KájaKoxík KájaKoxík komentáře u knih

Ztracený princ Ztracený princ John Flanagan

(SPOILER) Takže znovu..
1) Díl číslo 15 by měl být dohromady z 16 jelikož na sebe navazují a 15 má otevřený konec.
2) Královská hraničářka by měla být samostatná série a v podstatě by měla jen 3 díly jelikož i 13 a 14 je nejlepší číst dohromady.

Nicméně se úroveň obsahu od 13 zvedla. Konečně máme zase klasickou hraničářskou práci. Trochu špionáže, nějaká ta přetvářka, skvělé schopnosti s lukem i noži a samozřejmě lhaní. Ale opět mi tu chybí mapa :(

POZOR SPOILER, OBSAH!
Mady a Will se vydávají do Galiky zachránit prince Gilease z hradu barona Lassignyho. Tentokrát jsou v přestrojení za kejklíře. Prince se jim téměř podaří zachránit, ale nakonec jsou zajmuti. Baron jim také řekne, že je to jen díky tomu, že je někdo zradil. Jak to dopadne se dozvíme v další knize.
Ještě že králi Dunkenovi je to od začátku podezřelé a celkem záhy za Mady a Willem pošle ještě jako zálohu Halta a Horáce.

23.01.2022 4 z 5

Souboj na Araluenu Souboj na Araluenu John Flanagan

(SPOILER) Takže znovu..
1) Díl číslo 14 by měl být dohromady z 13 jelikož na sebe navazují...
2) Královská hraničářka by měla být samostatná série...

Ale jinak je díl lepší než předchozí tedy 4 z 5. Baví mě skandijský styl boje a jejich humor, už se těším na sérii Bratrstvo.

POZOR SPOILER, OBSAH!
Mady se podaří získat posádky dvou scandijských vlčích lodí a osvobodit svého otce, Gilana a jejich muže z obležení. Následně je čeká cesta na Araluen, kde Kasandra vede velmi zdařile obranu hlavní věže hradu proti útoků, Rudých lišek. Díky tajné chodbě, kterou Mady provede námořníky do hradu, se jim podaří otevřít bránu a vpustit do hradu muže jejího otce. V závěrečném souboji Kasandra Dimona zabije.

23.01.2022 4 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

(SPOILER) No... jak začít....
1) kniha má otevřený konec takže - hvězda
2) děj je na mne dost roztažený a nevidím důvod, proč by kniha měla být rozdělena na dvě, tedy za mne 13 spojit se 14 a osekat nějaké výplně v této podobě - hvězda
3) jak už zmiňuje hodně čtenářů, bylo by lepší, kdyby se od 12 dílu začalo číslovat jako samostatná série... První roky, bratrstvo, hraničářův učeň a královská hraničářka.

Takže tentokrát pouhé 3 z 5.

POZOR SPOILER, OBSAH!
Mady se vrací na "prázdniny" k rodičům na Araluen a zjistí, že v království operuje klan Rudé lišky, který je proti ženskému nástupnictví. Také se jí podaří najít tajnou chodbu vedoucí do hlavní věže hradu a odhalit zrádce, který celou lišku řídí.
Kniha v podstatě končí tímto odhalením, zrádce chce usmrtit jak krále Duncana, tak jeho dceru Kassandru, aby sám mohl získat trůn. Král i Kassandra se ukryjí v hlavní věži Araluenu. Tou dobou jsou Horác a Gilan vylákaní na severu, kde padnou do léčky a nakonec jsou obleženi v bezvýchodné situaci na malé pevnosti.

23.01.2022 3 z 5

Bitva na Hackhamské pláni Bitva na Hackhamské pláni John Flanagan

(SPOILER) Opět klasika 5 z 5 ani tato kniha nezklamala.
Jediná výtka opět patří mapě, která i v tomto příběhu je naprosto k ničemu. Naprosto neodpovídá tomu, co bychom na ní potřebovali vidět vzhledem k příběhu.

POZOR SPOILER, OBSAH!
Morgarath uprchl z hradu Gorlanu a na začátku knihy můžeme vidět epický pád tohoto nádherného hradu, jež je v knihách s Willem již jen rozvalinami.
Jak už ví všichni co četli sérii Hraničářova učně, Morgarath si vůlí podmanil opicím/medvědům podobné tvory zvané wargaly. Nakonec s tisícovkou z nich vytáhne na teď už krále Dunkena, který zdaleka nemá tolik mužů. Jak už název knihy nabízí čekají hrdiny bitvě a to dokonce dvě. Je zde prostor pro strategické tahy hlavních postav i výzvědné hraničářské kousky, které ve výsledku zvrátí výsledky.

