KájaKoxík KájaKoxík komentáře u knih

Království popela Království popela Sarah J. Maas

(SPOILER) Dávám tentokráte 4 z 5.

Celou sérii mi přišlo, že smrt jednotlivých postav nebo jejich přežití bylo svým způsobem logické, v této knize se to mění. Zároveň spárování hlavních postav, které začalo v předchozí díle pokračuje i zde a je to stále stejně okaté. Proto strhávám hvězdu.
Závěrečná odhalení a ukončení dějové linky takovou formou, že na ni lze volně navázat kvituji s povděkem. Doufám tedy, že tento zajímavý svět neopouštíme navždy.

SPOILER!
Smrt třináctky dějově chápu, ale přišla mi dosti odfláknutá. Absentují pokusy dosáhnout cíle jinak. A celé se mi to zdá takové nedodělané.
Stejně tak smrt Gavriela totálně zbytečná. Aedion to popsal přesně, nebyl důvod k tomu, aby Gavriel nezůstal za branou.

A mým nejmilejším párem série se stávají: Elide a Lorcan.

17.05.2021 4 z 5

Dračí Hlídka: Příručka pro hráče Dračí Hlídka: Příručka pro hráče Pavel Ondrusz

Mohu maximálně doporučit a dávám 5 z 5 hvězdiček.

Velmi příjemná je nízká pořizovací cena, srozumitelnost pravidel i pro úplné nováčky a možnost vylepšení do budoucna s příchodem pravidel pro pokročilé.

Není to klasická knížka, ale jedná se o pravidla ke hře na hrdiny ve stylu RPG. Set obsahuje jednu knihu pro hráče, druhou pro vypravěče, sadu deníků postav a dvě hrací kostky. To je vše co ke hře budete potřebovat. Pokud Vás někdy zaujala hra Dračí doupě (například ve filmech nebo seriálech) a nejste dostatečně jazykově vybavení, abyste si mohli zahrát na základě anglických pravidel, je toto možnost právě pro Vás.

Pokud si neumíte pod jednoduchým popisem nic představit doporučuji si pustit libovolné video na YT od Strangers and Dragons. Uvidíte přímo praktickou ukázku hry.

Nejen začínajícím hráčům bych doporučila navštěvovat i web či fb Dračí hlídky. Najdete tam mapy, nápady na dobrodružství s Vaší skupinou i možnost najít hráče či skupiny ve Vaší blízkosti. Tvůrci hry také pořádají online Akademii pro vypravěče a záznamy pak umísťují na YT.

Pro hraní není třeba knihy přečíst celé, nejlepší je zúčastnit se nějaké hry a v případě toho, že Vás to nadchne, lze pravidla dohnat později :)

Doufám, že Vás to zaujme a rozšíří se tak hráčská komunita. Na hlídce mne najdete jako Bestii :)

16.02.2021 5 z 5

Půlnoční koruna Půlnoční koruna Sarah J. Maas

(SPOILER) Opět dávám i tomuto dílu 5 z 5. Četla jsem prvně v roce 2016 a teď (2021) čtu celou sérii jako celek. Opět musím říct, že je rozhodně lepší variantou začít knihou "povídek" Krvavé ostří než sérií Skleněný trůn. Lépe tak pochopíte myšlenky, jednání a také narážky k postavě Celeany hlavně v prvních dvou knihách Trůnu.

SPOILER - OBSAH

Celeana začíná plnit úkoly tyranského krále jako jeho bojovnice. Nikoho nepřekvapí, že jejími úkoly jsou vraždy králových odpůrců. Celeana své oběti nezabíjí, ale pomáhá jim ze země uprchnout a králi nosí důkazy o jejich skonu. Tuto informaci řekne své přítelkyni Nehemii a nakonec i Chaolovi, se kterým se dají dohromady. Celeana dostala od krále úkol přímo ve Zlomuvalu, o život má připravit svého starého známého Archera Finna. Měl by patřit mezi povstalce a pomáhat právoplatné dědičce Terrasenu sbírat vojsko proti králi. Než si jí podaří zjistit jak to celé je, je unesen Chaol. A Celeana se vydá v další záchvatu zuřivosti do skladiště kde je držen. Zabije velké množství mužů a zastaví se až, když za ni Archer schytá ránu šípem. Ten jí vysvětlí, že Nehemia je součástí povstaleckého hnutí a spolupracuje s nimi. Také práskne, že Chaol věděl o nebezpečí, které již týden hrozí Nehemii a neřekl jí to. Stejně tak, že ji chce král předvolat a vyslechnout jelikož její tlak na situaci v pracovním táboře v Calaculle se zvětšuje. Celeana nemešká ani chvilku a běží zachránit svou přítelkyni. Přijde pozdě a v nastalém vzteku by bývala zabila Chaola, jehož z její smrti viní, kdyby jí v tom svou magickou silou nezabránil Dorian. Mezi ní a Chaolem je tady konec. Celeana si uvědomí, že tím jak byla vražda její přítelkyně spáchana mohl to udělat jedině Hrob. Její starý známý ze souboje o post králova bojovníka. Uštve ho a zabije.
Také se dále rozvíjí dějová linka s tajným úkolem od královny Eleny. Celeana má přijít na tajný zdroj královy moci. Podaří se jí odhalit tajný labyrint pod knihovnou, který vede až do zvonice z obsidiánu v hraních zahradách. Překvapí ji tam odporné stvoření, něco mezi člověkem a zvířetem co umí procházet dveřmi, jež musela otevřít znameními Sudby. Jen díky tomu, že ji Dorian sledoval se jim podařilo stvoření přemoci a jeho pozůstatky zamknout pod knihovnou.
Celeana také odhalí báseň skrytou v kryptě královny Eleny:

Tré jich kdys valgové vyrobili z brány Sudby kamene: Obsidián si sami bozi ošklivili a zapověděli jej plamenně.
Ukryl ho, když jej smutek sužoval, v koruně ženy milované, by jej na její loži uchoval v síni hvězdami vykládané.
Druhý z nich pak našel skrýš v hoře, jíž oheň zrodit dal, kam živý nikdy nevstoupíš, byť bys i touhou umíral. Kde třetí leží, se nedozvíš hlasem ni jazykem či za zlata díž.

