kaja9825 kaja9825 komentáře u knih

Temné a kruté lži Temné a kruté lži Ginny Myers Sain

Hodnocení: 2,5/5

Kladem této knížky je naprosto úžasná obálka. Ta se tedy opravdu povedla a až po několika dnech jsem si všimla, že na ní je schovaný i aligátor.
Popsané prostředí bylo taky něco skvělého. Mokřady Louisianě a i celkově ten nádech tajemna a nadpřirozena je tady na každém kroku.

Ze začátku jsem čekala, že to bude naprosto zamotaný příběh a rozuzlení bude neočekávané. Hlavně co jsem postrádala a očekávala byla akce.
Prvních pár kapitol jsem si říkala, že se to prostě teprve rozjíždí, ale vlastně akce je až na posledních cca 50 stranách.

Spousta postav a jména tak komplikovaný, že jsem si o půlce dětí myslela, že to jsou podle jména určitě holky, ale ono ne.
Vesměs tam byla i docela velká spousta mrtvol a to očividně lidi z města nebo snad policie vůbec neřeší. Jako by se nechumelilo.

Vraha jsem odhalila skoro hned a popravdě jsem se ztrácela i v čase (nevím, ale ty jejich prázdniny mi přišly snad půlroční).

Fanoušky si knížka určitě najde. Viděla jsem spoustu kladných recenzí, ale mně to prostě nesedlo a za sebe říkám nee.

21.09.2023 2 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Tuto knihu jsem dlouho odsouvala. Já moc nemusím zrovna téma LGBT. Jsem rozhodně za to, aby měli stejná práva jako my, ale opravdu nepotřebuju v každém filmu jednoho gaye, asiata a ještě pro jistotu někoho s tmavší barvou kůže aby se náhodou někdo neurazil, že ho vynechali.

Téma nevyhledávám, ale kdybych o tom dopředu nevěděla, tak by mě vlastně ani nenapadlo, že se jedná o duhový vztah, takže bych knihu doporučila i podobným čtenářům jako jsem já.

Postavy jsou skvělé. Ty německé autorky prostě vědí co dělají. Mickey bych teda osobně občas dala pohlavek, ale tím spíš mi její postava přišla reálná.
Samozřejmě to je romantika jak se patří a i přes překážky.
Chvílemi jsem se ale dost nudila. Mickey jde do školy, má přednášky co jí nebaví a pak jde domů.
Minimálně 100 stran by se dalo prostě vzít a dát pryč a knížka by byla o trochu svižnější (i když tedy se četla sama a rychle i tak).

Kvůli té občasné nudě jsem chtěla dát horší hodnocení, ale poselství a celkově problematika, kterou kniha přibližuje čtenářům si prostě zaslouží 5/5 .
Je k neuvěření, že opravdu existují rodiče, kteří odvrhnou své dítě kvůli jiné sexuální orientaci. Byla jsem v průběhu čtení tolikrát naštvaná a říkala jsem si, že přece tohle nemůže matka co dítě odnosila a porodila dovolit. No opak je pravdou a bohužel to je stále problém i v dnešní době.
Rodiče tu jsou od toho, aby nás milovali a dávali nám svou bezpodmínečnou lásku ať už jsme jaký jsme.
Takže klobouk dolů a velkou podporu všem, kteří se perou se svou sexuální orientací a nebo tím kdo jsou.

10.09.2023 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Předpokládám, že nikoho z Vás neminul seriál Bridgertonovi na Netflixu.
Já seriálu naprosto propadla a hned jsem potřebovala přečíst i předlohu, ale bohužel jak to tak každý z nás zná, tak nebyl až do teď čas. Ale teď jsem si přečetla první díl a neskutečně se mi líbil. Tím teď myslím už někdy v únoru, ale já se snad polepším.

