kaja9825 kaja9825 komentáře u knih

Někdo zůstává Někdo zůstává Laura Kneidl

Další romantika od německé spisovatelky a tentokrát se jedná o 3. díl série Někdo.
Předchozí díly jsem ještě nestihla přečíst a ve čtení mi to vlastně vůbec nepřekáželo. Takže se kniha dá přečíst i jako stand alone.

V této knize sledujeme postavu pákistánské studentky práv, food blogerky a influencerky jménem Aliza, která zrovna vydává i svou první kuchařku. Má toho v životě celkem dost a vytyčila si opravdu vysoké cíle. Jenže její energie není bezedná a k tomu pomalu ale jistě propadá láskou k Lucienovy, který toho času taky moc nemá.

Příběh se skvěle četl a obdivuju hlavní hrdinku, jak dokázala všechno zvládat. Taky se mi strašně líbilo prostředí její rodiny, která je velká a semknutá, což jí i trochu závidím. Potetovaný Lucien si moje srdce získal ihned, ještě když má tak velké srdce. ️️
Jediný fakt, který mi byl trošku otravný je ta snaha, aby knížka vyhovovala dnešní době. Tím myslím to, aby v knize byl alespoň jeden zástupce tmavší pleti, jeden člen LGBTQ+ (už si ani nejsem jistá zkratkou ) a další zástupci podobných menšin. Neberte mě špatně, já všem strašně fandím a přála bych jim rovnocenné podmínky, jako máme všichni, protože to jsou normální lidi jako kde kdo. Ale už jsem jen trochu alergická, když potom vidím například filmy, seriály a nebo knížky, kde jsou zástupci všech možných skupin aby se náhodou někdo necítil diskriminovaný. Mně to přijde jak kdybyste chtěli mít farmu prasat, ale aby to nebylo ostatním zvířátkům líto, tak tam budete mít aspoň od každého druhu jedno.
Doufám, že jsem to podala srozumitelně a nikoho neurazila.
Každopádně i přes tuhle drobnost, která je jen můj osobní problém, se mi kniha neskutečně zalíbila a už se těším, až si přečtu i zbývající díly.
4,5/5⭐️

02.01.2023 4 z 5

Věřit znovu Věřit znovu Mona Kasten

Druhý díl ze série Znovu od německé autorky Mony Kasten a musím říct, že tento díl je asi můj nejoblíbenější.

V tomto díle sledujeme Dawn (nejlepší kamarádka Allie z minulého dílu), která píše erotické povídky. Ale o tom neví ani její nejbližší, protože se bojí, že jí za to všichni odsoudí.
Spencer je oproti tomu kamarád Kadena, který je veselá kopa a každý ho má rád.
Opět to ani pro jednu z hlavních postav není jednoduché a musejí spolu překonat různé překážky.
Oproti prvnímu dílu tady nejde o hate to love romantiku. Spencer je s Dawn spíš kamarád, ale ta se snaží si držet odstup.
Kniha se zase čte strašně dobře, člověk se u ní pobaví a jiskření hlavních postav je taky úžasný.

27.11.2022 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Na Monu Kasten jsem narazila vlastně úplně náhodou. Nejsem moc typ co čte anotace, takže koukám na obálku. Já vím, neměla bych soudit knihu podle obalu, ale nemůžu si pomoct

Začít znovu je první díl ze série Znovu, která ma 5 dílů. Knížky není potřeba číst po sobě, pokaždé se zde odehrává romantický příběh jiné dvojice z party kamarádu, kteří chodí spolu na vysokou. Respektive, je fajn číst knihy od prvního dílu, aby vám vývin vztahů dával trošku větší smysl, ale není to nutnost. Mamka si klasicky půjčila knížky a nezjistila si jak jdou po sobě a taky to šlo, jen si vyzradila kdo se s kým dá dohromady v dalších dílech.

Ale teď zpět k prvnímu dílu. Zde sledujeme příběh Allie a Kadena. Vlastně taková hate to love romantika u spolubydlících a já se do knihy zamilovala.
Příběh je strašně čtivý, takže i když má na můj vkus více stránek než na jaké jsem u tohoto žánru zvyklá, tak jsem je hltala. Vztah hlavních hrdinů se vyvíjí pomalu a hezky postupně.
V knize je i spousta vedlejších postav, který dokreslují děj a určitě si najdete své oblíbence (za mě rozhodně nejlepší kamarádka Allie Dawn a to hlavně proto, že je malinká a s tím souzním)
Knížku rozhodně doporučuji, stejně jako celou sérii, protože každý děj je vždy originální a není to napsané na jedno brdo

21.11.2022

Píseň zítřka Píseň zítřka Alice Peterson

Druhá štafeta do které jsem se kdy přihlásila a kruci už teď vím, že tuhle knížku musím mít u doma a budu ji doporučovat kudy budu chodit. Děkuji že jsem se mohla zapojit.