A odhalí tak, že králova moc plyne z klíčů Sudby. Má určitě jeden z nich, ten který byl schovaný v kryptě. Aby našla další odpovědi, navštíví Žlutohnátku z klanu čarodějnic. Dozví se, že báseň je mapou ke klíčům, jež by mohly otevřít bránu mezi světy a ovládnout je všechny. A že před dávnými lety královna Maeve a její víly valgy přemohli a Brannon poté ukryl klíče v Eriley, jelikož je nedokázal zničit. Čarodějnice Celeaně prozradí, že se i princ přišel vyptávat na magii. Když Celeaně dojde, že baba prodá informace o tom na co se ptala ona i princ komukoli, je jí jasné, že bude muset babu zabít.
Celeana neví co si počít ve světě bez své přítelkyně a tak otevře portál, aby se s ní mohla vidět. Přistihne ji při tom Archer a začne po mí loudit přístup ke znamením sudby a moci, jež z nich plyne. Strhne se mezi nimi rvačka a nedopatřením Celeana změní jeden ze znaků a do jejich světa pronikne netvor. Jen díky tomu, že Doriana vzbudil sen s varováním od Gavina prvního krále Adarlanu. Vezme Dorian Chaola a utíkají do krypty, kterou mu Gavin ve snu ukázal. Pomohou Celeaně v boji s netvorem. Dokonce se Celeana a Chaol dostanou porátlem do jiného světa, kde se Celeana promění ve vílu a spálí netvory ohněm. Po návratu je velmi vyčerpaná, ale i tak se vydá za Archerem. Nakonec zjistí pravdu, že to on nechal zabít Nehemii a zabije ho. Chaol to všechno vidí a již v Celeaně nepoznává dívku, kterou miloval. Prosadí, že Celeana vyrazí za dalším úkolem do Wendlynu, aby odstranila královskou rodinu. Dělá to jen proto, aby ji ochránil. Před odjezdem mu Celeana řekne všechno co zjistila o králově moci, klíčích Sudby, zvonici a toho co král vytvářel pod hradem. Také mu dá vodítko, aby zjistil kým kdysi byla.

Kniha končí odhalením že Celeana Sardothein je ve skutečnosti Aelin Ashryver Galathynius a tedy právoplatnou královnou Terrasenu.

06.01.2021 5 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

(SPOILER) Opět nemohu dát jinak než 5 z 5. Knihu jsem prvně četla v roce 2017 a letos (2020) čtu znovu. Tentokrát čtu knihy ne tak jak vycházely, ale jak jdou dějově za sebou. Tedy tuto knihu jako první. A je to rozhodně lepší.

Doporučuji tedy začít touto. Pokud to tak uděláte, bude se Vám mnohem lépe chápat jednání Celeany v následujících dílech. Její motivy, zkušenosti, výhry i prohry na které v následujících knihách naleznete řadu narážek na povídky zde uvedené.

Podle mne to nejsou až tak povídky, jako samostatná kniha, která by mohla vyjít klasicky v kuse. Děj se odehrává zhruba dva roky před událostmi ve Skleněném trůnu a najdete zde:

1) Vražedkyně a Pán pirátů: 11 - 76
Povídka obsahuje příběh Celeany a Sama u Rolfeho Pána pirátů v Zátoce lebky. Jedná se o příběh, kde C osvobodí 200 otroků. Toto je v následujících knihách zmiňováno celkem často.

2) Vražedkyně a léčitelka: 79 - 113
Celeana je potrestána za zpackaný obchod s Rolfem tak, že ji Arobynn pošle k Tichým vrahům. Její cesta vede i přes přístavní město Innish. Zde zachrání Yrene Vížku před žoldáky, kteří si na ni počkali v uličce za hospodou, kde pracuje. C je pobije avšak utrží ránu na ruce. Yrene ji na oplátku ošetří a svěří se, že její matka i ona měli magický dar léčení, který zmizel jako všechna magie již před lety. Řekne jí i to, že po tom co matku upálili Adarlanští vojáci vydala se do Torre Cesme, aby se stala léčitelkou, ale v Innish jí došly peníze. C ji naučí základní sebeobranu, a doporučí jí, ať to naučí co nejvíce žen, které potká.

A také jí zanechá peníze se vzkazem: Pro Tvou cestu, ať povede kamkoli - a třeba ještě dál. Svět potřebuje více léčitelů.

3) Vražedkyně a poušť: 117 - 213
V povídce se Celeana dostane až k Tichým vrahům v Rudé poušti. Dozvíme se zde příběh o tom, jak ukradla Asterionskou klisnu Kasidu Lordu Berickovi v Banjali (příběh je zmíněn okrajově s knize Půlnoční koruna). A také příběh kde ji zradila její první přítelkyně Ansel (zmínka k této zradě je jak v 1. tak ve 2. knize).

4) Vražedkyně a podsvětí: 217 - 311
V této povídce se Celeana vrací do Zlomuvalu s pochvalným dopisem od Mistra Tichých vrahů. Dostane úkol zabít Donevala, který chce profitovat na prodeji otroků z Melisance a získat dokumenty o lidech, kteří podporují otroctví. Šeredně se ale v tomto úkolu od Arobynna splete, jelikož je to právě naopak. Zabila jednoho z povstalců proti královskému tyranovi. Muže, který pomáhal uprchlíkům a otrokům. Neskutečně jí to rozčílí a vykoupí se ze služby u Arobynna a jelikož mezi ní a Samem vzniká velké pouto, prodá Kasidu a vyplatí i jeho.