Zde se prvně objeví Gilan, který v knihách o Willovi je již členem hraničářského sboru a bývalým Haltovým učněm. Právě tady se jako klíčové ukáží Gilanovi schopnosti orientace a zacházení s mečem. Ač je mu tady pouhých 12 let, dohonce zachrání Haltův život.

Také se narodí princezna Kassandra, jejíž matka zemře krátce po porodu.

V epilogu knihy se dozvíme i jak se Will dostal do opatrovny na Redmontu a pravdu o jeho rodičích.

23.01.2022 5 z 5

Turnaj na Gorlanu Turnaj na Gorlanu John Flanagan

Jsem naprosto spokojená 5 z 5. Jedná má pravidelná výtka patří opět mapě... Je opravdu jen orientační a konečně bychom si zasloužili nějakou pořádnou.

Četla jsem jako první knihy s Willem (tedy hraničářova učně) a bavilo mne pomalu v knihách odkrývat jak to vlastně bylo s Haltem, jeho vstupem k hraničářům a jak to začalo s Morgarathem. Nicméně mi přišel příběh nevyužitý a bylo mi líto, že si ho nemohu přečíst celý. Ještě více mě v tom utvrdila povídka v Ztracených příbězích.

Pozor SPOILER, Obsah!

Takže se konečně dozvíme, jak Crowley a Halt zverbovali Morgarathem nahrazené hraničáře, přišli na podvod s falešným princem Duncanem, pravého zachránili z hradu Divoká voda a také konfrontovali Morgaratha na jeho vlastním turnaji na hradě Gorlanu. Také osvobodí vězněného krále Osvalda a nakonec obklíčí hrad Gorlan. V závěru knihy zjistíme, že Morgarath uprchl tajnou chodbou z hradu do Deštných a temných hor. A na finální střet si musíme počkat do další knihy.

Také se v knize objeví legendární hraničář Pritchard, muž jež vycvičil jak Halta tak Crowlyho.

23.01.2022 5 z 5

World of Warcraft: Kletba worgenů World of Warcraft: Kletba worgenů Micky Neilson

Můj první komiks ze světa WoW.
Jelikož patřím do generace starších hráčů, worgeny jsme již nehrála a neměla jsem tak žádnou znalost příběhu.
Komiksové zpracování není moje první volba, ale uznávám, že má něco do sebe.
Hvězdu strhávám za neustálé přeskakování mezi dějovými linkami (což mne dost rušilo) a za špatnou orientaci v postavách. Rozpoznat od sebe v ilustracích Rallara a Arvella jsem prostě nedokázala.

30.12.2021 4 z 5

Probuzení Probuzení Mirka Andolfo

Velmi zajímavý koncept světa se prolíná s klasikami jako Farma zvířat a 1984.
Zajímavé komiksové zpracování s krásnými ilustracemi.
Jen je to pro mne jako primárního čtenáře knih prostě krátké.

28.12.2021 4 z 5

Štvanice Štvanice Mirka Andolfo

Super pokračování!
Po vlažnějším prvním díle se konečně dočkáme nějaké akce a posuneme se dějem. Už se nemohu dočkat dalšího dílu.

28.12.2021 5 z 5

Královská hraničářka Královská hraničářka John Flanagan

(SPOILER) Musím říct, že mě časový skok mezi 12 a 10 dílem dosti překvapil. Ale vlastně příjemně, dávám tradičním 5 z 5.

Dostáváme se do doby, kdy se hlavní hrdinkou knih stává dcera Kasandry a Horáce, Maddie. Ani tentokrát se kniha neobejde bez ponaučení mezi řádky. Tentokrát je to o pokoře, nepovyšování se nad druhými, solidaritě, ale i o prvním tajném popíjení alkoholu a jeho následcích.
Je super, jakým způsobem dokázal autor vtáhnout do hraničářského sboru děvče a těším se, na další díly. Na druhou stranu se divím, že se to nestalo dříve, když je v knihách možné ženské nástupnictví trůnu u Kasandry.

!POZOR SPOILER!
Tedy jakým způsobem odešla Alyss to je teda něco. Na jednu stranu nechápu, proč Will viní Rhula za její smrt. Ona sama se rozhodla vběhnout do domu a nikdo jiný jí nepomohl. Na druhou stranu to lze brát jako další poučení z knihy. Smutek a ztráta, dělají s lidmi různé věci, a tak se mohou chovat nelogicky.

