JosefW JosefW komentáře u knih

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Ze začátku pro mne trochu pomalejší rozjezd (zejména proto, že jsem si musel zvyknout na styl psaní), který mi ale vůbec nevadil. Několikrát jsem se neudržel a musel se smát nahlas. Jo, pěkná to záležitost, doporučuji vřele všem! :-)

28.03.2016 4 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Nuže, mé první oficiální setkání s Kingem. Ani jedna ze čtyř povídek mne rozhodně nenudila, ale hodnotit je jako celek nejde. Nejvíce mne oslovili příběhy Darcy a Tess, přičemž hned v závěsu za nimi se veze krátká vsuvka mezi němito povídkami v podobě Prodlužování času. Darcy i Tess to neměli jednoduché. Oběma jsem fandil. (dále se nebudu moc rozepisovat, neboť mám nesmírnou chuť popsat tu celý příběh, čímž bych ochudil případné další čtenáře). Vsuvka Prodlužování času pak byla svým způsobem nechutně zábavná - když se něco se*e, tak se to se*e, ale nikomu nefandíte, jen se vezete, z povzdálí vše sledujete a hádáte, co by se ještě mohlo podělat. Nejméně mne zaujala hned první povídka, ale ne v celé své délce, jisté části byly dobré. Celkově tak na čtyři hvězdy.

10.01.2016 4 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

K téhle knížce jsem se dostal náhodou. Řekl jsem si, že když už leží doma na stole, tak proč ji nepřečíst.
Povídání bylo v některých kapitolách zajímavější více, někdy méně. Myslím, že nebudu ta zcela správná skupina, pro níž byla tahle kniha určena, ale to neznamená, že bych nebavil. Příjemné nenáročné čtení na odpočinek.

05.01.2020 3 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Příspěvky paní Ciglerové z jejího pobytu na Floridě byly vlastně důvodem, proč jsem si začal předplácet Deník N. Když jsem se pak dozvěděl, že se chystá knížka, bylo jasné, že ji musím mít.
Autorka rozhodně píše čtivě a nenudí, jen mi občas chybělo delší rozepsání se o některých postřezích, které by mne zajímaly více, nicméně chápu, že se nedalo napsat o všem. Jinak se mi však knížka líbila a ani nevadilo, že jsem mnohé příběhy z Amerického deníku znal již ze stránek Deníku N.
Mimochodem, kamarádka byla dva měsíce na Floridě (v jiné části) a popisovala mi některé věci obdobně.

23.11.2019 4 z 5

Sebevražda Sebevražda Daniel Pískovský

Na tuhle knihu jsem narazil tak trochu náhodou při procházení titulů v nichž se nachází štítek, který je v tomhle případě i názvem. Celkové hodnocení je obtížné, neboť jsem jednak očekával asi něco trochu jiného a také byly některé příběhy lepší a některé horší. Na můj vkus mohlo být vše černější a odvážnější. Zklamaný však nejsem, a to kvůli Smolné, Zákeřné a předposlední Jedničkové, která výsledné hodnocení hodně zvyšuje.
Nuže, vezmu to popořadě:

Politická
Hned úvodní povídka mě příliš neoslovila a možná bych řekl, že ze všech sedmi se mi líbila nejméně. Nicméně, hlavně člověka nesmí odradit, další jsou už lepší.

Neuskutečněná
První povídka, u níž jsem se počínal bavit. Na můj vkusu by však mohla být napsána trochu jinak. Přistihl jsem se, že mi při čtení prolétávalo hlavou jak bych to napsal já (a smál se více).

Erotická
Ani tahle povídka mne příliš neoslovila, ale něčím mi přišla zajímavá. Rozhodně však nebude patřit k těm, které bych si přečetl znovu.

Smolná
První ze trojice nejlepších povídek knihy. Prvně jsem se dokázal skutečně začíst a čtení mě bavilo. Po třech předešlých první, která zvedá hodnocení.

Zákeřná
Velmi dobře se mi četla a pořád jsem čekal, co bude dále. Mé očekávání bylo nakonec splněno, ale úplně jinak, než bych býval očekával. Dobré, hodně dobré.