Alice trpí cystickou fibrózou o které jsem tedy tušila že existuje, ale nikdy jsem se s tím nesetkala a velice mě to zasáhlo. I když se pere s plicním onemocněním, tak si jde za svým velkým snem být zpěvačkou.
Možná šílené přání, ale Alice má podporu své úžasné rodiny, přátel z odpůrné skupiny i mimo ní a svého přítele.

Kniha nám dává vhled do života mladé dívky, která se potýká se smrtelnou nemocí. Už dlouho jsem u knihy nebrečela, ale konec mě úplně dostal.

I naproti tomu, že je kniha velice emotivní a smutná, tak si postavy zachovávají většinu času optimismus a sem tam jsem se i zasmála. Bohužel jsem si taky kolikrát zanadávala, protože nějaký lidé se k Alice chovali strašně a to si nezasloužila.

Třešničkou na dortě této krásné knihy je to, že je na motivy skutečně žijící osoby, kterou se autorka nechala inspirovat se svolením její rodiny ️

07.11.2022 5 z 5

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Příběh nás bere na střední školu a zaměřuje se na Simona, který si potajmu píše emaily s jiným klukem s přezdívkou Blue. Nikdo totiž kromě Blua neví, že je Simon homosexuál.

Upřímně nemám tohle téma ráda, nebo spíše nevyhledávám knihy s náměty LGBT komunity, ale knížka je zpracovaná tak, že jsem si dovedla představit, že knihu napsal středoškolák.
Podle knihy je natočený i film a ten jsem taky viděla jako první a musím říct, že se tolik neliší od předlohy, každopádně kniha rozhodně lepší.
Děj hezky utíká i díky kapitolám, kde jsou vidět emaily mezi hochy.
Občas jsem byla naštvaná na postavu kamarádky Simona, která se chovala až iracionálně kvůli každé kravině a věděla jsem, že takového člověka bych ve svém okolí nechtěla
Bylo mi po čase líto i jednoho blbečka, který Simona emaily vydíral aby dosáhl svého.

Jak tento druh knih nečtu, tak si nejsem jistá, ale řekla bych, že se najdou lepší knížky které toto téma coming-outu zpracovávají, ale i tak se mi kniha dobře četla a hodnotím ji celkem kladně. ️
3/5⭐️

24.10.2022 3 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Můj první retelling a hned taková pecka.
Na začátku jsem se trochu bála. Vždy jsem měla ráda young adult fantasy, ale dlouho jsem tento žánr nečetla a po rozečtení Nejchladnější dívky jsem si už i myslela, že jsem na young adult prostě stará a nebude mě bavit.

Opak je pravdou a jsem strašně ráda, že jsem si tuto knihu mohla přečíst ještě před jejím vydání.
Hlavni postavy Redy a Vlka byli skvěle napsané a pokud jste fanoušky kvalitní pomalé romantické linky, tak rozhodně tady nešáhnete vedle.
Kromě romantické linky se ocitáme v zajímavém a originálním světě plné magie uzavřené v Divém lese.
Atmosféra byla tak obdivuhodně vykreslená, že mi byla skoro zima při čtení pod dekou
Příběh má i několik zvratů, i když tedy směřování příběhu jsem po objevení jedné vedlejší postavy snadno odvodila, ale i tak nebyla stránka, kde bych se nudila.
I vedlejší postavy jsou velice sympatické a člověk se dokázal na místě vcítit do jejich osudů.

Bohužel to má i drobné chybičky, kde mi něco úplně tak nesedělo, ale to knížce neubírá na kráse a já jsem ráda, že jsem si knížku mohla v rámci ambasadorství přečíst.

