Kakho-Oto Kakho-Oto komentáře u knih

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

(SPOILER) První část knihy (Trenér) mě bavila nejméně, byla dost rozvleklá. Druhá část knihy (Stipendium) se mi líbila podstatně více, obsahuje zejména průběh 10. ročníku Hladových her. Třetí část knihy (Mírotvůrce) byla ještě o něco lepší – teprve zde se začal Snow měnit k horšímu, aby na konci čtenář konečně poznal toho parchanta, který byl hlavním padouchem trilogie Hunger games. Postavy Sejana Plintha a Lucy Grayové byly velmi sympatické, ale, bohužel, nedalo se očekávat, že tato kniha bude mít happy end. Navzdory tomu doporučuji knihu k četbě, alespoň tedy těm, kterým se líbí série Hunger games. Kniha také osvětluje, proč měl Snow jistou slabost ke Katniss Everdeenové – nejen jako zástupkyně Dvanáctého kraje mu připomínala Lucy Grayovou. Pokud si dobře pamatuji, v Hunger games bylo uvedeno, že z Dvanáctého kraje vyhrály před Katniss a Petou jen dvě osoby, takže jednou z nich byla Lucy Gray, kterou Snow do určité doby miloval. Rovněž Balada o ptácích a hadech se zřejmě dočká filmového zpracování.

18.07.2022 4 z 5

Rudá špionka Rudá špionka Elizabeth Blackwell

(SPOILER) Velmi zajímavý a dobře napsaný román, který je zřejmě určen spíše ženám, ale i jako muž jsem si čtení knihy skutečně užil. Autorka dobře nastudovala reálie prvních dvaceti let Sovětského svazu a zřejmě i dekadentní život v Paříži dvacátých let 20. století. Dlouho jsem si myslel, že hlavní hrdinka nedopadne dobře. Jsem rád, že jsem se spletl, šťastné konce mám rád. Potěšilo mě i setkání Nadi s bývalou anglickou vychovatelkou/guvernantkou. Osobně si však myslím, že by se v reálu sovětská tajná služba brzy dozvěděla o přežití Nadi a jejím životě po boku bývalého anglického špiona. A to i s ohledem na to, že Naďa o svém dávném poměru s Angličanem pověděla v Moskvě samotnému Molotovovi.

09.07.2022 4 z 5

Čechosabáky: Ve stínu legií Čechosabáky: Ve stínu legií Jan Michl

(SPOILER) V seriálu První republika jsou bývalí čs. legionáři líčeni spíše v záporném světle, až na Vladimíra Valentu samozřejmě. Čekal jsem, že Michl nebude tak příkrý, avšak v jeho románu (výstižný název Čechosabáky) jsou čs. legionáři ještě horší. Navzdory tomu se mi kniha četla dobře, dal jsem jí během dovolené za pouhé dva dny. Nelíbí se mi však, že román má až příliš otevřený konec a také zmíněné negativní věci okolo legionářů – rozkradení části ruského zlatého pokladu (autor využil známou bulvární fámu), vražedné běsnění mezi nimi, homosexuální sklony několika z nich. Alespoň, že vyšetřovatel František Chlubný je čestným mužem s minulostí v čs. legiích, konkrétně v těch italských. Knihu nelze příliš doporučit těm, kdo mají rádi a ctí odkaz 1. čs. odboje, jehož hlavními představiteli nebyli ani tak Masaryk, Beneš a Štefánik, ale spíše okolo sto tisíc čs. legionářů, bez jejichž bojů by politikové vznik Československa nikdy neprosadili.

09.07.2022 4 z 5

Vězeň bagdádský Vězeň bagdádský Karel May

(SPOILER) Druhý díl tohoto vydání cyklu V říši stříbrného lva je skutečně o poznání lepší než první díl a s velkou pravděpodobností se jedná o nejlepší svazek ze všech osmi. Od návštěvy Poláka a jeho tlustého sluhy, kde se čtenář dozví o bandě podloudníků (i několika historických událostech z Blízkého východu) se Kara a Halef vydají vstříc velkému dobrodružství. V troskách Babylonu, v blízkosti Eufratu i na něm, u podjatého soudu , ve městě i v poušti se několikrát utkávají se zločinci vedenými Sefirem a "Otcem koření" alias Pederem-i-Baharatem. V knize se kromě Poláka a jeho sluhy objevují další staří známí hlavních hrdinů - na prvním místě s Osmanem pašou, který jim pomůže uvězněním části zločinců a pověřením 60 vojáků, kteří se vydají k troskám Babylonské věže vstříc Sefirovi. Velmi zajímavá je pasáž líčící tzv. karavany smrti, které směřují do dvou svatých šíitských měst (po pohřbení na těchto místech čeká mrtvoly "cesta do ráje"). Dost drsně pak působí scény, kdy podloudníci pálí kosti mrtvol, zatímco si z rozpadlých rakví berou balíčky s pašovaným šafránem. Rozvaliny a podzemní prostory okolí Babylonské věže hrají v příběhu velkou roli - čtenář mayovek si jistě vzpomene na podobné scény ze začátku série V zemi Mahdího, které se odehrávají v Egyptě. 90 %