5) Vražedkyně a říše: 315 - 404
Celeana a Sam sice odešli od Arobynna, ale mají nouzi o práci. Aby se mohli z cechu vrahů úplně vykoupit a odjet kam jen budou chtít, musí vzít poslední práci. Zabít vůdce podsvětí Ioana Jayna a jeho pobočníka Rourka Farrana. Vymyslí plán, kdy se Sam vydá za Farranem a jakmile se ho zbaví, Celeana zabije Jayna. Něco se ale hrozně pokazí, protože Sam se nevrací. Nevrátil se za celý den. Až se objeví Arobynn s hroznou zprávou o jeho úmrtí. Celeana se z toho zhroutí. Když zaslechne, že Arobynn a jeho vrazi to nechtějí nechat jen tak a o půlnoci na Jayna zaútočit, zmocní se jí krvežíznivost a vydá se ho zabít sama. Cestou se jí pokusí zastavit Wesley, Arobynnův ochránce. Než ji stihne varovat, přemůže ho a on upadne do bezvědomí. A tak Celeana vpadne přímo do pasti. Zabije sice řadu Jaynových mužů i jeho samotného, ale Farrana se jí dostat nepovede. Skončí v královském vězení a po procesu je odvezena do solných dolech v Endovieru, kde začíná děj Skleněného trůnu.

Čtenář se také dozví, že to Arobynn a Farran vymysleli tuto past.

V druhé knize Půlnoční koruna nalezneme další kousek této skládačky, když Chaol řekne Celeaně, že Farran je již po smrti. Zemřel patrně někdy v době, kdy byla přivezena z Endovieru. Zabil ho Wesley. A právě Wesleyho pak nechali vrazi napíchnutého na plotě Farranova domu, jako zprávu pro nového vládce podsvětí. Aby mezi nimi nebyla zlá krev.

04.01.2021

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

(SPOILER) Za mne super kniha dávám 5 z 5. Poprvé jsem četla v roce 2015 a letos (2020) čtu znovu celou sérii.
Autorka nás přivádí do úplně nového fantasy světa. Světa, kde se magie vytratila. Nenajdete tu klasické rasy jako jsou trpaslíci nebo elfové. A proto je čtení ještě větším dobrodružstvím. Knihu a celou navazující sérii rozhodně doporučuji.

Kniha vypráví příběh Celeany Sardothein bývalé nájemné vražedkyně, nejlepšího zabijáka Adarlanu (místního království), který začíná v pracovním táboře Endovier, kde již rok odsouzená vražedkyně doluje sůl. Dokud nepřijede korunní princ a neudělá ji nabídku, která se neodmítá. Nabízí jí svobodu, svobodu kterou získá jen když porazí dalších 23 šampionů a stane se Královou bojovnicí, na této pozici bude plnit rozkazy další 4 roky.

SPOILER = OBSAH
Celeana je po roce v pracovním táboře v dost špatném stavu a tak se znovu dostat do formy není lehké. Jejími protivníky jsou lapkové, zloději, vojáci i jiní profesionální vrazi. Ze začátku pro ní není těžké plnit jednotlivé úkoly, dokonce se musí přemáhat aby neukázala jak moc je dobrá. Toto se ukáže dosti prozíravé, když její protivníci začínají umírat příšernou smrtí. Hradem obchází něco, co trhá muže na kusy a znovu mizí. Celeana si mimo klání maskuje jako šlechtična Lillian a seznámí se s princeznou z Eyllwe (jedno z podrobených království, jež nyní spadá pod Adarlan) Nehemii a vznikne mezi nimi přátelství. Také nalezne vchod do tajných částí hradu a vchod do hrobky první královny a krále Adarlanu. Cain jeden ze soutěžících je ale stále silnější. Celeana na něj náhodou narazí v podzemí hradu, kde vyvolává děsnou bestii Ridderaka, pomocí které zabíjel jiné soutěžící a přebíral jejich sílu. Stvůru se jí podaří zabít, ale je zraněna a jen díky Nehemii, která ji vyléčí pomocí znamení Sudby nepodlehne jedu. Během klání se spřátelí s Noxem a prozradí mi pravou podstatu Cainovy síly, poradí mu aby uprchl a on ji poslechne. V závěrečném souboji mezi soutěžícími Celeana porazí Hroba takovým způsobem, že je jasné, že takovou potupu jen tak nepřejde. Posledním protivníkem je tedy Cain. Souboj je dost náročný a chvílemi nepřehledný. Nakonec Caina porazí, díky podpoře Chaola (kapitána stráží, se kterým celý čas trénovala a dost se sblížili) a Nehemie.

Celou knihu provází trojúhelním mezi Celeanou, kapitánem stráží Chaolem a korunním princem Dorianem. V závěru knihy Celeana prince odmítne, jelikož její služba jednou skončí a ona odejde.

Dále se postupně odkrývají střípky Celeaniny minulosti v době kdy byla Adarlanským zabijákem, ale také z doby než se jí ujal král vrahů Arobynn Hamel. Její původ z Terrasenu (další z podrobených království), vražda jejích rodičů, to že málem utonula v ledové řece a její předchozí vztah se Samem, kterého zabili.

04.01.2021 5 z 5

Smrtící žár Smrtící žár Patricia Briggs

(SPOILER) Opět skvělý příběh z mého oblíbeného světa a tedy 5 z 5. Kniha dává nahlédnout do Charlesova života před Annou. Na jeho vášeň (koně) i na lidské přátele a první lásku. Také se nám do příběhu vkrádá touha Anny mít s Charlesem jejich vlastní děti.

Kniha má tentokrát i hlubší proudy. Každý z nás se potýkáme se smrtelností, možná proto nás svět Briggsové tak táhne. Právě zde díky Josephovu náhledu na svět, neochotě se podvolit a boji jednotlivých postav s jeho rozhodnutím zemřít, můžeme najít odpovědi na vlastní otázky. Můžeme získat další náhled jak čelit smrtelnosti.

