Junjun Junjun komentáře u knih

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Zajímavé, strašidelné, napínavé. Zajimavy styl vypraveni pribehu a prolinani casu. Vadili mi dve veci, a to jak jsou naprosto uměle vložené pasáže o objektivních skutečnostech - např. systém policie ve Švédsku, délka vazby a úplně nejvíc mě drtilo, že když je potřeba provést lokalizaci mobilu, tak dědeček policajt, kdy se očekává, že trne strachy a začne jednat, sáhodlouze vysvětluje, jak se taková lokalizace provádí a co se při ní získá. Přišlo mi, že si autoři pracně někde zjistili takovéto informace, a pak se je snažili za každou cenu vtlačit do textu.
Dalsi vec, ktera mi rusila pri cetbe tehle jinak dobre detektivky, byly casto zbytecne podrobne popisy prostredi.
I když se to podle mě s Larssonem nedá srovnat a asi s ním dlouho nic srovnat nepůjde, tak přečtením čas neztratíte.

18.06.2013 4 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Dej tady je asi zbytecne hledat a kdyby tam mozna byl, tak uz by to nebylo treba ono. Privlastek knizni porno myslim sedi dokonale - minimum deje (i kdyz se toho deje nekdy az dost), zadny slozity dialogy, ochota k sexu v podstate s kymkoliv kdo si rekne, bez rozdilu veku a pohlavi. Byla jsem rada ze ten jeji manzel dlouho nevydrzel, protoze tahle pasaz me moc nebrala. Ale jinak dobry poctenicko, cetla jsem to zejmena v MHD a mela co delat, aby mi nekdo nekoukal pres rameno:))

23.05.2013 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Jeslti je tohle jedna z nejlepsich Kingovek, tak uz radsi dalsi cist nebudu. Cekala jsem supr horor, ale bala jsem se az pri poslednich nekolika strankach. Ani mi tak nevadila ta predvidatelnost, jako to, ze se tak nejak celou dobu nic moc nedeje a navic ducharsky horory zrovna moc nemusim, ale moje chyba, mela jsem se lip informovat.

01.05.2013 3 z 5

Robokalypsa Robokalypsa Daniel Howard Wilson

Nejsem velký fanda do sci-fi, proto jsem měla trošku obavy z investice do této knihy. Ale nelituju, kniha je velmi čtivá a napínavá. Jak už bylo řečeno, škoda, že některým postavám a jejich osudům nebylo věnováno více času. Třeba malé Matyldě a možnosti využití jejich schopností. Na druhou stranu, vzhledem k tomu, že se jednalo o dílko vlastně psané ze záznamů, tak to ani nešlo:-)

05.04.2013 4 z 5

Ďáblova slza Ďáblova slza Jeffery Deaver

Takova oddychovka, dobre se cte, ale rozhodne nesouhlasim, ze lepsi nez Rhymovky. Nejak jsem se u toho nebala, necitila zadne napeti.Trochu mi to prislo, ze autor to dopsal a pak si jeste dvakrat rekl, to by bylo moc jednoduchy a pridal dalsich par stranek.
A jak uz bylo psano, skoda, ze si autor nedal praci a trochu neosvetlil, jak dokazal agent Cage provest sve "zazraky", to mohlo byt zajimave.
Zajimave se vsak v pribehu vyskytuje tema rodiny a deti, to me docela zaujalo.
Kazdopadne: jestli budu cist jeste Deavera, tak pouze pribehy s Rhymem a Sachsovou (i kdyz me uz fakt nebavi popisovani spektrometru a pod, ale to bylo i tady).

11.02.2013

Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Lékaři hanby: Pravda o lidských morčatech v Osvětimi Betty Truck

Uz je to delsi cas, kdy jsem tuhle knizku cetla a jeste ted mi beha mraz po zadech. Opravdu nevite do ceho jdete, protoze oproti tomu co tady budete cist, je vetsina dokumentu o koncentracnich taborech slabej odvar. Knihu jsem musela nekolikrat odlozit, protoze mi bylo spatne. Spatne z toho, co dokazali nacisti vyvadet a asi jeste vic spatne z bezmoci. Ani to nemumim vyjadrit, ta neucta k zivotu, ke zdravi, k lidske dustojnosti. Tam neplatilo, ze nadeje umira posledni..

