JulieJames JulieJames komentáře u knih

Billie Eilish: Fankniha (100% neoficiální) Billie Eilish: Fankniha (100% neoficiální) Sally Morgan

Kniha určená spíš pro mladší čtenáře. Vizuálně je kniha docela pěkná, ale spousta fotek se opakuje. Obsahuje fotografie umělců, kteří pak v textu nejsou zmíněni a nevím, co tedy v knize dělaly. Navíc, opakovaly se nejen obrázky, ale i některé informace, a věty byly hodně přizpůsobené mladšímu obecenstvu.
Myslím, že knížka je spíš takové intro o Billie Eilish, pokud se o ní člověk chce dovědět něco víc, raději by měl zabrousit na internet. Přijde mi, že knížka vznikla jenom proto, aby o ní na trhu vůbec něco bylo. Osobně bych počkala na něco propracovanějšího, ale dvě tři zajímavosti jsem se dověděla.

29.12.2019 2 z 5

Noční můry z temnot Noční můry z temnot Alvin Schwartz

Jsem upřímně zklamaná z této knížky. Obálka vypadá suprově, tak jsem si říkala, že by to mohla být konečně nějaká knížka dobrých strašidelných povídek, ale bohužel nejstrašidejnější byla asi tak jenom ta obálka. Je to spíš taková příručka základních obrysů hororových příběhů k táboráku, které by se mohly pořádně rozvinout, když je člověk dobrý vypravěč, a rozhodně spíš pro děti. Hodně příběhů je známo z internetu, takže téměř nic nového pro fanouška hororů. Až skoro třetina knihy je věnovaná zdrojům, poznámkám k textu, což si myslím, že je škoda. Pro ultra fanoušky je to určitě přínos, protože si na některých stránkách mohou najít plné verze příběhů, ale v drtivé většině je všechno anglicky. Myslím si, že dát tam odkazy a zdroje není špatný nápad, ale v tomto případě mi to přišlo na úkor kvality knihy, zdroje se mohly zkrátit (už třeba písmem, ale to už je věc vydavatele) a příběhy víc propracovat. Jeden byl dokonce nedokončený a useknutý uprostřed věty, a tentokrát si nemyslím, že by šlo o záměr.
Dvě hvězdičky dávám za obálku a ilustrace celkově a za to, že se to docela dobře a svižně četlo. Jinak tedy moc nechválím, a doporučuju spíš zvědavým dětem.

19.11.2019 2 z 5

Ostrov na konci všeho Ostrov na konci všeho Kiran Millwood Hargrave

Knížka se mi líbila o něco méně než její prvotina Dívka z inkoustu a hvězd, ale povedená je taky. Líbí se mi, že se autorka nebojí do svých knih zahrnout méně obvyklé prvky, jako je lepra nebo v prvním případě kartografie, ale o to víc její příběhy vystupují a ukazují kvalitu spisovatelské činnosti. Postavy byly dobře vykreslené, sympatické až na Ami v dospělosti, zdálo se mi, jako bych četla o úplně někom jiném. Nicméně je to čtivé, dobrodružné, klidně by to mohlo být i delší ;-) a konec byl naprosto skvělý. Určitě si do budoucna ráda přečtu další autorčiny počiny :-)