Daphne je nejstarší dcera Viktorie Bridgertonové a je tak akorát zralá na vdávání. Bohužel jí okolní nápadníci vnímají spíše jako dobrou kamarádku než jako vhodnou partii. Ve městě se ale naštěstí objeví nový vévoda z Hastingsu Simon. Daphne by pro něj neměla být ta pravá. Je to sestra jeho nejlepšího přítele a kromě toho se nechce nikdy ženit ani mít děti. Bohužel jejich přitažlivost je čím dál tím větší a tak se stane to, čemu se oba ze začátku brání.

Kniha je svižná a miluju slovní přestřelky mezi Simonem a Anthonym.
Taky teda musím říct, že jiskření mezi vévodou a mladou Bridgertonovou je naprosto elektrizující a hned bylo jasné, že se k sobě hodí.
Pokud tedy hledáte oddechovku z prostředí aristokracie a jak probíhali jejich námluvy, tak tohle je kniha přesně pro vás. Taky bych to doporučila někomu, kdo má rád Jane Austenovou, i když tady je to již brané trochu uvolněně.

23.08.2023 4 z 5

Tátovy holky Tátovy holky Sarah Flint

Sérii od Sarah Flint s vyšetřovatelkou Charlie miluju už od prvního dílů Maminčin mazánek (kterou nemám jako jedinou doma v knihovně).
Nejvíc se mi líbí to, že sama autorka působila v Anglii u policie a tak se její detektivní příběhy nestávají slátaninou.

Tento díl byl dle mého trošku jiný, než předchozí. Nepřišel mi tak pobuřující a nechutný, ale to záleží kde má kdo hranice.
Kromě vyšetřování nočních vloupaček, které vygradují až ve vraždu a v jednom případě znásilnění, zde sledujeme i postupující vztah Charlie a jejího přítele a rodiny.
Samozřejmě jsem byla dle svých domněnek o pachateli úplně mimo, ale tím se mi knihy líbí ještě víc. Jinak dle názvu jsem si myslela, že kniha bude na úplně jiné téma, ale to se nechte překvapit.

Na těchto knihách je skvělé, že můžete šáhnout po jakémkoliv dílu a až na ne úplně dobře propojený příběh na pozadí to nebude ničemu vadit, ale jestli jste úchylní jako já, tak rozhodně doporučuji postupovat od prvního dílu, protože já hltám i osobní život Charlie.

A pozor. na konci knihy na Vás vyskočí bomba, která vás nekompromisně donutí vyhlížet pokračování.

17.08.2023

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Nikdy jsem nečetla fantasy od české spisovatelky a tak jsem se na to moc těšila.

4 hlavní hrdinové, jejichž příběhy jsou úplně jiné a přeci se protnou při plnění jednoho úkolu. Princezna z vedlejšího knížectví Lada, která chce zachránit svou unesenou sestru. Rusalka Noa, která celý život touží po pomstě za svou vyvražděnou rodinu. Lovec démonů Karden, který by rád dokázal své rodině, že může být slavný a známí. No a v neposlední řadě (ne tak) úplně obyčejný chlapec Jael, který chce jen zachránit svou sestřenku před obětováním.

Hned po pár stránkách mě napadlo jedno slovo a to zaklínač. Strigy, vlkodlaci, upíři, rusalky, ale nejvíc jsem to cítila z Kardena, který loví příšery, aby pomohl lidem. Prostě Geralt jak vyšitej
Nejvíc mi byla od začátku sympatická Noa a i její osobní příběh byl ze všech nejlepší.

Na knížce si cením odkazů na české pověsti od Aloise Jiráska. Každý určitě nepřehlédne Bivoje, který se utkal s divočákem nebo tři dcery knížete, které mají zvláštní nadání. Je toho určitě víc a líbí se mi, že to autorka oprášila a zapojila do své knížky.