04.02.2013

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Zajimavy nahled do psychicky nemocne duse, ktera je vlastne genialni. Na plny pocet bodu u me ale nedosahne, a to za pasaze o "vesmirnejch opicich", to bylo na me uz moc mimo. Kazdopadne precteni litovat nebudete. Me se ale o trosku vic libilo Zalknuti.

08.01.2013 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Popravde jsem cekala jinou pecku. Necinilo mi problem knihu odlozit, protoze mi v podstate bylo jedno, jak to dopadne s Holem a kriminalni pribeh me taky nestrhnul. Abych nekrivdila, posledni stranky byly napinavejsi a taky me dost bavily trefne hlasky Hola, kterych klidne mohlo byt vic. Osobne mi tam chybelo vetsi priblizeni vysetrovani. Ve zkratce mi to prislo, ze vzdycky nasli mrtvolu, pak se Hole opil a nakonec zazracnym zpusobem, nebo stavu, kdy ma par promile pod kuzi, tomu prijde na kloub. Mezitim se autor snazil svest ctenare na falesnou stopu podle primitivnich indicii, kterymi se vsak supermozek Hole vubec neobtezoval ani minimalne zabyvat, takze ctenari musi byt jasne, ze pokud chce autor zachovat tvar sveho hrdiny, jako genialniho detektiva, tak jsou tyto indicie opravdu pouze jen zasterkou. Zaver - knihu si klidne prectete, znam lidi co jsou z ni nadseny. Ja ale cetla lepsi, treba od Larssona.

15.11.2012 3 z 5

Mata Hari - pravdivý příběh Mata Hari - pravdivý příběh Philippe Collas

Dobře vylíčený příběh Maty Hari, i když jsem někdy byla překvapená, jaké detaily autor uváděl. Takže základ příběhu založen na pravdě, omáčka okolo asi jen dovymyšlení k příběhu. Nicméně i tak se rozhodně nejedná o nějaké nudné čtení.

09.10.2012 4 z 5

Konečná diagnóza Konečná diagnóza Arthur Hailey

Konečná diagnóza je druhá knížka od Haileyho, kterou jsem četla. Stejně jako Hotel se čte velmi dobře. Pravda je, že hlavní postavy obou těchto knih jsou si v lecčem podobné a také u obou těchto knih je člověku předkládán nějaký problém, takže tuší, že to vyústí do nějakého průšvihu. Nicméně se určitě těším na další jeho díla a jsem zvědavá, jestli i u dalších bude "rukopis" podobný. Na druhou stranu každý autor má svůj styl.

04.10.2012

Suchozemská želva Suchozemská želva Romana Anděrová

Při chovu krunýřovců jako dítě jsem s touhle knížkou začínala, nicméně některé rady zde uvedené želvám zrovna neprospívají.

03.04.2012

Zachraňte si život s Hankou Kynychovou Zachraňte si život s Hankou Kynychovou Jakub Hladký

Velmi čtivým způsobem napsaná kniha o zdravém životním stylu. Minusem jsou reklamy zahrnuté v textu, at už na různé potraviny či pomocníky v kuchyni.

03.04.2012

1984 1984 George Orwell (p)

"Kdo ovlada pritomnost, ovlada minulost; kdo ovlada minulost, ovlada budoucnost."

Pusobive cteni, obzvlaste, kdyz si uvedomite, ze zanr sci-fi zde neni uplne na miste. Proc taky, co v knize bylo popisovano, co se nestalo, nedeje a nemuze stat? Dobu, kdy jedna politicka strana ovlivnovala zivot cele spolecnosti mame za sebou - jinde ve svete vsak pretrvava. Politicke procesy a popravy, krute vyslechy vs. vaporizovani. Spehovani, nasazovani agentu vs. ideopolicie a obrazovky. Falesna hrdost nad plnenim planu na 130 %, ale stejne meli vsichni kulovy. Nenavist vuci imperialistum vs. boj Eurasii a Eastasii.
Ano, neco se muze zdat jako nemozne - naproste ovladani jednotlivce i jeho intimniho zivota systemem, kdy sebemensi odchylka znamena ideozlocin a smrt; nepretrzite sledovani prostrednictvim obrazovek, upravovani minulosti dle momentalni nalady - ale je vse opravdu tak nerealne? Vsimli jste si nekdy, bydlite/li ve vetsich mestech, okolo kolika kamer denne projdete, nepocitaje dalsi moznosti nahravani prostrednictvim treba mobilnich telefonu? Co vsechno rikate do telefonu, co vsechno na sebe reknete v ruznych internetovych diskuzich a socialnich sitich? A dal minulost je menitelna.... mozna by nas prekvapilo, jak se lisi vyklad zakladnich historickych udalosti v ruznych zemich. A je ten nas opravdu ten spravny?