OBSAH - SPOILER
V tomto díle se k příležitosti Anniných 26 narozen dostaneme do Scottsdale v Arizoně. Kde má Charles v plánu koupit Anně koně na ranči u svých přátel. Ano čtete správně, Charles má nějaké přátele. Jedná se o syna místního alfy (Hosteena Saniho) Josepha, který se odmítá stát vlkem a tak ve věku přes 80 let pomalu umírá. Než si stihnou, u této známe rodiny chovatelů arabských koní patřící ke kmeni Navajo, koně vybrat nečekaný telefon je odvede jinam. Josephovu synovi Kageovi zavolá jeho žena Chelsea, že má nůž a kolem je spousta krve. Všichni tedy vyrazí k jejich domu. Děti jsou v pořádku v horním patře domu, ale Chelsea pomalu umírá. Sama se pořezala, protože zjistila, že její krev čarodějky jí pomáhá odolat příkazu od neznámého fae. Měla zabít svoje děti a pak i sebe. Tomu zabrání Charles na poslední chvíli tím, že ji promění ve vlkodlaka. A tak se rozbíhá vyšetřování. Jejich dvě nejmladší děti chodí do jeslí a tam Anna a Charles najdou podvržené dítě. Do vyšetřování se zapojují místní agenti CANTRIPu a také stará známá z předchozí knihy agentka FBI Leslie Fisherová. Všichni se snaží najít dívku, která byla podvrženým dítětem nahrazena. Najdou nejen dívku, ale i řadu dalších mrtvých dětí, které si tento fae nechával vždy rok a jeden den. Evidentně se fae sice stáhly z lidského dosahu, ale zároveň vypustili mezi lidi ty nejhorší z nejhorších. Během koňské přehlídky je z domu unesena malá Meckie, jen díky pomoci duchů se vrátí Josephovi síla, aby mohl fae zdržet než dorazí Charles. Netvor je nakonec poražen, ale Joseph umírá na následky zranění z boje. Spokojen s životem jaký žil, v kruhu své rodiny.

01.11.2020 5 z 5

Dvojí spravedlnost Dvojí spravedlnost Patricia Briggs

(SPOILER) Opět super pokračování o Anně a Charlesovi, tedy 5 z 5. Děj této knihy se odehrává mezi Říčním znamením a Spálenou mrazem. Tedy nějakou dobu po té (cca rok), co vlkodlaci vystoupili na veřejnost.

OBSAH - SPOILER
Charlese velmi zmáhá jeho úděl otcova zabijáka. Kvůli vystoupení na veřejnost totiž Bran velmi zpřísnil tresty za porušení pravidel, která vlkodlakům nastavil. Trestem je rovnou smrt. Aby se od toho trochu odpoutal poradí Adam Branovi, aby mu předal úkol, jež měl splnit Adam. Kvůli Mercyině zranění a upoutání na kolečkové křeslo ho nemůže splnit. A tak do Bostonu letí Anna a Charles. Mají pomoci agentce FBI Leslie Fisherové a agentu Goldsteinovi odhalit sériového vraha. Tento vrah si jako oběti vybíral fae a v poslední době zabil i 3 vlkodlaky. Vzhledem k velmi dlouhé době, od kdy vraždí, nemůže se jednat jen o jednoho vraha. Situace se vyhrotí, když zmizí další oběť Lizzie Beauclairová. Její otec Alistair patří mezi velmi mocné fae. Díky společnému pátrání se jim podaří zjistit, že ji unesl Rohatý pán a také kde ji skrývá. Po té, co je Lizzie zachráněna jeden z vrahových kompliců unese Annu, aby získal pro letošní rok poslední oběť. Charles Annu zachrání, ve vyhroceném souboji zabije Rohatého pána. Původního vraha zabije jeho mladší komplic a to jenom proto, aby mohl všechno svalit na mrtvé.

Po třech měsících od chycení vraha se koná poslední zasedání před soudem. Velice překvapivě je obžalovaný zproštěn viny v plném rozsahu. Lizziin otec to ale nenechá jen tak. Vystoupí jako Gwyn ap Lugh princ Šedých pánů. Jelikož nebyla vykonána spravedlnost u lidských soudů prohlásí, že na fae se lidské zákony nevztahují. Nechrání je a tak je již nebudou respektovat. Vztáhl nárok na veškeré faeské rezervace a od teď budou jednat s lidmi jako s nepřáteli.

Takže se již těším na další díly. Tento zvrat jistě zamíchá celým universem.

01.11.2020 5 z 5

Mihotavé stíny Mihotavé stíny Patricia Briggs

Oblíbená autorka přidává knihu, která je sbírkou povídek o veldlejších postavách ze sérii o Mercedes i Anně a Charlesovi. Za mne super počin a 5 z 5.

Co Vás v knize čeká? Přidávám seznam povídek a o kom si v nich přečtete:

1) Stříbro - povídka o Samuelovi a Arianě. Doporučuji přečíst před knihou Stříbrná relikvie, jelikož knižní příběh navazuje na tuto povídku.
2) Vílí dary - povídka vypráví příběh o upírovi Thomasovi Hao a fae Maggie
3) Šeď - vypráví o opírce Elyně
4) Vodící pes - příběh to tom, jak se poznali Moira bílá čarodějka a Tom Franklin zástupce alfy smečky Smaragdového města (Seattle). Děj předchází knize Měsíční píseň a Toma a Moira dále vystupují v knize Loviště.
5)Alfa a Omega - povídka je také součástí knihy Štvanice. Vypráví o tom, jak se poznali Anna a Charles.
6) Davidova hvězda - příběh Davida Christiansena. Známe ho z knihy Měsíční píseň a tato povídka se odehrává o Vánocích po události v Měsíční písni.
7) Růže v zimě - povídka o Kaře. Vlkodlačici, kterou jsme poznali především skrz žádost jejího otce o pomoc v knize Krevní pouto. Odehrává se mezi Zkříženými hnáty a Stříbrnou relikvii.
8) V rudé a s perlami - příběh vypráví o Warenovi, který začal pracovat jako soukromé očko pro svého partnera Kylea. V povídce se tedy vydáme s detektivem Warenem pátrat. Odehrává se mezi Stříbrnou relikvií a Říčním znamením.
9) Vykoupení - povídka o Benovi sprostém Britovi se záhadnou minulostí. Tu odhalíme v této povídce, která se odehrává mezi spálenou mrazem a Nocí zlomenou.
10) Díra - povídka navazuje na knihu Nocí zlomená a je přímo o Mercy.
11) Scéna vystřižená z konce Nocí zlomené - patří na konec knihy a vypráví o Samuelovi a Arianě.