Bohužel si myslím, že děj byl uspěchaný (250 stránek není moc) a celkově to knížce spíš ublížilo. Ráda bych se dozvěděla více o každé postavě a i o tom, co s nima bude dál. Občas to bylo i trochu zmatečné. Například, když Noa vzpomíná, ale v knížce to vlastně není nijak oddělené od přítomnosti.

Celkově má kniha velký potenciál a moc se mi líbila, ale stálo by za to jí věnovat více stránek a vymyslet možná i propracovanější zápletku, která tady byla průhledná.

Tady s hodnocením opravdu váhám a je to prostě něco mezi 3,5-4

10.08.2023 4 z 5

Polibek bez duše Polibek bez duše Jennifer L. Armentrout

Další kousek do #bingovýzva, na který jsem se děsně těšila a taky jsem měla proč být natěšená.

Layla je napůl démon a napůl strážce. Od mala se jí ujali strážci a vychovali jí jako jednu ze svých. Až na to, že Laylina temná stránka má chuť na duše.
Je zamilovaná do Zayna - strážce. Ale poté se v jejím životě objeví Roth - démon, a vše začne být složitější a daleko méně černobílé než doposud.

Trošku jsem se bála, že to bude nuda a hlavně spíš pro mladší čtenáře. No opak je pravdou a to jsem pochopila hned v moment, kdy na scéně přistál Roth. Sexy démon pokušitel.
Jiskření mezi ním a Laylou je patrné hned od prvních chvil, kdy se střetnou a tím nám vzniká tak trochu milostný trojúhelník a Layla si musí vybrat mezi zlým a hodným hochem.

Děj strašně utíkal, byla tam akce, peprné a vtipné scény, koťátka, obří had, démoni, chrliči a boj dobra se zlem. Prostě všechno co byste mohli chtít od čistokrevného fantasy s dostatečnou kapkou romantiky.

Upřímně nedokážu pochopit, že mi tak trvalo se ke knížce dostat a trochu toho lituju, ale tohle byla opravdu jízda a nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězd.

26.07.2023 5 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

Tohoto autora jsem vůbec neznala a díky #bingovýzva jsem se k němu propracovala a docela se vlastně divím, že jsem na něj nenarazila dřív, protože zpracoval jednu z mých oblíbených záhad nebo například nechvalně proslulí les sebevrahů.

Kniha nám podává dva pohledy a to minulost z pohledu celé Djatlovy skupiny a současnost v pojetí spisovatele, který si dělá průzkum pro napsaní knihy ohledně záhady, která se rozprostírá kolem smrti zmíněné skupiny.

Ohromně se mi líbí dobové fotografie z foťáků, které si s sebou vzala skupina na výšlap. Dodává to celé knize takový punc opravdovosti, až z toho občas zamrazí. Knížka se mi četla vážně hodně rychle, až jsem se divila a čekala jsem, jak autor v tomhle případě vysvětlí co se vlastně toho dne skupině zkušených horolezců stalo.
Čím blíž jsem byla rozuzlení, tím větší napětí ve mně kniha vyvolávala, ale konec mě celkově dost zklamal. Asi jsem čekala nějaké míň fantasy zakončení a spíš vysvětlení nějakou logičtější cestou. Možná bych i zkousla mimozemšťany, ale tohle mi vyrazilo dech až jsem měla chuť knihu nedočíst a roztrhat jí.

Konec tedy oproti zbytku knihy dost pokulhávám, takže hodnotím celkově takovým průměrem.

24.07.2023 3 z 5

Jenom ne Rich Jenom ne Rich Penelope Bloom

Penelope Bloom je moje jistota. Oddechovka u které se zasměju a vlastně to miluju i když mi to nedal nic jiného, než předvídatelný děj a romantiku až za hrob.
Ale bohužel jsem byla tentokrát trochu zklamaná.

3 nejlepší kamarádky, které si slíbily, že se v životě nezapletou s třemi bratry. Po 7 letech to vyznívá už jen jako dětská domluva. Ale to jen do chvíle, než se vrátí zpátky do jejich města a Rich nezačne usilovat o odpuštění u Kiry.