01.04.2012 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Druhý díl se mi líbil asi víc než první, možná zejména proto, že je hodně prostoru věnováno Lisbeth, jejíž postavu mám ráda. A možná taky proto, že první díl jsem četla před pár měsící a dojem už trochu vyprchal:-) Jediné co mi na knize trochu vadilo, jsou poněkud nedotažené vyšetřovací metody policistů, ale asi chtěl dát autor více prostoru hlavnímu hrdinovi Blomkvistovi. Vzhledem k tomu, jak jsem si oblíbila postavu Lisbeth, tak i odpouštím trošku iracionální závěr s jejím přežitím (pravda oddechlo se mi). Nedávno jsem se dočetla, že měl autor v plánu, aby Milénium obsahovalo snad dokonce 10 dílů. Velká škoda, sice si nejsem jistá, zda by knihy byly pořád stejně chytlavé, ale určitě pár dílů navíc bych zvládla:-))

18.02.2012 4 z 5

Králíčkovy sebevraždy Králíčkovy sebevraždy Andy Riley

Nejdříve jsem králíčka přelouskala v knihkupectví, kde jsme se tomu se ségrou řezaly jak blázni. Musela jsem ho mít doma:-) Naprosto mě dostalo, jak čeká na zásilku série Harryho Pottera - ta trpělivost.-)))))))

11.10.2011 5 z 5

Krásný pohádkový příběh o putování za ztraceným pokladem a dobrodružstvím. Malý hobit v sobě najde odvahu a odhodlání a několikrát zachrání své trpasličí přátele, ať už ze spárů obrovských pavouků či ze žaláře lesních elfů. I když výpravu potkalo mnoho nástrah, při kterých málem přišli o život, v knize najdeme mnoho úsměvných obratů - např. Gandalf, a to jak se rád poslouchá, pošklebky elfů, Glumova samomluva a třeba také vytažení potlučených trpaslíků ze sudů:

"No tak jsme zase pohromadě" ,prohlásil Thorin. "A podle mého názoru za to máme co děkovat svým hvězdám a panu Pytlíkovi. Určitě má právo očekávat naše díky, třebaže bych byl radši, kdyby byl mohl obstarat pohodlnější dopravní prostředek. Přesto však - všichni jsme vám zase jednou velice k službám, pane Pytlíku. Rozhodně vám budeme jaksepatří vděční, až se nakrmíme a zotavíme"

09.10.2011 5 z 5

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Moc vtipné čtení, chvíli vulgárnější, ale prostě to tam patří. Doporučuju

02.10.2011 5 z 5

Neslušné sny Neslušné sny Arnošt Lustig

Zpočátku se mi kniha nečetla dobře - autor nepíše zrovna jednoduše a spousta souvislostí vyplyne až postupně. Modrý den se mi četl nejhůře, ale zbylé dvě novely byly skvělé. Zajímavé zpracování příběhů v době na konci války, kdy válka je jen jakoby doplněním základních příběhů.

02.10.2011 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Knížka je velmi čtivá i když některé pasáže by si možná zasloužily trošku více rozvést. Naštěstí tam bylo také grafické znázornění rodiny Vangerů, ke kterému jsem se často vracela, protože jsem z těch bratranců, sestřenic, strýců byla často trochu vedle. Film mě ale velmi zklamal zejména v tom, že spousta věcí se rozchází s knihou a některé povedené dialogy tam chybí. A taky to, jak je Salanderová svá, svým způsobem asociál, z filmu ani nepoznáte (pokavaď Vám k tomu teda nestačí její vzhled:-).

02.10.2011 4 z 5