V temnotě

V temnotě https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41052/bmid_v-temnote-dYW-41052.jpg 4 213 37

Cal a Niko Leandrosovi série

1. díl >

Vítejte v New Yorku. Pod Brooklynským mostem žije trol, v podkrovním bytě na hlavní třídě bydlí nádherná upírka a v New Jersey prodává ojetiny satyr – a to je jen špička ledovce. Většina lidí si samozřejmě nadpřirozené hemžení kolem sebe neuvědomuje, ale Kal Leandros je člověk jen napůl. Temný rodokmen jeho otce překypuje děsivými nočními můrami – a on i celá jeho rasa z jiného světa po Kalovi nemilosrdně jdou. Proč? Kal se raději nezdržuje na jednom místě tak dlouho, aby to zjistil. Jemu a jeho nevlastnímu bratru Nikovi se čtyři roky dařilo být o krok napřed, ale teď je pronásledovatelé opět našli. A Kal se brzy dozví, proč po něm touží, proč jej vždycky chtěli dostat…... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fantom Print

Nightlife , 2006

havrmoni
havrmoni
10.05.2023 3 z 5

Vypráví to chlap, hurá. No, bohužel je ukecanější než ženská verze. Vyprávění mi někdy přišlo strašně zmatené, jak často myšlenky bloudily všude možně a uhýbaly od dané situace či akce. Než jsem si zvykla byl konec. Přišlo mi to, ale v celku zajímavé tak se pustím i do toho dalšího dílu.

Helin
Helin
01.06.2022 4 z 5

Knihu jsem četla už před pár lety, ale nedávno jsem se k ní vrátila a opět mě nezklamala. Zápletka je originální a směsice příšer i postav různého charakteru děj pěkně oživuje. Vzájemné škádlení bratrů Leandrosových mě v průběhu čtení rozesmálo hned několikrát a celý sarkastický styl humoru byl něco přesně pro mě. Kdo má rád podobný styl humoru a fantasy k tomu, doporučuji přečíst :)

Nikidree
Nikidree
30.01.2022 2 z 5

Ne, toto mi vůbec nesedlo. Ačkoliv je to typ fantasy, co mě baví, Kal s Nikem si mě vůbec nezískali. Do čtení jsem se nutila a hrozně těžko se prokousávala dalšími stránkami. Ačkoliv jich není ani 300, přišlo mi to nekonečné. Nesedl mi styl psaní, kdy se popis děje mísí s komentářem/myšlenkami Kala, který je vypravěčem. Neustále vsuvky na základě zkušeností z minulosti nebo toho, že Nika prostě zná, mi ve většině případů přišly naprosto zbytečné. Celkově prvních 100 stránek je o ničem. Události, které se tam stanou, jsou jen velmi řídká omáčka. Smysl jejich jednání a hlavně zajímavější události se odehrají až v druhé polovině knihy.
Sarkasmus je skvělá věc, obzvlášť, když ho máte rádi. Ale nic se nemá přehánět. Tady odkapával pomalu z každého odstavce, čímž pro mě ztrácel na zajímavosti. Kal sice působí jako líný, věčně nespokojený a remcající jedinec, takže by se dalo pochopit, že sarkasmus je jeho denní chleba. Jenže podle mě je to nešťastně podané. Navíc ačkoliv je to příběh hlavně o něm, vlastně víte jen co je zač a co s bratrem celý život dělá. Nic víc. Niko naopak působí hrozně chladně, odměřeně a zároveň přísně, až si člověk říká, zda jsou ti dva vůbec bratři a co za vztah to vlastně mají.

Jediné, co bych vyzdvihla je originalita. Líbí se mi pracování s nadpřirozenými bytostmi, kdy například elfové nejsou "krásní a neodolatelní". Jenže to je všechno.
Beru v potaz, že je to první díl, že další může být lepší. Proto zkusím přečíst druhý a uvidím, zda mě to chytne víc, nebo sérii nechám nedočtenou.

kachnat
kachnat
29.11.2021 5 z 5

Příjemná fantasy, výborně se četla, nemohla jsem se odtrhnout.

klarushka-1
klarushka-1
20.06.2021 4 z 5

Napínavé, těžko se mi odtrhávalo.