Čekala jsem něco jiného. Obálky předešlých dílu jsou hravé a zábavné. Tady jsem čekala trochu víc spicy momenty a to jsem úplně nedostala.
Ve zkratce můžu říct, že i vtipy (a hlavně dobírání mezi protagonisty) mi přišly dětinské. Jak kdyby byli pořád na střední. Přijde mi, že to vůbec není ten klasický humor Penelope. Takže jsem se zasmála jen občas.

Celkově mi to tentokrát tolik nepadlo do noty, ale i tak se těším na další díl, u kterého čekám zvrat a doufám opět ve starou dobrou Bloom.
3/5

23.06.2023 3 z 5

Gangsta 1 Gangsta 1 Kósuke

Už dlouho jsem pokukovala a říkala si, že bych se mohla vrhnout na mangu, protože doma žádnou nemám a přitom jsem fanoušek anime a právě i mangy

Chvilku mi trvalo, než jsem se do toho dostala (začátek mi přišel takový dost zmatený), ale pak už mě děj pohltil.

Nicolas a Worick jsou pomocníci. Což znamená, že dělají práci, kterou nikdo jiný dělat nechce a berou za to peníze.
A to včetně zakázek od policie na zničení gangu.

Zatím je to strašně zamotané a nic se nevysvětlili, ale tak byl to první díl a já se už nemůžu dočkat dalšího. Zamilovala jsem si jak trošku šíleného Woricka, tak i hluchého Nicolase, kterýho mám teda o malinko radši. Vypadá to, že za sebou mají zajímavou historii, tak bych se ráda dozvěděla víc.
Jen škoda, že se vždycky něco nakousne a na vysvětlení si člověk musí počkat na další díly, které snad brzy vyjdou.

Pokud máte rádi mangu a tématiku mafie a zkaženého města, tak tohle bude něco pro vás

18.06.2023 4 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Další kniha do #bingovýzva a opět pro mě další milé a příjemné překvapení.
Autora jsem samozřejmě zaregistrovala, ale vždy jsem od něj očekávala takovou tu klasickou přeslazenost a kýč za kýčem. Vlastně jsem nikdy neviděla ani film (já vím, jsem ostuda a plánuju napravit).

Příběh se soustředí na jeden pár, který si podle všeho byl souzen.
Nechci moc zabýhat do detailů, protože předpokládám, že spousta z Vás viděla film a pokud zase ne, tak nechci zbytečně spoilerovat. Každopádně mně kniha dohnala k slzám a uvědomila jsem si, že naše životy jsou pomíjivé a co hůř, že se budeme ve stáří muset potýkat se smrtí našeho partnera/partnerky. Do téhle doby jsem nad tím vlastně nikdy nepřemýšlela a teď se z toho stal jeden z mých strachů.
Každému (včetně sebe) bych přála zažít takovou lásku jako Allie a Noah v knize.

31.05.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

V rámci výzvy #sccestiautori jsem měla možnost si přečíst další skvělou knihu od české autorky a začíná mě to bavit daleko víc, protože zjišťuju, jaké poklady se u nás schovávají.

Zde se setkáváme se Simonou, které každý říká Símka. Prožíváme s ní vlastně všechny převratné chvíle jejího života od narození, po úmrtí blízkého člena rodiny.

Už od začátku mi bylo Símky hodně líto. Rodiče ulítli a vzešel z toho malý uzlíček. Její matka na ní nebyla očividně vůbec připravená a odráželo se to i na nedostatku projevované lásky. Nepochopila jsem, jak může chudáka malou holku každý odkazovat na to, že nemá dělat kraviny a jít dělat něco užitečného. Kdo z nás dělal ve školce doma něco užitečného?
Celkově bych řekla, že Símka měla smůlu na domácí prostředí a vynahrazovala jí to vlastně jen babička, která jí učila péct.
Bylo tam hodně ošklivých momentů, kdy jsem cítila tu nespravedlnost, až nakonec pohár mé lítosti přetekl a v tu chvíli jsem už téměř dospělou Símku nechápala.
Z mého pohledu zahodila celý svůj život a neměla žádné seběvědomí a vlastní názor. Doslova přišla o všechny, kteří se o ní zajímali na úkor člověka, který jí skutečně nedokázal dostatečně milovat a projevovat hlubší city.

