Mata Hari - pravdivý příběh přehled

Mata Hari - pravdivý příběh
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/117507/bmid_mata-hari-pravdivy-pribeh-vMJ-117507.jpg 4 6 6

Mata Hari, považovaná obecně za pravzor špionky, femme fatale, za exotickou a tragickou krásku, za romantickou hrdinku a jakési nové a moderní ztělesnění hříšné Evy, zůstává stále mýtem. Co o ní skutečně víme? Víme, že byla zatčena, když prováděla špionáž pro Francouze? Že pracovala pro Paříž a nechávala se platit Berlínem? Že se do nebezpečného dobrodružství vrhla po hlavě z lásky, z lásky k muži, v němž z části spatřovala i svého dávno tragicky zemřelého syna? Že její tělo, za živa tak krásné a žádoucí, nestálo nikomu za pohřbení a skončilo na pitevním stole? Mata byla princezna, děvka, umělkyně, milovnice, dobrodružka. Byla tím vším, ale nejen tím... Collasova kniha, sepsaná na způsob policejního vyšetřování, sleduje krok za krokem tragický příběh emancipované ženy z počátku 20. století, de facto obětního beránka neúspěšných válečných operací a mužů dvojí morálky, kteří navenek obhajovali puritánské hodnoty. Předkládá nový celkový pohled na její život a osobnost, ozvláštněný dokumenty z odtajněných i rodinných archivů. Románový osud zpracovaný osvědčenou metodou literatury faktu.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Themis
Originální název:

Mata Hari. Sa véritable histoire , 2005


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mata Hari - pravdivý příběh. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (3)

Damato
21.09.2017 4 z 5

Rozhodně čtivé, ve svém principu jsem si vlastně ujednotila názor na tuto špiónku - byla vlastně nesmírně nešťastná , nikomu a nikam nepatřila, byla doma všude a nikde. Politika je úděsné svinstvo, kde mají politici dvojí tvář- jinou na morálku kolem sebe a jinou na sebe. A je to tak, bohužel , do dnes.

Zorka
28.07.2013 4 z 5

Velice zajímavá kniha poodhalující životní příběh Mata Hari. Začátek a závěr jsou i přes spoustu odkazů na vyšetřovací spisy velmi čtivé. Střední pasáží, věnující se problematice válečné politiky, jsem se musela "prokousat". Nicméně dojem na mě kniha rozhodně udělala - dává nahlédnout nejen pod pokličku tehdejší společnosti, ale i politiky zemí zapojených do první světové války, zejména pak do problematiky francouzské špionáže. Kniha je bohužel také výpovědí o "morálce" tehdejší společnosti i vysoké francouzské politiky.


Junjun
09.10.2012 4 z 5

Dobře vylíčený příběh Maty Hari, i když jsem někdy byla překvapená, jaké detaily autor uváděl. Takže základ příběhu založen na pravdě, omáčka okolo asi jen dovymyšlení k příběhu. Nicméně i tak se rozhodně nejedná o nějaké nudné čtení.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Mata Hari - pravdivý příběh v seznamech

v Přečtených11x
ve Čtenářské výzvě1x
v Knihotéce3x
v Chystám se číst8x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech1x

Štítky knihy

první světová válka (1914–1918) životopisy, biografie špionáž Mata Hari, 1876-1917

Autorovy knížky

Philippe Collas
francouzská
2005  77%Mata Hari - pravdivý příběh