13.05.2019 3 z 5

Trhni si! Trhni si! Andrea Kabeláčová

Do příběhu jsem se dostávala těžko, z počátku byla hlavní hrdinka Mia vyloženě na pěst, až jsem myslela, že knížku odložím, ale rozhodla jsem se vytrvat a nakonec to tak špatné nebylo. Mia nejde pro ránu daleko, má explicitní slovník a hraje si na drsňačku, z čehož byla nejedna komická situace, a právě díky nim byla kniha super. Kluci v partě, se kterými Mia žije v jednom domě, byl prvek, kvůli kterému stálo za to číst dál, byli vtipní, ujetí, i trochu záhadní. Upřímně jsem si celou knížku představovala, že by z toho mohl být docela dobrý komediální seriál pro teenagery, lehce předvídatelný, ale povedený.
Defakto jediné, co mi na knize vadilo, byl začátek a konec. Než jsem pochopila, kdo vlastně Mia je a jaká je, lezla mi na nervy a nevěděla jsem, co se děje. Takové vržení rovnou do středu věcí mi úplně nesedí. A konec se mi nelíbil v tom, že celý charakter Mii, který autorka celý příběh těžce budovala, byl sfouknut na pár stránkách jejím chováním, které ji ani trochu nevystihovalo.
Dávám tři a půl hvězdičky za povedené mužské postavy, čtivost a komické prvky, příjemná oddychovka :-)

13.05.2019 3 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Velice emotivní kniha o vztahu mladého muže s o dost starší ženou v průběhu několika let. Zajímavý pohled na myšlenkové pochody Němce, který se zamiluje do ženy s nacistickou minulostí, navíc negramotnou, a jeho povídání o situaci poválečného současného Německa, které se vyrovnává s lidmi jako Hanna. Na knize mi trochu vadilo, že hlavní postava Michael působí v patnácti letech jako filosof, ale dalo se to odpustit. Na postavě Hanny bylo působivé, že autor nechal čtenáře si ji oblíbit, a pak předhodil, že dělala dozorkyni v Osvětimi. Rázem se člověk dostává do stejné situaci jako Michael a musí si na ni vytvořit vlastní názor. Tyto postavy dávají čtenáři hlubší prožitek z celého příběhu.

16.09.2018 4 z 5

Úctyhodné zakončení jedné z nejskvělejších detektivních sérií. Musím uznat, že Larsson si dal neskutečnou práci s vymýšlením všemožných detailů, každé jeho slovo je věrohodné. Ze začátku jsem měla opět malý problém se začíst, ale jakmile se dal děj do pohybu, nešlo se odtrhnout. Nemohla jsem se dočkat konečného soudu s Lisbeth Salanderovou, protože jsem věděla, že to bude pecka. Úplný závěr jsem si představovala jinak, ale nezklamal mě. Jsem naprosto nadšená. Neumím si představit, že Lagercrantz vytvořil plnohodnotné pokračování této trilogie, ale rozhodně mu zkusím šanci dát, protože původní Milénium je jednoduše geniální.

12.08.2018 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Dokonalý portrét Anglie v 18. a 19. století. Austenová dokázala autenticky vyobrazit tehdejší společnost a dokonale vykreslila společenské vrstvy od nejspodnějších až po aristokracii. Někdy bylo až zábavné číst o problémech tehdejších dam a o jejich přelétavých názorech. To platí zejména pro ženskou část rodiny Bennetovy s výjimkou dvou nejstarších dcer. Nicméně ten hlavní a revoluční prvek knihy je bezpochyb Elizabeth Bennetová, dívka s vlastním názorem a rozumem, který se netočí jen kolem nejnovější módy a majetku budoucích nápadníků. Naopak, vidíme racionální a vtipnou mladou ženu, která chce mít vše v hlavě spořádané a odůvodněné. Bylo nádherné sledovat její zprvu odpor a posléze pomalé zamilovávání se do pana Darcyho. A samozřejmě, že se Austenové bravurně podařilo z arogantní netykavky Darcyho udělat navýsost přitažlivého gentlemana (ano, hlásím se do zástupu jeho fanynek :-D) Jednoduše romance, která není pouze povrchní, ale skoro až záhadná. Pro mě asi nejlepší klasika.