Celkově tedy velice zajímavá kniha s pohledem na klasický obyčejný život rodiny. Ale na konci jsem byla spíš už jen naštvaná.
3,5/5

25.05.2023 3 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Tohle bylo moje první setkání s autorkou (jako poslední dobou všechny knížky v rámci výzev.)
Díky #sccestiautori jsem se tedy dostala k této české autorce a teda jsem na vážkách, jak tuto knihu hodnotit.

Kniha má nádhernou obálku, která naprosto ladí i k obsahu a autorka si neskutečně hraje s různými styly písmen a přeskakuje mezi pohledy na děj.
Ze začátku mě postava vypravěče mátla, ale líbilo se mi, jak hází dalším postavám vidle do toho, jak co vidí a pomohl poodhalit bolestivou minulost a tajemství.
Taky na mě dost zapůsobila atmosféra, která z mého pohledu byla jak od Kinga a to je něco, co vyloženě hltám.

Bohužel konec pro mě byl strašně zmatený a nějak jsem celkově nepochopila, co tedy byla skutečnost a co fantazie party dětí, které tráví své volné chvíle na Běstvinách. Myslím, že si to každý může pobrat po svém a tady se určitě fantazii meze nekladou, ale obecně mám radši, když se všechny nitky rozmotají a já dostanu ucelený obraz toho, co se vlastně stalo.
Ale dost možná jsem se touto knížkou netrefila do své aktuální nálady. Každopádně bych autorku mohla klidně doporučit a doufám, že si přečtu i další knížky, protože tohle je prostě neotřelé, zvláštní a jedinečné. Ale určitě ne pro každého.

07.05.2023 3 z 5

Osamělé srdce Osamělé srdce Mona Kasten

Tahle knížka se mi strašně líbila už jen podle cover reveal a Monu Kasten naprosto zbožňuju.
Její knížky jsou přesně takový romantika, která se mi líbí. Propracovné postavy a srdcervoucí děj a tato knížka není výjimkou.

Rosie má svou show, která je jako její dítě a poštěstí se jí mít interview s její nejmilejší kapelou Scarlet Luck.
Bohužel rozhovor nedopadne vůbec dobře, ale i přes trapný začátek se sblíží s bubeníkem Adamem, kterému nikdo neřekne jinak než Beast.
Pomalu si k sobě nacházejí cestu skrze zprávy, ale dokáže Adam překonat své démony?

Obě hlavní postavy jsem si ihned zamilovala. Knížka mě od začátku chytla a nepustí mě, dokud si nepřečtu připravovaný druhý díl.
Rosie je strašně milá holka, která si jde za svým snem a to vlastně i Adam. Autorka nás trošku napíná a trauma, které Adama změnilo nám zatím neprozradila.

Je krásný jak si rozumí a zprávy mezi nima jsou naprosto autentický. Popravdě jsem si přišla jak jejich kamarádka, která to prožívá s nima a to je to, co na Moně a jejích knihách miluju.
Probírá se zde těžší téma, ale zároveň to nepřebíjí tu romantickou linku. Spíš se navzájem doplňují.

Pokud máte rádi knížky od německých autorek jako je Mona Kasten, Laura Kneidl, tak tohle bude přesně něco pro vás a připravte se, že Vás konec naprosto semele.

