kamise kamise komentáře u knih

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Taková ta naše tradiční rodina. Nenechme si vzít, co je pro nás dobré.
Nemohu si nerýpnout. Tolik věcí je mi z dětství povědomých. Otcův křik, hněv a rány. Nadávky. Zoufalý pláč ve škole.
Nemohla jsem přestat číst až do hořkého konce. Pláču nad všemi Bárami světa - i nad těmi co přežily - s polámanými křídly.

09.07.2022 5 z 5

Jonas Jonas Eden Maguire

Bez chuti a bez zápachu, neurazí, nenadchne. No, pokročilejší a starší čtenáře(ky) možná i urazí. Šablonovitý děj, chabá detektivní zápletka, chybí zde napětí, emoce, atmosféra. Navíc pojem krásný "zombie" mi příliš nesedí. Evidentně určeno pro mladší, ne příliš zběhlé čtenáře (spíše asi čtenářky) 10-13 let, zběhlejším doporučuji raději knihu"Zavržený" s podobným tématem, či "Mrazení". Další (tři) díly už raději ne.

26.05.2011 2 z 5

V temnotě V temnotě Robyn Thurman

Urban fantasy, jak má být. Akční (a přiznejme si dost brutální) dějová linie je dovedně vyvážená vztahovou linií (vztah mezi oběma bratry, ale i dalšími postavami), to vše příjemně odlehčené černým humorem a (především Kalovými) vtipnými hláškami. Po tomto návykovém koktejlu vám nezbude nic jiného, než netrpělivě čekat na další díly. Čte se jedním dechem a je to nářez. Jen tak dál.

14.04.2011 5 z 5

Kniha je celkem čtivá, líbí se mi i obálka, najde se zde spousta zajímavých informací i fotografií. Trochu mi vadil poněkud nedotažený - nedořečený - konec příběhu, a hodně mi vadilo velké množství chyb, ponejvíce překlepů a chyb ve skloňování, ale našlo se i několik hrubek. Zde korektor neodvedl dobrou práci, skoro se zdá, že ani žádná korektura neproběhla. Škoda, kazí to dojem z jinak zajímavé knihy.

29.01.2018 3 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

Tato kniha mne velmi oslovila, hodnotím ji jako druhou nejlepší Greenovu knihu (po Hvězdy nám nepřály). Myslím, že kouzlo Greenových příběhů tkví v tom, že jsou melancholické, svým způsobem smutné, ale nikoli depresivní. Vždycky zbývá jakási naděje. Život je boj, ale stojí za to.

07.03.2019 5 z 5

Howlův putující zámek Howlův putující zámek Diana Wynne Jones

Vtipný, svěží a originální příběh pro všechny kategorie čtenářů. Každý si v této knize něco najde. Howla si prostě nemůžete neoblíbit, je úžasný, okouzlující a jedinečný, ale občas máte chuť ho něčím praštit ...... Doporučuji k přečtení a těším se, že se v brzké době objeví další příběhy Diany Wynne Jones.

01.06.2012 5 z 5

Chaos Chaos Rachel Ward

Příběh se svými kvalitami v mnoha ohledech vyrovná prvnímu dílu, snad až na lehce nevyjasněný konec, který se však, jak předpokládám, pravděpodobně dořeší ve třetím pokračování. (Numbers 3: Infinity - v angličtině vyšlo v červnu 2011 - doufejme, že Egmont nás nenechá na české vydání příliš dlouho čekat).
Ocitáme se několik let v budoucnosti - v Londýně v roce 2026 - hlavním hrdinou příběhu je Adam ( syn Jem z první části příběhu) a jeho spolužačka Sára. Opět se zde objevují aktuální témata: skryté domácí násilí, šikana, totalitní praktiky sledování občanů - zde je každý pro jistotu již při narození očipován, a máš, státe, vystaráno, a mnohé další. Na Londýn se řítí katastrofa dalekosáhlých rozměrů a my sledujeme Adamův a Sářin zoufalý a předem marný boj se státní mašinérií i se svým vlastním osudem. Je možné změnit budoucnost? Zvrátit svůj vlastní osud?
Kniha se svým příběhem i zamyšlením nad otázkami totality, policejní zvůle, státní mašinérie, komerce a naproti tomu lidskosti, obětavosti, mateřské lásky, rodinné pospolitosti a odpuštění, vyčleňuje z proudu současné komerční literární produkce pro mládež . Doporučuji ji všem k přečtení a těším se na další komentáře.