Jedničková
Jednoznačně nejlepší povídka z celé knížky. Výborné čtení. Bavil jsem se a vlastně nebavil. Po tomhle příběhu jsem měl celkem zvláštní náladu a jestli si budu z celé knihy nějakou povídku skutečně pamatovat, bude to tahle.

Poslední
Závěrečný příběh byl spíše takovým průměrem. Ani špatné, ani dobré. Problém bych viděl v tom, že námět mi přišel zajímavý, ale zpracování už tolik ne. Být vše ponuřejší a tíživější, jistě bych ne nezlobil.

"Přesně takhle mi to vyhovuje. Miluju život. A je mi jasný, že příští život příliš milovat nebudu, protože ze mě bude štětka na záchod. Velká štětka na velkej záchod."

15.03.2019 4 z 5

Čirá anarchie Čirá anarchie Woody Allen (p)

Tahle knížka mi ležela na stole už hodně dlouho, ale očekával jsem asi něco trochu jiného. Přemýšlím tedy, jak bych ji měl hodnotit či jaké hodnocení by si zasloužila. Některá přirovnání, příběhy a poznámky jsou skutečně brilantní a nejednou mě rozesmály. Na druhou stranu, většina povídek mě jako celek moc neoslovila. Například povídka Smrtonosná matrace: poznámka „Půda je zde orná a nachází se především na zemi.“ mě velmi pobavila, ale povídka jako taková mě zase tolik nechytla. Z osmnácti povídek se mi líbily tyto: Výkupné po indicku, Trénink na Oscara, Chůva na zlato, Álelujá, prodáno!, Odmítnutí, Krásná vyhlídka i za špatného počasí asi ještě Poprask při přelíčení s Disneyho studiem. Ve výsledku mne tedy oslovila ani ne polovina, takže nakonec zůstanu u dvou hvězd... Bohužel, nějak mi to prostě nesedlo.

01.04.2018 2 z 5

Věda života Věda života Jiří Padevět

V návaznosti na události nedávno uplynulé jsem se doslech o této publikaci a něco mi říkalo, že bych si ji mohl přečíst. Potěšilo mne, že má místní knihovna disponuje jedním výtiskem a během posledního týdne mého právě končícího zkouškového období si jej přečetl.
Ale teď už k samotnému obsahu knihy, respektive k rozhovoru. Jak už bylo napsáno v předchozích dvou komentářích, v určitých tématech je pan Drahoš více než doma. Na druhou stranu, nepatřím k lidem, kterým by to nijak výrazně vadilo.
Úvodní část o rodném Jablunkově mne celkem bavila a následně i vzpomínky na studijní léta s počátky v oboru. Též mne oslovilo povídání o AV ČR, jejím fungování před rokem devětaosmdesát či celkově o vědeckém životě pana profesora a přiblížení jeho oboru srozumitelnou mluvou. O něco méně mne zaujalo povídání o hudbě, ale každý má jiné zájmy a záliby.
Své hodnocení tedy beru tak, že kniha je aktuální k počátku loňského roku a událostí následující po jejím vydání ve výsledném hodnocení nebudu reflektovat. Tedy, špatné čtení to nebylo. Některé myšlenky, ač třeba nevyhraněné, mi byli blízké. Na čtyři hvězdy to sice úplně není, ale tři a půl bych neměl problém klidně udělit.

11.02.2018 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Vysoké hodnocení a dobrá doporučení mne navnadila a já jednoduše očekával výbornou severskou detektivku.
Mno, špatné to rozhodně nebylo. Příběh celkem slušně ubíhal, Merete jsem fandil, s ústřední dvojicí jsem byl za dobře - účast "poskoka" Asada mi přišla spíše komická - a vše docela obstojně klapalo. No jo, ale celkový dojem na výbornou nebyl. Motiv hlavního antagonisty...některé situace...závěr...
Na plný počet to u mne rozhodně není, to nikoli a velmi váhám mezi třemi a čtyčmi hvězdami. Pro čtyči hovoří čtivost, pro nižší celkový dojem v porovnání s očekáváním. Nuže, zatím nechám trojhvězdu a ještě uvidím. No nic, Zabijáci volají.