01.05.2023 5 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

True crime je moje vášeň a proto mi toto políčko v #bingovýzva udělalo radost.
Původně jsem měla doma Teda Bundyho, ale tu jsem před časem vyslala do světa v rámci štafety, takže jsem měla skvělou výmluvu ke koupi této krásky.

Každý kdo se alespoň trochu zajímá o sériové vrahy určitě Richieho zná, ale popravdě ani já se nikdy nezabývala jeho zločiny tolik do hloubky jako autor této knihy.

Kniha je strukturovaná do několika větších kapitol, které rozdělují kniha na soudní proces, Richardovy zločiny a tak dále. Tím mě kniha dost překvapila a musím říct, že jako každý seriový vrah má i Noční lovec trauma z dětství.
Nevím proč, ale celkově se mi kniha četla strašně pomalu a těžkopádně a ke konci (kde se projednává případ u soudu) jsem už úplně ztrácela zájem. Bylo to z mého pohledu trochu moc zdlouhavé. Ze začátku jsem měla problém i se všemi jmény detektivů, strážníků, sousedů, obětí a rodinných příslušníků, kterých tam bylo snad bambilion a nejlepší bylo, když se nějaké jména opakovala.
Každopádně příběh je poutavý a zločiny tohoto vraha byli opravdu ohavné.

Bohužel na kráse knížce opravdu ubírá její korektura. Takových chyb jsem ještě nikde neviděla. Já se rovnou přiznám, že co se týká gramatiky a psaní čárek ve větě jsem marná, ale tohle nebyli překlepy. Někdo se na to asi vyfláknul a mě to neskutečně štvalo.

Takže knihu doporučuju, je to opravdu zajímavé téma probrané do hloubky, ale kdo má problém s chybami v textu, tak bacha.

Proto nakonec hodnotím 3,5/5

10.04.2023 4 z 5

Křehkost Křehkost Betsy Reavley

Další štafeta, která se ke mě dostala a naprosto mi vyrazila dech. Byla to vážně jízda.

Kniha mě hned od prvních stránek neskutečně vtáhla a ostatní štafetářky, které byli přede mnou na tom byli dost podobně. Únos dítěte je opravdu hodně těžké téma a myslím, že autorka se toho zhostila skvěle. Je pravda, že se kniha dala trochu zkrátit, protože se spousta věcí natahovala, ale vlastně mi to bylo fuk. Dokázala jsem se neskutečně vcítit do Libby a ani na minutu jsem si nemyslela, že by byla špatná máma. Tohle se může skutečně stát komukoliv z nás a o to je to strašnější.

Nechci zabíhat moc do detailů, abych Vám tu nic nevyspoilerovala, protože kniha opravdu stojí za přečtení, ale můžu se taky jednou pochlubit, že jsem si správně tipla kdo za všechno může a konec mě naprosto dojal a rozsekal.
Byla jsem dokonce tak zažraná, že jsem ani tolik nelepíkovala.

Jinak tedy doporučuji všema deseti, jen pozor, nebude to kniha pro slabé povahy, protože ke konci to bylo silné kafe i na mě a to jsem jinak fanoušek co nejkrvavějších a psycho thrillerů a detektivek.

19.03.2023

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Tak další překvapení tohoto roku.

Mallory je bývalá skvělá běžkyně, ale následkem osudu se z ní stane feťačka. Po léčení získá u skvělé rodiny práci jako chůva malého Teddyho.
Všechno se zdá perfektní, až na Teddyho imaginární kamarádku Anyu, která nutí malého chlapečka kreslit zlověstné obrázky. A tím to jen začíná a Mallory se vrhne do vyšetřování. Ale kdo by věřil bývalé feťačce?