30.10.2020

Loviště Loviště Patricia Briggs

Opět klasika 5 z 5 pro mou oblíbenou autorku a sérii.
Dostáváme se do doby pánování odhalení vlkodlaků veřejnosti. V knize se také objeví nové postavy Tom a jeho slepá bílá čarodějka Moira. Pokud chcete, můžete si o nich přečíst samostatnou povídku v Knize Mihotavé stíny a str. 125 - 151.

OBSAH / SPOILER
Charles a Anna přesvědčí maroka aby oni místo něj jeli na schůzku s evropskými vlky, kde se bude jednat o pomoci při plánovaném odhalení vlků veřejnosti. Jednání mají proběhnout pod vedením Smečky Smaragdového města v Seattlu. Mezi velké hráče jednání patří britský vlk Arthur Madden Pán ostrovů (myslí si o sobě že je převtělený Artuš) a Jean Chastel alias Netvor z Gévaudanu. Aby jednání proběhla co nejcivilizovaněji zajistil si marok penězi a darem podporu Dany Sheaové Šedé paní (bývala Nimue Jezerní paní). Dala slib že bude chránit vlky, kteří se zúčastní jednání.

Po prvním dni jednání se skupina upírů pokusí unést Annu, ale jen díky Tomově čarodějce Moiře se jim pokusí vyváznout. Následuje "lov" za prstenem, kde Netvor po jeho ukončení vystartuje proti Anně až Charles zakročí a vlka vyřadí z boje. Dana se pak pokusí poštvat vlky na Charlese za to, že porušil pravidlo žádné krve při lovu. Jakoby omylem se zapomene, že lov již byl ukončen. Jen díky Anně se vlci proberou dříve, než Danin rozkaz splní a na konec lovu ji upozorní. Během lovu je upíry zabita Arturova lidská družka. Po vypjaté situaci se všichni rozejdou domů. Moc toho nenaspí, alfa místní smečky Angus je zavolá do domu Netvora. Ten byl zabit brutálním způsobem a naporcován, jako by to bylo divadlo pro policii. Divné je, že je na místě Charlesův pach jako by ho zabil on. Útok přežije jeden z francouzských vlků, ale je na tom ta špatně, že nemůže říct, kdo to udělal. Místo nechají uklidit čarodějce a vracejí se do hotelu. Annu ještě téže noci unesou upíři přímo z postele a jen její bolest z postřelení zlomí kouzlo nad Charlesem, dožene dodávku a upíry zneškodní. Raněnou družku pak donese k Arturovi, jelikož je u něj medik místní smečky. Po tom co je Anna ošetřena, začne s Arthurem probírat, všechny okolnosti posledních dnů. Dojde mu, že za vším je právě on a svedou spolu bitvu na meče. Ukáže se, že Arthur opravdu našel Excalibur. Všechno dělal proto, aby se zbavil konkurentů, proti kterým by v boji neobstál. A Annu chtěl, jelikož věřil, že to ona je Guinevera a Charles Lancelot. Charles v boji zvítězí a Arthura zabije. Objeví se ale Dana, která se bojí, že Charles někomu řeklne, jak pomohla Arhurovi. Věřili, že ho Netvor zabije v souboji. Fae nemohou porušit slovo o tak, aby se to nikdo nedozvěděl, vloží na Charlese kletbu smrti. Zasáhnou Šedí Páni a dají Anně prostředek Artušovu dýku Carnwennen. Nikdo nečeká, že se Anně opravdu podaří Jezerní paní zabít, ale překvapí je všechny a zachrání tak svého druha.

27.10.2020 5 z 5

Štvanice Štvanice Patricia Briggs

(SPOILER) Pro mne jako vždy 5 z 5. Úvodní povídku čtu stále dokola pokaždé, když potřebuji obnovit víru v dobro a prince na bílém koni trochu jinak.
Tuto autorku mám moc ráda je super, že po sérii knih s Mercy přidává autorka příběh o Charlesovi. Jediném vlkodlakovi, který se tak narodil a nebyl proměněn. Vzhledem k tomu, jak těžkou a náročnou práci mu v knihách přisoudila jsem ráda, že má vlastní sérii. I když to začalo spíše někým jiným.

Úvodní povídka Alfa a Omega vypráví příběh z doby korespondující s událostmi v knize Měsíční píseň ze série o Mercy. A začíná setkáním Anny a Charlese. Dozvíme se v ní, jak to začalo s Alanem MacKenzie Frazierem (objeví se i v Měsíční písni), kdo a proč prodal dítě do otroctví a na pokusy (tedy druhou část dějové linky jež je obsahem knihy Měsíční píseň). Charles odhalí pravý důvod v srdci Chicagské smečky a vyřeší ho jednou pro vždy. A jako nečekaný dar získá svou družku Omegu.

Druhá část jež následuje po úvodní povídce se odehrává z Aspen Creek místě, kde sídlí marokova smečka. Kniha v rámci dní navazuje na povídku Alfa a Omega.
SPOILER / OBSAH!
V horách poblíž Aspen Creek zaútočil vlkodlak na jednoho ze záchranářů, kteří tam pátrali po ztraceném turistovi. Marok pošle svého syna a jeho družku postarat se o toho, kdo to udělal. Vemni nepříjemným překvapením je, že situaci narafičila černá čarodějka, aby z marokovi smečky vylákala Asila. Čarodějka umučila Asilovu družku Saraii, také omegu, a udělala z ní svého duchovního strážce a tak získala i její nesmrtelnost. Asila hledá už téměř 200 let a konečně se jí podařilo ho najít. V horách je sveden velmi těžký boj, protože čarodějka skrze pouto se Saraii dokáže využít pouta smečky a donutí poslouchat nejen Charlese, ale i jeho otce, samotného maroka. Esem v rukávu se ukáže býti bývalý starý voják Walter, kterého Saraii proměnila ve vlkodlaka. A také Anna, která dokáže využít Charlesovu magii a svou omega sílu nepodvolit se rozkazům tak jako dominantní a submisivní vlci. Jen díky těm dvou nakonec čarodějka zemře.