25.12.2021 5 z 5

V zemi černých stanů V zemi černých stanů Karel May

První svazek osmidílného vydání cyklu V říši stříbrného lva (od třetiny šestého svazku do konce se však jedná o další cyklus s názvem Ardistan a Džinistan). "Otevírací" dobrodružství celého cyklu se odehrává na Divokém západě, nedlouho po smrti Vinnetoua. Tohle zdlouhavé a monotonní dobrodružství hodnotím pouze 2,5 hvězdičkami (jeden z nejhorších Mayových výtvorů z prostředí Divokého západu), avšak zbytek knihy, který se odehrává na Blízkém východě (dobrodružná epizoda s Gadubem es Sahárem a úvodní dobrodružství s bandou "stínů"), hodnotím čtyřmi hvězdičkami. Celkově tak mé hodnocení prvního svazku vychází jen na tři hvězdičky, byť silné (65 %).

20.12.2021 3 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Netypický dobrodružný příběh z jižních Čech na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století. Film natočený podle knihy je dějově dost odlišný a navíc je zasazen do pozdější doby. Na druhé straně mohu říct, že mám rád knihu i film.

14.10.2021 4 z 5

Zuřící lev Zuřící lev Roman Bureš

(SPOILER) Zajímavý román odehrávající se v době Spartakova povstání. V románu je Spartakus bývalý římský legionář, jenž se kvůli znepřátelení s Markem Crassem stal otrokem-gladiátorem. Jak známo, právě Crassus dokázal povstání brutálně potlačit (sám zemřel později násilnou smrtí). Řecký boxer Leon, hlavní postava příběhu, nakonec povstání přežije - od Spartaka dostal úkol zachránit jeho ženu a malého syna. Leon si vzal Spartakovu Alexandru za ženu a svého i jejího syna vychovávali jako bratry. Všichni se nastěhovali ke Spartakovu otci na jih Itálie. Spartakův syn se nikdy nedozvěděl, kdo byl jeho otcem. Leon vymyslí v románu mj. způsob úniku povstalých otroků z Vesuvu (po spletených větvích hroznového vína) či prosadí pochod zpět na jih Itálie (kvůli hledání své ženy - nakonec nalezne jen její hrob). Obsah románu je dost drsný, což je vzhledem k tématu v pořádku. Život gladiátorů či Spartakovo povstání nebyly procházky růžovým sadem.

09.09.2021 4 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Za hlavní postavu slavného odbojového triumvirátu bývá většinou považován Balabán, proto se kniha měla spíše jmenovat B + M + M. Většina událostí románu se skutečně stala, v knize jsou zmíněny různé odbojové organizace a odbojáři - Obrana národa, Petiční výbor Věrni zůstaneme, Prstýnkáři, špionážní síť okolo sovětského konzulátu, Jan Smudek, odbojářsko-gansterská Pátá kolona, členové výsadků Silver A a Anthropoid... Autor popsal několik případů likvidace zrádců a konfidentů - v tomto případě nevíme, zda takové činy Tři králové a jejich pomocníci někdy vůbec provedli. Ale chápu, že zrovna tyto věci autor do románu zařadil. Škoda, že Mašína Němci převezli do Pankráce - případná snaha o jeho osvobození z lazaretu SS v Podolí by v případě realizace mohla být jedinečnou akcí našeho odboje. Nelíbí se mi časté zdůrazňování kolaborace a pasivity většiny lidí, jakoby mělo jít o české specifikum. To rozhodně nebylo - např. v Polsku byl odboj výraznější i kvůli tomu, že nacisté tam od začátku zavedli šílený a brutální režim. U nás byl teror, s výjimkou II. stanného práva a posledních týdnů války, zaměřen "jen" na rasově nevyhovující osoby a na odbojáře. Ani s českou kolaborací to není tak horké, např. ve Francii a Belgii bylo konfidentů a udavačů velké množství. Na druhé straně se odbojáři za války jistě cítili velmi ohrožení a mohli ostatní české obyvatele protektorátu vnímat velmi kriticky.

01.09.2021 4 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Kniha se velmi dobře četla, nicméně příběh šel postupně tak nějak do ztracena a očekával jsem úplně jiný konec románu. Zajímavá čtenářská zkušenost, avšak nemohu hodnotit lépe než čistými třemi hvězdičkami.