Gejša Gejša Arthur Golden

Kde jen začít. Tahle kniha ve mně rozproudila několik silných emocí. Japonskou kulturu mám docela ráda a bylo fantastické se ponořit do mysli japonského dítěte a později mladé ženy, ale netušila jsem, že život gejš dokáže být tak těžký. Líbí se mi, jak Čijo/Sajuri popisovala veškeré své myšlenky a pocity nenásilnou formou, čtenář s ní dokáže splynout a prožít si opravdu její těžkou cestu k úspěchu. Často mě až mrazilo, jak realisticky na mě situace z knihy působí. Některých osudů lidí okolo Čijo mi bylo skutečně líto a doufala jsem, že s ní si život nakonec nebude tolik pohrávat. A opravdu to vypadalo, že skončí šťastně, ale něco mi říká, že ke konci knihy už ze Sajuri vyzníval takový hořký tón. Sice dosáhla svého vytouženého muže, ale měla jsem pocit, že s ním nebyla šťastná a je mi z toho smutno. Nic to ale nemění na tom, že je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Oddechová kniha určená primárně ženám. Styl psaní byl pohodový, kniha se hezky četla. Ocenila jsem hlavní postavu knihovnice, protože jí sama jsem, a mnohdy jsem se poznávala, speciálně u částí, kde Nina vypráví, že už svoje knihy nemá kam dávat :-D I nápad se povedl, pojízdný krámek s knihami mě taky občas láká, ale tolik odvahy s jeho založením nemám. V knize bylo super sledovat střet anglického velkoměsta a skotského venkova, byla jsem překvapená, jak rozdílné mohou být. Určitě stojí za přečtení.

19.07.2018 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Podstatně lepší díl než Muži, kteří nenávidí ženy. První díl byl dobrý, ale něco mi v něm chybělo, kdežto tenhle to "něco" prostě měl. Byl skvělý, bylo v něm dost tajemství, které člověk prostě musel odhalit, a to ho donutilo číst dál. Autor si perfektně načasoval veškeré šokující události a dal si tu práci vymyslet všechny pospojitosti tak, aby nikde nevznikly pochybnosti o pravdivosti jeho výroků. Maximální spokojenost a mé vřelé doporučení.

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ufff, z knihy mám rozporuplné pocity. Dlouho na mě čekala v poličce, ale díky letošní výzvě jsem se k ní konečně dostala. Musím říct, že děj mě začal bavit až tak po dvousté stránce. Povídání o žurnalistice a ekonomických kriminalistech mě nelákal a tak jsem si říkala, jestli tohle je opravdu ten boom, který všichni vychvalují, ale byla jsem odhodlaná to dotáhnout. Detektivní zápletka to prvotní zklamání vcelku převálcovala, děly se tam dost tajuplné věci a jsem opravdu spokojená, autor se ve vymýšlení opravdu vyžil, ale mně tam ten "boom" faktor, po kterém bych si řekla "Jo, to je ona, matka všech detektivek" tak trochu chyběl. Nicméně ji doporučuji a rozhodně se chystám na další díly.

11.07.2018 4 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Krásný příběh. Oproti filmu mi přišlo, že kniha má neskutečně rychlý spád :-) Myslím, že obě verze se povedly, kniha mi přišla víc pro děti, ale užila jsem si ji. Vrátila jsem se o několik let zpět do dětství a prožila si znovu to fantastično. Za mě skvělé :-)

11.07.2018 4 z 5

Siréna Siréna Kiera Cass

Dlouho jsem váhala nad hodnocením, ale nakonec vyhrálo pět hvězdiček. Autorka smíchala poutavě myšlenku dlouhého života a stárnutí a ukázala, že lidskost vyhrává. Líbilo se mi, že v knize pro mládež se objevuje téma smrti a autorka se ho nebojí rozvést. Je zde i pěkně zpracované téma lásky, které je čtenáři předloženo nenásilnou formou, a i když se na první pohled jeví jako klíčový prvek celého příběhu, je v něm něco mnohem víc. Přátelství, porozumění, vztah k přírodnímu živlu i ostatním lidem. Za mě skvělé, četlo se to samo.