12.10.2022 5 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

Knížky od Penelope Bloom mám moc ráda. Jsou to takové oddechovky se šťastným koncem a předvídatelnou zápletkou.
Objekty touhy mám všechny, takže když jsem zjistila, že bude nová série, tak jsem se těšila a první díl mě bohužel zklamal.‍️

Postavy mi byli jako vždy velice sympatické, děj byl svižný a knížka se četla dobře, ale problém jsem měla s námětem. Dost podobné téma (mám dítě s týpkem co ho nemám ráda) se probíralo i jednom dílu objektů a to v Její tajemství. Přišlo mi to trošku škoda, když mohla vymyslet něco originálnějšího. Samozřejmě se v obou knihách probírá něco trochu jiného, ale tohle mi přišlo vlastně jako zbytečná knížka a dost mě to mrzí

Každopádně se i tak těším, až si přečtu další díl z této série a doufám, že mě zase mile překvapí

04.10.2022 3 z 5

Vůbec nejsem na tento typ knížek. Osobní rozvoj jde nějakým způsobem úplně mimo mě
Prostě jim moc nežeru, že po přečtení rad, které většinou zní jako “nic není nemožné když do toho dáš všechno” a nebo “každý může být úspěšný, stačí když se budete řídit jednoduchým pravidlem….”.
No prostě kraviny a ne, opravdu ne každý může být úspěšný.

Takže od této knížky jsem toho taky tolik nečekala a díky tomu jsem byla strašně mile překvapena
Ne jen že jsem se při přirovnáních smála jak malá, ale navíc jsem se dozvěděla spoustu zajímavých informací, které neměli úplně nic společného s tím, jak být úspěšný.
Je teda pravda, že je knížka občas až zbytečně moc vulgární a někdy je to děsně našroubovaný jen aby to tam bylo.

Takže ne, nestala jsem se přes noc úspěšnou podnikatelkou, ale kniha mě pobavila, četla se dobře a není to jen prázdné tlachání. Najdete zde zajímavé střípky z druhé světové, hudebního průmyslu (Metallica a Beatles) a taky osobního života spisovatele.

Pořád pro mě tato literatura není, ale do budoucna se nebudu tolik bránit a třeba ještě něco přečtu.

29.09.2022 4 z 5

Nová zkouška Nová zkouška Kinga Litkowiec

Po přečtení prvního dílu této série, jsem se ihned vrhla na dvojku. Docela jsem se těšila, protože ač byla jednička ze začátku o ničem (čti “o sexu”), tak si nakonec hlavní postavy vybudovali pochybný, ale celkem pěkný vztah a rozjel se i děj.

Hned jsem sáhla po druhém díle a to mělo bohužel opačný efekt. Byla jsem zvědavá, jak se jejich vztah bude vyvíjet a on se vlastně nevyvíjel. Pár prvních kapitol se tedy autorka trochu snažila. Liam se otevíral emočně Jess a vpouštěl ji do svého světa a já jsem se konečně dozvěděla, co z něho udělalo takového gaunera a necitu. Od tohoto momentu byl děj nijaký a divný. Nějaké scény a reakce Jess byly tak mimo, že jsem se nestačila divit
Jak Liam tak Jess se vrátili do módu chováme se jako děti přesně tak, jako v prvním dílu a vylepšilo to posledních pár kapitol, ve kterých se něco dělo a to mě zase nalákalo na třetí díl, ale nejsem si jistá, jestli se do toho pouštět.

22.09.2022 2 z 5

Svatební tajemství Svatební tajemství Barbara Hannay

Nenáročná oddechovka, která mě nakonec dost bavila i přes klišé, kterých tu bylo hafo. Konec dobrý všechno dobré a já tuto knížku zhltla za den

20.09.2022 4 z 5

Sladké sny Sladké sny Kateřina Huňová

Taky jste někdy přemýšleli, jak by bylo super, kdyby měl den 24 hodin? Tolik zážitků a práce, kterou byste stihli.
Tato knížka vás přenese do postapokalypticke budoucnosti, kde je toto každodenní chleba všech.
Na nákazu, která téměř vyhubí svět je pouze jeden lék a po něm už nikdo nespí.

Moc české autory nečtu, ale tahle kniha mě zaujala na první dobrou svojí obálkou s býkem. A opravdu se děj točí, kolem Nové koridy, kde se využívají železní býci.

Hned na první dobrou se mi líbilo využití cizích jmen a celkově spád děje, kdy se pořád něco dělo. Byla jsem až do konce napnutá, jak to celé dopadne a ejhle… autorka napíná a i když by se dal děj považovat za ukončený, tak mně nezbývá nic jiného, než si počkat, jestli bude další díl

12.09.2022 5 z 5

Neonoví bohové Neonoví bohové Katee Robert

Neonoví bohové

Hříšné, opojné a neskutečně čtivé.
Zajímalo by vás, jak by vypadaly řecké mýty přenesené do dnešní moderní doby s kapkou erotiky a jiskření?
Tak tohle je pro vás to pravé ořechové.
Kniha velice poutavě a čtivě přináší retelling mýtu o Persefoně a Hádovi.
Samozřejmě nechybí ani peprné scény, ale určitě to není to hlavní na čem autorka stavěla.
Děj je propracovaný a osobně jsem posledních 100 stran zhltla bez mrkání, jen aby mi něco neuteklo, takže není nouze ani o napětí.
Musím říct, že jsem se zamilovala do obou hlavních postav a i vedlejší postavy mě bavily.
Celkově si myslím, že se tahle kniha velice povedla a stojí za to si jí přečíst ️