Kniha je neskutečně čtivá. Ani mi nepřišlo, že čtu tolik stránek a dost tomu napomáhají i ilustrace obrázků, které kreslí Teddy. Po určitých obrázkách jsem se rozhodla, že knížku nebudu číst v noci
Ten konec byl ale naprosto nečekaný a líbí se mi to originální rozuzlení, která nám nakonec poskládá všechny dílky.
Mallory je naprosto sympatická a hned jsem k ní pocítila náklonnost.
Jedinou chybku vidím v označení horor, protože za mě osobně to je spíš hodně dobře propracovaný thriller s kapkou duchařiny, ale strašení a duchové tu hrají až druhé housle.

Rozhodně doporučuju každému, kdo má rád záhady a naprosto neočekávané rozuzlení, které vás naprosto překvapí, protože já neměla ani tušení

03.03.2023 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Už jako malá jsem měla tento film ráda a vlastně tak nějak vždy jsem si chtěla přečíst knižní předlohu, která narozdíl od filmu nekončí po prvním díle. A tak v rámci #bingovýzva jsem se rozhodla zrovna pro tuto knížku.

Farmářšký chlapec nalezne v horách, kam se jen tak někdo neodváží, kámen. Nádherný modrý kámen, který chce střelit za jídlo, protože nic neulovil a blíží se zima.
Při jeho smůle (nebo štěstí) ho ale nikdo nechce. Z tohoto kamene se vylíhne nádherný drak… nebo přesněji dračice a z farmářského chlapce se stane Jezdec a kořist pro krále.

V první řadě musím říct, že Eragon mi je naprosto nesympatický. Jde vidět, že je to malej patnáctiletej kluk. Tomu kdybyste řekli, ať do toho ohně svoje ruce nestrká, tak by udělal přesný opak a neštěstí by bylo na světě.
Zase to tím lépe dokresluje celý příběh a jeho postava je tím uvěřitelnější, protože ruku na srdce, kdo takový v jeho letech nebyl.
Naopak jeho dračice Safira je naprosto úžasná a líbí se mi, že má svou jedinečnou osobnost. Je velice moudrá a vlastně takový opak svého Jezdce.
I když byla kniha hodně popisná, tak mi to vlastně nevadilo, protože je člověk kompletně uveden do situace, která se v zemi odehrává. Trochu mi to v tomto ohledu připomíná Pána prstenů.

Pokud jste viděli film, tak musím říct, že se ho úplně nedrželi, což není nic neobvyklého, ale mrzí mě, že už nedostaneme pokračování. Zato já se těším na další díl ze série a můžu knížku doporučit těm, kteří zbožňují propracované fantasy příběhy. ️
4/5⭐️

12.02.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Rutu jsem nikdy nečetla, ale všimla jsem si, jaký je kolem ní hype. Díkybohu za #bingovýzva, která mě přiměla si přečíst jednu z knih a byla to teda jízda.

Všichni jsme četli a nebo viděli spoustu knih a filmů na téma holocaustu. Neskutečná zvěrstva, která se děla za druhé světové války. Sama toto téma moc nevyhledávám a přijde mi, že už autoři už z toho tlačí co se dá. Je to samozřejmě důležité upozornit na to, co se dělo (protože do dnes existují lidé, kteří popírají, že se něco takového dělo), ale je také skvělé se zaměřit na jiné události, jako třeba Ruta v této knize.

Když se řekne rok 1941, tak Vás určitě napadne, že se jedná o další knihu na výše zmíněné téma. Opak je ale pravdou. Naše hlavní hrdinka Lina není židovka a žije v Litvě. Její poklidný život s rodinou naruší sovětská tajná policie, která Linu, její matku a malého bratra odvlečou a spolu s dalšíma nacpou do přeplněného vagónu pro prasata. Takhle započne cesta na Sibiř a především cesta o přežití.