13.08.2021 3 z 5

Msta písecké panny Msta písecké panny Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Za posledních několik měsíců třetí kniha s Oldřichem Chlumu, kterou jsem přečetl. Prokletí brněnských řeholníků i Olomoucký bestiář se mi líbily o poznání více než tento román. Msta písecké panny začíná nezvykle dlouhou pasáží, kdy vyšetřuje "jen" Ota ze Zástřizl. Těšil jsem se na Oldřicha i Diviše, avšak paradoxně od té doby mě román bavil méně, děj se začal příliš zamotávat a ne vždy zcela logicky. Závěr románu se mi též příliš nelíbil, poněvadž byl velmi rychlý a také ne úplně logický. Hlavní zločinec, vysoký šlechtic, byl zabit při srážce. Následně bylo na rozkaz krále ututláno, že se jednalo o zločince. Jako vrah byl oficiálně "představen" pobuda, který byl v době zločincovy smrti již dávno uvězněn (tělo mrtvého zločince bylo naaranžováno jako poslední vrahova oběť)... Nyní bude trvat asi poměrně dlouho, než si přečtu další příběh s Oldřichem z Chlumu. Nejen kvůli (menšímu) zklamání z románu Msta písecké panny, ale i kvůli značné podobnosti jednotlivých příběhů s Oldřichem z Chlumu.

04.08.2021 3 z 5

Dítě Stasi Dítě Stasi David Young

(SPOILER) Hodně depresivní román, což se dalo čekat. Závěrečná část románu byla bohatá na drsné scény, nicméně zároveň především na jejím základě považuji příběh za nereálný, přemrštěný a jen velmi těžko uvěřitelný. A to nijak neobhajuji Sovětský svaz a jeho satelity ve střední a jihovýchodní Evropě. Nakonec byl tento román dost podobný dílům Slováka Dominika Dána. Jeho thrillery jsou totiž přemrštěny ještě více. Eastlandovu sérii o inspektori Pekkalovi hodnotím výše, poněvadž tyto romány se odehrávají v extrémně brutální éře stalinského Sovětského svazu. Rovněž Matthewsovy romány o Dominice Jegorovové a Nathu Nashovi považuji za zdařilejší než román Dítě Stasi od Davida Younga. Závěr románu byl ještě depresivnější než závěry příběhů Lenky Chalupové, kde alespoň přichází jakási katarze. Zde jsem velmi litoval komisařky Karin Müllerové, jež dopadla dost špatně (na druhé straně u ní došlo k vystřízlivění, co se týče její dosavadní obhajoby režimu v NDR). Young zřejmě v dalších románech s touto komisařkou rozvíjí nejen její další dramatické zážitky, nýbrž i osudy několika dalších postav z románu Dítě Stasi.

28.07.2021 4 z 5

Zvony smrti Zvony smrti Ernst Hall

Kvalitní detektivka bez hluchých míst. Líbí se mi i prostředí románu - město Clinsborough na jihu Anglie, močály, kostel se zvonicí... Děj románu se odehrává v průběhu pouhých dvou dní, cca jen 30 hodin.

13.05.2021 4 z 5

Divocí koně Divocí koně Dick Francis (p)

První román od Dicka Francise, který jsem přečetl (více méně jen ze zvědavosti). Dobře se četl a jeho děj je opravdu poměrně zamotaný, rozuzlení bylo pro mě velmi překvapivé. Od tohoto autora si určitě přečtu i něco dalšího. Natáčení záhadného úmrtí, případně vraždy, po mnoha letech, které napomůže zjistit, jak se čin udál. Tohle má román Divocí koně společné s 22. případem majora Zemana (Tatranské pastorále). V obou případech (v románu i seriálu) se film natočí tak, že je pachatelem někdo jiný než ve skutečnosti.

19.04.2021 4 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

Pro mě osobně jsou nejzajímavější kapitoly Studna a Karel Novák (případy, které mě zajímají již dlouho). Zajímá mě i Pilčíkova kauza, nicméně o ní jsem se v této knize asi nic nového nedozvěděl. O zajímavých a zároveň drastických případech Hudec, Jordan či Kadrnožka jsem slyšel či četl poprvé. Je děsivé, že vrah "kopečkářů" Pilčík má možná konkurenci v deviantním příslušníkovi Pohraniční stráže (konec 80. let 20. století) - kapitoly Hřensko, Stopařky a Úchyl. Asi nejméně mě zaujaly kapitoly Stopařky, Tersián, Habermann a Otín, ale rovněž ty jsou velmi zajímavé. Závěrečná kapitola (Exploze), jež popisuje případy tří explozí v Čechách v letech 1986-1989, patří k těm lepším. Celkové hodnocení: pět hvězdiček (jednotlivé případy většinou buď silné čtyři hvězdičky, nebo pět hvězdiček). Každopádně i v moderních českých dějinách najdeme spoustu záhadných i drastických kriminálních případů. Případ londýnského Jacka Rozparovače bledne ve srovnání s českou bestií Hubertem Pilčíkem. Rovněž výbuchy spáchané či provedené různými skupinami nejsou u nás zase tak výjimečné, jak by si někdo myslel.