23.11.2021 5 z 5

Vlčí zátoka Vlčí zátoka Michaela Bulíčková

No, co k tomuto titulu říct... Za mne to bylo vyloženě utrpení číst. A to je obrovská škoda, jelikož děj stojí za to.

- hvězda za:
1. Formátování... Mám pocit, že tuhle knihu neviděl žádný editor a to ani z vlaku. Asi naprosto základní věcí v každé knize je, že pokud se používá přímá řeč, začíná vždy na novém řádku. A to především tehdy, pokud se mění osoby, jež mluví. Tady je všechno naplácané dohromady a to tak děsně, že nejen že nevíte, kdo právě mluví, ale pokud do rozhovoru dvou lidí vpadne třetí, musí vám to dojít z kontextu, případně to čtete třikrát dokola.

2. Označování postav... Další extrémně rušivým elementem je, že autorka místo používání jmen postav často přechází k pojmenování na základě barvy vlasů. Blondýn, brunetka atd. Pokud by to bylo jednou za čas, dejme tomu, ale tady je toho tolik navíc v kombinaci s formátování přímé řeči je to vyloženě peklo.

3. Časové skoky... většina autorů pokud skáče v čase nebo místě používá mezi takovými pasážemi větší mezery, speciální znaky nebo se tam přesuneme v nové kapitole. Zde je kapitol 100 a to má kniha pouhých 301 stran, a ani tak autorka tuto možnost nevyužila.

Hvězdičku dávám jak za provedení vlkodlaků, jejich partnery, sympathy a atinpathy a také za zajímavý příběh a zvraty v něm.

Nicméně celkový dojem z knihy je špatný. Chápu, že kniha byla zprvu publikována na wattpad, ale chtělo to opravdu zapracovat na formální úpravě textu před vydáním.

11.11.2021 2 z 5

Divoký symbol Divoký symbol Patricia Briggs

Wau! Jak jinak než 5 z 5 :)

Musím uznat, že ani po tolika knihách stále nemám dost.
Opět strhující příběh od kterého prostě nechcete odejít. Takže jako každá kniha od Brigg, přečteno za jeden den.

Nebudu tu opakovat příspěvky pod sebou a tak jen něco dodám.

Jak jsem začala s Mercy a poté se zamilovala do série Alfa a Omega, doufám, že autorka zváží i sérii o Samuelovi a Arianě. Nebo o nich napíše alespoň knihu, jejíž děj bude předcházet Divokému Symbolu. A za nějakou povídku či knihu o Sherwoodovi bych se taky nezlobila :)

Ale souhlasím, že by se s postupně odhalovanými fakty v obou sériích hodila vydat nějaká spoilerová kniha postav. Kde bychom našli kdo, co a kdy :D ale to se nestane.... takže mi asi nezbude, než si nějakou takovou vytvořit sama.

05.11.2021 5 z 5

Limea Limea Lin Rina

Super oddychové čtení, které opravdu spadá do kategorie YA.

Hvězdu strhám jen za občasnou "natvrdlost" hlavní postavy, které mne při čtení ruší. Ale je to pravděpodobně tím, že již nepatřím do cílovky (+ - 18 let).

Kniha rozhodně stojí za přečtení. Někdo vyčítá otevřený konec, ale pro mne by to takto mohlo skončit. Netřeba psát co bylo po: A žili spolu šťastně až do smrti :) i když je jistě možné na příběh navázat i jako mono kniha je velmi dobrá.

Děj knihy se odehrává na ostrově, kde jsou ženy tím kdo v domácnosti "nosí kalhoty". Jelikož jsou to lovkyně a domů nosí potravu, zatím co muži se starají o domácnost.

Je zajímavé, jak Limeu střet s cizincem z pláže (podle popisu ala Viking, ale z jeho vyprávění bych ho zařadila do Anglie) a konfrontací se světem typickým pro středověk (muž zajišťuje rodinu a od ženy se očekává 100% poslušnost a její názor nikoho nezajímá) změní.

04.11.2021 4 z 5

Prázdné sliby Prázdné sliby Lexi Ryan

Nějak nechápu hejty v příspěvcích níže.