Nějak se nemůžu rozhodnout jestli mám raději knihy s Mercy nebo s Annou. Velice se těším, až se tyhle dvě potkají.

27.10.2020 5 z 5

Nejhorší večírek tvého života Nejhorší večírek tvého života Andy Rowski

Můj první gamebook. Jako začátečníka mne tedy potěšilo, že ke knize nepotřebuji žádné další věci. Jednoduše se v rámci děje rozhodnete a podle toho nalistuje příslušnou stránku, kde příběh pokračuje.
Kniha má mít 11 konců, všechny jsem je určitě nečetla. Jediný důvod, proč strhávám hvězdu je, že vás kniha nutí stále dokola číst stejné pasáže.
Pokud vaše rozhodnutí nekončí přímo smrtí, ve většině konců co jsem četla se dostaneme ke stejné pointě příběhu. Bylo by zajímavé, kdyby v tomto byly odměny.

Celkový dojem je za mne velmi dobrý. Myslím si, že příště vyzkouším i nějaký trochu náročnější.

21.09.2020 4 z 5

Na chalupě s moderním fotrem Na chalupě s moderním fotrem Dominik Landsman

Moje první knížka od Dominika Landsmana a naprosto splnila moje očekávání. Dávám 5 z 5.

Je to nesmírně vtipné čtení, o to více, protože nemám děti a tak se to vlastně neděje mě. Prosmála jsem se každou kapitolou. Kniha je psaná velmi osobitým stylem. Když jsem se pokusila situace v knize popsané převyprávět, nevyznívají tak vtipně, jako při čtení.

Pokud hledáte lehké oddechové čtení je to kniha pro vás.

Přidávám pro představu přehled kapitol:
Naše chalupa
Cesta na chalupu
Na chalupě máme bazén
Stavíme altánek
Zvířata na chalupě
Pobožná místnost a další zajímavá místa na chalupě
Na chalupě se taky hodně griluje
Sportovní vyžití na chalupě
Čas sklizně
Velikonoce
Na procházce kolem chalupy a taky trocha toho houbaření
Návštěvy na chalupě
Na chalupě s babičkou a dědou
Silvestr na chalupě
Výlety na chalupě
Kterak na chalupě chodíme na ryby
Stanování na chalupě
Hmyz a jiní hmyzovití
Zazimování chalupy

21.09.2020 5 z 5

Rudé svitky magie Rudé svitky magie Cassandra Clare (p)

(SPOILER) Super pokračování ze světa Lovců stínů. Jelikož mne tato série velmi baví a nemám co jí vytknout nemohu jinak než hodnotit 5 z 5.

Jsem moc ráda, že knížky této autorky naráží na LGBT problematiku a tato není výjimkou. Rozhodně se nejedná o žádný pohoršivý příběh, vše je popsáno velmi vkusně a decentně (kniha je tedy stále vhodná pro mládež, nejedná se o obdobu 50 odstínů)

Pozor SPOILER!
Alek a Magnus vyráží jako čerstvý pár na romantickou dovolenou po Evropě. Už první zastávka v Paříži ukazuje, že chodit s lovcem stínů znamená neustále narážet na démony, se kterými se musí vypořádat. Naštěstí Nejvyšší čaroděj Brooklynu není žádné ořezávátko, a tedy dokáže svému příteli v boji pomoci. Dovolená se ale ještě více komplikuje, když za Magnusem dorazí jeho přítelkyně a čarodějka Tessa. Přináší znepokojující zprávy o kultu Karmínová ruka, který uctívá vyššího démona. Podezření, že kult založil před lety sám Magnus může mezi ním a Alekem ohrozit důvěru, kterou už nepůjde znovu získat. A co je nehorší, Magnus si dobu, kdy nejspíš pro zábavu kult založil vůbec nepamatuje. Začíná tedy hon za pravdou skrz evropské metropole. Na cestě se k nim přidá čarodějka Shinyun, protože i ona po Karmínové ruce pátrá. Všechna vodítka je zavedou do Říma. Alekovi nezbude, než hledat informace o kultu v tamním Institutu, kde se k němu přidává jeho kamarádka Aline Penhallowovová. A i nevelkým nadšením i Helen Blackthornová (půl víla).

Podrobnosti rozprášení kultu a kdo je jeho vůdce si budete muset přečíst sami :)

Kniha, ale obsahuje náznaky k vztahu mezi Helen a Aline. Zatím se mi zdá, že Rudé svitky magie se odehrávají před sérií Temné lsti.

EDIT: Po dočtení prvního dílu Temných lstí se má domněnka z předchozí věty potvrdila. Rudé svitky magie se odehrávají asi 5 let před TL.

22.06.2020 5 z 5

Zapeklité pátrání Zapeklité pátrání Jochen Till

(SPOILER) Již 4. pokračování příběhu o Lucinovi opět splnilo má očekávání a nelze hodnotit jinak než 5 z 5.

Jako vždy mne nesmírně baví Cornibus, Lucinův démon, který se umí proměnit ve všemožná zvířata. Jeho zkomolená slova a láska k jídlu prostě zaberou vždycky.

Obsah knihy, může obsahovat SPOILERY.

V minulém díle se ztratil Lucinův táta Lucifer, proto se ho v této knize spolu s našimi hrdiny vydáváme hledat. Stopa vede do Francie a tak kamarádi využijí vánočních prázdnin pro výpravu. Zažívají mnohá dobrodružství, jelikož Lucin nikdy nebyl jinde než v pekle a na internátní škole. Cestou je sleduje podivný muž v kapuci. Nakonec se jim podaří Lucifera najít a zjistit, že ten podivný muž je Lillyin strýček Vilém. Také je konečně prozrazen původ Lillyiny démonické krve a modrých jisker.
Ale to už si přečtěte sami :)

08.06.2020 5 z 5

Hra o sen Hra o sen Pavlína Jurková

Kniha podle mne pro čtenáře od 10 let. Je velice napínavá, připomíná mi seriál Kdo přežije říznutý Hunger games ve verzi pro děti.