15.04.2021 5 z 5

Old Firehand Old Firehand Karel May

Novela Old Firehand byla později přepracována a zařazena do druhého dílu cyklu Vinnetou. V této publikaci je zveřejněna první verze novely - místo Harryho v ní figuruje Ellen, Old Shatterhand je zamilován do Ellen, děj je více krvavý a krutý, indiáni nejsou šetřeni. Čte se to moc dobře, ale mayovský humanistický étos v tomto dílu moc nehledejte. V obou českých vydáních (1991, 1997) jsou navíc přidány různé Mayovy povídky. Ve vydání z roku 1997 se jedná o povídky Dva kulledžiové a Kouzelná voda, které se neodehrávají na divokém západě, nýbrž v Egyptě a Francii.

01.01.2021 4 z 5

Bratři Kipové Bratři Kipové Jules Verne

Druhá polovina tohoto dobrodružného románu byla kvalitnější i napínavější než první polovina. Příběh je velmi zajímavý a poutavý, avšak zároveň rozvleklý a popisný. Plusem je určitě velmi atraktivní prostředí Oceánie, mj. Nový Zéland, Šalamounovy ostrovy, Papua-Nová Quinea. Celkově nemohu tuto verneovku hodnotit výše než silnými třemi hvězdičkami, byť se rozhodně nejedná o špatný román.

09.12.2020 3 z 5

Na Tichém oceánu Na Tichém oceánu Karel May

Tento Mayův soubor povídek hodnotím jednoznačně kladně. Povídka o Ehrim je zajímavá už svým prostředím (Tahiti), novela V zemi draka mě zaujala nepředvídavostí děje (na Maye poměrně značnou), povídka Konec vypovězenců na Sibiři se postupně odehrává v Německu, Rusku a Mongolsku. Nejvíce se mi líbil začátek povídky, kde se Maye snaží oblafnout podvodníci ve stylu "skořápkářů". 70 %

27.11.2020 4 z 5

Zákon pouště Zákon pouště Karel May

Český výběr Mayových povídek, jenž je nazván podle nejkratší povídky. Apropos na poušti se odehrávají ještě další dvě krátké povídky, poté se čtenář dvakrát ocitne na Divokém západě, další povídky se odehrávají na Dálném východě (Cejlon, Sumatra, Čína) a jedna dokonce v severních částech evropského Ruska. Vyjma slabé povídky Fi-Fob - bůžek se jedná o vyloženě průměrné dobrodružné povídky, mírně nadprůměrně (v rámci dobrodružného žánru, nikoliv v rámci Mayových děl) hodnotím jen povídky Pomsta otroků a Na Tygřím mostě. 65 %

18.11.2020 3 z 5

Smrtící prach Smrtící prach Karel May

Výběr průměrných Mayových povídek, apropos z německého vesnického prostředí je jen povídka Falešné (Nepravé) excelence... Nejvíce se mi jednoznačně líbí drsná povídka Černé oko (Divoký západ), následují povídky Zpívající voda (Divoký západ) a celkem překvapivě, ale i zaslouženě, Old Shatterhandova první láska (Německo). Solidní a čtivé jsou povídky Muž ze Staked plains (Divoký západ), Gitano (Španělsko) a Na březích Dviny (severozápadní Rusko). Následují Nepravé excelence a po něm nejslabší povídky: Fi-Fob (Dálný východ), Hamail (Sahara) a Kouzelný koberec (to ani není povídka, ale jakási průpovídka z muslimského Orientu). Přehlídku mrtvých (Balkán, Blízký východ) nenapsal May, ale jeho epigon.

06.11.2020 3 z 5

Noční můry z temnot Noční můry z temnot Alvin Schwartz

Útlá kniha obsahující strašidelné povídky. Napřed jsem se divil, že v USA vychází pro děti hororová literatura (1. vydání z roku 1981), ale pak jsem zjistil podobnost jedné povídky s baladou K. J. Erbena a stal jsem se tak více "chápavějším". Líbí se mi i závěrečná část knihy, kde jsou zmínky o různých verzích povídek a také údaje o obdobných povídačkách z ostatních částí světa než USA. Poutavé a odpočinkové čtení na jedno odpoledne či večer.

16.10.2020 4 z 5