Ano kniha má společné prvky s Dvorem trnů a růží, stejně tak se Skleněným trůnem.
U prvního z titulů mě mnohem více než tady štvalo zjevné "vykradení" krásky a zvířete a u druhého je mi Celenin vnitřní boj a její spratkovské chování bylo mnohem nepříjemnější než u Brie (jak zmiňuje někdo v komentářích).
Navíc to, že tento žánr má své příznivce co knihy znají ještě neznamená, že i autoři musí mít cizí díla načtena zepředu zezadu.

Z mne solidních 4 z 5.
Jasně, že si dokážu představit originálnější příběh, ale je zde řada zajímavých linek, které se třeba v příštích dílech série rozjedou.
Líbí se mi, že autorka má dva druhy magie, lidskou s lektvary a zaříkadly a čarodějnickou, pro víly spontánní.

Pokud si knihu dokážete přečíst bez předsudků s kopírováním témat, jistě se Vám bude líbit.

04.11.2021 4 z 5

Králíčci v ohrožení Králíčci v ohrožení Andrea Schütze

(SPOILER) Dávám jednoznačně 5 z 5.
Knížka je vhodná pro děti už ve školkovém věku.

Ač jsem nečetla předchozí díly, příběh mne velmi bavil. Líbí se mi, že hlavní postavy zvířátek jsou představeny rovnou na vazbě knihy. Knížka je krásně ilustrovaná a pro děti velmi poučně napsaná. Také obsahuje řadu replik vtipných i pro dospělé. Takže velice doporučuji :)

OBSAH/SPOILER:
Zvířátka sledují děti z lesní školky, které jsou na výlet do hájovny. Celý den neposlušná Pavla tropí hlouposti, straší ostatní děti a chytá zvířátka do sklenic. Dokonce klackem rýpne do mraveniště a všechny děti rozzlobení mravenci pokoušou. Děti si u hájenky opečou chlebové hady a Pavla se při honu na motýla ztratí v lese. Tam najde klec s malými králíčky a spolu se zvířátky se jim pokusí pomoci. Klec ale otevřít nedokáže, a tak ji donese do hájovny, kde ji otevře hajný. Díky pomoci od zvířátek a strachu maličkých králíčků v kleci, jí dojde, že sbírat zvířátka do sklenic není dobré. A tak je všechny vrátí na místa, kde je sebrala.

Závěr knížky obsahuje novinový článek o tom, jak to bylo s pytláky a také recept na perník z letního medu.

06.09.2021 5 z 5

Nejtemnější část lesa Nejtemnější část lesa Holly Black

(SPOILER) Dovolím si nesouhlasit v příspěvkem Pedrusky pode mnou.

Za mne má kniha 5 z 5.

Kniha dle mého názoru naprosto odpovídá svému zařazení pro děti a mládež spíš, než YA. A jelikož je to primárně fantasy jsem ráda, že to není další červená knihovna ve fantasy prostředí. Doporučila bych ji čtenářkám klidně od 12 let právě proto, že tam není tolik té romantiky. Knize bych vytkla jen ty časové skoky. Protože po dočtení knihy a odhalení všech tajemství dává všechno větší smysl.

SPOILERS:
Moc se mi líbí, že Hazel ač je jí 16 si stále uchovává to dětské zapálení do hry na rytíře a zabíjení zlých strašidel. V podstatě jen proto, aby u toho mohla zůstat sama uzavře dohodu s Lidem. Velice se mi libí i myšlenka denní a noční Hazel.

Dělalo mi radost, že je to jedna z knih, kde jsou sourozenci nerozluční, místo aby se dohadovali o nesmyslech. Přijde mi i velmi příhodné vysvětlit možnost toulání se dětí po nocích venku tak, že rodiče úplně neplnili funkci rodičů a nechali děti růst jako dříví v lese. (Řada umělců má trochu jiné vnímání reálného světa tak, jak to zde mají i oni)

Jsem ráda, že právě díky příběhu o tom, jak bývalý přítel Bena políbí Hazel mi začne najednou dávat smysl, proč dá klidně pusu komukoli. Myslím, že tím chce dokázat, že to pro ni nic neznamenalo tehdy a neznamená ani teď. A jelikož vypluje na povrch, že uzavřela dohodu s Lidem, chápu i proč se nechtěla k nikomu vázat. Kór když k tomu připočteme její věk.

Mojí nejoblíbenější postavou v knize je Jack :)

Jak to dopadne neprozradím. Přeji pěkné čtení.

23.08.2021 5 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

(SPOILER) Vau, musím smeknout. Jedná se po delší době o opravdu originální svět, kde jsou Fénixové koně nikoli ptáci. Přesto je mé hodnocení jen 4 z 5.