31.08.2022 5 z 5

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

Jess má problém. Její otec byl hajzl, co si napůjčoval peníze od lichvářů. No a teď je mrtvý a lichváři chtějí svoje peníze zpět.
Jess nechce umřít a tak jí napadne brilantní řešení… půjčí si peníze od nevyhlášenějšího hajzla v okolí.
Není nic lepšího, než řešit půjčky půjčkama.

Příběh má spád, hned od prvních stránek se jde na věc a žádné cavyky s tím. Což zase oceňuju, protože nemám ráda, když se začátek zbytečně natahuje, když je jasný, kam to bude směřovat.

Určitě knížka není vhodná pro někoho, kdo nemá rád nadávky a sama jsem si chvilkama říkala, že je to už moc.

Začátek byl dost absurdní a často jsem se u toho ušklíbla, ale jak děj pokračoval, tak jsem si oblíbila jak Jess (která ke mi dost podobná v chování), tak Liama. Nakonec když člověk kousne začátek, tak je knížka vcelku dobrá a jsem ráda, že jsem se zapojila do společného čtení, kde jsme všechno probírali. ️
Teď už louskám druhý díl, takže ano, jsem závislá na kravinách

22.08.2022 3 z 5

Útěk za svobodou Útěk za svobodou Zoje Stage

Od Zoje Stage jsem četla jako první Dětské zoubky a ta kniha mě nadchla. Čekala jsem něco více morbidního, ale dostala jsem psycho zážitek a byla jsem si jistá, že si na svoje dítě budu dávat bacha
Útěk za svobodou je zase trochu jiný, než jsem čekala. Tři kamarádky, které se vydávají na hike do Grand Canyonu, ale jejich cesta se změní na boj o život.
Knížka se četla úplně sama a díky barvitému popisu jsem se dokázala vžít do hlavních postav a útrap, které je kdy potkaly. Kniha měla spád, jen občas filozofické pochody Imogen zpomalovaly celý děj a někdy mi přišly až nadbytečné.
Tilda a Imogen mě celkově děsně štvaly, i když na konci knihy jsem si našla cestu i k nim.
Strašně si mě kniha získala tím, že padouch Gale nebyl jen zlý, ale měl i záblesky svědomí, starostí o holky a tím působil realisticky (jaký taky čistě ryzí parchant by riskoval podmínečné propuštění aby mohl navštívit svou dceru a vnučku?). Přece jen se z dobráka může stát hajzl i kvůli několika nedorozuměním, které mu přetočí život vzhůru nohama.
Co se týká konce, tak mi přišel trošku moc jako z filmu a že by se to takhle přece jen neodehrálo. Takže nakonec pocit realistického vykreslení záporaká a tří kamarádek, který jsem v průběhu knihy měla, přešel spíš v lehké zklamání.
I přes to, se mi kniha líbila a jsem si jistá, že si najde své čtenáře.

06.08.2022 3 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Po tolika letech a děj se dá vztáhnout i na dnešní dobu.

Poprvé jsem knihu četla na střední, protože jsme to vlastně od učitelky dostaly nakázáno. Bavilo mě to tehdy a bavilo mě to i nyní. Bohužel scénář o tom, jak se lidé snaží zbohatnout na léčení nemoci, válka a všechny aspekty knihy jsou stále aktuální.

Na jednu stranu mě ale štval i doktor Galén, který měl jako jediný lék, ale rozhodl se, že pomůže jen v případě vyhlášení míru. Přece jen by jako doktor by měl hlavně chtít léčit.

Konec je podivně skličující a záchrana lidstva před nemocí v nenávratnu.
Tahle kniha opravdu stojí za přečtení a můžu doporučit i například k maturitní četbě.

15.07.2022 5 z 5

Trápení Trápení Richelle Mead

V nácti mi kniha přišla kniha přímo překypující sexem, ale teď už mám nejspíš díky čtení erotických knih měřítko posunuté jinam
Hlavní postava sukuba Georgina je mi strašně sympatická a sledovat, jak se snaží nezaplést s introvertním spisovatelem aby mu neublížila, mě strašně baví.
Četla jsem několik záporných recenzí, že tato série se autorce nepovedla a že právě Georgina někoho štve, ale na to si každý musí přijít sám. Hlavně, kdo by se nechtěl cpát jak chce a vypadat pořád dobře? ‍️
Pravda je, že i když jsem si děj už vůbec nepamatovala, tak hlavního “záporáka” jsem objevila vlastně skoro ihned a tím i celou zápletku, ale vlastně mi to tolik nevadilo a těším se, až si pořídím chybějící druhý díl, abych mohla pokračovat.