Strhávám hvězdu za to, že kniha jede pouze po hlavní lince příběhu. Všechny náznaky vedlejších dějových otázek zůstávají nezodpovězeny. Jako třeba: Jak vlastně zemřel pes z tunelu, kde se na pozemku vzala kulčiba, co dala Líza Tobiášovi v aréně? Atd.

Ani v epilogu se nedozvíte odpovědi na výše zmíněné otázky, ba naopak vyvolává další. Svým tématem již nepatří do knih pro děti. Jelikož není nijak rozveden pro pochopení. Očekávala bych spíš informaci o tom, kam se vítěz soutěže díky finanční podpoře od mecenáše posunul při rozvoji svého talentu.

Závěrem snad jen doufat, že se to vysvětlí v pokračování.

25.05.2020 4 z 5

Domácí minizahrádky Domácí minizahrádky Enid G. Svymbersky

Super knížka pro každého, komu v interiéru chybí trocha zeleně.
Je jedno jestli žijete v malém či velkém, domě či bytě, každému může chybět trocha té přírody.

Hodnocení: 5 z 5
Hvězda za krásny design knihy, jednoduchý čistý moderní.
Hvězda za perfektní fotky .
Hvězda za jednoduché a dobře popsané postupy tvorby pro "nechápavé a ty co jim umře i kaktus" (jako jsem já).
Hvězda za tipy z čeho všeho a jak zahrádku vytvořit.

Především hvězda za to, že kniha ve mě vzbudila nadšení ihned některý z projektů realizovat.

11.05.2020 5 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Jedná se o mou oblíbenou sérii, kterou čtu stále dokola. Nemohu tedy jinak než dát 5 z 5.
Vzhledem k častému využívání němčiny, doporučuji malé opakování :)

První díl ságy o Mercy se odehrává + - ve stejné době jako později vydaná povídka Alfa a Omega (najdete jak v knize Mihotavé stíny, tak v knize Štvanice). Také se v knize objevuje postava Bena (pokud chcete vědět něco o jeho minulosti najdete to na stránkách 309 - 334 v knize Mihotavé stíny, i když to obsahuje spoilery k dílům o Mercy, oficiálně se odehrává mezi Spálenou mrazem a Nocí zlomenou) a také Davidu Christiansenovi (část jeho příběhu se dozvíte v Mihotavých stínech strana 209 - 233, děj se odehrává po událostech v Měsíční písni).

Obecně: Jedná se o úplně nový svět a jak spolu s hlavní hrdinkou Mercedes objevíme, existují v něm vlastně všichni nadpřirození tvorové. Ať už to jsou známí vlkodlaci, upíři nebo čarodějky spadá sem i jedna velká skupina pojmenovaná fae. Pod tím si můžete představit všechny záporáky z pohádek (od šotků a víl přes troly až po opravdu mocné kouzelné tvory). O fae byste měli vědět, že není dobré jim děkovat (uznáte, že jste jim za něco vděční a oni toho využijí) a že nemohou lhát. To ale neznamená, že vás nemohou podfouknout nebo dodržet dohodu tak přesně, že byste ji raději neuzavřeli. Fae také vystoupili na veřejnost, tedy o nich vědí i normální lidi. Autorka podrobnosti o jednotlivých tvorech nebo skupinách odhaluje postupně během všech svých knih. Protože ani Mercy neví hned všechno, spolu s ní se to dozvíte jako součást příběhů.

07.04.2020 5 z 5

Halt v nebezpečí Halt v nebezpečí John Flanagan

Opět 5 z 5. Skvělá série pro mladší čtenáře.

Velice mne mrzí, že název vlastně vyzrazuje pointu knihy. Děj navazuje na předchozí díl.

Obsah = SPOILERY
Will, Halt a Horác se setkají během cesty při pronásledování Tennysona a jeho skupiny. Ten, jak se ukáže, má namířeno zpět do Araluenu. Dostanou se na loď, která je odveze na místo, kam plul i Tennynson. Jedná se o malou zátoku v Piktě zemi Skotiu. Stopují Nezasvěcené až do Araluenu skrz Havranův průsmyk. V tomto strašidelném průsmyku je pomník mužům, kteří zde padli v boji proti Araluenu. Trochu je zdrží pomoc místním před nájezdem Skotiů. Pokračují dále velmi optraně, protože jim dělají starost Genovesané, nájemní vrazi v Tennysonových službách. Je tedy nutné s nimi skoncovat. Při střetu v mrtvém lese se Willovi podaří jednoho zabít, ale druhý uprchne.
Will s Haltem vyváznou skoro bez zranění, kromě škrábance na Haltově ruce. Vše se zdá být v pořádku do doby, než Halt začne blouznit, zapomínat a míchat přítomnost s minulostí. Willovi dojde, že šipka z kuše musela být otrávená.
Až po dlouhé době Willa napadne zajet do nedalekého Macindawu, pro léčitele Malcolma. Za tři dny je zpátky i s ním (cestou jede přes zvláštní pohřebiště, kde něco žije - doufám, že se v některém z dalších dílů dozvíme co) Malcolm ví, jaký jed byl použit, jenže háček je v tom, že má dvě varianty. Pokud by podal Haltovi opačnou protilátku, zabil by ho.
Halt je na tom čím dál hůř, mladí bojovníci musí jednat. Will se rozhodne zajmout zbylého Genovesana a dostat z něj informace. Povede se to jen a díky Horácově lstivosti. Poraní totiž Genovesana stejnou šípkou, aby prozradil, jaký protijed mu mají podat. Ten okamžitě zabere a Haltovi začíná být lépe. Genovesan nakonec umírá, když se pokusí uprchnout.
Nezasvěcení nezaháleli Tenynson se spojil s odnoží, která zde již měla své příznivce a odvedl je do sítě jeskyní. Halt, Will, Horác a Malcolm překazí představení Nezasvěcených, které mělo vzbudit důvěru u lidí. Použitím Malcolmových vybuchujících kuliček je narušena statika jeskyně. Skupině se podaří uprchnout, Tenynson v jeskyni umírá.