Tahle kniha se četla sama a opět mi vyrazilo dech, že takováto část historie Litvy, Estonska, Finska a Lotyšska, která probíhá zároveň s druhou světovou válkou se nevyučuje. Spousta rodin přišla o svůj domov i o život a přitom neudělali nic tak hrozného. Jen se postavili komunistickému režimu za vlády Stalina.
Tuto knihu by si měli přečíst opravdu všichni a ideálně bych jí zařadila do seznamu povinné četby k maturitě.
5/5⭐️

03.02.2023 5 z 5

Oliver a já Oliver a já Karla Michalíková

Poslední kniha roku 2022 a musím říct, že naprosté zklamání a nejhorší kniha teď už minulého roku. Knížku jsem četla ve štafetě od @story_of_our_village_life a tímto děkuji za možnost se zúčastnit.

Před čtením jsem si nečetla žádné recenze a vlastně ani anotaci. Podle přebalu jsem čekala nějakou erotiku a v první chvíli jsem si nevšimla ani autorky, která je z České republiky. Každopádně se mi knížka už od prvních stránek četla neskutečně špatně.

1. V jedné části se hlavní postava Míša vlastně skoro chlubí, že spala se svým ženatým kamarádem a že jim to vlastně „pomohlo“ s jejich vztahem a tím i ten vztah zachránila. Posléze dál v knize si stěžuje, jak se její známí podvádějí.

2. Taky poznat se s Oliverem (nepřijde mi náhodné, že jeho příjmení Frýbort je podobné Přemku Forejtovi) a po chvilkové několikahodinové známosti, kdy proběhne sex na zadních sedačkách, už všude říkat, že jsou přítel a přítelkyně?

3. Přeslazený doják, kdy se nešetří slovy jako kočička, miláček, srdíčko (ještě když tohle slovo vyřkne kardiolog, když vysvětluje dospělému, co mu budou dělat se srdcem). Zdrobněliny jsou v knížce využívaný snad na úplně všechno.

4. Nevím proč řeší jejich věkový rozdíl, když je to nějakých cca 8 let tuším. To je přece prd.

5. Autorka dost často dodává úplně nepodstatné dodatkové informace v závorkách v textu. Přitom se dalo vše nechat, aby si to čtenář domyslel sám a nebo to bylo vážně úplně zbytečný. Například: „Dnes jsem byla nakupovat (měla jsem totiž volné odpoledne).“ Jako pardon, ale tohle se snad dá skloubit do jedné věty a nebo to vynechat ne?

Pozitiva za mě bohužel žádné. Asi si to své fanoušky najde, ale při představě, že bude pokračování (autorka si k tomu připravila konec), tak si radši tentokrát ušetřím mozkové buňky pro daleko lepší knihy i od českých autorů.
Shrnuto do jedné věty: spousta amatérských povídek na Wattpadu jsou daleko lepší a kvalitnější čtivo.

17.01.2023 odpad!

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Od této autorky jsem viděla samé kladné recenze a vím, že i často jezdi do České republiky, kde má silnou základnu fanoušků. Já jsem se k ní dostala až díky #bingovýzva, kde jsme měli jako další políčko Vánoční romanci. Tak jsem si to vzala trochu jako výmluvu pro nákup knížky od Julie a to rovnou její novinky u nás.

Čekala jsem romantiku, ale dostala jsem k tomu krásný popis Skotska v době Vánoc a ještě k tomu na hradě. No kdo by nechtěl zdědit hrad a žít si jako princezna? ️

Izzy mi byla ihned sympatická a naproti tomu Ross na mě působil jako pěkný bručoun. ALE jejich postupné poznávání a odkrývání jejich slabin bylo tak přirozené a pozvolné.
Moc jsem si celý příběh užívala a to od začátku až do konce. Trochu mě štvala Izzyna mamka Xanthe. Nakonec jsem si oblíbila celkem i jí, ale občas jsem se divila, jak může Izzy zvládat ty její výlevy.

Takže ač samozřejmě zápletka je celkem dopředu jasná a nejedná se o nějaký přelom, tak je knížka neskutečně čtivá a odpočinková a můžu jí jen doporučit. Už se těším na další knížky.
5/5⭐️

08.01.2023 5 z 5