29.02.2012 5 z 5

Na útěku Na útěku Rachel Ward

Křehký a syrový příběh života malé Jem (a jejího jediného opravdového přítele "Pavouka"), která přes nepřízeň osudu bojuje o své místo na slunci se naprosto jistě vyčleňuje z ostatní podobné knižní produkce. Science fiction rovina je zde jen jakousi nadstavbou, a troufám si říci, že příběh tak originální a sugestivní by fungoval i bez ní. Před autorkou smekám, obzvlášt vzhledem k tomu, že se jedná o její prvotinu a musím říci, že ocenění, které za knihu obdržela je rozhodně zasloužené. Laťku nasadila sama sobě velmi vysoko a přeji jí, sobě i všem ostatním čtenářům, aby další díl série nezklamal.

10.01.2012 5 z 5

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

Nadčasový, poetický a citlivě napsaný příběh o dětství, přátelství, přírodě a (v Anglii tak tradičním) zahradničení. Krásná kniha - nejen příběhem, ale i formou. Určitě se k ní ještě vrátím a doporučuji ji všem čtenářům jakéhokoli věku.

23.08.2022 5 z 5

Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Vládkyně všech nemocí: Příběh rakoviny Siddhárta Mukherdží

Tuto knihu vřele doporučuji všem zájemcům o tématiku léčby rakoviny. Přes svou složitou problematiku, kdy se běžný smrtelník občas dostane až na hranici svých intelektuálních schopností, je velice zajímavá a čtivá, najdete v ní velké množství přelomových okamžiků z historie léčby a výzkumů rakoviny, včetně příběhů pacientů a mnoho dalších souvisejících informací.

07.03.2019 5 z 5

Můj drahý darebák Můj drahý darebák Lynne Reid Banks

Kniha mého dětství. Čteno po 27 letech a vůbec jsem nebyla zklamaná. Nemohu jinak než dát pět hvězdiček. Výborně vystižená hlavní hrdinka mi vždycky byla velice blízká, hodně zajímavé jsou pro mne nyní i diskuse ostatních postav o tehdejších poměrech v Anglii. Dovolím si ale protestovat proti zde uvedenému zjednodušenému stručnému obsahu se spoilery.

20.06.2016 5 z 5

Čím jdu rychleji, tím jsem menší Čím jdu rychleji, tím jsem menší Kjersti Annesdatter Skomsvold

Velice zvláštní knížka. Čekala jsem trochu něco jiného, ale svým způsobem se mi líbila. Příběh je vyprávěn s jakýmsi zvláštním druhem černého humoru (spíše však černého než humoru), který možná nám středoevropanům není až tak vlastní.? Matheino vyprávění nutí k zamyšlení, u citlivějších jedinců však může vyvolávat deprese.... I když Mathea sama si poradí....

26.05.2014 3 z 5

Noční vlak do Lisabonu Noční vlak do Lisabonu Pascal Mercier (p)

Pro mne zvláštní a magická kniha, zpočátku trochu cizí, ale na konci přítel, s nímž se nechci loučit.... Kniha o člověku, o životě a smrti, o zoufalé snaze a nemožnosti vystoupit ze svého vlastního stínu a být součástí života druhých, kniha o sdělení, o porozumění, o síle myšlenek, plná zvláštních úvah a magických slov - poetická, dojemná, melancholická a jakýmsi zvláštním způsobem pravdivá a opravdová....

14.05.2013 5 z 5

Nástroje temnoty Nástroje temnoty Imogen Robertson

Tajuplný detektivní příběh z prostředí georgiánské Anglie v tak trochu Dickensovském stylu, ale modernějším pojetí. V bezprostředním okolí obou sympatických a velmi dobře se doplňujících hlavních postav knihy (vědec a anatom Gabriel Crowther a emancipovaná a podnikavá lady Harriet Westermannová) se objeví první mrtvé tělo a další vraždy následují. Jedna z nich se odehraje i v Londýně v době Gordonovských nepokojů (výtržností a násilných protestů proti katolíkům) kolem roku 1780, další události nás v retrospektivě zavedou až do Americké války za nezávislost. Přes množství historických reálií je kniha psána velmi čtivým stylem plným napětí, spletité klubko tajuplných, znepokojivých a zdánlivě nesouvisejících událostí se pomalu rozmotává až do posledních stránek. Doporučuji všem milovníkům Dickense a historických příběhů s detektivní zápletkou.