Hvězdu strhávám za to, že čtenář není nijak uveden do světa, ve kterém se příběh odehrává a musí se vše sesumírovat sám. Ocenila bych nějakou úvodní kapitolu, kde by bylo čtenáři vysvětleno, kdo jsou Popeliáni, Dividiáni a Táhlorucí, že byla nějaká invaze, jak dopadla a jaké to mělo důsledky, stejně tak, jak to bylo s Obzorem a jejich povstáním. Všechny tyto informace si totiž čtenář musí složit sám, navíc přitom skáče mezi třemi postavami. A samozřejmě mi chybí jak mapa území, tak závodu samotného.

Čtení první poloviny knihy dá trochu zabrat, právě z důvodu popsaného výše. Na druhou stranu je zajímavé vidět stejnou situaci z pohledů tří postav. Ať už co se týče uspořádání světa a vnímání toho, co je spravedlivé a co ne, kdo si co zaslouží nebo o co si kdo koledoval. Stejně tak pohled na různé části Dostihu.

Jsem zvědavá, kam nás zavedou další knihy. Předpokládám ale, že Dostih v podobě jakou má v této knize, již neuvidíme.

23.08.2021 4 z 5

Dovolená s moderním fotrem Dovolená s moderním fotrem Dominik Landsman

(SPOILER) Jo tak tohle jo :)

Velmi mě bavilo otočení rolí, a tedy vyprávění ze strany Nataši.
Velmi dobře jsou popsány situace, které znají asi všichni. Ať už od žen, či od mužů a to nejen na dovolené.

Jediné, co jsem si celou dobu říkala, bylo: Proč když přebalovala kufry, kontrolovala jejich obsah a byla schopná vytáhnou slipové plavky, se nepodivila nad tím, že žádný kufr neobsahuje boty do vody???

No a z "háracích" kalhotek jsem totálně odpadla já i muž. A jelikož to mám stejně jako Nataša a o svých dnech nosím jiný střih spodního prádla, i u nás se jim od té doby neřekne jinak :)

20.07.2021 5 z 5

Mám ráda autorův humor a jeho příspěvky hlavně na FB. Knížka je pro mne trochu zklamáním. Chápu, že v prvním roce dítěte je to opravdu stále to samé (tak jako v knize), ale čekala jsem tak nějak víc. Pravděpodobně je to tím, že je to sborník jednotlivých příspěvků dohromady.

Nicméně kniha stojí za přečtení a párkrát jsem se od srdce zasmála. Doporučila bych číst na vícekrát, aby to čtenáři nepřišlo stále stejné tak jako mě.

Kdo má rád tento styl psaní, doporučuji knihy Dovolená s moderním fotrem nebo Na chalupě s moderním fotrem, jsou výrazně lepší. Tam jsem se prosmála celou knihou.

20.07.2021 3 z 5

Jak název napovídá, je kniha psaná formou scénáře. Díky tomu se čte velmi rychle (nezabere Vám to více než jedno odpoledne). Je zajímavé se nejprve podívat na použité zkratky na konci knihy. Například M. O. - mluví osoba mimo obraz. Díky tomuto zpracování může čtenář nakouknout, jak se peče takový film.

A kdo ho viděl, kniha ho moc nepřekvapí. Jak píše NextOne, promítala jsem si při čtení scény z filmu a mohu jen ocenit, jak pěkně je takový scénář napsaný a jak jsou podle něj vytvořeni například kouzelní tvorové.
Př: Asi všichni známe a máme rádi hrabáka Dugalíka, popis ve scénáři je opravdu přesný:
Malý černý chlupatý kříženec krtka a ptakopyska podivného.

Pro mě jsou velkým plusem knihy popisy pocitů jednotlivých postav. Herecké výkony jsou jistě kvalitní, ale rozeznat pocity rozpačitosti, ublíženosti, péče atd. je občas obtížné. A pro pochopení situace může být záměna takových pocitů klíčová.

Za mě, jako fanouška a vlastníka knih od roku již od roku 1999, prostě must have.

20.07.2021 5 z 5

Žárlivý levhart Žárlivý levhart Amelia Cobb

Krásný jednoduchý příběh. Čte se velmi pěkně a text zpestřují černobílé obrázky. Jedná se o příběh z období Vánoc, takže za mě ideální dárek pod stromeček.

19.07.2021 5 z 5