28.12.2017 3 z 5

Výtah do pekla Výtah do pekla Jiří Pavlovský

Po dvou dílech se nám opět vrací otec série a je to vidět. Vrací se nám paní Blažková ze Sedmičky (nebo spíše Pětky?), též je zmíněna i tajná organizace z prvního dílu. No, ale ať tu nespoileruji. Tahle kniha není pro slabé povahy. Posedlý panelák plný magorů byl zajímavým nápadem a výprava pod nemocnici mě také bavila. Nicméně, přišlo mi, že u prvních dvou dílů, též z pera Pavlovského, bylo hlášek více. Na druhou stranu, závěr knihy přinesl rozuzlení Vincencovy "prácičky", ale mohlo tam být toho magora více. Inu, hurá na pokračování.

13.09.2017 4 z 5

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Třetí a zároveň i poslední pokračování příběhu je pro mne nesnadné hodnotit. Na zakončení celého putování, které začalo náhodou v jednom oxfordském pokoji a zavedlo Lyru, Willa a ostatní na stoustu světů i do nebezpečných situací jsem se celkem těšil. Avšak, i přes skutečnost, že se mi kniha líbila, mi tam něco chybělo. Nějaká část příběhu mi nesedla, stejně jako tomu bylo u předchozích dílů. Těžko se vyjádřit slovy, autor napsal vskutku velmi poutavou trilogii a někdy se k ní rád vrátím, hned to však nebude.
Knihu, stejně jako obě předchozí, mohu s čistým svědomím doporučit, ale na plný počet to u mne prostě není. Uvidím, třeba mne příští čtení donutí mé dojmy přehodnotit.

21.08.2017 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Mé první a asi jediné knižní setkání s Vieweghem, jelikož mne žádná jiná kniha z jeho repertoáru neláká.
Filmové zpracování jsem již viděl před pár lety, avšak na knihu došlo až teď. Chvílemi jsem se pobavil, chvílemi si říkal, jaká je to šílená rodina. Inu, ačkoli se mi kniha líbila, na více než tři a půl hvězdičky to nevidím.

20.02.2017 3 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Už od počátku mne kniha oslovila a bylo mi tak nějak jasné, že ač vše plně nepochopím, bude se mi to líbil. Inu, nemýlil jsem se. Rozhodně se jedná o zajímavý titul a jsem rád, že jsem se k němu, respektive k ní, když se jedná předně o Veroniku, dostal. Nicméně, plný počet udělit nemohu, ačkoli nad ním silně váhám.

P.S. A jen tak na okraj, nějak jsem začal přemýšlet o dovolené ve Slovinsku. :-)

23.12.2016 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Po prvním díle, kdy jsem si jako fanda filmové série přivykal odlišnostem, mne pokračování Harryho dobrodružství bavilo ještě více. Film byl dobrý, ale kniha byla daleko lepší (hlavně, když kvůli baziliškovi málem zapomenete vystoupit z vlaku).

26.08.2016 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Povětšinu času lepší než film, avšak pro člověka, který má filmové zpracování víceméně dokonale zaryté v paměti jsou některé věci trochu matoucí. Nicméně, kniha mne i tak velmi bavila a líbila se mi.

26.08.2016 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

V rámci čtenářské výzvy jsem se rozhodl si připomenout si jako mou oblíbenou knížku z dětství právě Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky. Stejně jako před lety, i dnes jsem se s chutí začetl do krásných příběhů ze starého Řecka a znovu si je s láskou připomněl. :-) Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četl.