Ailee
Ailee
04.05.2021 4 z 5

To škádlení Nika a Kala je prostě boží. Jo, ten humor je někdy až moc, ale protože mě kniha několikrát rozesmála, rozhodně jsem ji nečetla naposledy. Děj byl také ucházející, svým způsobem originální, tak uvidíme, jak si povedou knihy dál, až to sklouzne do známé klasiky soukromých oček.

KaMal
KaMal
04.04.2021 4 z 5

Bezva počtení :-) Trochu mi trvalo zvyknout si na styl vyprávění, takový spíš chlapský, ale v průběhu čtení, i díky Kalovu vtipu a sarkasmu, Nikovu stoicismu a celé sbírce zajímavých postav, si mě příběh získal. Už se těším na další díl !!

nycol
nycol
17.03.2021 4 z 5

Příjemná fantazy, ubíhající děj, určitě dám i další díly.

Scathia
Scathia
18.08.2020 3 z 5

Jednodušší, oddechová fantasy. Nejvíc se mi asi líbilo, že se autor nedržel ohraných klišé (elf = ušlechtilé stvoření, Alenka za zrcadlem = pořádnej zmetek...)

Auditor
Auditor
14.02.2020 1 z 5

V rámci kompletace sbírky se dostalo i na Thurmanovou a Kala s Nikem... co dodat - městská fantasy OK, humor suchý a situační, překlad příšerný. Snaha o vnášení českých kultovních hlášek do překladu americké literatury - z toho bolí oko i srdce každého "fantasisty" , viz kapitola 10 cituji: Zabijácký úsměv se vrátil a ukázal víc zubů než na srazu Hujerovic rodinky.
a bohužel v dalších dílech je to místy i horší. Škoda že tohle pan Popiolek neodchytil...
:) BTW jaký je americký ekvivalent "Hujerovic rodinky"?

LiLLu
LiLLu
08.02.2020 3 z 5

Knihu jsem nasla nahodou. Paradne mi sedl styl psani, humor sarkasmus. Kniha me vytahla z knizni krize, kdy jsem spoustu dobrych knih nakousla a vzapeti odlozila. Kdo ma rad Kate Daniels, Brigssovou je to presne takove akorat s chlapama

ludek.n
ludek.n
23.07.2019 4 z 5

Úvodní kniha o bratrech Leandrosových se nese, jak už sám název napovídá, v temném duchu, nicméně nevázaných taškařic, veselých a cynických hlášek si čtenář užije dosytosti. Z tohoto pohledu je kniha rozštěpena do dvou nestejnorodých částí. V první z nich sledujeme krutou odyseu bratrů, už roky prchajících před neznámým zlem, kterému jsou vždy jen o krůček napřed a kterému rozumějí jen tak napůl. Jedná se o vážné, hutné a zatěžkané téma bratrské pospolitosti, vystavované zkoušce den za dnem. Jakmile jsou však dostiženi a mladší z bratrů Kal se proměňuje ve výsostně sarkastické monstrum, děj se svižně rozběhne, fackován z jedné i druhé strany gejzírem zábavných bonmotů a vpravdě ryzích a originálních prohlášení. Proměna je to jako z partesu. Zčistajasna tu máme jednoduché a přímočaré vyprávění, v němž se na servítky ohled nebere. Pro nějaké sprosté slovo nebo dobře nabroušenou katanu není nikdy daleko. Finále je sice poměrně tuctové a málo vynalézavé, ale proč ne? Tohle přece není literatura velkých myšlenek a ohromujících nápadů, tohle je moderní oddechová fantasy na jedno přečtení.