Malcolm se vrací domů a naše skupina na hrad Redmont.

28.03.2020 5 z 5

Králové Clonmelu Králové Clonmelu John Flanagan

(SPOILER) Tentokrá se vracím k 5 z 5. Hodnotím knihu nikoli jako dospělý čtenář, ale ve vztahu k dětem, pro které je psaná. Neodpustím si, že tentokrát je mapa na začátku knihy úplně k ničemu (mapa Araluenu je pro dobrodružství v Clonmelu zcela zbytečná).

V tomto díle, se dozvíme co znamenají narážky v předchozích knihách na Haltovy cesty a původ v Hibernii. Velice se mi líbí, jak je v knize popsaný způsob fungování sekty Nezasvěcených. Od mírumilovných věřících, kteří svou víru nikomu nenutí, až po společenství ze kterého nelze odejít.

Obsah = SPOILERY
Do Araluenu se vrátila sekta, která si říká Nezasvěcení. Opakuje se stejný scénář jako v minulosti. Skupina věřících se usadí v odlehlém městě nebo vesnici. Svou víru nikomu nevnucují, postupem času se vesničanům začnou dít nepříjemnosti. Tu zemře dobytek, tu někoho přepadnou, zapálí chalupu, zničí loďe... Kazatel vystoupí před obyvatele a tvrdí, že jim přináší záchranu v podobě dobrotivého zlatého boha Alseiasse. Vesničané se dříve či později nechají přesvědčit a Nezasvěceným odevzávají dary ve formě zlata - které mají bohovi dodat sílu. Když sekta shromáždí dostatek cenností, se zlatem uprchnou. Halt naštěstí jejich snažení v Araluenu překazí. Dozví se ale, že sousední království Hibernie, které se skládá ze 6 menších království již téměř celé sekta kontroluje, zbývá jen Clonmel. Pokud by obsadily všechny, bude hrozit Araluenu vážné nebezpečí a to nemohou hraničáři dovolit.
V hraničářském sboru je zřízen nový oddíl pro zvláštní úkoly - tvoří ho Halt, Will a Horác. Ti se společně vydají do Clonmelu. Zjistí, že stav země je příšerný, lidé se bojí cizinců, ale i jedni druhých. Halt využije staré legendy o Jitřním bojovníkovi, když pomohou zachránit jedno z městeček před útokem.
Na cestě se dozvíme hodně věcí o Haltově minulosti, mimo jiné i to, že místní neschopný král Ferris je Haltovým dvojčetem. Jeho slovo má tak nízkou váhu, že pro Nezasvěcené nebude problém rozvrátit celé království. Rozhodnou se jet přímo za ním a varovat ho.
Ferris ale Halta podezírá, že si chce nárokovat právo na trůn a nevěří mu. Vyjde najevo, že o plánu Nezasvěcených věděl a dokonce je podporoval. Horác se tak uchýlí k náhradnímu řešení, kdy Ferrise omráčí a Halt se jeho jménem veřejně postaví proti Nezasvěceným. S tím už Ferris nemůže nic udělat a tak rozhodne, že se pravda ukáže při Rozsudku soubojem - mezi dvěma členy Nezasvěcených a Horácem.
Prvního člena Horác přemůže, před druhým bojem se mu však do těla dostane droga, díky které nevidí. V poslední chvíli se Willovi podaří odvrátit neštěstí, když stane před Ferrisem a nakonec dokáže, že se Genovesané (pracující pro Nezasvěcené, odborníci na nájemné vraždy a jedy) podíleli na otravě Horáce. V nastalém zmatku během obvinění je Ferris zabit a vůdce Nezasvěcených Tennyson uprchne. Novým králem Clonmelu se stává Ferrisův synovec Sean (který na rozdíl od svého strýce je čestný a bude dobrým králem). Naše skupina se tedy vydává za uprchlíky.

28.03.2020 5 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Stejně jako u předchozího dílu musím hodnotit pouze 3 z 5.

Naprosto souhlasím v Ivanem. Autor by udělal lépe, pokud by spojil 6 a 7 díl dohromady a omáčku trochu zkrátil. Také mi začíná trochu vadit, že autor některým názvem knihy prozradí pointu dílu. Tentokrát se výjimečně na začátku knihy nachází mapa, která je trochu co k čemu. Ale i tak se stále jedná o mou oblíbenou sérii a rovnou sahám po dalším dílu.

Obsah = SPOILERY
Alyss je uvězněná ve věži na hradu Macindawu. Will se snaží přijít na to, jak ji zachránit, ale nedostává se mu mužů. Náhodou nedaleko ztroskotala skandijská loď pod vedením Gundara, kterému při potopení lodi utekl John Buttle. Objevil se už v předchozím díle a teď se přidal ke Kerenovi na hradě. Také prozradil Willovo a Alyssino krytí, proto byla uvězněna.
Will odvede skandijce s sebou do lesa za Malcolmem, aby vymysleli jak se dostat do hradu. Naštěstí Halt a Crowly poslali na sever Horáce, který na rozdíl od Willa ví trochu něco o obléhání.
Díky tajnému kódu jim Alyss signalizuje, že na Macindaw přijede skotijský generál MacHaddish, aby se s Kerenem dohodli na posledních detailech jejich válečné invaze do Araluenu. Také to, že z ní Keren dostává informace během hypnózy.
Will, Horác, Malcolm a další musí rychle jednat. S pomocí Willova chytrého plánu a bojovných Skandijců pod vedením Horáce zaútočí na hrad Macindaw. Keren umírá společně s dalšími svými vojáky. Během této bitvy si Horác vyslouží přezdívku generál.
Na hrad se po pár dnech začnou vracet původní ochránci a lord Orman schválí, že Skandijci budou Macindaw bránit ještě nějakou dobu, budou moci na hradě zůstat přes zimu a postaví si novou loď.
Závěrem se konečně Alyss vysloví ze svých citů v dopise Willovi.

27.03.2020 3 z 5