17.04.2016

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Tuhle knihu je pro mne velmi těžké hodnotit. Byly části, kde by bylo nemyslitelné, aby mě někdo vyrušil od čtení (temný návštěvník) a pak tu byly části, kdy jsem vlastně jenom četl. Hlavní hrdince nemůžete nefandit, ale psa mi bylo líto. Být tahle kniha rozdělena na dvě až tři samostatné povídky (teď to nemyslím nějak zle), jež by byly vyšperkovány do detailu, bylo by to za plný počet. Takhle jenom za 3,5*. Knihu doporučuji, některé momenty byly vážně skvělé.

01.02.2016 3 z 5

To snad nemyslíte vážně! To snad nemyslíte vážně! Richard P. Feynman

Dle komentářů a vysokého hodnocení jsem docela natěčeně otevřel tuto knihu. Prostě skvělé! Krátké povídky, ze života, technika, zvídavý člověk,... Pana Feynmana po přečtení nevnímám jako "dalšího výborného vědce" ale jako "výborného člověka". Jednoduše, kasař z Los Alamos... Za mě rozhodně plný počet. :-)

20.01.2016 5 z 5

Mrtvý muž a další záhady šumavských kešek Mrtvý muž a další záhady šumavských kešek Zuzana Rampichová

Na tuhle knížku jsem narazil úplnou náhodou a potěšilo mne, že se shodou okolností nacházela v mé městské knihovně. Příběh hlavního hrdiny, Leoše, vcelku odsýpá a celá útlá knížka je záležitostí maximálně na dva večery. Záhada kolem mrtvého muže mi přišla zajímavá a ve výsledku mne trochu mrzelo, že vše dopadlo tak, jak dopadlo. Dokázal bych si představit lepší zakončení, neboť mi přišlo, že celý závěr knížky je věnován víceméně jen Leošovi a věcem mimo hlavní děj. Některé informace uváděné v knize mi při čtení přišly zbytečné (logy pod čarou, seznam zkratek, článek za koncem příběhu), kromě toho jsem narazil i na pár překlepů (to by se korektorům nemělo stávat) a asi dvakrát mi přišlo, že si autorka prohodila při psaní jména postav).
Inu, podtrženo a sečteno, námět knížky mne oslovil, hlavní záhada byla budována dobře, ale celkově to na víc než tři hvězdičky rozhodně není.

09.02.2020 3 z 5

Věda podle abecedy Věda podle abecedy Petr Koubský

Čtení o různých oblastech vědy mne bavilo a též se mi i celkem líbil autorův přístup, že od zvoleného hesla odběhl prostřednictvím různých souvislostí k dalším věcem, které bych si sám s daným tématem nespojil. Některé kapitoly bych si představoval delší, ale to jen z toho důvodu, že mne třeba daná problematika zaujala. Co z toho plyne? Samostudium. :-)
Věda podle abecedy si neklade za cíl osvětlit všechno, o čem je v ní psáno. Pan Koubský píše čtivě a je vidět, že ho věda a věci s ní spojené baví. Trochu mne překvapilo množství matematiky, na kterou je velmi často odkazováno nebo je s ní pracováno, ale smysl to dává. Oslovilo mne též i grafické zpracování knihy a spousta odkazů či poznámek při okraji.
Kdybych měl vybrat, jaké kapitoly se mi líbily nejvíce, což je úkol obtížný, tak bych zvolil asi následující jedenáctku: Astat, Černá díra (navíc i tématicky pojaté stránky), Ďábel, Entropie, Fúze, Jaderná bomba, Nekonečno, Radioaktivita, Úrok, Voda a Ypres.

P.S. Co se kapitoly Nula týče, o něco více mne oslovilo povídání v knize Zapomenuté příběhy 2 od Mariana Kechlibara.

29.12.2019 5 z 5

Potřeby pro sebevrahy Potřeby pro sebevrahy Jean Teulé

Lákavý název i anotace mne navnadily, ale asi jsem od knihy očekával něco jiného. Námět rozhodně není špatný, ale celkové zpracování mi nějak nesedlo. Asi jsem očekával něco trochu jiného.
Hodně váhám nad tím, zdali dvě nebo tři hvězdičky. No, někdy se ke knize vrátím a třeba hodnocení upravím na vyšší

29.11.2019 2 z 5