30.06.2018 5 z 5

Půlminutové horory Půlminutové horory * antologie

Zajímavý nápad. Knížku jsem měla přečtenou asi za půl hodinky a pobavila jsem se. Někdy mi příběhy nepřišly ani tak strašidelné, ale u některých jsem si říkala "A do prčic...". Doporučila bych i dospělým čtenářům, je to povedené. A u některých stránek se třeba opravdu budete bát ;-)

30.06.2018 3 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Pěkné Kingovské čtení. Povídky mi mnohdy nepřišly ani tak hororové, spíš k zamyšlení nebo k šokování. Byl to můj první King po několikaleté pauze a jsem spokojená. On to prostě umí :-)

30.06.2018 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Musím říct, že jsem se nechala strhnout vlnou propagace a knihu si přečetla, neboť po všelijakých serverech byla reklama a reakce na tuto knihu až neuvěřitelná. Odolávala jsem dlouho, ale když jsem se k příběhu dostala, stálo to za to. První ze tří části byla tedy pro mě nevýslovně nudná, ale brala jsem to, protože člověk si utvářel obrázek o Igorovi , ať už byl jaký chtěl. Autor toho využil chytře, nepřiklání se ani k možnosti, že Igorovo vyprávění je pravda ani že by byl totální blázen, a stejné rozhodnutí je na čtenáři. Od druhé části už se to rozjelo a hltala jsem jedním dechem. Knihu jsem prostě musela dočíst (četla jsem do čtyř do rána a vstávat měla v sedm, nešlo se odtrnout), už je proto, že kdybych přestala, atmosféra by zmizela. V hlavě mi pořád vyskakoval film Záhada Blair Witch, přesně takhle jsem si děj knihy představovala, až na to, že Trhlina byla asi tak 150x děsivější než celý Blair Witch. Konec mě naprosto rozsekal a zanechat hlubokou stopu. Fakt, že autor navíc do knihy připojil odkazy na články a text kapely Zrní, hrůzu ještě podněcoval. Za mě jedna z top knih.

08.05.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniha nebyla špatná. Rozhodně člověku otevře oči, aby viděl ta zvěrstva, která se tu po druhé světové válce děla. Místy mi bylo až úzko kvůli osudu, který byl Gertě připraven, a s napětím jsem četla dál, bylo hrozné sledovat, co všechno špatnho se může člověku přihodit.
Kniha se četla poměrně dobře, popisy Gerty a jejích myšlenkových pochodů byly vykresleny bravurně, ale přesto mi na tom stylu vyprávění něco nesedlo. Většina postav mi navíc byla dost nesympatická, ale myslím, že lidé v tehdejší době si nemohli moc vybírat, jak se budou chovat. Hodnotím knihu jako lehký nadprůměr.

08.05.2018 3 z 5

Ivanka lepí náplasti Ivanka lepí náplasti Kateřina Janouchová

Ke knížce jsem se dostala přes čtenářskou výzvu a nelituji. Kratičké, ale půvabné textíky na každé stránce doplněné roztomilými ilustracemi je podle mě totální lákadlo pro prcky. Úplně vidím sama sebe :-D

Maxipes Fík Maxipes Fík Rudolf Čechura

Klasická česká pohádka, vzpomínám si, jak jsem milovala ten večerníček. Humorné příběhy ze života obřího mluvícího psa, hezký nápad, super kresby, vtipné situace. Bomba :-)

Až se mě dcera zeptá Až se mě dcera zeptá Halina Pawlowská

Nebylo to špatné. Tato kniha je sepsaná kratšími povídkami ze života, (udivuje mě, že toho Halina prožila tolik, přijde mi to úžasné), na konci každé kapitoly je několik receptů, které převážně vypadaly báječně, určitě nějaké vyzkouším, ale co bylo doopravdy bombastické byly rady a tipy a sos situace pro kuchyni, hezky seřazené podle abecedy. O takovém množství vychytávek jsem neměla ani páru, pár jsem jich už zkusila a jsou dost užitečné. jednu hvězdu ubírám proto, že mě celý příběh štvala postava dcery, nemohla jsem ji vystát. Ale i tak se mi líbila.