08.07.2022 4 z 5

Broučci Broučci Jan Karafiát

Broučci
Tuto knihu jsem jako malá milovala a díky čtenářské výzvě jsem se k ní opět „na stará kolena“ vrátila. Mamka mi jí v dětství musela stále dokola číst a já si knížku ráda prohlížela díky krásným ilustracím. Doma stále máme to staré vydání a já přemýšlela, že bych nechala knížku po těch letech opravit, protože ty léta jsou na ní znát. Samozřejmě bych mohla pořídit nové vydání, ale nějak beru tuhle knihu jako takové rodinné dědictví.
Každopádně jsem si nakonec stáhla e-knihu ze zdejších stránek, kde je zdarma k dostání a začala jsem jí před spaním číst. Taková neskutečná nostalgie.
Myslím, že tu není třeba se dlouhosáhle rozepisovat o ději protože jí určitě mnoho z Vás zná, ale myslím, že i v dnešní době je to krásná knížka pro děti, která zaznamenává i smrt broučků a tím připravuje děti na to, co nevyhnutelně přijde pro každého z nás.
Doporučuju každému, aby se jednou za čas vrátil ke své dětské knížce, protože v nich bývají moudra, které jako děti moc nevnímáme a to je škoda.

21.06.2022 5 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Už jsem párkrát viděla doporučení na Chrise Cartera a jelikož se mi kniha hodila do Čtenářské výzvy, tak jsem se rozhodla tomu dát šanci.
Takže moje díky patří všem, co se vyskytují na fb skupině Knižní závisláci, protože tohle byla teda jízda.
Detektiv Hunter mi byl od prvních stránek neskutečně sympatický a na rozdíl od jiných knih tohoto žánru, zde byli scény, které odlehčovali atmosféru a kdy jsem se i usmála.
Série vražd se nakonec vyřešila až téměř na konci knihy, kdy už jsem skoro brečela, jen abych zjistila kdo je vrah.
Každopádně jsem malinko zklamaná co se týká popisu těch vražd a detailů. Z recenzí a ohlasů jsem čekala nějakou naprostou nechutnost, na kterou jsem se těšila, ale to se nakonec nekonalo.
I přes tenhle malý nedostatek rozhodně plánuji další díly s detektivem Hunterem

17.06.2022 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Tak tohle mi vzalo dech.
Jako první jsem viděla seriál, do kterého jsem se ihned zamilovala. Ten pocit, že by se tohle mohlo dít v moderní době, vyvolává husí kůži. Každopádně si myslím, že seriál i kniha reflektují dnešní společnost a bohužel by to mohl být jeden ze scénářů do budoucna.
Kniha je od seriálu trochu jiná a i styl jakým je psaná je odlišný od toho, na který jsem zvyklá. Soustředí se na pocity jedné služebnice. Fredova celou knihu neprozradí své skutečné jméno a její vyprávění mě vtáhlo do děje tak, že jsem měla knihu přečtenou za tři dny a to jsem se chtěla soustředit na školu
Rozhodně stojí za přečtení a doporučuji i seriál.

07.06.2022 5 z 5

Mám tě ráda, nemám tě ráda Mám tě ráda, nemám tě ráda Jo Watson

Naivní dívka, která je jako slon v porcelánu se jde ucházet o místo asistentky generálního ředitele. Od první kapitoly mi bylo jasné, jak to celé dopadne a dokonce jsem očekávala i klasické odloučení ke konci knihy, aby byl děj dramatičtější.
Ale víte co?
Já tohle miluju.
Kniha se tak skvěle četla, že jsem ani nepostřehla, že už jsem na konci. Dost jsem se nasmála při nějakých absurdních scénách a nemohla jsem se dočkat té očekávané scény, kdy na to vlítnou.
Jediné co mě zarazilo byla scéna s architektem, který měl být z Brazílie a proto umí španělsky. Přitom když jsem plánovala do budoucna cestu do Brazílie, tak jsem věděla, že se svojí španělštinou zde nepochodím, protože je to tuším snad jediná země jižní Ameriky, kde se mluví portugalsky.
Ale to jsem už trochu hnidopich.
Nelituju přečtení a plánuju určitě další knihy od autorky.

03.06.2022 5 z 5