byl ovšem jedinou myslitelnou pointou, aby si autorka zachovala tvář a její příběh neskončil naprostou utopií.

21.07.2022 2 z 5

Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Příběh dějově předchází "Couru" a pojednává především o strastech a slastech svobodné matky a jejích kamarádek. Po zkušenosti s druhým románem paní Bernáškové jsem byla připravena na Šedivku i příval lulanů a frndiček, nicméně i v tomto případě by jejich redukce neuškodila, ba právě naopak. Knížka je vyloženě odpočinková, čtivá, místy i zábavná, ale ta neustále se opakující sprostá slovíčka jsou její obrovskou vadou na kráse.

25.04.2022 2 z 5

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Dreda Say Mitchell

Chytlavý psychothriller, který zaujme atmosférou domu opředeného tajemstvím a ústřední postavou, která v něm pátrá po své minulosti. Kontrast mezi první a druhou půlkou jsem ani tak ostře nevnímala jako zbytečně a nesmyslně překombinovaný konec. Čtenář už přibližně od poloviny knihy tuší, jaká bude zřejmě pointa a vršením nesmyslů se napětí v závěru už nedostaví. Pěkný námět, ale pro mne bohužel překombinovaný, přeslazený a příliš neuvěřitelný konec.

07.02.2022 4 z 5

Cizinky ve vlaku Cizinky ve vlaku Lisa Unger

Příjemný a napínavý psychothriller s více postavami a na první pohled trochu překombinovanou pointou. Zdání ale klame a v závěru do sebe všechno pěkně zapadne. Na můj vkus možná až příliš pěkně, oproti předchozímu očekávání, ale celkově času stráveného s touto knížkou nelituji a určitě se porozhlédnu i po jiném autorčině kusu.

24.01.2022 4 z 5

Ochechule Ochechule David Drábek

Překvapivý čtenářský zážitek, přestože divadelní hry pana Drábka mne paušálně nebaví a zpravidla mívám problém s jejich interpretací . Ochechule mne potěšila už názvem, který jsem si nejprve mylně interpretovala a který se vysvětlil až na samém konci příběhu. Autora osobně znám, a proto mne nechávají pikanterie z osobního života a divadelního prostředí chladnou, je však na místě napsat, že i bulváru chtivý čtenáři si přijdou na své. Příběh mi připomínal chvílemi obrazy Salvatora Dalího, chvílemi Sirotčinec slečny Peregrinové - zážitek pro všechny, kteří dokáží snít.

25.10.2021 4 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Knížka mne nalákala pěknou obálkou a synopsí na přebalu. Bylo velmi zajímavé číst příběh od mexické autorky, ačkoli viktoriánský horor by čtenář spíše čekal od anglicky píšícího spisovatele. Vzhledem k tomu, že se jedná o autorčinu druhou knihu, neměla jsem vůbec žádná očekávání. Příběh se četl pěkně a bylo v něm vše, co mohl v rámci žánru nabídnout. Pointa byla poměrně netradiční, ale poslední třetina knihy, kde se vyřeší všechny záhady na mne už byla příliš natahovaná a zbytečně akční.

16.08.2021 4 z 5

Dům plný temnoty Dům plný temnoty D. M. Pulley

Mám ráda duchařské příběhy a toto kniha mne od prvních stránek zaujala, přesto mi k dokonalému čtenářskému zážitku mnohé chybělo. Vyprávění z pohledu několika majitelů domu v průběhu jednoho století bylo zpočátku zmatečné, ale celkem brzy jsem si zvykla. Bohužel po celou dobu četby jsem si nedokázala vytvořit vztah k jednotlivým postavám a záhadou pro mne bylo i jejich jednání a osobní problémy a motivace. Dlouhou dobu jsem také váhala nad tím, zda je hrdinka Ava živá, a nebo je to jen přelud. O nějakém strachu nebo velkém napětí se v tomto případě nedalo mluvit. Příznivce žánru příběh potěší, ale rozhodně se nejedná o nic nezapomenutelného.

19.04.2021 3 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Jámu jsem četla ze zajímavosti po přečtení románů Ti druzí a Kříďák. Bohužel podobně jako u Kříďáka jsem měla problémy s postavami, které mi nebyly sympatické a místy jsem nechápala jejich motivace k jednání. Obzvlášť ta žena - ranařka mne vyváděla z míry. Děj nebyl tak překombinovaný jako u Kříďáka, ale i zde jsem se občas ztrácela. Kromě popisu epizody v dole mne příběh ničím nezaujal, protože zápletka mi byla povědomá z jiné knihy a postrádala jsem napětí, kvůli kterému by mne čtení více bavilo.

22.02.2021 3 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Nějak nerozumím úspěchu tohoto thrilleru, protože je dosti překombinovaný a poměrně dlouho trvá, než se čtenář začte. Zápletka je originální, ale čekala jsem možná trochu něco jiného. Ti druzí jsou rozhodně o několik tříd výš.

01.02.2021 3 z 5

Chlapec za klíčovou dírkou Chlapec za klíčovou dírkou Stephen Giles

Také mám po přečtení této knížky rozporuplné pocity, protože má své kladné stránky, ale bohužel s sebou nese i trochu zklamání. Mezi výrazné přednosti řadím samozřejmě krásné provedení, přebal knížky je nádherný a také samotný námět není vůbec špatný, ale jako by autor nedokázal jednoznačně prokreslit charaktery jednotlivých postav. Nebylo mi ani v závěru jasné, který ze zúčastněných je ten zlý a který ten dobrý. Chlapec byl pěkné kvítko a nedivím se, že hospodyni z toho místy ujížděly nervy:-) Možná to byl i autorův záměr, aby byl čtenář zmatený a aby lépe vynikla pointa, ale u mne nezafungoval a naopak s pointou ještě zesílil a přinesl s sebou rozčarování. Také mi bylo líto, že autor příliš nepracoval s atmosférou chátrajícího domu a zarostlé zahrady, která se přímo nabízela a mohla příběhu dodat na přitažlivosti.

04.01.2021 3 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Autor má svůj prověřený styl i oblíbená témata, kterých se drží tak vytrvale jako větrnice pronásledující hlavního hrdinu tohoto románu:-) Smršť byla rozhodně lepší než Propast, která byla neuvěřitelně monotónní a neustále se točila v kruhu již řečeného. V tomto případě, ačkoli se děj odvíjí velmi podobně jako v předchozích knihách, autor dokáže vzbudit a udržet čtenářův zájem minimálně do 2/3 knihy. Poté je už podle mne spíše sestupná tendence, která klesá úměrně s nereálným dějem a vrcholí pointou, která je milosrdným vysvobozením nejen pro hrdinu, ale i čtenáře, kterému skutečně muselo "přepnout", když dočetl až do konce.:-)

28.12.2020 3 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Pro mne určitě nejlepší příběh od této autorky, ačkoli šlo více o thriller než o horor a skutečně děsivých situací v něm bylo méně než v předešlých knížkách.
POZOR NÁSLEDUJE TROCHU SPOILERU!!! Je to taková mrazivá pohádka o Jeníčkovi a Mařence ve spárech staré čarodějnice. V závěru trochu pokulhává věrohodnost celé věci, kdy si po zvládnutí emotivně hodně vypjatých situací děti udělají téměř piknik na hrobech svých trýznitelů, zatímco jiní by pelášili z této noční můry co nejdříve pryč, ale autorce to odpouštím, protože příběh je čtivý a o překvapení v něm také není nouze:-)

30.09.2020 4 z 5