26.03.2013 4 z 5

Jedu dál Jedu dál Blanka Matragi

Kniha mne příjemně překvapila. Je dobře napsaná, zajímavá a čtivá. Blanka Matragi se jeví jako sympatická otevřená sebevědomá žena, která ví co chce, zná svou hodnotu a nenechá se jen tak odradit. Moc dalších takových žen kolem sebe dnes bohužel nevidím.

05.03.2021 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Tato kniha (mimochodem velice povedená a stejně tak i film) mne dovedla ke knize "Vládkyně všech nemocí: příběh rakoviny" - jedná se o knihu kterou čte hlavní hrdinka Hazel. Knihu "Vládkyně všech nemocí..." jsem přečetla, jakmile v češtině vyšla (v roce 2015 ji vydala Masarykova univerzita) autor - Siddhartha Mukherjee - za ni byl oceněn Pulitzerovou cenou - a vřele ji doporučuji všem zájemcům o tématiku léčby rakoviny. Kniha je přes svou složitou problematiku, kdy se běžný smrtelník občas dostane až na hranici svých intelektuálních schopností, velice zajímavá a čtivá, najdete v ní velké množství přelomových okamžiků z historie léčby a výzkumů rakoviny, včetně příběhů pacientů a mnoho dalších souvisejících informací.

07.03.2019

Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Shinrin-yoku: Lesní terapie pro zdraví a relaxaci Yoshifumi Miyazaki

Není toho sice zde moc ke čtení, ale najdete zde zajímavé informace a krásné fotografie. Věřím, že lesní terapie funguje.

24.09.2018 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

V momentálním nadšení po dočtení knihy dávám pět hvězdiček. Kniha se mi hodně líbila, romantický vztah Eleanor a Parka byl kouzelný, ale zdá se mi, že ve zdejších hodnoceních se nějak vytratily ostatní roviny příběhu, které mi nyní straší v hlavě a ještě dlouho budou, a na něž bych ráda upozornila - hlavně Eleanor a její rodina. A jelikož se mi to trochu vymklo z ruky a celý text je příliš dlouhý, uveřejňuji ho v recenzích na knihu.

20.08.2015 5 z 5

Zelená jako smaragd Zelená jako smaragd Kerstin Gier

Vtipná romantika s nadpřirozenou zápletkou. Napínavé, čtivé a originální, obzvláště Xemeria jsem si velmi oblíbila. Rozhodně doporučuji k přečtení - jako jednu z nejkvalitnějších současných teen romancí - a těším se na další podobné.

19.11.2013 4 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Celkem poutavé čtení od strany cca 300 až do konce. Prvních 300 stran bych zkrátila tak na 30, nic moc zajímavého se zde neděje, hrdinka pouze jí, spí, sportuje a chodí do knihovny. Zbytek knihy už se čte dobře, na scénu vstupují nové zajímavé postavy a děj se konečně rozjíždí - objevuje se nějaká ta akce i romantika. Dovedu si představit, že druhý díl by mohl být celkem zajímavý, pokud autorka ovládne své grafomanské sklony. Naprosto souhlasím s tím, že hlavní postavy působí často naivním a dětinským dojmem (jak uvedla ve svém komentáři "vivitv"). V některých situacích mi svým jednáním připomínají Bellu a Edwarda ze Stmívání, což vzhledem k věku hlavních postav (30-40 let) nepůsobí hodnověrně. Korektor také neodvedl příliš dobrou práci, má evidentně problémy s předložkami, občas jsou zaměněna jména postav a některé další věci. Celkem tedy hodnotím třemi hvězdičkami, druhý díl by se mohl povést lépe - necháme se překvapit.

23.07.2013 3 z 5