mia.com
mia.com
05.01.2018 4 z 5

Mě kniha se svým příběhem a postavami vcelku nadchla. A holky, přiznejte se, která se taky zamilovala do Kala? :D

BARBARRKA
BARBARRKA
16.06.2017

Já mám tahle příběhy docela ráda. Začalo to Upířími deníky a sérií Stmívání a tím taky skončilo. Takže mě to nenadchlo, ale ani neurazilo, jen se nebudu pokoušet najít stejný žánr jinde. Měla bych se už jednou poučit, že když dva dělají/píšou totéž, není to totéž.

gad
gad
01.02.2017 4 z 5

Docela dobrá oddechovka. Plno monster a příšer, napínavý příběh a vtipné hlášky. Bavil jsem se.

Natt_
Natt_
20.10.2016 2 z 5

Knížka není špatná, ale v určitých fázích mě čtení ani nebavilo, občas se děj vleče, někdy je naopak super.

Osobně řadím mezi slabší.

AbigailM.M.
AbigailM.M.
03.10.2016 3 z 5

Bylo to dobré, ačkoliv začátek se vážně vlekl a místy jsem měla chuť se na to vykašlat, ale nakonec jsem to dočetla dokonce a nemůžu říct, že by se mi to úplne nelíbilo. Ale prostě ten začátek...

Laf
Laf
15.07.2016 3 z 5

Nebylo to špatné. Sice začátek se vlekl a pořádně se něco začalo dít ke konci, ale jinak je to zase kniha, která je v něčem originální, a tím poutavější.

CHESS
CHESS
02.06.2016 5 z 5

Za mě určitě bezva! Zbožňuju Kala a jeho vztah s bratrem. Jejich neustále špičkování a Nikovu tvrdou výchovu svému mladšímu bratrovi, který se chová jako malý parchant, ale tomu se prostě musíte smát :) Vtipálek je občas na zabití, ale rozhodně se mi do příběhu hodí. Zatím jsem četla všechny knihy, které u nás vyšlo, dost mě mrzí, že nebudou další :(

Zelený_Drak
Zelený_Drak
13.09.2015 2 z 5

"V temnotě" jsem četla podruhé, abych si oživila, o čem to je, než se pustím do dalších 5 dílů (když už je mám doma). Proti knize trochu vypovídá to, že jsem úplně zapomněla, kdo byl hlavní záporák. Hodnotila jsem ji celkem tvrdě už když vyšla a další přečtení nic moc nezměnilo. Míň mě iritoval Kaliban a jeho ufňukanost, ale zato mě víc štval překlad "Robin Goodfellow" na "Robin Kamarád". Vtipálek bylo přeci jen o chlup lepší. Až na to, že v podání Thurman Goodfellow zas takový vtipálek není. Celkově mě víc iritovaly dialogy a Kalovy poznámky, které dělal v duchu, protože když si je představím v angličtině, zní mi to líp. To co mi v angličtině připadá normální mi v češtině zní poněkud připitoměle.

Je asi tak nějak jasné, že "ten sexy chlap" je tady Niko. Ale doma byste ho stejně nechtěly, protože je tak fixovaný na svého bratra, že by z toho asi nikdy nic dobrého nevzešlo. Ale autorka Nikovi přiřkla partnerku, takže jsem celkem zvědavá, jak si s tím v dalších dílech poradí. "Femme fatale" je ale jednoznačně Georgie, bude divné, jestli s ní nebude dál pracováno.

Děj je vlastně dobře vymyšlený. Ale... Ono to prostě nemá žádné napětí. Ani v závěru mě to nenutilo číst dál. Jediná napínavá část je podle mě ta s trolem.

Jinak se víceméně souhlasím s komentářem tsal, je tam moc Kalibana a málo toho ostatního. A při tom Kal nemá žádnou extra hloubku. Nesouhlasím ale s těmi, kteří nezkusí 2. díl. Zase člověk musí vzít v úvahu, že je to prvotina a kvalita prvotiny je dost závislá i na tom, jaké betování autorka sehnala.